Sosyal medya

Otomotiv

Volkswagen, Vosvos efsanesine hazırladıkları videoyla veda etti!

Volkswagen, Vosvos olarak bilinen yılların efsanesi nam-ı değer “Beetle” modeline hazırladıkları reklam videosuyla veda etti.


İlginizi çekebilir: Sony’den elektrikli otomobil sürprizi: Vision-S!


Markanın, kaplumbağaya benzer tasarımla Adolf Hitler’in emriyle ortaya çıkan efsanevi aracı için yolun sonuna geldi. Aracın üretim faaliyetleri geçtiğimiz aylarda tamamen durdurulmuştu. Volskwagen için tarihin başlangıcı olarak tanımlanan Beetle, Nazi dönemi içindeki elitler için üretilmişti. Volswagen, bu efsaneyi gönüllerde yaşatabilmek için bir kısa film yayınladı.

Beatles’ın “Let It Be” şarkısının cover’ı duyulan videonun finalinde Beetle gökyüzüne yükseliyor. Otomobil dünyasında önemli yer tutan Beetle, Herbie the Love Bug gibi filmlerle gönüllerde taht kuran orijinal modeliyle 2003 yılına kadar üretimde kalmıştı.

1998 yılında New Beetle adında bir modelle yola devam etmiş, 2011 yılında ise yenilenerek coupe havasına bürünmüştü. 1938 yılında Ferdinand Porsche tarafından “halkın arabası” olarak dizayn edilen Beetle için Volkswagen Group Amerika’nın CEO’su Scott Keogh, “Veda zamanı geldi ancak markamızın gelişiminde oynadığı rolüyle Beetle’ı asla unutmayacağız” demişti.

Volswagen

İlk olarak 1940-1945 döneminde üretilen otomobil modeli için birçok saftan bu model tutmaz ithamlarında bulunuldu. İkinci dünya savaşı bittiğinde Volswagen fabrikası tamamen İngiliz saflarının eline geçer.

Üretim tesisleri İngiltere’ye taşınmak istenmez. Üretilen araçlar da bireysel kullanıcıya uygun görülmediğinden araçların üretimi işgal boyunca İngiliz ordusunun araç üretim faaliyetleri için kullanılır. Böylece, hikaye başladığı gibi sonlanmamış olur.

Volskwagen Bettle neden bu kadar tuttu?

Bettle; arkadan motorlu, arkadan çekişli, hava soğutmalı dört silindirli boxer motoru ve sürtünmeyi azaltan kasası, iki kapılı yapısıyla o yıllardaki araçlardan çok farklıydı.

Mini, Citroen 2CV ve Fiat 500’de olduğu gibi, Bettle için de “uzun süre yaşamaz” denmiştir. Ama 1960’lardan beri, hippi hareketi ve “gezme kültürü” ile birlikte “kült” bir araç olarak görülmüştür ve bunun sebebiyse benzersiz “acayip” ve farklı tasarımı olmuştur. Gerçekten de o yılların filmlerine veya o yılları anlatan filmlere baktığımızda bunu görebiliyoruz.

Hitler, aracın fiyatının bir motosikletin fiyatından biraz daha fazla olmasını istemiştir. Öyle de olmuş, Volkswagen Beetle’ın fiyatı muadillerine göre düşük olmuştur. Böylece yayılması da aslında kolay olmuştur.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Bentley’in 61 yıldır kullanılan V8’i emekliye ayrılıyor!

Bentley‘in 6.75 litrelik L-Serisi V8 motorunun fişi çekildi. 61 yıldır üretilen V8 ünite ilk üretildiği zamandan beri önemli ölçüde evrim geçirmişti. Fakat temel mimarisi aynı kalmıştı.


İlginizi çekebilir: DS 4, Opel’in Rüsselsheim’de üreteceği modellerden biri olabilir!


On yıllar boyunca bu meşhur motordan yaklaşık 36 bin tanesi, İngiliz üreticinin Crewe (İngiltere) tesislerinde, motor başına 15 saatlik elle montaj süreciyle üretildi.

Bentley S2 (solda) ve Mulsanne (sağda)

Tabii ki söz konusu seriye dahil motorlar sadece Bentley’lerde hizmet vermedi. Rolls Royce‘larda da 1998’e kadar kullanılmıştı. Yani onlarca yıl, her iki marka da aynı 6.75 litrelik üniteyi kullandı. Bu durum Rolls Royce’un, BMW‘ye satılıp, BMW parçaları kullanmasına kadar devam etti. Söz konusu satıştan sonra bu saygı değer motorun tek mirasçısı Bentley oldu. Ancak bazı Volkswagen Grubu parçalarının da Bentley’lerde kullanıldığını da belirtelim. Söz konusu V8’in fişi çekilince, Bentley – Rolls Royce arasındaki son bağlantı da kopmuş oldu.

Bentley Mulsanne 6.75 Edition

L-Serisi V8‘in yaptığı son görev ise sınırlı sayıda olan Bentley Mulsanne 6.75 Edition‘daydı. Bu özel seri ise Mulsanne modelinin 10. yılına özel olarak 2020‘de satışa çıkmıştı. Son yıllarda Mulsanne, her zamankinden daha yüksek kalitesi ve pürüzsüz performansıyla oldukça dikkat çeken devasa bir sedan oldu. Fakat bu başarısını 1959’da piyasaya sürülmüş bir motordan alması, sıradan gözüken bu durumu oldukça özel kılıyor.

Bentley’lerde artık W12 ve 4.0 litrelik V8‘in yanı sıra, Volkswagen Grubu‘na ait hibrit V6 üniteler kullanılacak. Bu motorlar, şirketin büyük, lüks ve hızlı otomobilleri için oldukça uygun ve gelişmiş motorlar olarak görülüyor. Yine de eski 6.75 litrelik V8’in yeri, meraklılarında bir ayrı kalacak.

Kaynak: MotorTrend

Devamını oku

Genel

2021 Toyota Hilux sızdı!

Yeni nesil Toyota Hilux‘un 2021’de aramızda olması bekleniyor. Haliyle, son hazırlıklarını yapan Hilux’un yeni yüzüne dair sızıntılar da baş gösterdi.


İlginizi çekebilir: DS 4, Opel’in Rüsselsheim’de üreteceği modellerden biri olabilir!


Yeni Hilux, Japon üreticinin yeni marka yüzüne uyum sağlayarak, şu an satıştaki 5. nesil RAV4 ile benzer tasarım çizgilerine sahip olacak gibi görünüyor. Büyüyen Toyota logosunun altına yerleştirilmiş yatay krom çıta ve koyu gri ızgara çerçevesi dikkat çeken detaylardan birisi olmuş.

 

Almuraba‘nın paylaştığı casus görüntülerde farların, tamponların ve yan hava girişlerinin yeni tasarımı biraz olsun anlaşılıyor. Görsellere bakılırsa Hilux’un tanıtımının çok yakında olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir süre önce Toyota, 2021 Hilux’un (Gazoo Racing tarafından hazırlanan bir aracın), 2020 Dakar Rallisi‘nde ünlü F1 pilotu Fernando Alonso tarafından test edildiğini açıklamıştı. Alonso’nun, kullandığı 2.8 litrelik yeni üniteye sahip Hilux için “Yeni motor harika yürüyor ve yeni süspansiyonlar oldukça iyi hissettiriyor. Aracın sınırlarını zorladığınızda bile konforu yerinde” şeklinde övgüde bulunduğunu söylediler.

Devamını oku

Genel

DS 4, Opel’in Rüsselsheim’de üreteceği modellerden biri olabilir!

Opel‘in Rüsselsheim‘deki (Almanya) tesislerinde, mevcut planlara göre makyajlı Insignia ve yeni nesil Astra‘nın yanında, üçüncü bir araç olarak yeni DS modellerinden birinin üretilmesi planlanıyor.


İlginizi çekebilir: 2021 BMW 4 Serisi tanıtıldı!


Haber içeriğine istinaden öncelikle, Opel’in 2017 yılında PSA Grubu çatısı altına girdiğini hatırlatalım. 2021 yazından itibaren yeni nesil Astra’nın üretime gireceği Rüsselsheim’deki yatırımlar, PSA Grubu’nun EMP2 platformuna uygun halde yapılacak. Bu sayede elektrikli modeller de dahil olmak üzere gelecekte, rahatlıkla başka modellerin üretimini yapabilir bir yer haline gelecek.

Bu bilgiler ile söz konusu DS modelinin, DS 7 Crossback modelinde de kullanılan EMP2 platformunda yükseleceği ihtimali güçleniyor. Halihazırda testleri süren DS 4‘ün ise bu altyapıyı kullanması bekleniyor. Bu yüzden henüz gizli olan üçüncü aracın DS 4 olma ihtimali bir hayli yüksek. EMP2 platformu, plug-in hibrit sistemlere de uygun bir yapıda olduğu için ikinci nesil DS4‘ü, plug-in hibrit olarak da görebiliriz.

PSA’nın bu stratejik kararı, ana tesisimize ve kalifiye çalışanlarımıza duyulan büyük güveni ifade ediyor. Bu yatırım, geniş ürün yelpazesiyle uzun vadede Rüsselsheim bölgesinde otomobil üretimini güçlendirecek.” dedi, PSA yönetim kurulu üyesi ve Opel’in patronu Michael Lohscheller.

Rüsselsheim tesisinin geniş bir elektrikli araç üretim tesisine dönüşmesi, M1X manuel şanzımanın kullanımdan kalkmasına sebep olacak. Aşamalı olarak 2021 sonuna doğru üretimi duracak olan Astra K ile birlikte 6 vitesli sistemin de sonu gelecek.

 

 

 

Devamını oku