Sosyal medya

Uzay - Bilim

Virgin Orbit tarafından havadan fırlatılan roket yörüngeye oturdu

LauncherOne

Milyarder Richard Branson’un sahibi olduğu Virgin Orbit firmasının havadan fırlatılan LauncherOne roketi ilk defa pazar günü yörüngeye oturmayı başardı. Geçtiğimiz yıl yapılan ilk test uçuşunda roket yörüngeye oturamamış ve deneme başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Firma; NASA, çeşitli araştırma kurumları, ordular ve küçük uydu operatörleri için fırlatma görevleri gerçekleştirmeyi planlıyor.


İlginizi çekebilir: Virgin Galactic’in SpaceShipTwo testi roket motoru arızasıyla sonuçlandı

reklam

LauncherOne, özel olarak hazırlanan bir Boeing 747 ‘nin sol kanadının altından fırlatıldı 

Fırlatma işlemi uçuş halindeki bir Boeing 747 uçağından gerçekleştirildi. Uçak, sol kanadına yerleştirilen 29 tonluk LauncherOne roketiyle Kaliforniya eyaletindeki Mojave Hava ve Uzay Üssü’nden kalktı. Kalkıştan yaklaşık 60 dakika sonrasında, 21 metre uzunluğundaki roketin fırlatma işlemi 35.000 feet yükseklikten gerçekleştirildi. Operasyonla ilgili herhangi bir canlı yayın yapılmadı ancak firma görevin işleyişiyle ilgili anlık güncellemeleri Twitter üzerinden duyurdu.

LauncherOne

reklam
Aorus reklamı

Virgin Orbit’in LauncherOne roketi, çeşitli ABD üniversitelerinin dahil olduğu bir NASA eğitim programının parçası olarak geliştirilen CubeSats isimli 9 adet uyduyu konuşlandırdı.

Fırlatma sonrası Virgin Orbit firmasının Twitter hesabından şu açıklama yapıldı: LauncherOne’ın NASA için 9 adet CubeSats uydusunu taşıyarak ilk görevini başarıyla tamamladığı için gururluyuz.

Virgin Orbit CEO’su Dan Hart: “Daha iyi bir uçuş isteyemezdik. Roketin performansı tam olarak istediğimiz yerdeydi” dedi.

Virgin Orbit firmasının sahibi Richard Branson ise yaptığı açıklamada: “Virgin Orbit birçok kişinin imkansız olduğunu düşündüğü şeyi gerçekleştirdi. Özel olarak tasarlanmış 747’mizin (Cosmic Girl) LauncherOne roketini yörüngeye oturttuğunu görmek benim için çok ilham vericiydi. Bu muhteşem uçuş, uzun yıllardır süren sıkı çalışmaların bir sonucudur” dedi.

Bu başarılı operasyonla birlikte LauncherOne, Orbital Sciences firması tarafında geliştirilen katı yakıtlı Pegasus roketinin ardından havadan fırlatılarak yörüngeye oturmayı başaran ikinci roket oldu.


Sizler için hazırladığımız Hepsiburada-Uçuş Simülasyonu Ekipmanları alışveriş listemize göz atabilirsiniz.

Ayrıca Trendyol alışveriş listemize de bakabilirsiniz.


 

Adventure İstanbul
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Aksaray Belediyesi Bilim Merkezi ile geleceğin mucitlerini yetiştirecek!

Yazan:

Aksaray Bilim Merkezi

Aksaray Bilim Merkezi kapılarını bilim ve teknolojiye ilgi duyan gençlere açıyor. Aksaray Belediyesi, bilim ve teknolojinin imkanlarından faydalanmak isteyen gençler için büyük avantaj sunması beklenen merkezin yapımını tamamladı.


İlginizi çekebilir; Ankara Büyükşehir Belediyesi, dönüştürülmüş elektrikli otobüsünü tanıttı

reklam

Bilim Merkezi gençlerin vakit geçirebileceği bir merkez olacak

Aksaray, Mercedes Benz, Sütaş ve Brisa gibi markalara uzun süredir ev sahipliği yapıyor. İç Anadolu’da sanayiye yönelik yatırımları ile adından söz ettiren bir şehir. Özellikle coğrafi konumundan dolayı markaların ve yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarıyor.

Mercedes

reklam
Aorus reklamı

Bilim Merkezi sayesinde de gençlerin ilgisini bilime ve teknolojiye çekmeyi amaçlıyor. Fizik, Kimya, Matematik, Geometri, Mekanik, Elektronik ve Uzay gibi konular atölyelerden bazıları olarak karşımıza çıkıyor. İHA ve SİHA eğitimleriyle ilgili kursların da yakın zamanda açılacağı aldığımız bilgiler arasında. Belediye Başkanı Evren Dinçer, “Burada verilen eğitimlerle gençlerin insansız hava aracı veya model uçak teknolojisini öğrenme, uçurma yeteneğini kazanma ve üretiminde rol alma yeteneği kazandırılacak” dedi.Aksaray Bilim Merkezi, İHA, SİHA

Bilim Merkezi çocuklar için eğlenceli ve etkileşimli bir ortam sunuyor. Kum sarkacı, dev piyano, su futbolu gibi 21 farklı etkinlik alanına sahip bir alana sahip. Böylece çocukların severek vakit geçireceği bir alan oluşturulmuş. Küçük yaşlarda ilgilerini çekmeyi hedefliyor. Böylece fikirler edinmeleri ve hayal güçlerinin gelişmesi hedefler arasında yer alıyor.

Bilim Merkezi, giriş katında 120 metrekaresi kapalı ve 120 metrekaresi açık hale getirilebilen Bilim Temalı Çocuk Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor. Vatandaşların kullanabileceği 500 kişilik bir konferans salonu da bulunuyor. Böylece öğrencilere, öğretmenlere ve ebeveynlere yönelik söyleşi, konferans ve tiyatro gibi faaliyetler için kullanılması amaçlanıyor.

Dileriz Aksaray Belediyesi‘nin bu hamlesi diğer belediyeler tarafından benimsenir ve daha fazla Bilim Merkezi görebiliriz.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Uzay - Bilim

Mars keşif görevindeki Perseverance aracına yakından bakalım

Yazan:

Mineroloji ve organik bileşenleri haritalamak için morötesi (UV) lazer kullanan ve detaylı görüntüleme sağlayan bir spektrometre.

Perseverance keşif aracı geçtiğimiz hafta Mars yüzeyine sorunsuz bir şekilde iniş gerçekleştirdi. Perseverance kelimesi dilimizde azim anlamına geliyor. Mars keşif aracına ismini ABD’de düzenlenen kompozisyon yarışmasını kazanan 11 yaşındaki Alexander Mather verdi. Ayrıca Perseverance’ın Mars’da indiği Jezero Krateri de ismini benzerliğinden dolayı Bosna Hersek‘in Jezero beldesinden alıyor.


Göz atmak isteyebilirsiniz: NASA’nın Perseverance keşif aracı Mars’a güvenli bir şekilde indi

reklam

Perseverance, Mars’taki keşfini 7 ayrı donanımıyla gerçekleştirecek

Perseverance

  • Mastcam-Z: Zoom özelliği ile birlikte panoramik ve stereoskopik görüntüleme yeteneğine sahip gelişmiş bir kamera sistemi. Mastcam-Z ayrıca Mars yüzeyinin mineralojisini araştıracak ve gezici operasyonlarına yardımcı olacak.
  • SuperCam: Kimyasal bileşim analizi ve mineraloji için bir görüntüleme aracı.
  • PIXL: Mars yüzeyindeki malzemelerin ince ölçekli temel bileşimini haritalayacak. Malzemelerin kimyasal yapılarının daha ayrıntılı tespit ve analizine olanak sağlayacak.
  • SHERLOC: Mineroloji ve organik bileşenleri haritalamak için morötesi (UV) lazer kullanan ve detaylı görüntüleme sağlayan bir spektrometre. Organik maddeler ve kimyasallar bulmak için yaşanabilir ortamları tarayacak. Ayrıca, SHERLOC yüksek çözünürlüklü renkli bir kameraya sahip.
  • MOXIE: Mars’taki atmosferik karbondioksitten oksijen üretmeyi deneyecek. Başarılı olursa teknolojisi gelecekte astronotlar tarafından Mars’dan Dünya’ya dönmek için roket yakıtını yakmak için kullanılabilecek.
  • MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer): Sıcaklık, rüzgar hızı ve yönü, basınç, bağıl nem ve toz boyutu ve şekli ölçümlerini yapacak bir dizi sensör.
  • RIMFAX: Mars’da yeraltını analiz edecek bir radar görüntüleyici. Yeraltındaki jeolojik yapının santimetre ölçeğindeki çözünürlüğünü sağlayacak ve ek olarak zemine nüfuz edebilen bir radar.

Son olarak helikopter Ingenuity’den bahsedelim. Ingenuity, Mars’ın az yoğunluklu havasında uçmak için tasarlanan ilk hava aracı.

reklam
Aorus reklamı

Perseverance. 2012 yılında Mars’a inen ve hala analizlerini sürdüren Curiosity aracı ile yaklaşık olarak aynı boyutlarda. Buna karşın Curiosity 126 kilogram daha hafifti. Araç 10 feet (3,04 mt) uzunluğunda, 9 feet (2,74 mt) genişliğinde ve 7 feet (2,13 mt) boyunda.

Perseverance‘nin çektiği fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.


Hepsiburada.com akıllı telefon alışveriş listemize buradan bakabilirsiniz.

Trendyol.com alışveriş listemize buradan göz atabilirsiniz.


 

Adventure İstanbul
Devamını oku

Uzay - Bilim

SpaceX sivil uzay görevi Inspiration4’ün 2. mürettebatı belli oldu

Yazan:

Inspiration4

Hayley Arceneaux dünyanın ilk sivil uzay görevi Inspiration4 için ikinci mürettebat üyesi oldu. Hayley Arceneaux , ABD‘deki St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi’nde doktor asistanı olarak çalışıyor. Kanseri yenen Arceneaux uzaya çıkan, vücudunda protez bulunan ilk kişi olacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: SpaceX, Starlink kullanıcı sayısını açıkladı

reklam

Inspiration4 görevindeki diğer iki koltuk sahiplerini bekliyor

SpaceX, Crew Dragon kapsülüyle 4 sivili uzaya göndereceğini açıklamıştı. Bu görev tek bir astronot dahi olmadan gerçekleşen ilk uzay yolculuğu olacak. Milyarder Jared Isaacman geziyi SpaceX’den satın aldı. Bu nedenle de Inspiration4 görevindeki 1 koltuk kendisine ait olacak. Kalan koltuklardan biri Jared Isaacman’in şirketi Shift4’in düzenleyeceği yarışmanın galibine, diğeri ise St. Jude’s Hastahanesi’ndeki çekilişin kazananına gidecek.

Inspiration4

reklam
Aorus reklamı

Hayley Arceneaux 2002 yılında kemik kanseri tedavisi gördü. Bu sebeple sol bacağındaki bazı kemiklerin yerinde metal çubuklar var. Hayley Arceneaux yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Inspiration4 ekibine katılmak benim için inanılmaz bir onur. Bu koltuk, St. Jude‘un bana verdiği umudu temsil ediyor. Ayrıca benim gibi, St. Jude Hastahanesi’nde çare bulan dünyanın dört bir aynından gelen ailelere umut vermeye devam ediyor. Ben sadece 10 yaşındayken, St. Jude bana büyüme fırsatı verdi. Şimdi orada çalışma ve dünyayı dolaşma hayallerimi gerçekleştiriyorum.”

Görev bu yılın sonlarına doğru gerçekleşecek. Inspiration4 mürettebatı Falcon 9 roketi ve Dragon uzay aracı üzerinde ticari astronot eğitiminden geçecek. Bu eğitimler şunlar: Yörünge mekaniğine özel odaklanma, mikro yerçekimi, sıfır yerçekimi ve diğer stres testi biçimleri. Görev, NASA‘nın Florida‘daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki tarihi fırlatma kompleksi 39A‘dan başlayacak.


Hepsiburada.com uçuş simülasyonu ekipmanları alışveriş listemize buradan ulaşabilirsiniz.

Trendyol.com alışveriş listemize buradan göz atabilirsiniz.


 

Adventure İstanbul
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler