Sosyal medya

Kripto Para

Uzmanlara Göre Bitcoin 100 Bin, Ethereum 30 Bin Dolar Olacak!

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz gün yaşadığı 10 bin dolarlık düşüş ile 42 bin dolar seviyelerine kadar gerilemiş ve piyasayı alt üst etmişti. O seviyelerden toparlanan BTC fiyatı 46 bin dolar seviyesine kadar ufak bir toparlanma yaşadı. Dün yaşanan düşüşü değerlendiren uzmanlar, bu ani düşüşün sebebi olarak El Salvador’un Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi ilan etmesini, dolardaki yükselişi ve altın piyasasındaki düşüşü ve kaldıraçlı işlemleri gösterdi.

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in dün yaşamış olduğu ani düşüş ile ilgili piyasa uzmanları bugün çeşitli paylaşımlar yaptı. Uzmanlar, yaşanan düşüşün büyüklüğünü kaldıraçlı işlemlerden kaynaklandığını söyleyerek fiyatın tekrar bir yükseliş trendi göreceğini öne sürdü.

Birleşik Krallık merkezli bir bankacılık ve finansal hizmetler şirketi olan Standard Chartered, lider kripto para Bitcoin’in fiyatının bu yılın sonuna kadar 100 bin doları aşmasını beklediğini belirtti. Şirketin bir araştırma grubu da ikinci en büyük kripto para olan Ethereum’un fiyatını bir rallinin beklediğini ve bu ralli ile birlikte fiyatın 26-35 bin dolara kadar çıkacağını ifade etti. Ancak ETH fiyatının bu seviyeye ulaşması için BTC’in en az 175 bin dolara kadar çıkması gerektiği belirtiliyor.

Birçok deneyimli analistin sözlerine göre, aşırı kaldıraçlı yükseliş pozisyonları Bitcoin’in dün yaşadığı düşüşünü tetikledi. Buna benzer bir olay daha önce de yaşanmıştı. Bazı uzmanlar, mayıs ortası ile başlayan kripto para piyasası çöküşünün nedeni olarak yine kaldıraçlı işlemleri işaret etmişti.

CryptoQuant verilerine göre, Open Interest’teki (piyasadaki sözleşme miktarındaki) hızlı düşüş, bu ani çöküşe neden olmuş olabilir. Aşırı güven duyulduğunda, tüccarlar vadeli işlem piyasalarında çok yükseliş (veya düşüş) pozisyonları alma eğilimindedir. Spot piyasada (tüccarların kendi kaynakları ile ticaret yaptıkları) hafif bir değişiklik, birkaç tasfiye emrini tetiklemiş olabilir. Bu da, daha fazla insanın pozisyonlarından çıkmak için satmaya başladığı bir tür kelebek etkisine neden olur ve bu da daha fazla tasfiyeyi tetikler.

CryptoQuant’ta zincir üstü bir veri analisti olan Crypto VizArt şu ifadeleri kullandı:

“Tüm borsaların net akışına baktığımızda, spot piyasadan önemli bir giriş/satış baskısı görmüyoruz. Öte yandan, 1 saatten daha kısa sürede uzun tasfiye hacmi, bu fiyat dalgalanmasının büyük ölçüde Vadeli İşlemler Piyasası kaynaklı olduğunu doğrulayabilir. Open Interest’teki büyük düşüş göz önüne alındığında, önemli sayıda yüksek kaldıraçlı pozisyonun (deneyimsiz oyunculara atfedilen) piyasadan silinmesi bekleniyor.”

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir