Sosyal medya

Video

VIPER Fiyatı Neden Düştü?

Son günlerde kripto para forumlarında en çok konuşulan konuların başında Harmony Mainnet’i üzerinde çalışan yeni swap platformlarından biri olan Viper Swap geliyor!!!


İlginizi çekebilir; BTK, Yemek Sepeti platformuna yapılan siber saldırının IP’lerini tespit etti


VIPER SWAP Gelirleri Neden Düştü?

Viper Swap’ın bu kadar çok konuşulmasının başlıca iki nedeni var. İlk nedeni Mart ayının başında swap işlemlerine başlayan Viper Swap’ın benzersiz bir kazanç oranı sunması. Yüzde 10 bini aşan APR değerleriyle kripto para milletinin başını döndürmesi.

İkinci neden ise 29 Mart sabahı yataktan başını kaldıran “Viper çiftçilerinin” bir anda yarı yarıya düşen gelirleri nedeniyle şok olması ve hızla çiftliği, yani Viper Swap’ı terk etmeleri. Bu nedenle de kaşla göz arasında Viper fiyatının 2.8 USD’den 1.3 USD altına sarkması.

Her en kadar daha önce Viper emisyon takviminde blok başına dağıtılan Viper sayısının yarı yarıya azaltılacağı duyurulmuş olsa da bundan habersiz olan yatırımcıların sahip oldukları Viper’ları satarak Viper Swap’ı terk etmesi aslında sistemin bundan sonra da benzer hareketler yaşayacağının bir göstergesi. (Viper Swap emisyon takvimini buradan https://docs.venomdao.org/viper/emission-schedule kontrol edebilirsiniz).

Viper Swap Tam Olarak Nedir?

Viper Swap, kripto para dünyasında DEX (Decentralized Exchange) olarak tanımlanan merkeziyetsiz borsalardan sadece biri. Daha önce de söylediğimiz gibi Harmony Mainnet’i üzerinde çalışıyor. En büyük özelliği ise çok hızlı olması ve komisyon oranlarının çok düşük olması. Etherium tabanlı borsaların ne şu anda ne de yakın gelecekte kolay kolay yapamadığı birçok şeyi ise hali hazırda yapabiliyor.

Viper Swap’ın kendi para birimi VIPER, bağlı olduğu Harmony Mainnet’in para birimi ise ONE. (coinmarketcap.com üzerinden ONE ile ilgili bilgilere şu adresten https://coinmarketcap.com/tr/currencies/harmony/markets/, VIPER ile ilgili bilgilere ise https://coinmarketcap.com/tr/currencies/viper-protocol/ adresinden ulaşabilirsiniz).

Viper Swap’a Nasıl Yatırım Yapılıyor?

Binance Smart Chain ile Harmony Mainnet’i eş tutarsak BNB’nin muadilinin ONE, Cake’in muadilinin ise VIPER olduğunu söyleyebiliriz.

Viper Swap’ın kendi para birimi VIPER iken ekosistemin ana para birimi ONE. Şu an VIPER sadece Viper Swap üzerinden alınıp satılabildiği için sisteme para sokmak yani Viper Swap üzerinde çiftçilik yapmak isterseniz ONE’a sahip olmanız gerekiyor. Coinmarket.com üzerinden kontrol ettiğimizde ONE’ın birçok farklı borsada listelendiğini görüyoruz. (ONE’ın hangi borsalarda listelendiğini coinmarket.com üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bu sayfadan ONE ile ilgili birçok farlı bilgiye de ulaşabilirsiniz).

Ben zaten bir Binance hesabım olduğu için orada ONE alıp MetaMask cüzdanıma göndermek istedim. Ancak Binance’ın ONE çıkışlarında bir sorun olduğunu görünce satın aldığım ONE’ları tekrar USDT’ye çevirdim ve Gate borsasındaki hesabıma gönderdim. (Siz de https://www.gate.io/signup/3598466 link’i üzerinden Gate borsasına kayıt olarak yapacağınız tüm işlemlerde yüzde 10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz). Gate’te USD’lerimi ONE’a çevirdikten sonra bu videoda anlattığım şekilde MetaMask cüzdanıma gönderdim. (Siz de MetaMask cüzdanınıza Harmony Mainnet’i nasıl tanımlayabileceğinizi https://venomdao.medium.com/how-to-yield-farm-viper-on-harmony-1f776e7f80cb adresinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca MetaMask adresinizin Harmony Mainnet versiyonunu da https://explorer.harmony.one/#/  adresinden öğrenebilirsiniz).

Ardından da 26 Mart tarihinde Viper Swap’ta bulunan 5 farklı havuzdan kendi risk grubuma uygun olan BUSD-VIPER havuzuna katıldım. Bu havuzdan kazandığım tüm yeni VIPER’ları da düzenli olarak risk oranı daha yüksek olan ONE-VIPER havuzuna yatırıyorum.

Bu arada bu videonun yayına alındığı 2 Nisan tarihi itibariyle Viper Swap platformundaki havuz sayısının sekize çıktığını da söylemem gerek.

%5 Açık, %95 Kilitli Ne Demek?

Viper Swap’ta yaptığınız yatırımları dilediğiniz zaman çekebiliyorsunuz. Yani sisteme soktuğunuz anaparayı çekme konusunda herhangi bir kısıtlama yok. Ancak herhangi bir havuza bağladığınız tutarı 5 günden önce claim ederseniz (yani havuz dışına çıkarırsanız) farklı oranlarda cezalar ödeyebilirsiniz. O nedenle lütfen https://venomdao.medium.com/introducing-venomdao-viper-protocol-a-cross-chain-multi-product-defi-dao-launching-on-harmony-7ac84a7d76d3 adresinden ulaşılabilen resmi belgeyi dikkatlice okuyun.

Viper Swap’ta hangi havuza yatırım yapmış olursanız olun kazandığınız VIPER’ların yüzde 95’i 25 Aralık 2021 gününe kadar sistemde kilitli. Kalan %5’lik kısmı ise canınız istediği zaman istediğiniz işte kullanabiliyorsunuz. Yani sistemden çekebildiğiniz gibi tekrar sistem içinde yatırıma da çevirebiliyorsunuz.

Ancak bu kilitlilik durumu ile ilgili ülkemizdeki forumlarda, YouTube videolarının yorumlarında ve Telegram gruplarında bir kafa karışıklılığı olduğunu görüyorum. Şöyle ki bazı yatırımcılar kilitli olan %95’in tamamının 25 Aralık 2021 günü açılacağını düşünüyorlar. Oysa ki iş tam olarak öyle değil; bu açılma süreci 25 Aralık 2022’ye kadar, yani bir yıl sürecek. Ve tüm kazançlar peyderpey açılacak. Viper Swap’ta kazanılan ilk VIPER’ların 25 Aralık 2021’de kazanım sırasına göre serbest bırakılacağını unutmamalısınız.

Bana soracak olursanız bu yöntem sistemin ani satış baskısı yememesi için mantıklı bir çözüm gibi. Ben bunu 29 Mart sabahı yarılanma süresini hesaplamadan fiyat tepkisi veren yatırımcılar gibi düşünenlerin yıl sonunda VIPER’ı dump’lamaması için alınmış bir önlem olarak düşünmeyi tercih ediyorum. Ancak kilitli varlıklar açıldığında büyük bir “savaş” olacağını da şimdiden öngörmek lazım. O gün kan gövdeyi götürecek gibi.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

 

ÖNEMLİ DUYURU: Bu videoda % 95 oranında kilitli kalan VIPER’ların dağıtımı konusunda “25 Aralık’tan sonra sistemde kazanılma sırasına göre bir dağıtım politikası izleneceğini” söylüyorum. Böyle söylememin nedeni VIPER’ın resmi belgelerinde okuduklarımdan bu sonucu çıkartmam. Ayrıca resmi İngilizce Telegram grubuna sorulan sorularda yöneticilerin bu konuya ne “evet” ne de “hayır” diye cevap vermemeleri. Bu video yayınlandıktan sonra resmi Türkçe Telegram grubunun (https://t.me/VenomDAO_Turkce) Admin’i (@Nycziecskoi) ile yaptığım yazışmalar sonunda dağıtım konusunda anladıklarımı @Nycziecskoi’nin ağzından şöyle özetleyebilirim: “25 Aralık öncesinde çiftçilik yaparak kilitli VIPER kazanan tüm yatırımcıların kilitli olan VIPER’ları, sisteme ne zaman dahil olduklarından bağımsız olarak (yani bir sıralama olmaksızın), 25 Aralık 2021 tarihi itibariyle blok blok dağıtılmaya başlanacak ve bu dağıtım toplam bir yıl sürecek. Başka bir deyişle, kilitli olan VIPER’larınızın tamamının dağıtımı, 2 saniyelik her blokta eşit bir miktar olacak şekilde 25 Aralık 2021’den başlayarak bir yıl boyunca gerçekleşecek.”

 

29 Temmuz 2021 GÜNCELLEMESİ

VIPER yatırımı yaptığımız günden beri yaklaşık 4 ay geçti. Artık bir güncelleme yapma zamanı geldi.Aslında bu güncellemeleri daha önce yapmayı planlıyordum ama fırsat olmadı. Şimdi geride bıraktığımız 4 ayı tek bir seferde değerlendirmeye çalışacağım.

Öncelikle belirtmek isterim ki yatırımımız halen duruyor, yani projeden çıkmış değiliz. Kilitli olan VIPER’ların tamamen açılacağı güne kadar da çıkmayı planlamıyoruz. Mutlulukla belirtmek isterim ki 4. ayın sonunda toplamda kârda olan pozisyonumuzu koruyoruz. Ancak açıkça söylemek gerekirse çok ciddi bir şekilde VIPER projesinin iyi yönetilmediği düşünüyorum.

Geride bıraktığımız 4 ayda projenin “tek bir adam” tarafından yönetildiğini öğrenmem beni en çok kaygılandıran konulardan biri oldu. “Kripto para işlerini çok iyi bildiğini düşünen tek bir adam, tüm coin’lere hükmetmeye çalışıyor” gibi bir durum söz konusu ;(

Ayrıca sonradan oluşturduğu ekibin de yetersiz adamlardan oluştuğunu düşünüyorum. Mesela Reddit’te ViperSwap platformuna ait istatistiki bilgiler yayınlayan bir adamın alınıp topluluk yöneticisi yapılması bence çok sorunlu bir konu. Bu adam topluluk yöneticisi olmadan kısa bir süre önce Türkçe Telegram grubuna gelerek istatistikleri paylaşmaya devam etmek için  grup üyelerinin ödeme yapması gerektiğini söylemişti 🙂 Ve bu mesajı üzerinden 1 hafta geçmeden ViperSwap projesinin topluluk yöneticisi olarak ilan edildi. Ne yazık ki tarih bize vasıfsız adamların kaliteli iş yapamadıklarını defalarca göstermiş olsa da VIPER’ı yöneten kişi de bu genellemeye meydan okumakta kararlı gibi 🙂

Neyse gelelim asıl konuya. Bana soracak olursanız geride bıraktığımız 4 ay içinde projenin sağlığı açısından birçok hata yapıldı. Mesela çok uzun bir süre VIPER’ın bir fiyat graiği yoktu. Buna gerekçe olarak Harmony protokünden kaynaklanan bazı eksiklikler gösterildi. Oysa ki o dönemde Harmony protokolünün kendi parası olan ONE’ın grafiği vardı ve sorunsuz çalışıyordu.

Ve geldiğimiz noktada 26 Mart 2021’de 1.3 USD olan VIPER fiyatı bugün (29 Temmuz 2021) 0.42 USD.

Peki fiyatta yaşanan bu erozyonun sebebi ne? Bana soracak olursanız bu soruya cevap olarak “KÖTÜ YÖNETİM” derim!

Geride bıraktığımız 4 aya bakarak nelerin yanlış yapıldığını bir hatırlayalım.

Yapılan bir oylama ile 8 Mayıs’ta havuzlara para girişinde alınan ve bir çeşit haraç olan “giriş ücreti kaldırıldı!

Evet bir çeşit haraçtı ancak o giriş öcretlerinden toplanan para yine VIPER yatırımcılarına dağıtılıyordu. Yani bu haraç, aslında o güne kadar VIPER’a yatırım yapanlara dağıtılmıştı. “Kripto para işlerini çok iyi bildiğini düşünen bu tek adam” bir oylama yaparak giriş komisyonunu 8 Mayıs’ta kaldırdı. Ancak 8 Mayıs’a kadar ödenen giriş komisyonlarını ymevcut yatırımcıya iade etmeyi kabul etmedi. Sembolik olarak bir dürüstlük göstergesi olarak algılanacak bu iade işlemine itiraz ederek DEV denen kişi aslında projeye başış açısını ve kendi hükümdarlığını dosta düşmana duyurmuş oluyordu.

Gözden kaçırdığı şey VIPER projesine yatırım yapması beklenen “balinaların” demokratik ve adil olmayan her ortamdan hızla uzaklaştığıydı.
Nitekim 26 Mart 2021’de 1.3 USD olan VIPER fiyatı 8 Mayıs’ta 1.2 USD’ye düşmüştü.

21 Haziran Snake Month Başlıyor

21 Haziran’a geldiğimizde VIPER fiyatı 0.60 USD’ye kadar düşmüştü. ViperSwap’ın toplam hacmi de yerlerde sürünüyordu. “Kripto para işlerini çok iyi bildiğini düşünen bu tek adam” adına “Snake Month” dediği bir fikirle yatırımcıların karşısına çıktı ve bir ay boyunca emisyon takvimine doping yaptı. Blok başına üretilen VIPER sayısı ilk önce 16X’e, bir sonraki hafta 32X’e, ardından da sırayla 64 ve 128Z’e tükseldi. 28 Temmuz’da da tekrar 8X’e düştü.

İlk önce adına “Snake Month” denilen şeyin hiçbir amaca hizmet etmeyen yalancı bir pazarlama yöntemi olduğunu düşünüyordum. Fakat 28 Temmuz günü “Kripto para işlerini çok iyi bildiğini düşünen bu tek adam” yeni projesi COBRA’yı hayata geçirdi. Yani “Snake Month” zamanı yüksek kazanç için VIPER’a gelen hazır müşteriyi kaçırmadı ve Cobra’ya yöneltti. Benim “işe yaramaz bir pazarlama aksiyonu olarak” değerlendirdiğim “Snake Monthun da aslında DEV denen kişiyi daha da zengin etmek için uydurulan bir aldatmaca olduğu böylece ortaya çıkmış oldu.

26 Mart 2021’de 1.3 USD olan ve 8 Mayıs’ta 1.2 USD’ye düşen VIPER fiyatı, 29 Temmuz 2021’de 0,42 USD’ye kadar düştü 🙁

Tahminimce COBRA’da da önümüzdeki 6 ay VIPER’ın ilk zamanlarına benzer bir hareket olacak; yüksek fiyattan alım yapanlar kilitli COBRA’ları ile birlikte kazançta olduklarını düşünerek uzun süre projeden çıkmayacaklar.

Biz ister istemez 2022 Aralık ayına kadar VIPER yatırımcısı olarak kalacağız. Fakat 2021 Aralık ayından sonra VIPER platformunda stake yapacağımızı sanmıyorum. Bugünden sonra VIPER fiyatının tekrar 1.3 USD’leri görmesi durumunda da kilitsiz olan tüm yatırımlarımızı nakte çevirir ve proje ile vedalaşırız diye düşünüyorum.

Eğer öyle bir aksiyon alırsak onu da bu makaleye ekleyeceğim yeni bir güncelleme ile sizlerle paylaşırım. Umarım bu durumdan rahatsız olan tek kişi bu satırların yazarıdır ve bu yazı VIPER yatırımcısının genel fikrini yansıtmıyordur 😉

 

10 Ağustos 2021 GÜNCELLEMESİ

VIPER fiyatı şu an 0,27 USD.

Anlayacağınız düştükçe düşüyor.

Bu düşüşün kötü yönetimden kaynaklandığını herkes biliyor. Ancak bunu https://t.me/VenomDAO_Turkce adresli Türkçe Telegram grubunda dile getirenler artık yasaklanıyor. Ben yasaklanmadım ama insanlar sadece yanlış yapılanları dile getirdiği için yasaklanmaya başladı. Oysa ki Türkçe grubu yönetenlerin bu endişeleri yönetim ekibine iletmesi gerekirdi ama uğraşmak yerine kolay bir çözüm olan yasaklamayı tercih etmeye başladılar.

Demek ki gemi su almaktan batma aşamasına geçti. Yazık oldu güzelim projeye…

Bizim yatırımlarımız halen devam ediyor ama eskisi kadar umutlu olmadığım da bir gerçek:(

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Ersin Akman

7 yorum

7 Comments

 1. cihan şimşek

  4 Nisan 2021 at 18:37

  peki viper ın cake gibi borsada listelenme ihtimali var mı

  • Ersin Akman

   4 Nisan 2021 at 18:49

   İnsanların asıl para yatırdıkları şey bu ihtimal olmalı Cihan.
   En azından benim beklentim bu…

 2. Resul

  29 Nisan 2021 at 01:38

  Ersin bey bu websitesi backlink bele yoku. ve sadece turkce video buliyorum. sizce bu bir az gerip degil?

 3. Enes

  13 Ekim 2021 at 13:05

  Yeni güncelleme yorumunuzu yaparmisiniz 🙂

 4. Ersin Akman

  13 Ekim 2021 at 13:33

  Şu an 0.45 USD Enes.
  Ben kilitler açılıncaya kadar VIPER’dayım, değişen bir şey yok.
  Ama geliştirici ekibe hiç inanmıyorum ve şu an kilitli olan kazancımı bana verseler bir an durmam.
  Kilitler açıldığındaysa bu 0.45 USD fiyatı da mumla arayayacağımızı düşünüyorum.

 5. Enes

  15 Ekim 2021 at 20:01

  Ersin bey, ben aksine one fiyatının artacağını, buna ilişkili olarakta proje/yönetim bazlı olmaksızın harmony ağında kurulan defi olması sebebiyle one ile doğru orantıda artacağını düşünüyorum fiyatın. Ayrıca kilit açılma tamamlanması bir sene süreceği durumuda söz konusu bu süre zarfında borsa listelenmesi ile beraber fiyatın korunacağını ve artış yaşayabileceğini düşünüyorum. One fiyatının 1-2 dolarlara gelmesi işten bile değil şayet gelirse viperi kimse tutamaz

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir