Sosyal medya

Donanım

WiFi hızlarında yeni bir dönem başlıyor

TP-Link, en yeni kablosuz bağlantı standardı olan 802.11AD destekli ilk yönlendirici modelini dünya pazarlarında satışa sundu. Talon AD7200 çoklu bant teknolojisine sahip ve WiFi hızlarında yepyeni bir dönemin ilk ürünü. WiFi teknolojisi hayatımıza girdiğinden bu yana sürekli gelişiyor. 802.11a ile başlayan bağlantı standartları b, g, n ve son olarak da AC ile gelişti. Günümüzde AC’li model sayısı arttı, ağa bağlanan pek çok ürün de AC’yi destekler hale geldi. Ama WiFi teknolojisi sürekli gelişiyor. AC’den sonra geliştirilen AD standardını destekleyen ilk ürünler de ortaya çıkmaya başladı. Bu alanda lider ve öncü marka olan TP-Link, ilk AD destekli yönlendiriciyi geçtiğimiz yıl duyurmuş ve bazı fuarlarda tanıtmıştı. Geliştirilmesi tamamlanan ilk model, ABD ve Avrupa pazarlarında satışa sunuldu.

Talon AD7200, AD standardı desteğinin yanı sıra en yeni bant olan 60GHz’ı da barındıran çoklu bant desteğine sahipi 2.4GHz bandında 800Mbps, 5GHz bandında 1733Mbps ve yeni 60GHz  bandında ise 4600Mbps kablosuz hızlara ulaşabiliyor. Bugüne kadar gördüğümüz WiFi hızlarının çok ötesinde bir hıza sahip olan ürün, 802.11N teknolojisinden 30 kat, AC teknolojisinden ise 10 kat daha hızlı.

Evde eğlence yeniden tanımlanıyor

Bu yüksek WiFi hızı, 60GHz bandı desteği çok daha fazla sayıda cihazın WiFi’a hızlı ve sorunsuz bağlanmasını sağlıyor. Bunun sonucunda da evde eğlence bambaşka bir noktaya taşınıyor. Çoklu bant teknolojisini kullanan AD7200, eşzamanlı olarak üç farklı WiFi bandını ağa bağlanan cihazlara paylaştırıyor. Toplamda 7200Mbps’ye varan WiFi hızı ile performanstan ödün vermeden çok daha fazla cihazın bağlanabileceği bir ağ oluşturuyor. Aynı anda hem yüksek WiFi hızı gerektiren online oyunlar oynanabiliyor hem de 4K film indirilip izlenebiliyor. WiFi hızı ve performansı düşmüyor; kesintisiz bir keyif sürülebiliyor.

Talon AD7200, bu yüksek hızı ve performansı destekleyen güçlü donanımlarla donatılmış bir ürün. Bunların en önemlisi 1.4GHz çift çekirdekli işlemci. Çok sayıda cihazın ağa bağlanması durumunda zorlu görevler için yönlendiriciye güç sağlıyor ve aynı anda ağa bağlı herkesin yüksek performansı deneyimlemesine olanak veriyor. Ayrıca Mu-MIMO, Hüzmeleme (Beamforming) gibi teknolojilerle bu performans destekleniyor.

Talon AD7200, yüksek WiFi hızlarının yanı sıra geniş kapsama alanı da sunuyor. Cihazda sekiz adet harici, bir de dahili anten yer alıyor. 60GHz bandı için özel bir anten dizisi oluşturulan ürün bu sayede daha temiz ve yüksek hızlı bir WiFi bölgesi sunuyor.

Talon AD7200, kullanıcılara kablolu bağlantı desteği de sunuyor. Cihaz üzerinde dört adet Gigabit Ehernet girişi yer alıyor. Ayrıca iki adet USB 3.0 girişi de bulunan yönlendiriciye tüm kablolu cihazlar bağlanabiliyor ve yüksek performans sağlanıyor. TP-Link’in ilk AD destekli yönlendiricisi kullanımı kolaylaştırıp zenginleştiren birçok özelliği de sahip. VPN özelliği ile güvenli bir özel ağ oluşturmayı sağlayan ürün, ayrıca Çevrimdışı İndirme desteği sunuyor. Bu özellik sayesinde bilgisayarlar ya da mobil cihazlar çevrimdışıyken bile dosya indirilebiliyor. Misafir Ağı, Ebeveyn Denetimi Talon AD7200’ün diğer işlevsel özellikleri arasında yer alıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Powerbeats Pro için yeni renk seçenekleri duyuruldu!

Powerbeats Pro

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen tam kablosuz kulaklık olan Powerbeats Pro modelinin dört yeni renk seçeneği duyuruldu. Yeni renk seçenekleri, kulaklığın çıkışında sunulan seçeneklere kıyasla çok daha parlak ve canlı görünüyor.

İlginizi çekebilir: Sennheiser Momentum True Wireless 2 incelemesi | Efsane yenilendi!

Powerbeats Pro

Apple’ın 2014 yılında satın aldığı ünlü müzik firması Beats tarafından hazırlanan kablosuz kulaklıkları özellikle sporcular tarafından büyük ilgi gördü. Şirketin AirPods modellerinin tanıtımında kısa bir süre sonra piyasaya sürdüğü kulaklıklar Türkiye’de şu an dört farklı renk seçeneğiyle resmi olarak 1.999 TL fiyat etiketiyle satılıyor.

Renkleri yenilenmiş kulaklıklar açık mavi, kırmızı, pembe ve sarı renklerde piyasaya sürülüyor. Bu renk seçenekleri henüz Türkiye Apple’ın sayfasında yayınlanmadı. sporculara özel olarak hazırlanan model, kulak içi formunda olduğundan iyi bir ses yalıtımı getiriyor. Kulak etrafına geçecek şekilde hazırlandığı için spor yaparken düşmesi imkansız görünen kulaklık, AirPods gibi şarj yetenekli bir hazneye sahip.

Powerbeats Pro

Powerbeats Pro, kancalı bir tasarıma sahip olmasının yanında, diğer Beats kancalı modellerine göre daha küçük ve daha hafif. Tasarımın yanında 9 saatlik pil ömrü sunan Powerbeats Pro, rakiplerini geride bırakıyor.  Şarj çantasında takıp şarj edildiğinde 24 saat kullanım sunması bütün dikkatleri üzerine çekiyor. Bunun yanında 5 dakikalık hızlı şarj ile 1,5 saat daha size hizmet edebiliyor.

Bluetooth ile tüm cihazlar ile bağlantı sağlayan Powerbeats Pro, yeni nesil AirPods’ta da yer alan H1 çipiyle Apple cihazlara zahmetsizce bağlanabiliyor. Kulaklık bölümünde fiziksel kontrol butonları taşıyor. Bu sayede bir sonraki parçaya geçebiliyor, çalmakta olan parçayı durdurabiliyorsunuz. Ancak tüm bu özelliklerin yanında Powerbeats Pro modeli aktif gürültü önleme özelliğine sahip değil.

Devamını oku

Donanım

Raspberry Pi 4 fiyat-performans konusunda çok iddialı!

Raspberry Pi 4 fiyat-performans konusunda çok iddialı! 75 dolarlık fiyatıyla satışa sunulan Raspberry Pi 4 fiyatına oranla çok iddialı bir güçle geliyor.

İlginizi çekebilir: Yeni Samsung Galaxy Watch modelleri FCC onayı aldı!

Raspberry Pi 4, 75 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunuldu. 8 GB RAM ile gelen yeni Raspberry Pi, muadilleri arasında bu miktarda RAM sunan ilk ürün oldu. Daha önce sunulan en yüksek RAM miktarı 4 GB idi. 8 GB RAM, Raspberry için büyük bir adım, çünkü bu sayede ileri düzeyde oyun, emulasyon ve sistem programları çalıştırma gibi işlevler için kullanıcıların önü açılacak. 2011‘den beri 32-bit işletim sistemi ile sınırlı kalan Raspberry Pi, ayrıca 64-bit işletim sistemini de beta olarak kullanıma sundu. Bu da çok önemli bir adım çünkü 32-bit işletim sistemleri tek bir işleme 8 GB RAM atayamıyor. Raspberry Pi kullanıcıları bu sorunu Ubuntu Linux gibi çözümler kullanarak çözebiliyordu ancak şirketin de bu yönde adım atması çok olumlu gözüküyor. Ayrıca Raspberry Pi Vulkan sürücüsünün de geliştirilmekte olduğu açıklandı, bu da Raspberry Pi‘nin geleceği açısından çok önemli bir hamle olarak gözüküyor.

Raspberry Pi kullanarak 100 $‘a oldukça işlevsel bir Mini PC kurmak mümkün. Raspberry Pi 4 ile ilgili daha geniş kapsamlı teknik bilgilere ulaşmak ve/veya satın almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Devamını oku

Diğer

Samsung Money kart duyuruldu!

Samsung Money

Samsung, Apple ve Huawei şirketlerine rakip olacak “Samsung Money” olarak adlandırdığı kendi kartını duyurdu. Samsung Pay uygulaması ile çalışacak bir banka kartı duyuran şirket, rakipleri karşısında lider olmayı hedefliyor.

İlginizi çekebilir: Huawei Card duyuruldu!

Samsung Money

Teknoloji şirketleri hayatın her anına dokunmak için mesai harcamaya devam ediyor. Kullanıcılarının satın alma işleminde de kendi ürünlerinin kullanması için ilk adımı atan Apple’dan sonra Samsung da kendi kartını duyurdu. Rakibi Apple Card gibi titanyum bir malzemeden yapılmış ve üzerinde kart sahibinin adı dışında herhangi bir kart numarası, son kullanma tarihi veya CVV kodu bulunmuyor.

Güney Koreli teknoloji devi tarafından yapılan açıklamada Samsung Money sahiplerinden herhangi bir hesap/kart kullanım ücretinin alınmayacağına da özellikle dikkat çekiliyor. Bununla birlikte kartın faiz oranının oldukça düşük olacağı da yetkililer tarafından belirtiliyor. Ayrıca banka kartı Samsung Pay mobil ödeme platformları ile bağlantılı olarak çalışabiliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kartlarını kaybetse dahi, Samsung Pay üzerinden kapatabiliyor.

Samsung Money

Şirketin yeni banka kartı, yapacağınız alışverişler ile birlikte ek puanlar kazanmanızı sağlayacak. Böylece bu puanları paraya veya diğer hizmetlere çevrilebilecek. Ayrıca kullanıcılar kartın gelmesine gerek kalmadan, Samsung Pay üzerinden kolaylıkla ödemelerini yapabilecekler.

Samsung’un yeni kartının ne zaman satışa sunulacağı henüz netlik kazanmadı. Söz konusu banka kartı ilk olarak sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulacak. Samsung Money kartının diğer ülkelerde ne zaman kullanıma sunulacağı da şimdilik bilinmiyor.

Devamını oku