Sosyal medya

Otomobil

Volkswagen, Vosvos efsanesine hazırladıkları videoyla veda etti!

Volkswagen, Vosvos olarak bilinen yılların efsanesi nam-ı değer “Beetle” modeline hazırladıkları reklam videosuyla veda etti.


İlginizi çekebilir: Sony’den elektrikli otomobil sürprizi: Vision-S!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Markanın, kaplumbağaya benzer tasarımla Adolf Hitler’in emriyle ortaya çıkan efsanevi aracı için yolun sonuna geldi. Aracın üretim faaliyetleri geçtiğimiz aylarda tamamen durdurulmuştu. Volskwagen için tarihin başlangıcı olarak tanımlanan Beetle, Nazi dönemi içindeki elitler için üretilmişti. Volswagen, bu efsaneyi gönüllerde yaşatabilmek için bir kısa film yayınladı.

Beatles’ın “Let It Be” şarkısının cover’ı duyulan videonun finalinde Beetle gökyüzüne yükseliyor. Otomobil dünyasında önemli yer tutan Beetle, Herbie the Love Bug gibi filmlerle gönüllerde taht kuran orijinal modeliyle 2003 yılına kadar üretimde kalmıştı.

1998 yılında New Beetle adında bir modelle yola devam etmiş, 2011 yılında ise yenilenerek coupe havasına bürünmüştü. 1938 yılında Ferdinand Porsche tarafından “halkın arabası” olarak dizayn edilen Beetle için Volkswagen Group Amerika’nın CEO’su Scott Keogh, “Veda zamanı geldi ancak markamızın gelişiminde oynadığı rolüyle Beetle’ı asla unutmayacağız” demişti.

Volswagen

İlk olarak 1940-1945 döneminde üretilen otomobil modeli için birçok saftan bu model tutmaz ithamlarında bulunuldu. İkinci dünya savaşı bittiğinde Volswagen fabrikası tamamen İngiliz saflarının eline geçer.

Üretim tesisleri İngiltere’ye taşınmak istenmez. Üretilen araçlar da bireysel kullanıcıya uygun görülmediğinden araçların üretimi işgal boyunca İngiliz ordusunun araç üretim faaliyetleri için kullanılır. Böylece, hikaye başladığı gibi sonlanmamış olur.

Volskwagen Bettle neden bu kadar tuttu?

Bettle; arkadan motorlu, arkadan çekişli, hava soğutmalı dört silindirli boxer motoru ve sürtünmeyi azaltan kasası, iki kapılı yapısıyla o yıllardaki araçlardan çok farklıydı.

Mini, Citroen 2CV ve Fiat 500’de olduğu gibi, Bettle için de “uzun süre yaşamaz” denmiştir. Ama 1960’lardan beri, hippi hareketi ve “gezme kültürü” ile birlikte “kült” bir araç olarak görülmüştür ve bunun sebebiyse benzersiz “acayip” ve farklı tasarımı olmuştur. Gerçekten de o yılların filmlerine veya o yılları anlatan filmlere baktığımızda bunu görebiliyoruz.

Hitler, aracın fiyatının bir motosikletin fiyatından biraz daha fazla olmasını istemiştir. Öyle de olmuş, Volkswagen Beetle’ın fiyatı muadillerine göre düşük olmuştur. Böylece yayılması da aslında kolay olmuştur.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Elon Musk’ın uzaya gönderdiği Tesla Roadster ne alemde?

tesla

Elon Musk, yaklaşık iki sene önce Space X‘in Falcon Heavy roketiyle uzaya, kendi Tesla Roadster aracını göndermişti. Bakalım iki senedir devam eden bu uzun macerada Starman‘in başına neler gelmiş.


İlginizi çekebilir: Tesla, 15 bin aracını geri çağırıyor

reklam
HONOR MagicWatch 2

Ben Pearson tarafından yönetilen “Roadster nerede?” içerikli siteden Musk’ın kırmızı Tesla aracını ve sürücü koltuğunda oturan, uzay kostümlü “Starman” isimli arkadaşı takip edebiliyorsunuz. Söz konusu siteye göre Tesla ve Starman ikilisi, uzaya fırlatıldıkları 6 Şubat 2018 tarihinden beri 1.6 milyar kilometreden fazla yol almış.

Tesla Roadster ve Starman şu an nerede?

Uzaydaki bu ikili, gezegenimizden 346.9 milyon kilometre uzakta. Ayrıca saatte 9656 kilometre hızla (Bugatti’ye selamlar) yolculuklarına devam ediyorlar. Mars’a oldukça yakın bir konumda bulunuyorlar. Yani 96.1 milyon kilometre mesafe, uzayın büyüklüğü göz önünde bulundurduğumuzda yakın sayılabilir.

tesla roadster

Tamamen elektrikli spor araç şu anda Güneş etrafındaki ikinci turunu atarken, araştırmacıların son hesaplarına göre 2091 yılında, gezegenimizin birkaç 100 bin kilometre yakınından geçeceğini öngörüyor.

Bunların hepsinin birer tahmin olduğunu ve Roadster’ın tam durumunu bilmenin oldukça zor olduğunu unutmamak lazım. Çünkü maruz kaldıkları uzay boşluğu koşulları bir hayli çetin. Radyoaktif dalga ve parçacıklar, ileri sıcaklık seviyeleri ve değişimleri gibi şartlar Starman’in direksiyon başında ecel terleri dökmesine yol açıyor olabilir.

Devamını oku

Haber

Tesla, 15 bin aracını geri çağırıyor

tesla model x

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, hidrolik direksiyon arızası potansiyeline sahip 15 bin aracını geri çağırıyor. Geri çağrılan araçların Tesla‘nın SUV sınıfında ürettiği Model X aracı olduğu belirtildi.


İlginizi çekebilir: Tesla Cybertruck, dizüstü bilgisayarlara ilham veriyor

reklam
HONOR MagicWatch 2

Kuzey Amerika’da satılan 15 bin Model X, hidrolik direksiyon sorunu nedeniyle geri çağrıldı. Yapılan açıklamaya göre, direksiyon bileşenini direksiyon dişlisine bağlayan cıvataların paslanıp kırılabileceği ve güç desteğinin kaybına yol açabileceği söylendi. Konuyla ilgili şu ana kadar bir kaza ya da yaralanma olmadığı da belirtildi.

Belirtilen hidrolik direksiyon sorunu, Ekim 2016 öncesi üretilen Tesla Model X’leri kapsıyor

tesla model x

Tesla, otomobil sahipleri ile iletişime geçerek olası bir arızayı ve kazayı engellemek adına araçları servislerine çağırdı. Buna göre, paslanma potansiyeli bulunan cıvatalar değiştirilecek ve yeni parçalara korozyona dayanıklı bir macun uygulanacak. 

Tesla bir diğer benzer sorunu Mart 2018‘de yaşamış ve 123 bin Model S sedan aracını geri çağırmıştı. Şirket o tarihte, Model X‘in ve Model 3‘ün sorundan etkilenmediğini belirtmişti.

Devamını oku

Diğer

Chevrolet Corvette C8 Z06 kamuflajlı olarak yakalandı!

corvette

Standart Corvette C8‘in biraz daha performanslı versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz Corvette C8 Z06‘ya ait prototipler test edilirken görüntülendi. Söz konusu videonun çekildiği yer ise Valencia(ABD)‘daki I5 otoyolu.


İlginizi çekebilir: Kişisel Verileri Koruma Kurumu, veri ihlali yapanlara 14 milyon lira ceza kesti

reklam
HONOR MagicWatch 2

Yaklaşık 30 saniyelik bu videoda araçların arka görünümü kaydedilmiş. Elbette ki ağır kamuflaj yüzünden araçların ayrıntılarını görmemiz pek mümkün olmuyor. Videoda dikkat çeken bir diğer unsur ise prototiplere eşlik eden Ferrari 458 Italia oluyor. Görünen o ki mühendisler, Corvette‘in Avrupalı rakipleriyle nasıl mücadele edeceğini de görmek istemişler.

Bazı ön bilgilere göre yeni Corvette Z06‘da kullanılması beklenen motor seçeneklerinden biri Corvette C8.R model yarış arabasındaki  5.5 litre hacimli, atmosferik V8 motordan evrilecek bir ünite olacak. Bu motorun performans olarak 500 beygir güç ve 651 Nm tork gibi değerler sunacağı tahmin ediliyor.

Kullanılması beklenen bir diğer motor ise Cadlliac‘a ait çift turbolu V8 Blackwing motoru. Bu motorun performans değerleri ise 800 beygir güç ve 949 Nm tork olarak biliniyor.

Ayrıca pist odaklı Corvette Z06‘da, standart Corvette C8‘e göre iyileştirilmiş aerodinami, azaltılmış ağırlık, daha büyük frenler ve revize edilmiş süspansiyonlar olması bekleniyor.

Not: Kamuflajsız görseller standart Corvette C8’e aittir.

Devamını oku