Sosyal medya

Oyun

Activision, 10.000 adet Call of Duty: Black Ops Cold War beta kodu dağıtacak

reklam

Activision geçtiğimiz günlerde Call of Duty serisinin yeni oyunu Call of Duty: Black Ops Cold War‘u duyurmuştu. 30 Ağustos‘taki yayında da oyunun betası için 10.000 adet erişim kodu dağıtılacak.

İlginizi çekebilir: Fall Guys 2. sezonundan ilk video geldi!

Activision‘dan yeni Call of Duty oyunu için resmi açıklama geçtiğimiz günlerde gelmişti. Oyun, önceki Call of Duty serilerinde olduğu gibi beta sürümünü de kullanıcılara açacak. Ancak bu sürüme erişmeniz için oyunun belli sürümlerinden birini ön siparişle satın almış olmanız gerekiyor. Ancak ön siparişte bulunmayanların da oyunun beta sürümünü oynama şansı mevcut. Activision, Call of Duty: Black Ops Cold War için 10.000 adet ücretsiz beta kodu dağıtacağını açıkladı.

reklam
Aorus reklamı

Call of Duty: Black Ops Cold War‘un beta sürümünü oynamak isteyenlerin öncelikle Activision hesaplarına giriş yapmaları gerekiyor. Eğer bir üyeliğiniz yoksa da üye olmanız gerekiyor. Daha sonrasında da hesabınızı Call of Duty League web sitesi ya da companion uygulamasıyla bağlamanız gerekiyor ve oyunu hangi platformda(PC, PS4, Xbox One) oynayacağınızı seçmeniz gerekiyor. Bu işlem sonrasında da 30 Ağustos‘ta düzenlenecek Call of Duty lig şampiyonasını en az 30 dakika izlemeniz gerekiyor. Bu adımlar sonrasında beta kodunu alacak 10 bin kişiden biri olma şansınız oluyor. Oyunun beta sürümünün çıkış tarihi henüz belli değil ancak oyunun tam sürümünün 13 Kasım tarihinde kullanıcılara sunulacağı düşünülürse beta sürümü için çok beklemeyeceğiz gibi gözüküyor.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sporsever....

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

FIFA 21 Ultimate Team mağazasında kozmetik ürün satışı başladı!

Yazan:

reklam

FIFA 21 Ultimate Team mağazası genişlemeye devam ediyor. Sevilen futbol oyununda oyun içi satım salım konusunda çeşitlilik de artıyor. Son gelen güncelleme ile birlikte oyuncular mağazadan kozmetik ürün satın alabilecekler. Electronic Arts oyunda yer alan Ultimate Team mağazasına kozmetik ürünler ekledi. Oyunun işleyişine etkisi olmayan bu ürünler sayesinde oyuncular görünüşlerini değiştirme imkanına sahip olacaklar. Ancak ilk ortaya çıkan detaylara göre bu ürünler biraz pahalı.


Göz atmak isteyebilirsiniz; Xiaomi’nin en güzeli! | Xiaomi Mi 11 Lite İncelemesi


FIFA 21 Ultimate Team içerisindeki mağazadan kozmetik ürün alabileceksiniz!

Oyun içi satın alımlar yapımcılar için bulunmaz bir nimet. Pek çok firma oyun satışı ile yetinmeyip bu tarz içerikler ile kazançlarını katlıyor. Firmalar bu sayede oyunu da canlı tutmayı başarırken, oyuncuları da sürekli para harcamaya itiyorlar. Oyun içi satın alımların kuvvetli olduğu oyunlardan biri kuşkusuz FIFA serileri. Electronic Arts yapımı futbol oyun serisi, özellikle Ultimate Team sayesinde çokça para kazanmayı başardı. Kimi zaman eleştirilerin hatta suçlamaların hedefinde olan oyun, görünüşe göre sistemi genişletmek istiyor. Electronic Arts, FIFA 21 için yaptığı son güncelleme ile birlikte oyun içi satın alım yelpazesini genişletti. Firma Ultimate Team modu içerisinde bir mağaza açtı. Açılan mağaza ile birlikte oyuncular kozmetik eşyaları tek başına satın alabilecekler. Zira daha önceden, “loot box” sistemi ile kozmetik ürünlere ulaşılabiliyordu. Ancak firma, oyun içi kozmetik ürünleri ayrı bir panelde satarak daha fazla gelir elde etme peşinde.

