Sosyal medya

Kripto Para

Bitcoin’de 1,5 Saat İçerisinde Yılın En Büyük Çöküşü Yaşandı! Neler Oldu?

Lider kripto para birimi Bitcoin, akşam saatlerinde büyük bir düşüş yaşadı. Geçtiğimiz günlerde 50 bin dolar seviyesini yeniden geçen ve bir süre bu seviyenin üzerinde seyreden BTC fiyatı, yaklaşık 1,5 saat içerisinde 42 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Küresel kripto para borsalarında da yaklaşık 2,7 milyar dolarlık sermaye likit oldu. Bitcoin ‘in yaşadığı fiyat çöküşü piyasada korku yarattı. Yatırımcılar mayıs ayında yaşanan büyük düşüşün tekrarlanmasından endişelendi.

bitcoin çöküşü

Lider kripto para Bitcoin, mayıs ortasında başladığı olağanüstü düşüşü ile beraber 64 bin dolarlık rekor seviyesinden %50’den fazla gerilemişti. Temmuz ayı ile birlikte beklenen yükseliş hareketini başlatmış ve geçtiğimiz hafta kritik bir direnç olan 50 bin dolar seviyesini aşmıştı. Bu yükselişin ardından belli bir miktar düzeltmenin yaşanması muhtemel bir durumdu ancak ani bir şekilde 10 bin dolarlık kayıp herkesi şaşırttı ve ürküttü. 42 bin dolara gerilemesinin ardından bir toparlanma yaşayan BTC fiyatı yazı sırasında 47.116 dolar seviyesinde bulunuyor.

Popüler bir kripto analisti olan Rekt Capital, Bitcoin’in 50 bin dolarını yeniden test edebileceğine ve bu seviyeden bir toparlanmanın, 55 bin dolarlık fiyat aralığının üzerindeki son hamleyi doğrulayacağına işaret etti.

Analistler, 50 bin dolar seviyesine yönelik mevcut yeniden testin, bir sonraki ayağa kalkmadan önce küçük bir sarsıntıdan başka bir şey olmadığına inanıyor.

Ani çöküş ile birlikte büyük borsalardaki veriler long pozisyonların hepsinin likit olduğunu ortaya koydu. Toplamda 2,7 milyar dolar değerinde büyük bir kayıp yaşandı. Likit olan yatırımcıların %90’ından fazlası Bitcoin  için yükseliş yönünde işlem açanlar oldu.

Bunların yanında, bugün erken saatlerde Bitcoin, ülke kongresinin Bitcoin yasası lehinde oy kullanmasından üç ay sonra El Salvador’da yasal bir ihale haline geldi. Ülke, günü “Bitcoin Günü” olarak kutluyor ve popüler analist Plan B, son fiyat düşüşünün bununla bir bağlantısı olabileceğine inanıyor. Analist, insanların şu anda “haber sattığını” öne sürüyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir