Sosyal medya
MSI reklamı

İnternet

6G Zirvesi’nin ikincisi internet üzerinden yapıldı!

6G

6G teknoloji zirvesi ikincisi internet üzerinden yapılacak. 5G teknolojisinin yaygınlaşmaya başladığı şu günlerde 6G’nin temellerini atmak isteyen şirketler, yeni nesil iletişimin 2030 yılında standartlaşacağını da bildirdiler.


İlginizi çekebilir: ZTE, 5G destekli Axon 11’i tanıttı!

reklam

ZTE’nin yeni nesil kablosuz iletişim teknolojileri sorumlusu Dr. Fang Min, “iletişim teknolojilerinin gelişimi” hakkındaki konuşmalarında, 5G’nin ardından gelecek standartın 2030 yılında yaygınlaşmaya başlayacağını belirtiyor.

Ayrıca 6G ağlarının, fiziksel ve dijital dünyaya entegre hale geleceğini, yeni dönemle birlikte daha talepkar performans alabileceğimizi söyledi. Alınan değerlerin 1 Tbps’ye ulaşacağını, 20 Gbps kullanıcı veri rakamlarına ulaşmak istendiğini aktardı.

Bununla birlikte 5G ve 6G arasında geçen gelişim süreci boyunca da 100 Gbps / m3 servis veri kapasitelerine ulaşılması gerektiği açıklandı. Böylelikle şirketler 5G’yi olduğu gibi bırakmayıp 6G’ye evrilmesi sağlanacak.

İletişim teknolojileri daha  akıllı olacak!

ZTE’nin 6G araştırma takımı, 6G ağ yapısının temelinde akıllı radyo, akıllı kapsama ve akıllı gelişiminin yer alacağına inandıklarını dile getirdi. Üç boyutlu iletişim, akıllı MIMO, talep üzerine topoloji, talep üzerine AI ve yeni görsel iletişimde temellerin atılması sağlanacak. Son olarak ZTE, gelişen teknoloji ve uygulama senaryolarıyla ilgili çeşitli örnekler verdi.

6G

 

Zirve, geliştirilmiş çoklu kullanıcı paylaşım erişimi (eMUSA), akıllı yansıtıcı anten dizisi ve servis yapısı üzerine kurulan kablosuz mimarisi üzerine gerçekleşti. ZTE’ye göre 2020 – 2023 yılları  6G iletişim teknolojisi için araştırma penceresi olacak.

Şirket; 3G,4G,5G teknolojilerinin uzun vadedeki gelişimiyle birlikte ticari ağ birikimi oluşturduğunu, 5G ve 6G ağlarının uzun vadeli gelişimine yeni üniversite kaynaklı araştırmalarla iş birliğine gidileceğini vurguladı.

Yeni teknolojinin neler sunacağı hakkında konuşmak için henüz erken olabilir ama 6G’nin neler sunabileceğiyle ilgili konuşmak günümüz için en önemli konulardan biri. Teknoloji gelişiyor, insanlık teknolojiye daha fazla adapte olmaya başlıyor. Ağ üzerindeki trafik arttıkça kullanıcılara sunulaan yatırımlar da artıyor.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet

Yeni internet kanunuyla BTK, kamu yararı diyerek site kapatabilecek!

BTK

BTK, henüz hazırlığı yapılan yeni internet kanunu ile birlikte “kamu yararı” diyerek internet siteleri kapatabilecek. 15 Temmuz’a kadar tamamlanması beklenen yeni kanun teklifi, ayrıca sosyal ağlara da yeni yaptırımlar getirecek.


İlginizi çekebilir: POCO M2 Pro Geekbench üzerinde görüntülendi!

reklam

Sosyal mecraların Türkiye’de halihazırda ofislerinin olmaması ve bundan dolayı da şirketlere herhangi bir yaptırım uygulanmaması üzerinde aylardır duruluyordu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalar bu konuyu tekrar gündeme taşımış oldu.

Hükümetin yeni yasal düzenlemesi;  5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu ile 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu adlı iki kanunun içeriğini temelden değiştiriyor.

Kanunlarda yapılan değişiklik, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) daha geniş yetkiler veriyor. Yasa taslağında belirtilen “şebekeler üstü hizmet” tanımı, bizi ilgilendiren kısmıyla internet camiası içerisinde internet sitelerin sunmuş olduğu hizmetler bütünü olarak özetlenebilir. Bu yasa eğer meclisten geçerse, WhatsApp, Netflix, Telegram, Twitter, Facebook ve aklınıza gelen, günlük yaşamda kullandığımız tüm ygulamaların engellenmesi mümkün olacak.

Taslakta belirtilen madde aynen şu şekilde: Kurum (BTK) kamu yararı gereklerini göz önünde bulundurarak şebekeler üstü hizmet sunumuna ilişkin gerekli düzenlemeleri yapmaya, yetkilendirilmeksizin şebekeler üstü hizmet sunumunun engellenmesine ilişkin tedbirleri almaya, gerektiğinde işletmecilere Kurum düzenlemelerinde öngörülen tedbirlerin alınması için yükümlülük getirmeye yetkilidir.

Sosyal medya platformları Türkiye’de temsilcilik açmak zorunda tutulacak!

Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube gibi dünya çapında faaliyet gösteren şirketler, Türkiye’de muhattap olarak görülecek bir temsilcilik bulundurmak zorunda olacaklar. Uzun süredir aslında Türkiye, sosyal medya sitelerine, konuyla ilgili zaten çağrıda bulunuyordu. Fakat, herhangi bir geri dönüş alınmıyordu. Sosyal medya platformlarının sahibi olan şirketler; yasa çıktıktan sonra, 30 gün içerisinde temsilciliklerini bildirmezseler, internet trafik genişlikleri yüzde 50 daraltılacak. Yine belirtilen kurala uyum gösterilmezse 30 gün daha tanınacak. Süreç çözümlenemiyorsa BTK, ilgili sosyal medya platformunu tamamen Türkiye’den erişimini kısıtlayacak. BTK, tüm bu işlemlerin “kamu yararı”na aykırı olduğunu sebep gösterebilecek.

Türk kullanıcıların verileri Türkiye’de barındırılacak!

İnternet üzerinden hizmet sunan şirketler, genellikler Amerika üzerinde kurulan ve sunucularının büyük bir kısmını kendi ülkelerinde barındıran şirketler oluyor. Uzun bir süredir dünyada sosyal medya platformlarına dayatılan ve firmaların ısrarla yerine getirmek istemedikleri veri yerelleştirme işlemi, artık kanuni olarak zorunda tutulacak.

BTK, gerekli gördüğü hallerde sosyal medya sitelerinin Türkiye’deki ofislerini denetleyebilecek. Verileri, Türkiye’de bulundurmayan şirketle 1 milyon liradan 5 milyon liraya kadar para cezası kesilebilecek.

İçerikler tamamen silinmeli!

Sosyal medya siteleri, mahkemelerin verdiği, içerik kaldırma kararlarını genellikle uygulamıyor veya sadece Türkiye’de görünürlükten kaldırıyordu. Twitter’da birçok hesaba Türkiye’den erişim sağlanamazken, aynı şekilde Youtube’da da bazı videolar engelleniyor. Yeni düzenleme ile eğer hukuka aykırı veya mahkeme kararı kesinleşen içerikler 24 saat içerisinde sosyal medya platformu tarafından kaldırılmalı. Eğer içerik kaldırılmazsa veya erişim engellenmeze, firmalar çok ağır tazminatlar ödeyecek.

Mahkeme kararı olmaksızın, içerikler silinecek!

Düzenleme vatandaşların da sosyal medya sitelerinden içerik kaldırma talebinde bulunmasının önünü açıyor. Yapılacak başvurulara, başvurudan itibaren en geç 72 saat içinde cevap vermeyen sosyal ağlar 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar para cezası ödeyecek. Sosyal ağlar, vatandaşlarına başvurulara ilişkin istatistiksel ve kategorik bilgileri içeren raporları üç ayda bir BTK’ya bildirecek.

Devamını oku

Genel

Twitter, sesli tweet özelliğini getirdi!

twitter çöktü mü

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen Twitter, sesli tweet özelliğini kullanıcılara sundu. Kullanıcılar artık yazılı tweetlerin yanı sıra sesli mesajlar da paylaşılabilecek.

İlginizi çekebilir: Facebook Venue canlı etkinlik uygulaması yayınlandı!

reklam

Twitter

Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan popüler sosyal paylaşım platformu, hem etkisini hem de kullanıcı sayısını her geçen gün daha da artırıyor. Bununla birlikte yeni özellikleri de kullanıcıların beğenisine sunuyor. Şirketin son hamlesi ile artık tweetler sesli olabilecek.

Geçtiğimiz yıllarda tweetlerin 140 karakter limitini 280 karaktere taşıyan Twitter, bundan böyle karakter limitine takılan kullanıcıların sesli tweetlerden faydalanmasını sağlayacak. Şu an için iOS kullanıcılarına açılan özellik, WhatsApp ve Instagram‘daki sesli mesaj özelliğini andırıyor.

Twitter’dan Maya Patterson ve Remy Bourgoin, konu ile ilgili yayınladıkları blog yazısında: “Bazen 280 karakter yeterli olmuyor ve bazı konuşmaya özgü nüanslar kayboluyor. Bugünden itibaren Twitter’ı kullanış şeklimize daha insani bir dokunuş ekleyecek yeni bir özelliği test ediyoruz” ifadelerine yer verdiler.

Twitter üzerinde sesli tweet nasıl atılıyor?

Twitter’da sesli tweet atmak isteyen kullanıcılar yazdıkları mesajlara ses kaydı ekleyerek paylaşabilecek. Ses kaydı için ise tweet atma ekranına tıkladıktan sonra ses ikonuna dokunmak yeterli olacak. Bu simgeye tıkladığınızda ekranınızın alt tarafında kırmızı bir buton çıkacak, o butona tıklayarak tweetinize ses kaydınızı ekleyebileceksiniz.

Twitter, sesli tweet özelliğini 140 saniye ile sınırlandıracak.  Ses kaydı özelliği sadece orijinal tweetlere eklenebilecek. Söz konusu özellik şimdilik sadece kısıtlı sayıda iOS kullanıcısı tarafından kullanılabiliyor. Şirket önümüzdeki haftalarda, özelliğin tüm iOS kullanıcılarına açılacağını belirtiyor. Ancak sesli tweetlerin Android cihaz kullanıcılarına ne zaman açılacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Devamını oku

İnternet

TP-Link, Wi-Fi 6 destekli Archer AX6000’i satışa sundu!

Archer AX6000

TP-Link, Wi-Fi 6 destekli yeni yönlendirici modelini satışa sundu. Archer AX6000 model yönlendirici, akıllı evler dahil çok sayıda cihazın Wi-Fi’a bağlandığı evlerin tüm ihtiyacına cevap verebiliyor.


İlginizi çekebilir: TP-Link TL-PA4020P powerline başlangıç kiti inceleme

reklam

Wi-Fi 6 teknolojisine sahip ürün gamını sürekli genişleten TP-Link, yeni Wi-Fi yönlendirici modelini Türkiye’de satışa sundu. Archer AX6000 model yönlendirici, teknik özellikleriyle dikkat çekiyor, hem kablolu hem kablosuz bağlantıda yüksek hızlara ulaşabilen ve farklı tasarımı ile de dikkat çeken bir ürün.

Wi-Fi 6 (802.11ax) teknolojisinin sağladığı yüksek Wi-Fi hızı ve aynı anda daha fazla cihazın ağa bağlanabilmesi ve her biri için en iyi hızın sunulması özelliklerini sağlayan Archer AX6000 ile online oyun, 4K/8K akış, akıllı ev cihazlarının bağlantıları sırasında gecikmeler önleniyor. Wi-Fi performansı düşmüyor.

Archer AX6000 ile dört kat daha fazla cihaz ağa bağlanabiliyor (OFDMA ve MU-MIMO teknolojileri). Üç kat daha hızlı (6000 Mbps) Wi-Fi bağlantısı ve çok daha geniş bir Wi-Fi kapsama alanı elde ediliyor.

AX6000

Cihazın bir UFO gibi görünmesini sağlayan üzerindeki yüksek kazançlı sekiz adet anten, kapsama alanını genişletirken, hüzmeleme ya da akıllı anten teknolojisi denilen ‘Beamforming’ ile bağlı cihazların yerine doğru sinyaller yönlendiriliyor. Bu sayede hem güçlü, hem daha geniş hem de güvenilir bir bağlantı elde ediliyor.

Archer AX6000 ile kablolu bağlantıda da yüksek hız!

Archer AX6000, Wi-Fi bağlantısının yanı sıra kablolu bağlantıda da yüksek hız sağlıyor. Aynı zamanda farklı bağlantı tiplerine de destek vererek kullanıcılara esneklik sunuyor. Cihaz üzerinde sekiz adet gigabit Ethernet girişi, bir adet 2.5 Gbps WAN girişi, iki adet de USB 3.0 girişi yer alıyor. Üstelik bu USB girişlerinin biri Tip A, diğeri Tip C standardında.

Yönlendiricinin tüm görevleri başarıyla yerine getirebilmesi için çok güçlü işlemciye sahip olması gerekir. TP-Link’in yeni yönlendiricisinde bir ana, ikisi yardımcı işlemci olmak üzere üç adet işlemci ile 1GB’lık bellek yer alıyor.

Bu güçlü cihazda güvenlik de önplana alınmış. TP-Link HomeCareTM güvenlik paketi ile gelen yönlendirici, ağı ve ağa bağlı cihazların güvenliğini en üst seviyede tutuyor. HomeCareTM güvenlik paketinde Trend Micro antivirüs yazılımı, güçlü ebeveyn denetimleri ve QoS özelliği yer alıyor.

Archer AX6000’in kurulumu ve sonrasında tüm ayarlarını yapmak ve yönetmek son derece basit. Yönlendirici iOS ve Android destekli TP-Link Tether uygulaması ile cihaza Bluetooth’tan bağlanarak kolayca kurulabiliyor. Sonrasında ebeveyn denetimleri, cihaz öncelikleri gibi her tür ayar yine akıllı telefonlar ile ve Tether uygulaması üzerinden yapılabiliyor.

Wi-Fi 6 teknolojili Archer AX6000’in tavsiye edilen satış fiyatı ise KDV dahil 380 USD.

Devamını oku