FIFA 21

reklam
Aorus reklamı

Şimdilik çok fazla ürünün yer almadığı sistemde, yelpazenin önümüzdeki süreçlerde genişlemesi bekleniyor. Bununla birlikte Electronic Arts, kozmetik ürünleri çok da fazla ucuza satmayacak gibi gözüküyor. Zira ilk listelemede ortaya çıkan ürünler oldukça pahalı. Mesela oyuncuların stadyumlarına koymak isteyebileceği bir afiş 11 bin FUT parasına alınabiliyor. Ayrıca FUT parasını saklamak isteyen oyuncular için 150 FIFA Points ile ödeme imkanı da bulunmakta. FIFA Points‘in oyun içi özel para olduğunu da unutmamak gerek. Futbol her şeydir temalı ürünler ile mağazayı açan EA, ilave olarak stadyum müziği, ev sahibi forması ve deplasman forması da satıyor. Stadyum müziği eklemek isteyen oyuncuların 15 bin FUT/200 FIFA Points ödemesi gerekiyor. Bununla birlikte formalarında tanesi 25 bin FUT/300 FIFA Points‘ten satılıyor. Ayrıca isteyen kullanıcılar bütün ürünleri tek bir paket halinde de satın alma hakkına sahip. Bunun maliyeti de sadece 60 bin FUT/700 FIFA Points. 700 FIFA Points bugün güncel kur ile yaklaşık 80 TL yapmakta.

FIFA 21

FIFA 21 6 Mayıs’ta EA Play ve Xbox Game Pass’te!

Geliştirmeler ile birlikte kazandığı parayı arttırmak isteyen firma, çok da kötü geri dönüşler almadı. Fiyatların fazla olduğu yorumları yapılsa da bu eklemeler oyuncular tarafından memnuniyetle karşılandı. Zira daha önceki sistemde oyuncular futbolcu paketlerini açmadan kozmetik ürünlere sahip olamıyorlardı. Farklı tarzda müşterileri de bünyesine katan Electronic Arts, satış rakamlarında yine iyi sonuçlara sahip olacak gibi gözüküyor. Ekim ayında piyasaya çıkan FIFA 21 ile başlayan sistemin serinin diğer oyunlarına da entegre olacağını söylemek yanlış olmaz. Öte yandan firma belli dönemlerde tematik kozmetik ürünleri de mağazada sergileyebilir. Bu sayede oyuncuların sürekli mağaza içerinde kalması hedefleniyor. Geçtiğimiz günlerde sızan bir belge de zaten firmanın niyetini gösteriyor. Sızıntıya göre, EA önceliğini oyun içi satın alım sayısını arttırmaya vermiş. Firmanın oyuncuları oyun içi satın alımlara daha sert yollarla yönlendirmek istediği ortaya çıktı. Tabi bu belgenin ilerleyen zamanlarda olumsuz geri dönüşleri olacaktır.

Xbox Game Pass Mayıs 2021

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra oyunculara müjde. FIFA 21, 6 Mayıs tarihinden itibaren EA Play sistemine dahil olacak. Sevilen futbol oyununa EA Play aboneleri ilave ücret ödemeden sahip olacaklar. Ülkemizde Steam ve Xbox Game Pass sistemlerinde yer alan EA Play üyelik sistemine ayda 30 TL gibi makul bir ücret ödeyerek sahip olma şanısınız bulunmakta. Ancak abonelik sistemine dahil olmak istemeyen kullanıcılar için FIFA 21 fiyat olarak an itibariyle Steam‘de 138.59 TL. Kuşkusuz yeni eklemenin ardında EA Play ve Xbox Game Pass abonelik satışlarında da büyük bir artışa şahit olacağız. EA Play sistemine dahil olan FIFA 21 sadece PC platformuna gelmiyor. Oyunun konsol tarafındaki EA Play abonelik sistemlerine de dahil olacağı ortaya çıktı.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Finans

Epic Games bedava oyunlar için ilk 9 ay 11 milyon dolar harcamış!

Yazan:

reklam

Epic Games bedava oyunlar için ilk başlarda yüklü miktarda para harcamış. Bedava oyunlar ile ekosistemine daha fazla oyuncu çekmek isteyen firmanın cebinden çıkan para oldukça yüksek. Dünyaca ünlü firmanın Apple ile olan davası sırasında, bedava oyunları başlattığı ilk 9 aylık süreçte ne kadar para harcadığı belli oldu. Aralık 2018‘den Eylül 2019‘a kadar firma bedava oyunlar için 11.6 milyon dolar harcamış. Ayrıca firmanın bu süreçte ne kadar yeni üyeyi sistemine dahil ettiği de belli oldu.


