Sosyal medya

YouTube

YouTube’un 2017 Yılı En Popüler Yerli Videoları Açıklandı

2017 yılında en popüler videoların şimdi de Türkiye versiyonları açıklandı. İşte 2017’nin en popüler yerli videoları

2017’nin En Popüler Yerli Videoları

1- Recep İvedik 5 – Fragman (Official – HD)

2- Reynmen ft. Lil Bege – #Biziz

3- YOUTUBERLARIN DÜŞÜŞÜ ”Despacito” PARODİ

4- YORUMLARLA ŞARKI YAPMAK (Ece Seçkin – Adeyyo)

5- BERKCAN GÜVEN – YOUTUBE BENİM İŞİM! (DISS)

6- Söz | 1.Bölüm

7- Sıfır Bir – “Bir Zamanlar Adana’da” 2. Sezon 5. Bölüm (2. Sezon Finali)

8- İngiliz şarkıcı Anne Marie ile Cizreli Mehmet Ali’nin düet

9- Ahmet Kural & Murat Cemcir – Sie Liegt In Meinen Armen (Çalgı Çengi İkimiz Sinemalarda)

10- ARİF V 216 | 145 SANİYE

Sayfalar: 1 2

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube

YouTube küçük resimleri artık daha büyük!

YouTube kucuk resimleri artik daha buyuk kapak

Twitter ve Reddit‘te dün sabahtan itibaren yer alan bazı ekran görüntülerine göre, YouTube ana sayfasındaki videoların küçük resimleri daha büyük hale geliyor. İddiaların paylaşıldığı sitelerdeki insanların yorumlarına bakılırsa, insanlar bu değişiklikten pek hoşlanmamış görünüyor.


İlginizi çekebilir: Rakamlarla YouTube platformu


Aşağıda örneğini görebileceğiniz gibi, YouTube ana sayfasının tasarımı değişime uğradı. Videolar artık kategorilerine göre gruplandırılmıyor. İnsanlar ana sayfada dolaşırken bir satırda daha az video görüyor ve ayrıca küçük resimler fark edilir şekilde daha büyük görünüyor. Bu yazı yazılırken YouTube ana sayfasını kontrol ettik ancak yeni tasarım değişikliğini henüz göremedik. Şu an için bu değişiklik test aşamasında ve kaç kişinin deneyimleyebildiği bilinmiyor. Bir YouTube marka yüzü ise: “Şu anda kullanıcılarımızın izleme deneyimini geliştirmek için yeni bir ana sayfa düzenini test ediyoruz” şeklinde konuştu.

YouTube kucuk resimleri artik daha buyuk

Test aşamasındaki bu yeni düzeni deneyimleyebilen bazı kullanıcılar, ana sayfadaki küçük resimlerin büyümesinin ardından artık sayfayı aşağıya kaydırmada zorlandıklarını ve beğenmediklerini ifade etti. Diğer bazı kullanıcılar ise, bu değişikliği kafa karıştırıcı ve düzensiz buldu.

Reddit‘teki bazı popüler YouTube içerik üreticileri, bu yeni tasarımın mobilden ilham alan bir çizgide olduğunu ifade etti. YouTube, mobil versiyonunda küçük resimleri daha görünür kılmak için büyük tutuyordu ve aynı durumu masaüstü versiyonuna da taşımış oldu. Ancak bir içerik üreticisinin beyanına göre, bu değişiklik masaüstü versiyona adapte edilince karmakarışık olmuş. YouTube‘un bu tasarım değişikliğinin amacı, göze daha çok hitap eden bir görünüme sahip olmak ve bu tasarımı henüz herkesin kullanımına sunmadan, kullanıcıların tepkilerini ölçmek olabilir.

Devamını oku

YouTube

Rakamlarla YouTube platformu

Rakamlarla YouTube kapak

YouTube, dünyanın en popüler video paylaşım sitesi ve bununla beraber dünyada en çok ziyaret edilen ikinci internet sitesi. Bunları bilmeniz çok da şaşırtıcı değil. YouTube ile alakalı daha önceden bilmediğiniz istatiksel verileri sizler için derledik. Bu istatistikler arasında YouTube‘daki aylık kullanıcı sayısına, YouTube‘un piyasa değerine, en çok kazanan YouTube fenomenine ve diğer birçok bilgiye yer verdik.


