Sosyal medya

Rehber

Ucuz Windows laptoplar paranızı ve zamanınızı heba ediyor | HWP Özel

Hardware Plus olarak her zaman bütçenizi düşünüyor ve olması gerekenden daha pahalı olan teknolojik ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin özellikle son dönemde çok yüksek fiyatlara ulaşan amiral gemisi akıllı telefonlar yerine fiyat performans oranıyla öne çıkan modelleri tercih etmek çok daha doğru bir tercih. Ancak takdir edersiniz ki bu formül her ürün grubunda işlemiyor.

Ucuz Windows laptoplar

reklam
Aorus reklamı

Atalarımızın dediği gibi bazen ucuz etin yahnisi yavan olur. Bu yazımızda, uygun fiyatlı Windows dizüstü bilgisayar alırken dikkat etmeniz gerekenleri ve neden biraz daha para harcamanız gerektiğini anlatacağız. İlk olarak “uygun fiyat” derken ne kastediyoruz bunu açıklayalım. 3-4 yıl önce dolar kurunun çok daha iyi seviyelerde olması sayesinde 2.000 TL’ye gayet performanslı Windows dizüstü bilgisayarlar alabiliyorduk. Ancak bugün 4 TL’ye dayanan dolar kuru ve diğer etmenler nedeniyle, ortalama üzeri bir cihaz almak için minimum 3000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Şu anda satışta olan 1000 TL ila 2000 TL arasında satılan uygun fiyatlı Windows bilgisayarlar hem donanım hem de tasarım noktasında fazlasıyla can sıkıcı olabiliyor.

Ucuz Windows laptoplar neden seçilmemeli?

Dizüstü bilgisayarları her yerde yanımızda taşıyabildiğimiz ve her yerde açıp kullanabildiğimiz için tercih ediyoruz. Ancak emin olun, bu tip cihazların touchpad’i öylesine kötü ki, touchpad’i kullanmaya çalışıp sinir hastası olmak yerine büyük ihtimalle bir mouse almak zorunda kalacaksınız. Bu da dizüstü bilgisayarınızla birlikte sürekli mouse da taşımanızı zorunlu kılıyor. Bir diğer sorun da ekran. Günümüzde 1080p Full HD çözünürlük standart oldu, 4K paneller ise gittikçe yaygınlaşıyor. Belirttiğimiz fiyat aralığında ise bırakın 4K’yı 1080p Full HD çözünürlük bile bulmanız mümkün değil. Ayrıca sorun sadece çözünürlük de değil. Panel kalitesi, renkler ve görüş açısının darlığı büyük sorun. Bu segmentte yer alan birçok dizüstü bilgisayarın ekranı, sadece tam karşıdan bakarsanız düzgün görünüyor. Yani sevgilinizle beraber film izlemeye kalkarsanız, büyük ihtimalle sevgiliniz biraz gri ve kararmış bir ekran görecek.

Adventure İstanbul

Donanım bileşenleri, üzerinde durmamız gereken bir diğer konu. Bu segmentte yer alan birçok dizüstü bilgisayar mekanik disk yerine eMMC depolama kullanıyor. “Sata SSD’ler artık yetmiyor, PCI Express arabirimini kullanan SSD’ler geldi” dediğimiz şu günlerde, eMMC depolama çok yavan kalan bir teknoloji. Bunun başlıca sebebi ise eMMC depolama birimleri kapasite olarak sadece 32 GB veya 64 GB gibi düşük alanlar sunuyor ve SSD ya da HDD’lere göre çok yavaş. Telefonların bile 256 GB depolama alanına çıktığı bugünlerde, bir dizüstü bilgisayarında 32 GB alan yeterli olur mu sizce? Sadece Windows 10’un bile 20 GB yer kapladığını düşünürsek cevap tabii ki hayır.

Peki, ne yapacağız?

Tüm bu satırları yazarken ülkemizdeki asgari ücretten ve alım gücünden haberdarız tabii ki. Sadece tek vurgulamak istediğimiz konu, sırf uygun fiyatlı diye satın aldıktan sonra memnun kalmayıp pişman olacağınız bir ürün yerine biraz daha fazla para harcayarak daha mutlu olacağınız ve daha uzun süre kullanabileceğiniz bir dizüstü bilgisayara yatırım yapmanız gerektiği. O nedenle eğer yapabiliyorsanız bütçenizi en azından 2500 TL seviyelerine çıkarmak ve seçim yaparken kilit donanım özelliklerine dikkat etmek faydalı olacaktır. Uygun fiyatlı bir Windows dizüstü bilgisayar satın alırken yapmak istediklerinize yetecek kadar hızlı ve güncel bir işlemci, eMMC yerine düşük kapasiteli de olsa mutlaka mekanik disk, 8 GB RAM kapasitesi ve çözünürlüğü Full HD olmasa bile paneli iyi olan bir ekran seçin.

Eğer ben bütçemi arttıramıyorum diyor ve bilgisayarınızı evde kullanmayı düşünüyorsanız dizüstü yerine masaüstü bilgisayar satın alma opsiyonunu değerlendirin. Çünkü 2000 TL’ye satın alacağınız bir dizüstü bilgisayarın performans bileşenleriyle, masaüstü PC’nin performans bileşenleri önemli derecede farklı olacaktır. Eğer masaüstü PC’de karar kılarsanız aynı fiyata çok daha iyi donanım bileşenlerine sahip olabilirsiniz. Ancak ben mutlaka dizüstü bilgisayar istiyorum diyorsanız, o zaman da Windows yerine ChromeOS işletim sistemli bilgisayarlara göz atabilir veya satın alacağınız bilgisayara Linux kurarak ilerlemeyi düşünebilirsiniz.

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefon

Xiaomi ‘den Açıklama Geldi;

Yazan:

Koltuğu devretmesine sayılı günler kalan ABD Başkanı Donald Trump, Çin Hükümetine yardım etme şüphesi barındırdığı için Xiaomi’ de dahil olmak üzere toplamda 9 Çinli şirketi kara listeye aldı.


İlginizi Çekebilir; Xiaomi de dahil 9 Çinli şirket ABD tarafından kara listeye alındı!

reklam
Aorus reklamı

Açıklanan karar dahilinde ABD’li yatırımcıların Xiaomi’ye yatırım yapması yasaklandı ve uygulanan yatırımların geri çekilmesi istendi.

Adventure İstanbul

Yapılan açıklamadan sonra Xiaomi Türkiye tarafından yapılan açıklama ise;

“Şirketimiz varlık gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyetlerini yürütmekte ve tamamen bireysel ve ticari kullanıma yönelik ürünler ve hizmetler sunmaktadır. Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir, Çin ordusuyla herhangi bir bağı bulunmamaktadır ve NDAA’da (ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası) belirtildiği şekilde “Komünist Çin Askeri Şirketi” değildir. Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır. 

Şirketimiz, bu sürecin olası sonuçlarının grup üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere detaylı incelemelerini sürdürmektedir. Gerekli olması halinde ilerleyen günlerde ek açıklamalar yapılacaktır.”

Saygılarımızla,

Xiaomi Türkiye

Xiaomi’nin Öne Çıkan Telefonlarını Trendyol üzerinden satın almak için; https://ty.gl/lgs9suyh

Xiaomi’nin Öne Çıkan Telefonlarını Hepsi Burada üzerinden satın almak için; https://app.hps.im/d7ct/df5a598b

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Kablosuz şarj özelliği nedir? Hangi telefonlar destekliyor?

kablosuz şarj özelliği

Yeni iPhone cihazlarının hepsi kablosuz şarj desteği ile geliyor. Ancak Android telefonlardan hangilerinin bu desteğe sahip olduğunu söylemek bu kadar kolay olmayabiliyor.


İlginizi çekebilir: Apple, iPhone 12 kablosuz şarj sorununu çözmeye çalışıyor

reklam
Aorus reklamı

Android cihazlardaki kablosuz şarj özelliği geçen süre içerisinde oldukça gelişti. Başlarda daha kısıtlı kullanılan bu işlev şu anda birçok yeni Android ve Apple telefonlarda Qi standartlarını karşılar halde. Hatta bazı Android telefonlarda ters kablosuz şarj işlevi ile diğer akıllı telefonlar veya kulaklık gibi cihazlar, telefon kullanılarak, yavaş da olsa, şarj edilebiliyor.

kablosuz şarj özelliği

Adventure İstanbul

Kablosuz şarj nedir?

Kablosuz şarj teknolojisiyle elektromanyetik endüksiyon kullanarak telefonları şarj etme yoluna gidiliyor. Kablosuz şarj aleti ve telefonun ikisinde de bulunan bobinler üst üste getirildiği zaman oluşan elektromanyetik alan kullanılarak bir akım oluşturuluyor. Sonrasında doğru akım enerjisine dönüştürülen bu akım telefonun bataryasına yönlendiriliyor.

İşlevin çalışması telefonun arkasıyla şarj aletini denk getirmek kadar basit olabiliyor. Ancak eğer telefonun kalın bir kılıfı var ise kablosuz şarj yapılamayabileceğini unutmamak gerek. Karışık olan kısım ise kablosuz şarj hızında başlıyor. Bu desteğe sahip telefonlar standart olarak 5W şarjı destekliyorlar. Bu rakam ise oldukça yavaş bir şarj anlamına geliyor. Dolayısıyla Android telefonlarda daha hızlı şarj karışık bir hale gelebiliyor. Bazı firmalar ise kendi üretimleri olan standart şarj aletlerini buna çözüm olarak sunmayı tercih ediyorlar.

Örneğin Samsung firmasının çıkardığı 2019 sonrası telefonlar firmanın Hızlı Kablosuz Şarj 2.0 standardını destekliyorlar. Galaxy S10 ve Note 10 sahipleri 12W’a kadar kablosuz şarj hızı desteği görebiliyorlar. Note 10+ ve sonraki cihazlarda ise bu rakam 15W olabiliyor. Bu ise yeterli sayılabilecek hızda bir şarj deneyimi sunmaya yetiyor.

OnePlus ise Warp Charge 30 Kablosuz Şarj cihazı ile 30W’a kadar şarj desteği sağlayabiliyor. Bu da diğer 5W destekli cihazlarla karşılaştırılınca OnePlus 8 Pro cihazları için oldukça hızlı bir şarj desteği anlamına geliyor.

kablosuz şarj özelliği

Ancak bunun dezavantajları da kesinlikle yok değil. Böyle bir hıza sadece yaklaşık 70 Dolarlık OnePlus şarj cihazı ile ulaşılabildiğini ve diğer cihazların kullanılması durumunda desteğin standart 5W olacağını unutmamak gerek. Ayrıca bu şarj hızı beraberinde şarj cihazının kullanacağı pervanelerden gelen yüksek sesi de getirebiliyor. Buna cihazla gelen ve zarar görmesi durumunda aleti kullanışsız hale getirebilen entegre kabloyu da eklemek gerek.

Kablosuz şarjın genel olarak dezavantajları nelerdir?

Kablosuz şarj kullanışlı gibi dursa da bazı sorunlara sahip. Bunlardan birisi de şarjdayken telefonu kullanamamak. Bazı şarj aletleri bunu farklı denemelerle çözmeye çalışsa da telefon alındığı zaman şarj da kesildiği için sorun hala mevcut. Bir diğer sorun ise telefonu alete denk getirmek olabiliyor. Bobinler denk gelmediği takdirde cihaz şarj olmuyor. Aynı zamanda telefon kılıfınızda elektronik başka eşyalar var ise endüksiyon ile yapılan şarj bu tip cihazlara kalıcı hasarlar verebiliyor.

kablosuz şarj özelliği

Aynı şekilde kablosuz şarjın normal şarja göre çok daha yavaş olduğunu unutmamak gerek. Birçok Android cihaz, en azından şimdilik, kutularından hızlı şarj kablosuyla geliyor. Destekleri genel olarak değişse de 20W’lık bir şarj desteği sıfırdan %100’e 90 dakika gibi bir sürede çıkabilirken; 5W standart bir kablosuz şarj ile bu süre 3-3.5 saati bulabiliyor.

Peki hangi Android telefonlar kablosuz şarj desteği veriyor?

Genellikle telefonun arkasının camlı olması bu konuda garanti olmasa da önemli bir ipucu verebiliyor. Kablosuz şarj özelliği alüminyum veya diğer metaller üzerinden ise çalışmıyor.Yine de daha net bir bilgi almak isterseniz diye kablosuz şarj özelliği desteği olan güncel Android telefonlarının bir listesini buraya bırakıyoruz:

Samsung

 • Samsung Galaxy Fold ve Z Fold 2 5G
 • Samsung Galaxy Z Flip ve Flip 5G
 • Samsung Galaxy Note 20 ve Note 20 Ultra
 • Samsung Galaxy S20, S20 Ultra, ve S20 FE Edition
 • Samsung Galaxy Note 10, Note 10 Plus, ve Note 10 Plus 5G
 • Samsung Galaxy S10, S10 Plus, S10e, ve S10 5G
 • Samsung Galaxy Note 9
 • Samsung Galaxy S9 ve S9+

Google

 • Google Pixel 5
 • Google Pixel 4 ve 4 XL
 • Google Pixel 3 ve 3 XL

LG

 • LG Wing
 • LG Velvet
 • LG V60
 • LG G8, G8s, ve G8X
 • LG V50
 • LG V40
 • LG V35
 • LG G7
 • LG V30

Sony

 • Sony Xperia 1 II
 • Sony Xperia XZ3
 • Sony Xperia XZ2 ve XZ2 Premium

Xiaomi

 • Xiaomi Mi 10 Ultra
 • Xiaomi Mi 10, ve Mi 10 Pro
 • Xiaomi Mi 9 ve Mi 9 Pro
 • Xiaomi Mi Mix 3

Huawei

 • Huawei P40, P40 Pro, ve P40 Pro+
 • Huawei P30 ve P30 Pro
 • Huawei Mate 20, Mate 20 Pro, ve Mate 20 RS Porsche Design
 • Huawei Mate 30, Mate 30 Pro, ve Mate 30 RS
 • Huawei Mate 40 Pro
 • Huawei Honor V30 Pro

Diğer telefonlar

 • OnePlus 8 Pro
 • ZTE Axon 10 Pro
 • ZTE Axon 9 Pro
 • Nokia 9 PureView
Devamını oku

Genel

Lenovo IdeaPad laptoplarını duyurdu ARM mimarili laptop yolda

Yazan:

lenovo idepad

CES fuarı tüm hızıyla devam ediyor. Lenovo’nun yeni laptopları da bu fuarda tanıtıldı. Yeni Lenovo IdeaPad laptoplar Snapdragon 8cx işlemci ve 5G özelliği ile geliyor.


İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy Chromebook 2 tanıtıldı QLED ekranlı Chromebook

reklam
Aorus reklamı

CES 2021, bu yıl Covid-19 nedeniyle tarihi boyunca ilk defa dijital ortamda yapılıyor. Ancak, bu durum şirketlerin yeni ürünlerini tanıtmasına engel değil. Çin merkezli uluslararası bilgisayar ve akıllı telefon üreticisi Lenovo’nun yeni laptopları da bu fuarda tanıtıldı. Birkaç yeni Lenovo IdeaPad laptop modeli tanıtan şirket, bir sürpriz yaparak ARM mimarili Qualcomm Snapdragon 8cx işlemcili laptop duyurdu. Fuarda 4 yeni model duyuruldu.

lenovo idepad

Adventure İstanbul

Lenovo IdeaPad 5G

1080P çözünürlüğünde 14 inç IPS LCD ekrana sahip olan bu modelin en dikkat çekici özelliği, Qualcomm Snapdragon 8cx işlemcisi. 7 nanometre olan bu işlemci Windows 10 ile uyumlu çalışması için özel olarak geliştirildi. ARM mimarili işlemciler şu sıralar oldukça popüler. Özellikle soğutucuya ihtiyaç duyulmaması, düşük güç tüketimine sahip olması ve buna rağmen oldukça güçlü olması bu işlemcilere olan rağbeti arttırıyor. 1.2 kg olan laptop, 51WHr bataryaya sahip. 65W hızlı şarj desteğine sahip bu batarya 20 saate yakın şarj ömrü sunuyor. 5G özelliği de bulunan Lenovo IdeaPad 5G, yakında satışa sunulacak.

lenovo idepad

Lenovo IdeaPad 4G

Lenovo’nun bu modeli, aslında 5G olan laptop ile benzer özellikler taşıyor. İşlemci tarafında Qualcomm Snapdragon 8cx’den 8c’ye küçük bir düşüş yaşarken, 5G özelliği de yerini 4G’ye bırakıyor. 8 GB LPDDR4X RAM ile gelecek olan model, 512 GB depolamaya sahip olacak.

lenovo idepad

Lenovo IdeaPad 5i Pro Intel

Eğer ARM ile çalışan Windows laptoplara tam olarak hazır değilseniz, Çinli üreticinin size özel çözümleri de hala mevcut. Bu modelde 11. nesil Intel işlemciler yer bulurken, 14 ve 16 inç olarak iki farklı boyuta sahip olacaklar. Ağırlığı boyutuna göre 1.45 kg ya da 2 kg olacak olan bilgisayar, 2.5 K çözünürlüğe sahip olacak ve 120Hz’e kadar yüksek tazeleme hızı sunacak. GPU desteği de bulunan laptop, Nvidia MX450 grafik kartını içinde barındıracak. 16 GB RAM ve 1 TB depolama seçeneği bulunan laptopun fiyatı, konfigürasyona göre 700 dolardan başlayıp, 900 dolara kadar çıkacak.

lenovo idepad

Lenovo IdeaPad 5 Pro AMD

Daha çok oyunculara yönelik olan bu laptop, 32 GB DDR4 RAM seçeneğine ve Nvidia RTX serisi ekran kartlarına sahip olacak. 120Hz ekrana sahip olacak olan model 14 ve 16 inç olmak üzere iki farklı boyuta sahip olacak. Konfigürasyona göre 800 $ ila 1150 $ arası değişen fiyata sahip olacak.


İlginizi çekebilir: Nispeten uygun fiyatlı ve oldukça güçlü bilgisayar ve telefonlar için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.


 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler