Sosyal medya

Güvenlik

Video: Gmail’i %92 başarı ile hack’lemenin bir yolu var!

Gmail hack

Kaliforniya’daki California Riverside Bourns Üniversitesi’nin Mühendislik Fakültesi’ndeki araştırmacılar ile Michigan Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar Android, Windows ve iOS işletim sistemlerinde kişisel bilgileri çalan zararlı yazılımlara izin verecek zayıflıkları ortaya çıkarttılar.

Şu an için sadece Android telefonda test edilmiş olsa da ekip bu metodun diğer bütün işletim sistemlerinde de aynı şekilde sonuç vereceğine inanıyor. Çünkü her üç işletim sistemi de tüm uygulama konusunda aynı özelliğe sahip; uygulamaların ortak belleğe erişme yetkisi.

UC Riverside Profesörü Zhiyun Qian “Bu zamana kadar ki varsayımlar bu uygulamaların kolaylıkla birbirleri ile çakışmayacağı yönündeydi” derken şu şekilde devam etti:

reklam
Huawei P40 reklamı

“Bu varsayımın yanlış olduğunu yaptığımız araştırma ile gösterdik. Artık biliyoruz ki bir uygulama kayda değer bir şekilde bir diğer uygulamayı etkileyebiliyor ve bunun da kullanıcı için acı verici sonuçları doğabiliyor.”

Peki bu araştırma nasıl yapıldı? Öncelikle kullanıcı iyi huylu olduğuna inandığı, misal duvar kağıdı, fakat aslında içerisinde zararlı yazılım olan bir uygulamayı indirmiş. Uygulama yüklendikten sonra araştırmacılar her hangi bir uygulamanın ortak bellek istatistiklerine ulaşabilmişler. Bunun için hiçbir özel izin de gerekmiyor.

Daha sonra bu ortak bellekteki değişimleri takip etmeye başlayan araştırmacılar Gmail’e login olma, H&R Block adındaki vergi hazırlama programının çalıştırılması ya da bankaya online olarak yatırılacak bir çekin resmini çekme gibi farklı aktivitelerin yarattığı değişiklikleri topluyorlar. Araştırmacılar saldırıya en açık uygulamaların da bu üç uygulama olduğunu belirtip bu uygulamaları hack’lemenin başarı oranının %82 ile %92 arasında değiştiğini belirtiyorlar. Bazı yan programlar kullanan araştırmacılar kullanıcının tüm boyunca ne yaptığını gerçek zamanlı olarak bile görebiliyorlar.

Başarılı bir saldırı gerçekleştirmek için iki şeyin olması gerekiyormuş: öncelikle saldırı kullanıcının tam aksiyonu gerçekleştirdiği anda yapılması gerekiyor. İkinci olarak saldırının bir şekilde kullanıcının haberi olmadan yapılması lazım. Ekip de bu saldırıyı dikkatli bir şekilde zamanlayarak yapmayı başarmış.

Michigan Üniversitesi araştırmacılarından Qi Alfred Chen konuyu şu şekilde özetliyor:

“Kullanıcıların banka uygulamalarında olduğunu biliyoruz ve tam giriş yapacağı sırada tıpatıp benzer bir login ekranını ona gönderiyoruz. Doğru zamanlama yaptığımız için bu işlem kusursuzca gerçekleşiyor.”

Test edilen 7 uygulamadan Amazon %48 başarı oranı ile hacklenmesi en zor uygulama olmuş. Bunun sebebi ise Amazon’un bir aktiviteden diğer bir aktiviteye geçiş yapılmasına izin vermesi. Bu da kullanıcının bir sonraki adımda na yapacağını tahmin etmeyi zorlaştırıyor.

Peki bu sorundan kaçınmak için ne yapılmalı? Qian’ın tavsiyesi “Güvenilmeyen uygulamaları kesinlikle indirmeyin” oluyor. Bunun yanında kullanıcılar uygulamaların yüklenirken hangi bilgilere erişim izinleri istediğine de dikkat etmesi lazımmış.

Şimdi sizlere saldırıların yapıldığı videoları sunuyoruz.

 

LG’de 2020′ye kadar telefon ismi konusu sorun olmayacak!

 

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik

Sahte 5G koruyucu USB bellekten uzak durun!

Sahte 5G koruyucu USB bellekten uzak durun! 5G‘nin olumsuz etkilerine karşı etkili olduğunu iddia eden bu üründen uzak durmak ve para kaptırmamak gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Google Asistan, artık ödemelerde sesli onay alabilecek!

reklam
Huawei P40 reklamı

350 dolar civarında satış fiyatına sahip, sizi ve ailenizi 5G‘nin olumsuz etkilerinden koruyacağını iddia eden bir USB bellek satışa sunuldu. Birleşik Krallık‘ta satışa sunulan bu ürün 280-330 pound arasında satılmakta. Dolandırıcıların iddiasına göre bu USB bellek “kuantum holografik katalizör teknolojisi” ile ailenizi ve sizi 5G‘nin olumsuz etkilerine karşı koruyacak. Tabii ki böyle bir durum söz konusu değil, bu bellek 128 MB depolama kapasitesine sahip ve 6 dolara satılan sıradan bir USB bellek. “5GBioShield” ismiyle satışa çıkan bu ürün Glastonbury 5G Danışma Kurulu üyesi tarafından önerilince gündem oldu. Glastonbury, geleneksel Glastonbury Festivali’nin de düzenlediği bir belde. Buradaki halk 5G konusunda ciddi endişelere sahip. Burada daha önce 5G baz istasyonları yakılmış. Hatta insanlar Coronavirüs’ün de 5G etkenli olabileceğini düşünüyor. Bu komitenin raporuna göre 5G sinyali kuşları öldürecek, insanların burnunu kanatacak kadar kötü etkilere sahip. Aynı raporda da bu sıradan belleğin 5G‘nin etkilerine karşı etkili olduğu yer almış. Haliyle 128 MB belleğe sahip sıradan bir USB belleğin 5G’nin olumsuz etkilerine karşı faydalı olduğunu iddia eden bu rapor bilimsel bir veriden çok bir espri olarak değerlendiriliyor. Sözkonusu rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını oku

Google

Gmail istenmeyen e-postalar nasıl engellenir?

Gmail

Gmail, her ne kadar istenmeyen postaları engelleme konusunda başarılı olsa da oldukça rahatsız edici olan önemsiz veya istenmeyen e-postalar çoğu kullanıcının gelen kutularını dolduruyor. Yazımızda bu e-postaları nasıl engelleyebileceğinizi anlatıyoruz.

Gmail üzerinde bildiğiniz bir adresten gelen e-postaları engellemek için;

 • Gmail’inizi açın.
 • Engellemek istediğiniz adres tarafından gönderilen bir e-postayı açın.
 • E-postanın sağ üst köşesinde bulunan üç noktalı menüye tıklayın.
 • “Diğer” seçeneğine tıklayın.
 • Burada “Engelle” seçeneğini seçerek engellemek istediğiniz e-posta adresini veya isim bilgisini girin ve “Tamam” butonuna tıklayın.

Engellediğiniz bir kullanıcının engelini kaldırmak isterseniz aynı adımları takip edin ve size sorulan engellemeyi kaldırmak istiyor musunuz sorusuna “Evet” cevabını verin.

reklam
Huawei P40 reklamı

Toplu e-posta listelerinden çıkmak isterseniz gönderen kullanıcıyı tamamen engellemek yerine yalnızca listeden çıkabilirsiniz. Bunun için ise;

 • Gmail’inizi açın.
 • Toplu gönderilen e-postayı açın.
 • Gönderen adının yanında bulunan “Aboneliği İptal Et” butonuna tıklayın.

Gmail


İlginizi çekebilir: Google Meet yakında Gmail hesabı olan herkes için ücretsiz olacak!


Bu adımları takip etmeniz durumunda söz konusu toplu e-posta listesinden çıkmış olacaksınız.

İstenmeyen veya reklam içeren e-postaları Gmail ekibine bildirmek için ise;

 • Gmail’inizi açın.
 • Bildirmek istediğiniz e-postayı açın veya yanındaki kutucuğa tıklayarak seçin.
 • Gelen kutusunun üst kısmında bulunan “Spam Bildir (Ünlem işareti)” butonuna tıklayın.

Kimlik hırsızlığı vb. bir kötü amaçla yollandığını düşündüğünüz e-postayı bildirmek için;

 • Gmail’inizi açın.
 • Bildirmek istediğiniz e-postayı açın.
 • Sağ üst köşede bulunan üç noktalı menü içinden “Diğer” seçeneğine tıklayın.
 • Burada “Kimlik avını bildir” butonuna tıklayın.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Xiaomi cihazların gizli tarayıcı verilerini topladığı iddia edildi!

Xiaomi

Forbes dergisi bugün itibarıyla yapılan bir araştırmayı web sitesi üzerinden paylaştı. Yapılan araştırmaya göre Xiaomi ve Redmi markalı akıllı telefonların tarayıcı verilerini topladığı iddia edildi.

Forbes tarafından yayımlanan araştırmada Xiaomi ve Redmi markalı akıllı cihazlarda ön yüklü olarak bulunan tarayıcının veri topladığı iddia edildi. Söz konusu tarayıcının gizli modda dahi veri topladığını gösteren araştırmada, “Gizlilik” mottosuyla kullanıcılara lanse edilen DuckDuck Go arama motoru verilerinin de toplandığı söyleniyor.

Forbes ile çalışan araştırmacı Gabriel Cirlig, Redmi Note 8 modelini günlük cihazı olarak kullandığını ve cihazın tüm kullanıcı verilerini Rusya ve Singapur’da bulunan sunuculara gönderdiğini farkettiğini belirtiyor. Araştırmacı, tarayıcı verilerine ek olarak ekran görüntüleri, ziyaret edilen web siteleri, açılan klasörler, değiştirilen ayarlar, cihazda çalınan müzikler hakkında bilgilerin de Xiaomi sunucularına gönderildiğini iddia ediyor. İddialarını bir adım öteye taşıyan Cirlig, verilerin base64 biçiminde kötü bir şifrelemeye sahip olduğunu ve kolayca metin haline dönüştürülebildiğini belirtiyor.

reklam
Huawei P40 reklamı

Xiaomi


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi Note 10 Lite resmi olarak duyuruldu!


Elde ettiği veriler ile yetinmeyen araştırmacı Xiaomi Mi 10, Redmi K20 ve Xiaomi Mi Mix 3 modellerine ait ROM’ları da incelemiş. Söz konusu ROM’larda da aynı güvenlik açıklarına rastlamış. Bir diğer araştırmacı olan Andrew Tierney, Mi Tarayıcı Pro ve Mint Tarayıcı uygulamalarında şüpheli etkinlikler gözlemlediğini belirtiyor.

Haberimize konu olan iddialara Xiaomi tarafından gecikme olmadan bir yanıt geldi. Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, markanın kullanıcı verilerinin gizliliğini koruyan tüm yerel yasa ve düzenlemelere uyduğunu ve toplanan verilerin anonim olarak saklandığını söyledi. Verilerin toplanma sebebinin kullanıcı deneyimini iyileştirmek olduğunu belirten şirket sözcüsü, uygulamanın standart olduğunu söylüyor. Son olarak açıklamada söz konusu verilerin son kaynağının izlenemez biçimde olduğuda belirtilmiş.

Açıklamaya karşılık olarak Gabriel Cirlig, başka bir kullanıcı tarafından çekilen bir videoyu firmaya gönderdi. Videoda gizli mod aktif iken cihazın veri gönderimi yaptığı görülüyor. Söz konusu videoyu haberimizin devamından izleyebilirsiniz.

 

Devamını oku