İlginizi çekebilir: Youtube Premium, 1080P video indirme desteğine kavuşuyor


2 milyar aylık kullanıcı

YouTube, bu sene yeni bir dönüm noktasına ulaştı. YouTube, kayıtlı aylık 2 milyar kullanıcı sayısını geride bıraktı. Bu çılgın rakam, dünya nüfusunu oluşturan rakamın neredeyse dörtte biri anlamına geliyor. Elde edilen bazı raporlara göre, bu rakamın %62‘sini erkekler, %38‘ini ise kadınlar oluşturuyor.

Rakamlarla YouTube 1

Dakikada 500 saatlik yeni içerik

Birkaç ay önce Google, YouTube‘a her dakikada bir 500 saatten fazla içerik yüklendiğini açıkladı. Bu, saatte 30 bin ve günde 720 bin saat anlamına geliyor. Bu rakamları aklınızda canlandırmak isterseniz, YouTube‘a bir günde yüklenen içeriği yaklaşık 82 yıl boyunca kesintisiz izlediğinizi hayal edin.

Rakamlarla YouTube 2

1.65 milyar dolarlık satın alma fiyatı

YouTube, 3 eski PayPal çalışanı Jawed Karim, Chad Hurley ve Steve Chen tarafından 2005 yılında kuruldu. Alan adının 14 Şubat 2005’te aktif hale gelmesine rağmen, bu platforma ilk video aynı yıl içerisinde, 23 Nisan’da yüklendi. Kısa vadede başarıya ulaşan YouTube, Kasım 2006’da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı.

Rakamlarla YouTube 3

140 milyar dolarlık piyasa değeri

Google‘ın 2006’da 1.65 milyar dolara satın aldığı YouTube, bazı raporlara göre yıllık 20 milyar dolar gelir elde ediyor ve platformun değeri şu an için 140 milyar dolardan fazla. Bu rakam YouTube‘u, 150 milyondan fazla ücretli abonesi olan Netflix‘in hemen yanına koyuyor.

Rakamlarla YouTube 4

En çok görüntülenen video

Luis Fonsi ve Daddy Yankee tarafından çıkarılan Despacito şarkısının klibi şu an YouTube‘da en çok görüntülenme sayısına sahip video konumunda. Bu yazı yazılırken 6.374.213.358 görüntülenme sayısına sahipti. Despacito videosunun ardından Ed Sheeran’ın 4.3 milyar kez izlenen Shape of You müzik videosu, onun hemen ardından ise 4.1 milyar görüntülenme ile üçüncü olarak Wiz Khalifa’nın See You Again müzik videosu geliyor. En çok izlenen 10 video arasından sadece 7 yıl önce yüklenen Masha and the Bear – Recipe for Disaster videosu, müzik videosu değil ve şimdiye kadar tam 4 milyar 74 milyon kez izlendi. Recipe for Disaster, YouTube‘da şu an için en çok izlenen dördüncü video olarak görünüyor.

Rakamlarla YouTube 5

Günlük yaklaşık 5 milyar video izleniyor

Bazı raporlara göre kullanıcılar YouTube‘da, günde 5 milyar video izliyor ve bu rakam aylık olarak 150 milyar demek. Ancak bu rakamlar geçen yıldan ve dolayısıyla bugünlerde birazcık da olsa artmış olabilir. YouTube bu istatistikleri sürekli olarak paylaşmadığından rakamları kesin olarak bilmiyoruz. Bildiğimiz şey şu ki; insanlar YouTube‘da, Netflix‘ten daha çok vakit geçiriyorlar. Raporlar, kullanıcıların haftada bir milyar saatten biraz fazla Netflix içeriği izlediğini açıklarken, YouTube kullanıcıları ise bu rakama bir günde ulaşıyorlar.

Rakamlarla YouTube 6

En çok kazanan YouTuber

Forbes‘e göre, 22 milyon dolarla 2018 yılının en çok kazanan YouTube starı Ryan Kaji. İşin ilginç yanı, minik Ryan yalnızca 7 yaşında ve Ryan ToysReview isimli kanalında oyuncak incelemeleri yapıyor. Ryan ToysReview isimli kanal 21 milyon aboneye sahip ve kanalın izlenme sayısı şimdiye dek 31 milyar rakamına ulaştı.

Rakamlarla YouTube 7

107 milyon aboneli T-Series kanalı

Birkaç yıldır en çok abone sayısı unvanına sahip PewDiePie kanalı, Hintli plak şirketinin sahibi olduğu T-Series kanalı tarafından Mart ayında geçildi. Şu an PewDiePie kanalı 98 milyon aboneye sahipken, T-Series 107 milyondan fazla aboneye sahip durumda.

Rakamlarla YouTube 8

%70’lik mobil izlenme oranı

YouTube‘daki videoların çoğu, akıllı telefonların ve tabletlerin içinde bulunduğu mobil cihazlar aracılığıyla izleniyor. Bu tercih mantıklı, zira hem evde hem de yolda video izleme olanağı gerçekten etkileyici. %70‘lik mobil cihaz kullanımının haricindeki %30‘luk izlenme, bilgisayarlar ve televizyonlar gibi internete bağlı cihazlar aracılığıyla yapılıyor.

Rakamlarla YouTube 9

Ortalama 40 dakikalık video izleme oturumu

YouTube, ortalama 40 dakika süren video izleme oturumuyla güzel bir meşgale olabilir. Bir hayli ilgi çekici video barındıran YouTube‘da, kendinizi video alemine dalmaktan alıkoyamayıp, telefonunuzu elinizden uzunca bir süre düşüremeyebilirsiniz. Referans olarak Statista verilerine göre, Facebook‘taki ortalama oturum oranı bu rakamdan 5 dakika daha kısa.

Rakamlarla YouTube 10

16 milyonluk “dislike”

İster inanın, ister inanmayın; YouTube‘da en beğenilmeyen video, yine YouTube‘un kendisi tarafından yayınlandı. Birçok insan tarafından hoşa gitmeyen video, her sene çıkan YouTube Rewind videosunun devamı olan YouTube Rewind 2018: Everyone Controls Rewind videosu ve tamı tamına 16 milyon kez beğenilmedi. Bir başka ilginç durum ise, aynı video tam 2.5 milyon beğeni aldı. Buraya tıklayarak videonun güzel olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz.

Rakamlarla YouTube 11

80 dil desteğine sahip ve 91 ülkede aktif

Tüm dünyada çok popüler olan YouTube, insanların ilgi odağı haline gelmek için 80 dille, internet nüfusunun %95‘ine hizmet sunabiliyor. Platform, dünya çapındaki 91 ülkede faaliyet gösteriyor. Her geçen gün dünyaya yayılmaya ediyor.

Rakamlarla YouTube 12

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

YouTube, yenilenen ” Otomatik Oynatma ” özelliğini test ediyor

youtube otomatik oynatma özelliğini yeniliyor

YouTube, “ Otomatik Oynatma ” özelliğini yeniden düzenliyor. Daha gelişmiş ve etkileşimi kolay olan “Sıradaki” arayüzü, Android cihazlar için test edilmeye başlandı.


İlginizi çekebilir: Yüz tanıma ve 5G özelliği bulunan HiPhi 1 elektrikli otomobili tanıtıldı!


YouTube, otomatik oynatma özelliği sayesinde kullanıcıların kişiselleştirilmiş ilgi alanlarındaki videoları karşısına çıkararak uygulamada daha fazla zaman geçirmesini sağlıyor. Kullanıcı etkileşimi için oldukça önemli olan bu arayüzün geliştirilmesi ve düzenlenmesi için kolları sıvayan YouTube, şimdi yeni bir özelliği Android cihazlar üzerinden test ediyor. 

Önceki sürümde, sıradaki oynatma listesinin başında bulunan videoya geçiş için sekiz saniye veriliyor ve oynat düğmesi çevresinde dönen dairesel bir göstergeyle temsil edilen otomatik oynatma özelliği; yeni sürümde beş saniyeye düşürülerek, ekranın sol üstünde yazılı halde bulunuyor. Ekranın sol altında bulunan yeniden oynat butonunun yeni sürümde tamamen kaldırılmış olması da oldukça dikkat çekiyor.

youtube otomatik oynatma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başlığın ve kapak resminin yan yana durduğu ekranın alt tarafında ise “İptal” ve  daha açık renkte olan “Şimdi Oynat” butonları bulunuyor. Ekranın sağ üst köşesinde de otomatik oynatmayı kapatan “X” butonuna yer verilmiş.  Uygulamanın devamıyla aynı renk olan bu yeni tasarım oldukça sade ve kullanışlı görünüyor.

Bu yeni olan tasarım, şimdilik yalnızca Android cihazlarda ve YouTube’un 14.31.50 sürümünü kullanan cihazlarda bulunan bu yeni özellik yavaş yavaş yaygınlaşmakta ya da henüz test aşamasında olabilir.

Devamını oku