Göz atmak isteyebilirsiniz; Xbox Game Pass Mayıs 2021 oyunları açıklandı! Sizin için inceledik


Epic Games bedava oyunlar için ilk 9 ay 11.6 milyon dolar harcadı!

Oyun dünyasında dijital çağa artık giriş yaptık. Dijital oyunların kutulu oyunlardan daha fazla sattığı şu günlerde platformlar arası da yeni rekabet kolları oluştu. Epic Games Store, Steam, Origin ve Xbox PC Store gibi platformlar daha fazla oyuncuya ulaşabilmek için her yolu deniyorlar. Kuşkusuz bu firmalardan en sükseli başlangıcı yapan Epic Games oldu. Firma kendi ekosistemini yaratmak için oldukça agresif bir giriş yaptı. Bedava oyunlar ile kullanıcı sayısını arttırmak isteyen firma bu konuda oldukça başarılı işlere de imza attı. Bununla birlikte kendi ekosistemine özel oyun çıkarmak için yapımcılar ile de anlaşan Epic Games, kimi zaman eleştirilerinde odağında olmayı başardı. Ancak bugün ki konumuz firmanın bedava oyun politikası. Apple ile sıkı bir dava içerisinde olan Epic Games‘in bedava oyunları dağıtmaya başladığı Aralık 2018‘den bu yana harcadığı para belli oldu.

reklam
Aorus reklamı

Firmanın Ekim 2019′da yayımlanan performans raporu ortaya çıktı. Bu rapora göre firmanın bedava oyunlar için harcadığı para da belli oldu. Epic Games bedava oyunlar için Aralık 2018‘den Eylül 2019‘a kadar bedava oyunlar için yapımcılara toplamda 11.6 milyon dolarlık ödeme yapmış. Hangi oyuna ne kadar ödeme yapıldığına dair detaylı tablonun ortaya çıktığı raporda firmanın kazandığı kullanıcı sayısı da belli oldu. Epic Games rapora göre bedava oyunlar sayesinde 5 milyona yakın yeni kullanıcıya merhaba demiş. Ayrıca firmanın kaydolan her yeni oyuncu için harcadığı parayı bölünce 2.37 dolarlık masraf yaptığı ortaya çıktı. Yani Epic Games 5 milyon kullanıcı başına 2.37 dolar harcamış. Bununla birlikte firma ilk 9 aylık süreçte istediği kadar para kazanamamış gibi gözüküyor. Zira mağazadan en az bir kere bedava oyun alan kullanıcıların sadece %7′sinin ilave para harcadığı öğrenildi.

Epic Games’in en çok para harcadığı oyun Batman Arkham serisi!

Raporda tek tek hangi oyuna ne kadar para harcandığı gözüküyor. Bu listeye göre firma, en çok Batman Arkham serisi için para harcamış. Firma dört oyundan oluşan seriye toplamda 1.5 milyon dolar yatırım yapmış. Bununla birlikte tekil bazda en çok para harcanan oyun ise Subnautica. Firmanın bedava verdiği ilk oyun olan yapım için kasadan 1.4 milyon dolar çıkmış. Aynı şekilde kazanılan üye sayısına bakıldığında da en yüksek girdi Batman Arkham serisinde olmuş. Batman Arkham serisi sayesinde ekosisteme toplamda 600 binden fazla kullanıcı giriş yapmış. Ayrıca serinin bedava olduğu dönemdeki artışın yüzdesi de %10 olarak kayıtlara geçmiş. Öte yandan Batman Arkham serisinin bedava olduğu hafta aktif kullanıcı sayısında da büyük artış dikkat çekiyor. Zira üyelerin %50‘si o hafta içerisinde aktif olmuş. Ayrıca firma yine o ay aktif kullanıcı sayısında Fortnite‘dan daha fazla girdiye sahip olmuş.

epic games store

Tüm bu rakamların yanı sıra bazı dikkat çeken detaylarda mevcut. Mesela Metro 2033 Redux oyunu Epic Games‘e bedavaya gelmiş. Yapımcı firma Deep Silver, oyunu için firmadan ilave talepte bulunmamışa benziyor. Ancak bu durumun Metro Exodus ile bağlantılı olmadığını düşünmek yanlış olur. Zira firma Deep Silver ile özel oyun anlaşması yapmıştı. Epic Games‘in ilk 9 aylık performansına detaylı bakış atmak için buradaki dosyayı inceleyebilirsiniz. Bu bilgilerin dışında firmanın sonraki süreçte yaptıkları da oldukça merak ediliyor. Özellikle firmanın GTA V‘i bedava verdiği süreçte ne kadar harcadığı ve kaç kullanıcı sayısına ulaştığı oldukça büyük merak konusu. Şimdilik ilk 9 ayı içeren bu rapora ilave bilgilerin ilerleyen zamanlarda ortaya çıkması muhtemel. Bakalım Epic Games bedava oyunlar ile daha fazla kullanıcıya ulaşma hedefini gerçekleştirecek mi bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Oyun

Xbox Game Pass Mayıs 2021 oyunları açıklandı! Sizin için inceledik

Xbox Game Pass Mayıs
reklam

Xbox Game Pass, her ay verdiği ücretsiz oyunlarıyla adından söz ettiren bir Microsoft servisi. Buna ek olarak, kullanıcılara birçok avantaj sağlayan abonelik temelli servisin ücretleri ise ülkemiz için aylık 29,99 ile 45,99 TL arasında değişmekte. Rakibi PlayStation Plus’ın aksine PC, konsol vb. gibi çoklu platform desteği sunan sistem, Xbox kullanıcıları arasında bir hayli popüler. Her yeni ayın başlangıcında olduğu gibi, Xbox, bu ay da sisteme eklenmesi planlanan oyunları açıkladı. Spordan aksiyona, online multiplayer yapımlardan korkuya kadar çeşitli kategorilerden oyunlar içeren Mayıs ayı listesi oldukça göz dolduran cinsten. Gelin, lafı daha fazla uzatmayalım ve Xbox Game Pass Mayıs oyunlarını yakından inceleyelim..

Xbox Game Pass Mayıs 2021 oyunları

Xbox Game Pass Mayıs

Game Pass, Mayıs ayında abonelerine yeni 9 adet oyun sunacak. Tabi, her zaman olduğu gibi bu oyunların hepsi her platform için indirilebilir olmayacak. Zira, bu ay konsol için 8; PC için 7 ve bulut için 5 adet oyunumuz var. Bunlara ek olarak, bu ay sistemi terk edecek oyunlarımızın sayısı ise 6. Gelin Mayıs ayı oyunlarını yakından tanıyalım…

1- Red Dead Online (Konsol ve bulut)

Xbox Game Pass Mayıs

reklam
Aorus reklamı

Bu ayın belki de en ilgi çekecek oyunlarından biri Red Dead Online. Kısaca, Read Dead Online’ı meşhur Red Dead Redemption 2’nin çevrimiçi multiplayer hali şeklinde tanımlayabiliriz. Arkasında Rockstar Games’in imzasının bulduğu yapımda, hapishaneden çıkan bir kahramanı kontrol ediyoruz. Yalnız hapishaneden çıkışımızın bir şartı var. İşte oyundaki görevimiz de bu şartı yerine getirmek amacıyla bir intikam almak. Bunun yanında, oyunun 1898 yılında, yani Read Dead Redemption 2’nin hikayesinden bir sene öncesinde geçiyor. Oynanışta ise;  yine RDR 2’den alış olduğumuz  avlanma, at sürme, NPC’lerden görev alma ve tabi ki yaptığımız seçimlerle karakterimizin onur skorunu koruma gibi öğeler mevcut. Geniş bir açık dünyaya sahip oyunda bu haritayı isterseniz tek başınıza isterseniz de arkadaşlarınızla (7 kişiyle sınırlı) gezebilirsiniz. Özetle, RDO kesinlikle denemenizi tavsiye ettiğimiz bir oyun. Son olarak, yapımın Xbox Game Pass’e 13 Mayıs tarihinde geleceğini ekleyelim.


Bu haberi de sevebilirsiniz: PlayStation Plus Mayıs 2021 oyunları açıklandı! Sizler için inceledik


2- FIFA 21 (Konsol ve PC, EA Play aracılığıyla)

Xbox Game Pass Mayıs 2021

Meşhur Fifa serisi hakkında çok bir şey söylememize gerek yok herhalde. Serinin 28. oyunu olan yapım, Xbox Game Pass Mayıs listesinin en dikkat çekenlerinden biri. Oyun yine FIFA’dan alışık olduğumuz ultimate team, kariyer modu vb. özellikleri içermekte. Son olarak, oyunun Mayıs 6 tarihinde Game Pass’teki yerini alacağını ekleyelim.

3- Final Fantasy X/X-2 HD Remaster (Konsol ve PC)

Xbox Game Pass Mayıs

Bu ayın öne çıkan oyunlarından bir de meşhur Final Fantasy X ve X-2’nin remastered edilmiş versiyonu olan Final Fantasy X/X-2 remastered. Oyun, tıpkı orijinalinde olduğu gibi Tidus karakterinin hikayesini anlatmakta. Oynanış tarafında ise, RPG türünde olan oyun Final Fantasy serisinden alışık olduğumuz her özelliği yine vaad ediyor. Serinin hayranları için kesinlikle kaçırılmayacak bir oyun. Son olarak, yapımın Game Pass’e 13 Mayıs’ta geleceğini de ekleyelim.

4- Just Cause 4: Reloaded (Konsol, bulut ve PC)

Xbox Game Pass Mayıs

Just Cause 4 2018 yılında çıkan, aksiyon-macera tarzında bir oyun. Oyunda Rico Rodriguez karakterini kontrol etmekteyiz. Amacımız ise The Black Hand isimli, kötü niyetli paralı orduyu mağlup etmek. Apex oyun motoruyla geliştirilen oyunun, çıktığı yıla kıyasla görsel efektler yönünden başarılı olduğunu söylemeliyiz. Eğer üçüncül kişi perspektifli ve hikayeli oyunları seviyorsanız, denemenizi tavsiye ederiz. Oyun, Mayıs 13’te Game Pass’teki yerini alacak.

5- Dragon Quest Builders 2 (Konsol ve PC)

Xbox Game Pass Mayıs

Sıradaki oyunumuz olan Dragon Quest Builders 2 ise şirin grafikli ve aksiyon RPG-sandbox oyunlarını seven kullanıcıları memnun edecek cinsten. Malzemeler toplayarak çeşitli yapılar inşa edebileceğiniz oyunu 4 kişi co-op olarak arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Son olarak, yapımın Game Pass’ e Mayıs 4’te ekleneceğini de söyleyelim.

6- Remnant: From The Ashes (PC)

Xbox Game Pass Mayıs

Xbox Game Pass Mayıs oyunları listemizin iddialı oyunlarından biri de Remnant: From The Ashes. Arkasında Gunfire Games’in imzası bulunan oyun aksiyon-RPG/üçüncül kişi shooter türlerinden öğeler içeriyor. Souls oyununa benzer mekanikler içeren yapım, bu tarz kombat sistemine bir de shooter dinamiklerini ekliyor. Eleştirmenlerden de oldukça yüksek puanlar alan bu oyunu kesinlikle tavsiye ediyoruz. Game Pass’e geliş tarihi ise 13 Mayıs.

7- Psychonauts (Bulut, Konsol ve PC)

Xbox Game Pass Mayıs

Psychonauts kendine has bir oyun. Aksiyon temalı bir platform oyunu diye tanımlayabileceğimiz yapım, bir zamanların klasiklerinden. Açıkçası, sevip sevmeyeceğinizi anlamak için denemeniz gerekiyor. 13 Mayıs’ta Game Pass’te.

8- Steep (Bulutu ve Konsol)

Xbox Game Pass Mayıs

Xbox Game Pass Mayıs oyunlarının FIFA haricindeki diğer spor oyunu olan Steep’in arkasında ünlü geliştirici Ubisoft var. Oyunda;  Alp’lerde kayak, snowboard, paraşütle atlama gibi sporları yapabiliyorsanız. Bu tarz ekstrem sporları seviyorsanız kaçırmamanızı öneririz. Mayıs 6’da Game Pass’te.

9- Outlast 2 (Bulut, Konsol ve PC)

Xbox Game Pass Mayıs

Outlast 2 birincil kişi perspektifinden oynadığımız bir psikolojik korku oyunu. Eğer korku oyunlarını seviyorsanız, çok başarılı ve etkileyici bir atmosfer barındıran bu oyuna bir şans vermelisiniz. Mayıs 6’da Game Pass’te.

Game Pass’e bu ay veda edecek oyunlar

Her ay olduğu gibi, Game Pass’e bu ay bazı yapımlar da veda ediyor. Bu vedanın tarihi ise 15 Mayıs. Bu tarihe kadar bu oyunları indirmeyi unutmayın:

  • Alan Wake (Console and PC)
  • Battlefleet Gothic: Armada 2 (PC)
  • Dungeon of the Endless (Cloud, Console, and PC)
  • Final Fantasy IX (Console and PC)
  • Hotline Miami (PC)
  • Plebby Quest: The Crusades (PC)

Kaynak: XboxNews

 

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler