Sosyal medya
Huawei P40 reklamı

Apple

2020 Model iPhone daha küçük çentiğe sahip olacak!

Apple ile yakınlığı bilinen şirketin dağıtım ağına hakim olan TF Menkul Kıymetler analisti Ming-Chi Kuo gelecekteki iPhone hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni iPhone modellerinin daha küçük bir çentiğe sahip olacağını ve bunun 2020’de gerçekleşeceğini öne sürdü.


İlginizi çekebilir: Apple, güvenlik açıkları yüzünden Walkie Talkie uygulamasını durdurdu!


Çentik tasarımı, 2017 yılında Apple tarafından kullanılmasıyla beraber bir moda haline gelerek bir çok üretici tarafından kullanılmaya başlandı. O zamandan bugüne kadar çentik tasarımı çok değişti. Boyutu sürekli küçülmekte olan çentik en son damla formuna büründü. Çentik tasarımının yanına delikli ekran ve tam ekran şeklinde ekran tasarımları da yer aldı.

Apple, çentiği yalnızca tasarımsal olarak bir yenilik olarak görmüyor. Bu çentiğin içerisine yerleştirmiş olduğu 3B derinlik algılayıcı kızılötesi sensörü ve bununla birlikte TrueDepth kamera sistemi yer alıyor. Bu sistem FaceID teknolojisiyle birlikte çalışıyor ve yüzünüz ile kilidi açmaktan ödeme işlemleri yapmaya kadar bir çok alanda etkisi bulunuyor. Bu güvenli teknolojinin bedeli olarak tasarımda bulunan geniş çentik günümüz tasarım çizgilerinden uzaklaşıyor. Bu nedenle Apple bu çentiği daha küçük bir alana sığdırmak için çalışmalara devam ediyor. Bu çalışmaların ilk meyvesi 2020 yılında tanıtılacak olan yeni nesil iPhone modelleri olacak.

Şirket yalnızca çentiği küçültmek için uğraşmıyor. Bununla birlikte yakın gelecekte görecek olduğumuz ekrana gömülü kamera teknolojileri ile birlikte ekrana gömülü FaceID teknolojisini de kullanmayı hedefliyor. Bu sayede tam ekran deneyimini yaşarken FaceID gibi güvenlik önlemlerini de kullanmaya devam edebileceksiniz.
Bu raporlara ek olarak Credit Suisse adlı bir kurumun iddiasına göre gelecek yıllarda Apple, ekran altı parmak izini kullanmaya başlayacak. Hem FaceID hem de TouchID teknolojisini birlikte kullanması maliyeti oldukça yükseltecek olduğunu gösteren bir gerçek.

Ucuz iPhone devam edecek mi?

Bu ayın başlarında yayınlanan bir başka rapor ise maliyeti ucuzlatmak amacıyla yalnızca Çin’de tanıtılacak olan bir model çıkaracağını iddia etti. Bu modelde ekran altı ekran altı parmak izi tarayıcısı ve daha ucuz bileşenleri kullanacağı biliniyor. Bu modelin dünya pazarında satışa sunulacağı hakkında henüz bir bilgi mevcut değil.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 ekranlarını Samsung, LG ve BOE üretecek!

iPhone

Geçtiğimiz yıl yayımlanan bir haberde, Samsung’un yeni iPhone 12 modelleri için tek OLED üreticisi olacağı iddia edilmişti. Ancak son söylentilere göre durum beklenildiği gibi olmayacak.

Firmalardan sızan bazı haberlere göre bu yıl tanıtılacak olan iPhone modellerinin Samsung üretimi OLED panellere sahip olacak. Geri kalan siparişler LG ve BOE tarafından karşılanacak. Cuppertino merkezli şirket tedarik zincirini çeşitlendirerek tüm işi tek tedarikçinin eline bırakmayacak.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 de Lightning girişli olacak!


Apple’ın birden fazla tedarikçi ile çalışmasının bir diğer sebebinin, üretim adetlerinin fazlalığı olduğu düşünülüyor. Bu yılın tüm iPhone modellerinin OLED panellere sahip olacağı ve markanın satış rakamları düşünüldüğünde, Samsung’un dahi bu siparişe yetişememe ihtimali yüksek görünüyor.

Devamını oku

Apple

iPhone 12 de Lightning girişli olacak!

Yazan:

iphone 12 ozellik fiyatt sizinti

Apple iPhone 12, ne yazık ki Lightning girişli olacak. Ancak ortaya atılan bazı iddialara göre firma, bir sonraki seri için başka bir plan düşünüyor.


İlginizi çekebilir; iPhone 12 serisine ait fiyatlar ve bazı özellikler sızdırıldı!


Lightning sonrası, şarj girişi olmayan iPhone gelebilir!

Apple, her yıl olduğu gibi yine iPhone 12 serisi ile birlikte dikkatleri üzerinde toplamaya hazırlanıyor. Firmanın Eylül 2020 tarihinde tanıtmasını beklediğimiz seri hakkında yeni gelişmeler ortaya çıktı. Daha önceden fiyat ve özelliklerin sızdırılmasının ardından şimdi de ilginç bir iddia ortaya atıldı. Fudge isimli bir Twitter kullanıcısı, iPhone 12 serisinin Lightning girişi ile geleceğini duyurdu. Şu ana kadar ilginç olmayan iddia ise bundan sonra işleri değiştiriyor. Çünkü Fudge, bir sonraki serinin hiçbir şekilde şarj veya kulaklık girişine sahip olmayacağını iddia etti. Başka bir detay vermeyen Twitter kullanıcısı, kafalarda büyük soru işaretlerine neden oldu.

Bazı kaynaklardan gelen yorumlara göre Apple, iPhone 13 serisi ile birlikte AirPods cihazlarının şarj oluş sistemine benzer bir sisteme geçiş yapmayı düşünüyor. Akıllı bağlantı özelliğinin de olmayacağı düşünülürken, firmanın bu işin altından nasıl kalkacağı da merak konusu. Öte yandan serisinin Lightning ile gelmesi bazı hayranlar için hayal kırıklığına neden oldu. Ancak görünüşe göre Apple daha büyük bir plan için şimdilik şarj giriş kısmına odaklanmıyor. Eylül ayında tanıtılması beklenen cihaz bakalım beklentileri karşılayabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

Aksesuar

AirPods, sağlık konusunda yeni özelliklere sahip olacak!

Yazan:

AirPods Pro

Apple AirPods, yeni nesli ile birlikte sağlık yönünden daha fazla özelliğe sahip olabilir. Gelen bilgilere göre firma, kulaklıkları sağlık takibi konusunda geliştirmeyi düşünüyor.


 

İlginizi çekebilir; Samsung Galaxy Note 20 Plus için tasarımı belli oldu iddiası!


AirPods, sağlığınızı takip etmenizde size yardımcı olabilir!

Apple firmasının gerçek kablosuz kulaklıkları AirPods serisi, artık sadece müzik dinlemek için var olmayacak. Gelen son bilgilere göre firma, yeni nesil AirPods kulaklıkların içine, ışık sensörleri yerleştirmeyi düşünüyor. DigiTimes isimli haber sitesinde yer alan rapora göre Apple, ışık sensörlerini yeni nesil kulaklıklarına yerleştirerek kullanıcıların sağlık konusunda bilgi almayı planladığı öğrenildi. Nabız ve kanda yer alan oksijen yoğunluğu gibi bilgileri bu sensörler ile ölçmek isteyen firma, aynı zamanda spor sırasında kullanımı arttırmak adına adım sayar özelliğini de bu kulaklıklara yerleştirmek istiyor.

AirPods yutan adam

Apple hali hazırda Apple Watch ile birlikte sağlık konusunda önemli gelişmeler gerçekleştiriyor. Ancak bu gelişmeler sonrasında firma bu işi kulaklıklar yardımıyla da yapmayı deneyecek gibi duruyor. Rapora göre bir veya iki yıl içerisinde çıkacak AirPods kulaklıklar daha önce saydığımız özellikleri içerisinde bulunduracak. Firmanın zaten sağlık konusunda verdiği önem en başından beri bilinirken, Tim Cook da bu konu hakkında, insanlığa en büyük katkıyı yapma gayesi altında olduklarını belirtmişti. Hal böyle olunca gözler 2021 ve 2022 yılları içerisinde çıkartılacak AirPods ve Pro modellerine çevrildi. Bakalım firma bu konuda geliştirmeleri sağlayabilecek mi, yakın bir zamanda “kulaklık” kelimesi başka bir anlam daha içerebilecek mi merakla bekliyor olacağız.

Devamını oku