Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Xiaomi 12 Ultra Tasarım Detayları Ortaya Çıktı!

Arka tararında “adacık” şeklinde büyük bir alanı kaplayan kamera tasarımıyla tanıtıldığı ilk günden bu yana Çin’de büyük ilgi gören Xiaomi Mi 11 Ultra’nın yenilenen ve daha güçlü özelliklerle gelmesi merakla beklenen Xiaomi 12 Ultra’nın tasarım detayları netleşti. Sızdırılan görsellere göre alışılmışın dışında bir tasarımla daha geliyor ve  LetsGoDigital web sitesindeki editörlerden birisi telefonun 3D konsept görüntülerini yayınladı.


Bakmakta fayda var: Oppo, Spark Mikro Projektöre Sahip Air Glass’ı Tanıttı


Ana kamera ve ultra geniş açılı kamera yuvarlak şekilde yine bir “adacık” şeklinde oluşturulan kamera kısmının ortasında  ve solda olacak, telefoto periskop lens ise alt tarafta yer alacak.  Dairenin tepesinde, 2x-3x aralığında bir ToF sensörü veya daha kısa menzilli bir telefoto olabilecek dördüncü bir kamera bulunuyor. Kalan kısımlar ise LED flaş, ışık sensörü ve PDAF için olacak.

Bu yılın başlarında güvenilir bir sızıntı kaynağı, Leica’nın Xiaomi ile bir anlaşma yaptığını ve 12 Ultra’nın kameralarında, deneyimli kamera şirketinin logosuyla markalanacağını ortaya çıkardı. Aynı zamanda Huawei ile çalışan marka, böyle bir işbirliğini henüz doğrulamadı, ancak bu tür bir işbirliği olağandışı bir durum değil. Hali hazırda  ZEISS’ın vivo, Sony ve hatta Nokia ile çalışıyor ve birden fazla ortağı bulunuyor. Aynı durum Leica için de geçerli olabilir.

Xiaomi 12 Ultra’nın beklenen teknik özellikleri neler?

Yeni ultra modelde beklenen teknik özellikler aslında 11 Ultra’da olduğu gibi bir amiral seviyesinde olacak. Ekran tarafında 2K çözünürlüğünde 6,8 inçlik 120Hz AMOLED iki taraftan eğimli bir ekran olacak. 1600-1700nit civarında yüksek bir parlaklık sunacak bu ekran 1 milyar renk ve 10bit ekran derinliğe sahip olacak. İşlemci kısmında ise Snapdragon 8 Gen 1 platformundan güç alması bekleniyor. 12 GB RAM ve 256GB/512GB depolamaya sahip olması beklenen özellikler arasında. 5000 mAh bataryaya da 120W değerinde şarj aleti eşlik edecek. Kamera tarafında ise henüz net bir bilgi bulunmasa da Leica işbirliğinde hazırlanması beklenen modelin önceki modele göre büyük geliştirmeler sunacağı konuşulanlar arasında. Android 12 üzerinde MIUI 13 arayüzünün kullanılacağı ilk telefonlardan biri olması da olası.

Bonus: 12 Ultra olarak isimlendirilen modelin 12 Ultra yerine Mix 5-6 olarak da isimlendirilebileceği de konuşulanlar arasında.  Daha fazla render görselleri aşağıda bulabilirsiniz:

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İmdat

Teknolojiyle içli dışlı, özellikle mobil teknolojiler üzerine hevesli bir o kadar da öğrenmeye açık Hardware Plus editörü ve yazarı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval