Sosyal medya

Oyun

Zynga, Türk oyun şirketi Peak Games’i satın alıyor!

Dünyanın en büyük mobil oyun şirketlerinden Zynga, çok konuşulacak bir satın alma anlaşmasına imza atacak gibi görünüyor. Zynga’nın, ülkemizin önemli oyun geliştiricilerinden Peak Games’i önümüzdeki günlerde rekor fiyata satın alacağı belirtiliyor.


İlginizi çekebilir: Zoom ücretli kullanıcıları için uçtan uca şifreleme getiriyor!

reklam

Zynga’nın satın alacağı söylenen Peak Games, Türk girişim tarihine geçecek!

Webrazzi’den Arda Kutsal’ın haberine göre, Sidar Şahin’in kurucusu olduğu Peak Games’in önümüzdeki günlerde Zynga’ya satılacağı belirtiliyor. Anlaşmanın artık imza aşamasına geldiği ifade edilirken, İstanbul merkezli oyun firmasının satış fiyatı ise Türkiye’deki girişimcilik tarihine geçecek. Zynga tarafından 1 milyar doların üzerinde değerlenen Peak’in tamamı için tam 1.8 milyar dolar ödenecek.

reklam
Aorus reklamı

Bu satın alma işlemi ile değerlemesi unicorn seviyesindeki ilk internet girişimi Peak Games olacak. 1 milyar dolar üstü değerlemeye ulaşan girişimler kısaca unicorn olarak adlandırılıyor. Daha önce Yemeksepeti 589 milyon dolar bedel karşılığında Delivery Hero firmasına satılmıştı. Trendyol ise Alibaba’nın yaptığı 728 milyon dolarlık yatırım ile rekoru elinde bulunduruyor. Bu nedenle Zynga’nın yapacağı satın alma işlemi internet tabanlı girişimlerde yeni bir rekor olarak yerini alacak.

Farmville ve Texas Holdem Poker gibi pek çok tanınmış oyunun yapımcısı olan Zynga, ülkemize daha önce de çeşitli yatırımlarda bulunmuştu. Yaklaşık 2.5 yıl önce Peak’in “101 Okey Plus” oyununu 100 milyon dolar karşılığında bünyesine katan şirket, 2018 yılında ise diğer bir Türk oyun geliştiricisi Gram Games’i 250 milyon dolara satın almıştı. Peak Games ise geçtiğimiz yıl tüm TV kanallarında aynı anda yayınladığı reklam filmiyle gündeme oturmuştu.

Son olarak anlaşmanın yalnızca hisse devrini kapsadığı ve şirketin faaliyetlerine aynı şekilde devam etmesinin planlandığını belirtelim.

Adventure İstanbul

İnternet ile ilk karşılaşmam, 2000'li yılların başlarında 146 çevirmeli ağ bağlantısı sayesinde gerçekleşti. Teknolojiyle aram zaman içerisinde koyulaştı ve şimdi de HWP bünyesinde en güncel haberleri sizlere aktarıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Monster Notebook Mağazaları Açılıyor

Yazan:

monster

Monster Notebook, 8 Mart Pazartesi günü saat 09.00 itibarıyla Türkiye’deki tüm mağazalarının ve teknik servislerinin kapılarını yeniden açma kararı aldı. Ayrıca şirket, aralık ayında tüm mağaza ve teknik servislerini geçici bir süreyle tamamen sanal ortama taşıyarak yalnızca dijital mağaza üzerinden hizmet vereceğini duyurmuştu.


Bakmakta fayda var: Oppo Türkiye’de üretime resmen başladı!

reklam

Monster Notebook’un Türkiye’deki tüm mağaza ve teknik servisleri 8 Şubat saat 09.00 itibarıyla, kontrollü sosyal hayat kuralları çerçevesinde kapılarını ziyaretçilere açıyor.

reklam
Aorus reklamı

09.00 – 19.00 saatleri arasında HES kodu ile ziyaretçi kabul edecek mağaza ve teknik servislerde; maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen eksenindeki kontrollü sosyal hayat kuralları geçerli olacak.  Ayrıca dijital mağazası ise haftanın yedi günü 09.00 – 20.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam edecek. Aynı zamanda monsternotebook.com.tr adresindeki Monster Notebook Dijital Mağazası’nda kullanıcılar; herhangi bir randevu sistemine tabii olmadan, diledikleri satış temsilcisi ile anında ve birebir görüntülü video bağlantısı yapabiliyor.

Notebook

Monster Notebook Dijital Mağazası aynı zamanda, oyun ve teknoloji tutkunlarına yönelik etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Oyun, teknoloji ve diğer alanlardaki fenomen isimlerinin Monster Notebook kullanıcıları ile bir araya geldiği etkinlikler her hafta cuma günleri düzenleniyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Genel

Mobil oyun bağımlılığında Türkiye’nin karnesi ortaya çıktı

Mobil oyun

AdColony tarafından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde gerçekleştirdiği Mobil Oyun ve Sosyal Medya Platformları hakkında araştırma yaptı. Ortaya çıkan verilere göre, mobil oyunlar akıllı telefon kullanıcılarının yaşamına günden güne daha fazla yerleşiyor.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Epic Games, Wargame: Red Dragon oyununu ücretsiz yaptı

reklam

Mobil oyun

Oyunlar bizler için artık aralıklı olarak vaktimizi geçirdiğimiz medya araçları olmaktan çıktı. Akıllı cihazların yaygınlaşması ile kullanıcılar mekan fark etmeksizin her an oyun oynayabiliyorlar. Özellikle mobil oyun, yeni kitlesel çevrimiçi toplulukların temelini oluşturacak bir sektör haline gelmeye başladı.

reklam
Aorus reklamı

Gelişen 5G teknolojisi sayesinde, mobil oyun deneyimi gitgide evlerimizde oynadığımız konsol oyunları deneyimine yaklaşıyor. Böylece oyunlar, insanları günlük hayattan bir nebze de olsa uzaklaştırıp rahatlama ve keyif almalarını sağlıyor.

Mobil oyun

AdColony’nin EMEA bölgesindeki katılımcıların; % 88’i mobil oyun oynadığını belirtirken % 42’si ise günde bir defa oynadıklarını belirtmesi mobil oyunların da günlük yaşamın bir parçası haline geldiğini gösteriyor. Ayrıca EMEA bölgesinde ankete katılanların %67’si haftada 3 saatten fazla akıllı cihazlarından oyun oynadığını belirtiyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile akıllı cihazlardan oynan oyunların yavaşça yeni sosyal medya platformları haline geldi. Rapora göre, mobil kullanımın artmasıyla birlikte, reklam verenlerin farklı platformlarda bir kampanya yürütürken markalarını ön plana çıkarmak için ilgili platforma uyum sağlamaları gerekliliği öne çıktı.

Mobil oyun

Mobil oyun bağımlılığında Türkiye ne durumda?

Sanıldığı gibi yalnızca gençler telefondan oyun oynamıyor. Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 79’u mobil oynadığını belirtiyor.

Bu yetişkinlerin % 81,7’si kadın, % 76,5’i erkek. Güncel datalar aynı zamanda Türkiye’deki tüm internet kullanıcılarının % 84’ünün en az bir cihaz ile mobil oyun oynadığını gösteriyor.

Her alanda olduğu gibi mobil oyunların da türleri arasında tercihler değişiyor. Türkiye’deki mobil oyuncuların en sevdiği tür; %49,2 ile Aksiyon-Macera oyunları olurken onu, %46,2 ile puzzle ve %45,7 ile yarış oyunları takip ediyor.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Watch Dogs Legion PC için planlanan çok oyunculu mod ertelendi!

Mobil oyuncuların; kişisel ilgi alanlarına bakıldığında ise filmler ve müzik %81,7 ve %72,8 ile ön plana çıkıyor.

Son olarak teknoloji ve yemek & içecek ise %70,5 ve %70,1 ile takip ediyor. Özellikle televizyonun artık ikinci ekran olarak adlandırıldığı bu günlerde insanların %60,6’sı televizyon izlerken mobil oyun oynuyor.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler veya genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Adventure İstanbul
Devamını oku

Genel

Watch Dogs Legion PC için planlanan çok oyunculu mod ertelendi!

Yazan:

Watch Dogs: Legion

Watch Dogs Legion oyuncularını üzecek haber geldi. Sevilen açık dünya oyununun PC versiyonuna gelecek çok oyunculu mod ileri bir tarihte oyuncuları karşılayacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, astronot yerine “Fezagir” ismini önerdi

reklam

Watch Dogs Legion için planlanan çok oyunculu mod başlangıçta PC için gelmeyecek!

Oyun dünyasında çok oyunculu modların önemi artmaya devam ediyor. Özellikle GTA V‘in başarısından sonra, açık dünyalı çoğu oyun bu modu oyuncular ile buluşturmak istiyor. Bu oyunlar arasında yerini alan Watch Dogs Legion için de artık geri sayıma geçtik. İçerisinde bulunduğumuz ayda gelmesi planlanan mod, PC oyuncularına biraz geç ulaşacak. Ubisoft, Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile PC sürümünde bir hata ile karşılaştıklarını belirtti. Firma sorun ortadan kalkmadan çok oyunculu modu PC oyuncularına getirmeyeceklerini açıkladı.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada üzerinden ulaşabilirsiniz!

reklam
Aorus reklamı

Bazı ekran kartlarında çok oyunculu modun sorun çıkardığı ortaya çıkarken, konsol oyuncuları bu ertelemeden tam anlamıyla etkilenmeyecek. Dört kişilik ekipler halinde açık dünyanın yer alacağı modda Tactical Ops özelliği PlayStation, Xbox ve Stadia tarafında 23 Mart tarihine kadar kullanılamayacak. O kısımda da bir problem olduğu firma tarafından duyuruldu. Bununla birlikte PlayStation 4/5 sahipleri, oyun içindeki mesajlaşma sisteminden henüz tam olarak faydalanamayacak. Ancak bu sorunun en kısa sürede çözülmesi tahmin ediliyor. Bakalım Watch Dogs Legion çok oyunculu modla birlikte GTA V etkisi yaratacak mı bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler