Sosyal medya

Video

VIPER Fiyatı Neden Düştü?

reklam

Son günlerde kripto para forumlarında en çok konuşulan konuların başında Harmony Mainnet’i üzerinde çalışan yeni swap platformlarından biri olan Viper Swap geliyor!!!


İlginizi çekebilir; BTK, Yemek Sepeti platformuna yapılan siber saldırının IP’lerini tespit etti

reklam

VIPER SWAP Gelirleri Neden Düştü?

Viper Swap’ın bu kadar çok konuşulmasının başlıca iki nedeni var. İlk nedeni Mart ayının başında swap işlemlerine başlayan Viper Swap’ın benzersiz bir kazanç oranı sunması. Yüzde 10 bini aşan APR değerleriyle kripto para milletinin başını döndürmesi.

reklam
Aorus reklamı

İkinci neden ise 29 Mart sabahı yataktan başını kaldıran “Viper çiftçilerinin” bir anda yarı yarıya düşen gelirleri nedeniyle şok olması ve hızla çiftliği, yani Viper Swap’ı terk etmeleri. Bu nedenle de kaşla göz arasında Viper fiyatının 2.8 USD’den 1.3 USD altına sarkması.

Her en kadar daha önce Viper emisyon takviminde blok başına dağıtılan Viper sayısının yarı yarıya azaltılacağı duyurulmuş olsa da bundan habersiz olan yatırımcıların sahip oldukları Viper’ları satarak Viper Swap’ı terk etmesi aslında sistemin bundan sonra da benzer hareketler yaşayacağının bir göstergesi. (Viper Swap emisyon takvimini buradan https://docs.venomdao.org/viper/emission-schedule kontrol edebilirsiniz).

Viper Swap Tam Olarak Nedir?

Viper Swap, kripto para dünyasında DEX (Decentralized Exchange) olarak tanımlanan merkeziyetsiz borsalardan sadece biri. Daha önce de söylediğimiz gibi Harmony Mainnet’i üzerinde çalışıyor. En büyük özelliği ise çok hızlı olması ve komisyon oranlarının çok düşük olması. Etherium tabanlı borsaların ne şu anda ne de yakın gelecekte kolay kolay yapamadığı birçok şeyi ise hali hazırda yapabiliyor.

Viper Swap’ın kendi para birimi VIPER, bağlı olduğu Harmony Mainnet’in para birimi ise ONE. (coinmarketcap.com üzerinden ONE ile ilgili bilgilere şu adresten https://coinmarketcap.com/tr/currencies/harmony/markets/, VIPER ile ilgili bilgilere ise https://coinmarketcap.com/tr/currencies/viper-protocol/ adresinden ulaşabilirsiniz).

Viper Swap’a Nasıl Yatırım Yapılıyor?

Binance Smart Chain ile Harmony Mainnet’i eş tutarsak BNB’nin muadilinin ONE, Cake’in muadilinin ise VIPER olduğunu söyleyebiliriz.

Viper Swap’ın kendi para birimi VIPER iken ekosistemin ana para birimi ONE. Şu an VIPER sadece Viper Swap üzerinden alınıp satılabildiği için sisteme para sokmak yani Viper Swap üzerinde çiftçilik yapmak isterseniz ONE’a sahip olmanız gerekiyor. Coinmarket.com üzerinden kontrol ettiğimizde ONE’ın birçok farklı borsada listelendiğini görüyoruz. (ONE’ın hangi borsalarda listelendiğini coinmarket.com üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bu sayfadan ONE ile ilgili birçok farlı bilgiye de ulaşabilirsiniz).

Ben zaten bir Binance hesabım olduğu için orada ONE alıp MetaMask cüzdanıma göndermek istedim. Ancak Binance’ın ONE çıkışlarında bir sorun olduğunu görünce satın aldığım ONE’ları tekrar USDT’ye çevirdim ve Gate borsasındaki hesabıma gönderdim. (Siz de https://www.gate.io/signup/3598466 link’i üzerinden Gate borsasına kayıt olarak yapacağınız tüm işlemlerde yüzde 10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz). Gate’te USD’lerimi ONE’a çevirdikten sonra bu videoda anlattığım şekilde MetaMask cüzdanıma gönderdim. (Siz de MetaMask cüzdanınıza Harmony Mainnet’i nasıl tanımlayabileceğinizi https://venomdao.medium.com/how-to-yield-farm-viper-on-harmony-1f776e7f80cb adresinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca MetaMask adresinizin Harmony Mainnet versiyonunu da https://explorer.harmony.one/#/  adresinden öğrenebilirsiniz).

Ardından da 26 Mart tarihinde Viper Swap’ta bulunan 5 farklı havuzdan kendi risk grubuma uygun olan BUSD-VIPER havuzuna katıldım. Bu havuzdan kazandığım tüm yeni VIPER’ları da düzenli olarak risk oranı daha yüksek olan ONE-VIPER havuzuna yatırıyorum.

Bu arada bu videonun yayına alındığı 2 Nisan tarihi itibariyle Viper Swap platformundaki havuz sayısının sekize çıktığını da söylemem gerek.

%5 Açık, %95 Kilitli Ne Demek?

Viper Swap’ta yaptığınız yatırımları dilediğiniz zaman çekebiliyorsunuz. Yani sisteme soktuğunuz anaparayı çekme konusunda herhangi bir kısıtlama yok. Ancak herhangi bir havuza bağladığınız tutarı 5 günden önce claim ederseniz (yani havuz dışına çıkarırsanız) farklı oranlarda cezalar ödeyebilirsiniz. O nedenle lütfen https://venomdao.medium.com/introducing-venomdao-viper-protocol-a-cross-chain-multi-product-defi-dao-launching-on-harmony-7ac84a7d76d3 adresinden ulaşılabilen resmi belgeyi dikkatlice okuyun.

Viper Swap’ta hangi havuza yatırım yapmış olursanız olun kazandığınız VIPER’ların yüzde 95’i 25 Aralık 2021 gününe kadar sistemde kilitli. Kalan %5’lik kısmı ise canınız istediği zaman istediğiniz işte kullanabiliyorsunuz. Yani sistemden çekebildiğiniz gibi tekrar sistem içinde yatırıma da çevirebiliyorsunuz.

Ancak bu kilitlilik durumu ile ilgili ülkemizdeki forumlarda, YouTube videolarının yorumlarında ve Telegram gruplarında bir kafa karışıklılığı olduğunu görüyorum. Şöyle ki bazı yatırımcılar kilitli olan %95’in tamamının 25 Aralık 2021 günü açılacağını düşünüyorlar. Oysa ki iş tam olarak öyle değil; bu açılma süreci 25 Aralık 2022’ye kadar, yani bir yıl sürecek. Ve tüm kazançlar peyderpey açılacak. Viper Swap’ta kazanılan ilk VIPER’ların 25 Aralık 2021’de kazanım sırasına göre serbest bırakılacağını unutmamalısınız.

Bana soracak olursanız bu yöntem sistemin ani satış baskısı yememesi için mantıklı bir çözüm gibi. Ben bunu 29 Mart sabahı yarılanma süresini hesaplamadan fiyat tepkisi veren yatırımcılar gibi düşünenlerin yıl sonunda VIPER’ı dump’lamaması için alınmış bir önlem olarak düşünmeyi tercih ediyorum. Ancak kilitli varlıklar açıldığında büyük bir “savaş” olacağını da şimdiden öngörmek lazım. O gün kan gövdeyi götürecek gibi.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

 

ÖNEMLİ DUYURU: Bu videoda % 95 oranında kilitli kalan VIPER’ların dağıtımı konusunda “25 Aralık’tan sonra sistemde kazanılma sırasına göre bir dağıtım politikası izleneceğini” söylüyorum. Böyle söylememin nedeni VIPER’ın resmi belgelerinde okuduklarımdan bu sonucu çıkartmam. Ayrıca resmi İngilizce Telegram grubuna sorulan sorularda yöneticilerin bu konuya ne “evet” ne de “hayır” diye cevap vermemeleri. Bu video yayınlandıktan sonra resmi Türkçe Telegram grubunun (https://t.me/VenomDAO_Turkce) Admin’i (@Nycziecskoi) ile yaptığım yazışmalar sonunda dağıtım konusunda anladıklarımı @Nycziecskoi’nin ağzından şöyle özetleyebilirim: “25 Aralık öncesinde çiftçilik yaparak kilitli VIPER kazanan tüm yatırımcıların kilitli olan VIPER’ları, sisteme ne zaman dahil olduklarından bağımsız olarak (yani bir sıralama olmaksızın), 25 Aralık 2021 tarihi itibariyle blok blok dağıtılmaya başlanacak ve bu dağıtım toplam bir yıl sürecek. Başka bir deyişle, kilitli olan VIPER’larınızın tamamının dağıtımı, 2 saniyelik her blokta eşit bir miktar olacak şekilde 25 Aralık 2021’den başlayarak bir yıl boyunca gerçekleşecek.”

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
2 yorum

2 yorum

 1. cihan şimşek

  4 Nisan 2021 at 18:37

  peki viper ın cake gibi borsada listelenme ihtimali var mı

  • Ersin Akman

   4 Nisan 2021 at 18:49

   İnsanların asıl para yatırdıkları şey bu ihtimal olmalı Cihan.
   En azından benim beklentim bu…

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video

6500 TL üstü en iyi akıllı telefonlar (2021)

6500 TL üstü en iyi akıllı telefonlar (2021)
reklam

6500 TL üstü en iyi akıllı telefonları listeledik. Telefonların fiyatları 7 Nisan itibarıyla en uygun fiyatla listelenmiştir.


Listedeki telefonların güncel fiyatlarına Hepsiburada üzerinden göz atmak için; https://app.hps.im/d7ct/67ff756c
Listedeki telefonların güncel fiyatlarına Trendyol üzerinden göz atmak için; https://ty.gl/gdzyhcx

reklam

6500 TL üstü en iyi akıllı telefonlar (2021)

5000 – 6500 TL arası telefonlar için; https://youtu.be/4RZ6QulgFtQ
3500 – 5000 TL arası telefonlar için; https://youtu.be/3iwq7JzZ5To
2500 – 3500 TL arası telefonlar için; https://youtu.be/3T5p13FX1jw
2500 TL altı telefonlar için; https://youtu.be/ZOgA9fk9OQI

reklam
Aorus reklamı

6500 TL ve üzeri fiyatla satılan amiral gemisi telefonlar listemiz ile karşınızdayız. Bildiğiniz gibi döviz kuru ve 200 dolar bandı sınırı sebebiyle ülkemizde bazı daha uyguna gelmesi gereken telefon fiyatları da oldukça yükselmiş durumda. 7 Nisan 2021 tarihi itibarıyla yaptığımız araştırmalarda tavsiye ettiğimiz telefonlar bu listede.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Video

Güney Koreli Teknoloji Devi; LG | İz Bırakanlar #3

Yazan:

reklam

Herkese Merhabalar!

Teknoloji dünyasının önemli isimleri ve markalarının geçmişini, yaşantısını anlatacağımız bu serideki 3. konuğumuz akıllı telefon piyasasından çekilmesiyle şaşırtan Güney Koreli teknoloji devi LG Electronics oluyor.

reklam

1947’de In Hwoi Koo tarafından “Lak Hui Kimya Endüstrisi adıyla kurulmuş ve 1952’de Kore’nin plastik sektöründe faaliyete başlayan ilk firması olmasıyla dikkat çekiyor.

reklam
Aorus reklamı

Göz atmak isteyebilirsiniz; Apple Car üretimi için son aday LG ve Magna ortaklığı


Son zamanda aldığı radikal kararlarla gündemi meşgul eden şirket 1958 yılında LG adını alıyor ve 1 yıl sonra ilk Kore malı radyoyu üretiyor.Takvimler 1960 senesini gösterdiğinde ilk Kore malı fanı, 1964’te soğutucuyu, 1966’da siyah-beyaz televizyonu, 1968’de iklimlendiriciyi ve 1969’da çamaşır makinesi ile asansörü üretmiş. Bu kadarcık sürede üretim bandının bu kadar genişlemesi çok güzel değil mi !

Sizin için seçtiğimiz LG cihazlara Hepsiburada üzerinden göz atmak için tıklayın! 

Sizin için seçtiğimiz LG cihazlara Trendyol üzerinden göz atmak için tıklayın!

1983’te Lucky Kimya Endüstrisi yeniden yapılanıyor ve bu sırada, elektronik alanında televizyon, görüntü kaydedici cihazlar, bilgisayarlar ve yarı iletken teknolojilere büyük yatırımlar yapılmaya başlanıyor.

Şirketin 40. kuruluş yılında Seul’de yeni ofis binası LG Twin Towers inşa edilmiştir.

1990 senesinde başkan yeniden değişiyor. Kon Bon-moo 3. Başkan oluyor. Bu süre zarfında kimya, enerji, elektronik, haberleşme, bilgi sistemleri, finans ve çeşitli hizmet sektörlerinde faaliyet göstererek dünya çapında tanınmaya başlıyor.

2003 yılında bir grup şirketi olmaktan çıkıyor ve holding yönetimine geçiyor ve Kore’nin en büyük sanayi kuruluşunu ünvanına böylelikle  sahip oluyor.

2006 senesinde Chocolate telefon modeli ile le Hong Kong tasarım ödülünü kazanıp ve “BSC tarafından yılın en iyi şirketi seçilmiştir.

Aynı yıl dünyanın en ince LCD ekranını (1.48 mm) ve en ince düz ekran televizyonunu (33 cm) tasarlamıştır.

2007’de 60. yılını kutlarken “Life is Good” sloganını kullanmaya başladılar.

Birçok firma ile iş ortaklığı bulunan LG’nin Türkiye’de ise Arçelik ile klima üretim ortaklığı bulunmakta.

2009 yılına geldiğimizde  LG OLED teknolojisini kullanmaya ve üretmeye başladı.2010 yılında da ilk OLED Televizyonunu üretti.OLED’e yatırım yapma konusunda hız kesmeyen firmamız 26 Aralık 2011’de, “dünyanın en büyük 55 inçlik (140 cm) OLED panelini” resmen duyurdu.

Ocak 2015’te LG, Universal Display Corporation ile OLED malzemelerinin tedariki ve patentli OLED yayıcılarını kullanma hakkı için uzun vadeli bir anlaşma imzaladı.

Şimdi ise OLED ekrana sahip markalara bu panelleri tedarik eden en büyük marka haline geldi. Özellikle televizyon kanadında gördüğümüz OLED televizyonların bu panelleri LG tarafından üretiliyor.

En büyük başarısı tabiki yalnızca bu değil. Akıllı telefon piyasasında da imzası bulunan firmanın akıllı telefon üretimi Samsung HTC gibi devlerle aynı zamanda başladı ve çok kısa bir sürede piyasada kendine yer buldu. Özellikle LG Optimus G ile başlayan G serisi global çapta ilgi görmesini sağladı. Serinin tepe noktası ise elbette LG G2 modeli ile yaşanmıştı.

G2 hem tasarım hem performans hem de birçok konuda markanın en popüler telefonlarından biri olmayı başarmış, G serisini yılın en merak edilen telefon serilerinden biri haline getirmişti. Ardından gelen G3 ve özellikle G4 modelinde yaşanan kronik sorunlar markanın sevilen serisinde geriye düşmesine ve telefon sektöründen çıkmasıyla sonuçlanacak sürece sokan nedenlerden biri idi. G5 ile modüler bir telefon anlayışına geçen LG, G6, G7 ve G8 ile satışta başarısız olunca G serisini de bırakmış oldu.

Markanın G serisi dışında Google’a ürettiği Nexus telefonları, kavisli ekrana sahip ilk telefon olan G Flex, dönebilen ekranlı Wing gibi farklı ürün denemeleri de yapsa da pek başarılı olduğu söylenemez.

Ancak  Günümüzde ise akıllı telefon piyasasından çekilmesiyle gündemi meşgul eden 5 Nisan 2021 tarihinde resmi olarak akıllı telefon piyasasından çekildiğini duyurdu.

Bu gayet öngörülebilir bi durumdu, çünkü mobil tarafta artık sık sık zarar ettiğini duymaya başlamıştık. Hatta 2020 yılında LG Electronics toplamda 4.4 milyar dolar gibi ciddi bir zarar açıklamıştı. LG gerçekten de telefon dünyasında iz bıraktı. Şimdi ise telefonda olmasa da televizyon, ev elektroniği, klima ve birçok teknolojik alanda çalışmalarına devam edecek. Şuan hala ülkemizde beyaz eşya, televiyon gibi birçok elektronik alanda hizmet veren LG akıllı telefon piyasasında gerçekten iz bıraktı.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Cuma Raporu

Cuma Raporu #150​​: Sony ve TCL telefonları, çip krizi ve dahası

Cuma Raporu #150​​​: Sony ve TCL telefonları, çip krizi ve dahası
reklam

Cuma Raporu #150​ videomuzda, geçtiğimiz haftanın öne çıkan haberlerini derledik. Bakalım bu hafta neler olmuş?


İlginizi çekebilir; MERCEDES-BENZ EQC 400 4MATIC İLE 1200 KM! | Elektikli Mercedes ile uzun yol keyfi!

reklam

Cuma Raporu #150​​: Sony ve TCL telefonları, çip krizi ve dahası

Zaman Çizelgesi

reklam
Aorus reklamı

00:00​​ Giriş
06:50​​ Sony ve TCL yeni nesil telefonlarını tanıttı
14:57​​ TCL’in katlanabilir ve açılabilir telefonu Fold ‘n Roll
15:58​​ TSMC: Çip sıkıntısı 2022 yılında da devam edecek
18:51​ Ford Otosan, üretime yaklaşık 2 ay ara veriyor
21:09​ 2021 Mercedes EQS tanıtıldı: Elektrikli lüks sedan
32:21​​ Google’dan Rekabet Kurumu’na ceza!
44:59​​ Hangi LG telefonlar yeni Android güncellemelerini alacak?
47:18​ Kripto paralar Türkiye’de alışveriş için kullanılamayacak!
57:37​ TOGG bir blockchain geliştiricisi arıyor!
01:02:52​ Age Of Empires 4 ile ilgili yeni detaylar ve çıkış tarihi belli oldu
01:07:03 F1 2021 duyuruldu fiyatı dikkat çekti
01:10:07 PlayStation 5 için USB ile ilave depolama alanı desteği geldi!
01:10:57 Tim Cook; Epic Games davayı kazanırsa App Store bit pazarı olur!
01:16:55 Formula 1 Haziran’da Türkiye’ye gelebilir!

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler