Sosyal medya

Uygulama

Google, Spotify’a rakip YouTube Müzik ve YouTube Premium servislerini duyurdu

YouTube Premium

Google, YouTube Red hizmetini YouTube Premium ve YouTube Müzik şeklinde ikiye ayırdı. Müzik hizmetini Spotify‘a benzeten Google, iki yeni pakette reklamsız hizmet sunuyor.

İlginizi çekebilir: Microsoft’tan engellilere özel Xbox kontrolcü: Xbox Adaptive Controller

Red, YouTube Premium oluyor!

YouTube Müzik Premium hizmeti reklamsız, sınırsız müzik indirme ve arkaplanda oynatma gibi özellikleri aylık 9,99 dolar‘a kullanıcılara sunuyor. Aynı zamanda diğer Youtube Premium hizmeti, müzik paketi dışında videolara yeni özellikleri katıyor. Premium ise 11,99 dolar‘dan kullanıcılara sunuluyor. YouTube tarafında Orijinal içeriklerin yanı sıra arka planda oynatma, reklamsız YouTube deneyimi ve çevrimdışı izlemek için indirme özellikleri de mevcut.

YouTube Premium

 

YouTube Red‘in yeni adı olan Premium Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika ve Güney Kore gibi Red kullanılan ülkelere gelecek. Ayrıca bu yeniliklerle birlikte Premium kullanan ülkeler arasına şu ülkelerde eklenecek: Avusturya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Norveç, Rusya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık.

YouTube Müzik önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak ancak ülkemize ne zaman geleceği konusunda şu an için bir detay bulunmuyor. Google’ın son dönemde Türkiye’ye birçok hizmetini getiriyor olması ise bu hizmetin de yakın bir dönemde gelebileceğini gösteriyor olabilir.

 

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulama

Telegram kapsamlı bir güncelleme yayınladı!

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, Android ve iOS işletim sistemleri için önemli yenilikler barındıran bir güncelleme yayınladı. Güncelleme ile beraber Whatsapp’ta bulunan “mavi tik” benzeri bir özellik de kullanıcılar ile buluştu!


İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy S10 Lite ve Note 10 Lite modelleri tanıtıldı!


Telegram yeni özellikleri ile artık çok daha kullanışlı!

Yeni güncelleme, Telegram’daki mevcut tema editörünü daha gelişmiş 2.0 sürümüne yükseltiyor. Daha fazla özelleştirme sunan yeni tema editörü, sohbet arka planı ve konuşma balonlarının her birine farklı renkler atayabilmenize olanak tanıyor. Ayrıca editör bünyesinde seçebileceğiniz hazır temalar da bulunuyor.

Büyük Telegram güncellemesinin barındırdığı yeniliklerden biri de “Çevrimiçi Olduğunda Gönder” özelliği. Bu özellik ile yazmış olduğunuz mesajın karşı taraf çevrimiçi olunca gönderilmesi sağlanıyor. Böylece Whatsapp’taki mavi tik gibi kullanıcının mesajı okuduğundan emin olunuyor. Ayrıca istediğiniz bir konumu tek dokunuşla paylaşma özelliği de güncelleme ile gelen yenilikler arasında dikkat çekiyor.

Kullanıcılara sunulan Telegram güncellemesinin öne çıkan diğer yenilikleri ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Sohbet içerisindeki aramaların listeleme şeklinde sıralanması
  • Podcast modu ile 20 dakikadan uzun ses kayıtları için özel seçenekler
  • Menüye eklenen bir alan sayesinde tek dokunuşla gece moduna geçebilme
  • Sohbet kutusundaki haritanın gece modunda otomatik olarak kararması (Android için)
  • Arşivlenen tüm sohbetleri okundu olarak işaretleyebilme (Android için)
  • Manuel olarak video çözünürlüğü seçimi ve kişi gönderme ekranı (Android için)
  • Metin boyutlarını ayarlama (iOS için)
  • Tek tık ile hızlı hesap değişimi (iOS için)
  • Kullanılan ve kullanılabilir depolama alanını görüntüleme, uygulama önbelleği temizleme (iOS için)
Devamını oku

Uygulama

Whatsapp, bazı eski cihazlar için desteği kesti!

Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, kısa süre sonra bazı eski sürüm işletim sistemleri için destek sürecini sonlandıracağını duyurdu. Eğer eski bir akıllı telefon kullanıyorsanız, bundan sonra popüler uygulamayı kullanamayabilirsiniz!


İlginizi Çekebilir: Aynı anda iPhone 7 ve Mi 9T kullanmak – Sizin Yorumunuz (Burak Bekir Eroglu)


Whatsapp, bazı eski Android ve iOS sürümlerine destek vermeyecek!

İşletim sistemi sürümlerinin fazlalığı, her bir sürüm için optimizasyon yapması gereken uygulama geliştiricilerinin işini zorlaştırıyor. Bu yüzden çoğu geliştirici eski işletim sistemi sürümü için destek vermeyi kesiyor. Whatsapp da artık gelişim imkânı vermeyen bazı sürümler için uygulama desteğini keseceğini açıkladı. Buna göre; 1 Şubat tarihi itibarıyla Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich, iOS 9 ve KaiOS 2.5.1 altındaki sürümlere sahip işletim sistemleri uygulamayı indiremeyecek ve çalıştıramayacak. Ayrıca uygulama marketi kapanan Windows Phone kullanıcıları da söz konusu tarihten sonra Whatsapp’ı kullanamayacak.

Uygulamanın destek sayfasında kullanıcılara sohbet yedeklerinin alınması ve daha güncel bir akıllı telefona geçiş yapması tavsiye ediliyor. Eski işletim sistemine sahip telefonlar 1 Şubat’tan sonra Whatsapp’ı çalıştırmayacağı için yedeklere de erişim sağlanamayacak.

Söz konusu sorundan etkilenecek kullanıcı sayısı ise çok az gibi görünüyor. Zira desteğin kesileceği Android 2.3 Gingerbread işletim sistemini kullanan aktif kullanıcı sayısı, tüm platforma oranla %0.3 olarak biliniyor. iOS tarafında ise hızlı güncelleme sürecinden ötürü bu oranın çok daha düşük olduğu ifade ediliyor.

Devamını oku

Uygulama

Samsung Pay 2020’de daha fazla ülkede kullanıma sunulacak

Yazan:

Samsung Pay

Mobil ödeme servisi Samsung Pay, 2020 yılında birçok yeni ülkeye giriş yapacak. Resmi açıklamalara göre servis aktif olarak 26 ülkede kullanılabiliyor. Atılacak bu adımla beraber mobil ödeme servisinin aünya genelinde popülaritesini artması hedeflenmekte.

İlginizi çekebilir : Galaxy A7 2018’den Galaxy A70’e geçmek (Orhan Akın)

Teknoloji kullanımına bağlı olarak günümüzde ödeme sistemlerinde de dijitalleşme yoluna gidiliyor. Samsung, 2015 yılında tanıttığı “Pay” isimli servis ile mobil alanda daha kolay alışveriş yapılmasını hedefledi. 26 ülkede etkin olarak kullanılan  ülkemiz de dahil olmak üzere birçok pazarda bulunmuyor. Dijital cüzdan ve mobil ödeme sistemleri ile Güney Kore’de 14 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Samsung Pay, 2020’de daha fazla ülkede kullanıma sunulacak.

Samsung Pay

Bölgesel iş ortakları ile yapılan anlaşmalar sonrasında birçok ülkede faal duruma getirilecek sistem için geçtiğimiz yıl Endenozya için harekete geçilmişti. 58 milyon genç nüfusu ile önemli bir pazar haline gelen Endenozya’da Pay hizmeti aktif olarak kullanılabilmekte. Samsung tarafından yapılan resmi açıklamada; yeni pazarlara girişte bölgesel iş ortakları ile servis üzerinde iyileştirme ve geliştirmlerin olacağı belirtildi. Geçtiğimiz ay ise mobil ödeme servisine  “Pay Cash” adı verilen bir özellik eklenmişti. Bu özellik sayesinde kullanıcılar dijital ön ödemeli karta sahip olabiliyor, alışverişlerini bu kart üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Uygulamaya eklenilen bir başka özellik ise uluslararası transfer servisi olmuştu. Uluslararsı alanda bulunan tüketicilerin para transferine olanak sağlayan hizmet uygulama içerisine entegre edilmişti.

 

Devamını oku