Sosyal medya

Dosya

Ubuntu ve Windows 8.1’de Dosyalarınızı ‘TestDisk’ ile Nasıl Kurtarırsınız?

Gerek Ubuntu gerekse Windows temelli bilgisayarların en büyük sorunlarından biri önüne geçilemeyen veri kayıplarıdır. Neyse ki bu sorunun üstesinden gelmek için, açık kaynaklı ve ücretsiz “Testdisk” uygulaması var.

PC kullanıcıların en büyük korkularından biri veri kayıplarıdır. Maalesef gerek güncelleme, gerek elektrik kesintileri, gerekse zararlı yazılımlar nedeniyle bu tür kayıplar gerçekleşebilir. Geçtiğimiz günlerde, sizinle yedekleme yöntemlerini paylaşmıştık. Peki yedekleme yapmadıysanız verilerinizi nasıl geri getirirsiniz? Karşınızda sorunuzun cevabı: TestDisk. TestDisk ücretsiz olmasına rağmen gerek Ubuntu işletim sisteminde gerekse Windows’da müthiş başarılara imza atabiliyor.

reklam
HONOR MagicWatch 2

Uygulamanın kayda değer nitelikleri

TestDisk’in web sitesinde, programın “hasarlı bölümlerin kurtarılmasına veya bu belirtilerin ön yüklenemeyen diskleri yeniden ön yüklenebilir hale getirmeye yardımcı olmak için tasarlandığını” belirtti: Bazı sorunlar virüslerden, bazı sorunlar ise yanlışlıkla “Bölme tablosunu” silmek gibi insani hatalardan kaynaklanıyor.

Depolama yapıları hakkında anlaşılması gereken şey, bir dosyayı veya bölüm tablosunu sildiğinizde verinin hala diskte olmasıdır. Silme, sadece verilerin işaretleme tablosunu ortadan kaldırır ve veriyi gerçek anlamda silmez. Bu verileri tamamen yok etmek için üstüne veri yazmak zorundasınız.

TestDisk’i Windows veya Linux için bir kurtarma aracı olarak kullanabilirsiniz, ancak PC’nizde ayrı bir ortamda ön yükleme yapmak için canlı USB sürücüsüne ihtiyaç duyarsınız ve kayıp dosyaları geri alabilirsiniz. Ubuntu çalışırken, sudo apt-get install testdisk komutunu kullanarak TestDisk’i kurabilirsiniz. Uygulamayı yönetici ayrıcalıklarıyla çalıştırmanız gerekecek, yani sudo testdisk komutunu kullanmalısınız.

Gerekli komutlar

Testdisk menüsü TestDisk bir konsol programı sayesinde; menüleri ve komutları, komut satırı sihirbazları olmayan kişiler için bile kolayca gezilebilir. İlk kurulumda, TestDisk yeni bir günlük dosyası başlatmak isteyip istemediğinizi soracaktır Bu noktada, program herhangi bir sürücüyü otomatik olarak arayacaktır. Hiçbir sürücü bulunamazsa, engelleme aygıtını TestDisk altında toplamanız gerekir: sudo testdisk / dev / sda seçeneğini tercih etmek için “lsblk” komutunu kullanın. Sürücüleri çalıştırdıktan sonra, TestDisk silinenler de dahil olmak üzere bölümleri otomatik olarak algılamaya çalışacaktır.

Hasarlı veya silinmiş bölümler daha derin bir tarama gerektirse de, TestDisk otomatik olarak tüm dosya girdileri arar. Daha derinlemesine tarama biraz zaman alacaktır, çünkü TestDisk tüm bölümleri blokla bloktan okuyacaktır. Tarama yapıldıktan ve tüm dosyaları gördüğünüzde dosyaları yedekleme ortamına kopyalayabilirsiniz. Dosyalarınız uygulama tarafından kurtarıldıktan sonra bunları yedekleme ortamına kopyalayabilirsiniz. Yazılımın bir sürücünün verilerinde yalnızca yazılım hatalarına dikkat ettiğini ve fiziksel arıza durumunda sizi kurtarmayacağını belirtmemiz şart. Her zaman olduğu gibi, verilerinizi verimle yedekleyebilirsiniz. Tam ve güncel bir yedekleme mevcutsa ve herhangi bir sorun ortaya çıkarsa bir sürücüyü silebilirsiniz.

Uygulamayı şu bağlantıdan indirebilirsiniz

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

İngiliz Dili Edebiyatı ve Kamu Yönetimi alanlarından mezunum. Şu anda Tarih Yüksek Lisansı yapıyorum. Oyun, bilim-kurgu ve fantastik edebiyat, çizgi roman ve tabii ki sinema ve dizi tutkunuyum. Şimdilerde yeni Star Wars ve Justice League filmleri için gün sayıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil

Google Chrome Android sürümü için 5 harika özellik!

Google Chrome Android sürümü, içerisinde pek çok gizli özellik barındırıyor. Bu özelliklere herhangi bir mod veya eklentiye gerek olmadan uygulama içinden erişim sağlayabilirsiniz. Chrome tarayacısının Android sürümü içindeki en iyi 5 özelliği sizler için listeledik.

1. Karanlık Mod

Android 10 işletim sistemine sahip cihazlarda sistem temasını koyu yaparak Google Chrome gibi karanlık mod destekleyen uygulamaları da bu modda kullanmanız mümkün. Ancak Android 10’dan eski işletim sistemine sahip olan kullanıcılar Google Chrome için karanlık modu ayarlar üzerinden etkinleştirmek zorundalar. Menü tuşu-Ayarlar-Temalar yolunu izleyerek sizde Chrome’u karanlık modda kullanabilirsiniz.

reklam
HONOR MagicWatch 2

Karanlık mod özelliği arayüze ek olarak destekleyen siteler için de koyu tema sunuyor. Bu özelliklerin yanı sıra tüm internet sitelerini koyu tema uygulamaya zorlayan deneysel özelliği aktifleştirmek için adres çubuğuna chrome://flags#enable-android-web-contents-dark-mode konumu yapıştırıp açılır menüde ‘Enabled’ seçeneğine tıklayabilirsiniz. Aynı menüden ‘Default’ seçeneğine tıklayarak bu özelliği kapatabilirsiniz.

2. Kaydırarak sekme değiştirin

Chrome üzerinde sekmeler arasında gezintinin en yaygın yolu sekmeler tuşunu kullanarak açılan pencere üzerinden istediğiniz sekmeyi aktifleştirmek şeklinde. Fakat bunun 2 farklı ve kolay yolu daha var. Adres çubuğu üzerinde sağa ve sola kaydırma hareketi ile sekmeler arasında gezinebilir, aşağı kaydırma hareketi ile tüm sekmeleri listeleyebilirsiniz.

Google Chrome

3. Chrome Duet’i deneyin

Chrome tarayıcısı için bir çok arayüz geliştirmesi üzerinde çalışıyor. Bunlardan biri de ‘Chrome Duet’ adını verdiği özellik. Bu özellik ile ekranın üst kısmında bulunan tek adres çubuğu yerine adres çubuğunu ve sık kullanılan çoğu fonksiyonu ekranın alt kısmına taşıyabilirsiniz.

Chrome Duet

Bu özelliği aktif etmek için adres çubuğuna chrome://flags#enable-chrome-duet komutunu yapıştırıp açılır menüde ‘Enabled’ seçeneğine tıklayabilirsiniz. Adres çubuğunu eski haline döndürmek isterseniz aynı menü içinden ‘Default’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Google Fotoğraflar özel görüntülerinizi yabancılara gönderdi


4. Dokunduğum kelimeyi ara

Bu özellik ile internette gezinirken görüp merak ettiğiniz bir kelimeyi uzun basıp seçerek kelime hakkındaki Google Arama sonuçlarına anında erişebilirsiniz. ‘Dokunduğum kelimeyi ara’ çok basit bir özellik olsa da çoğu kullanıcının çok işine yarayacaktır.

Dokundugun kelimeyi ara

5. Hızlı sekme kısayolları

Bu özellik ile Chrome üzerinde yeni bir sekme açmak veya aktif olan sekmeyi kapatmak için sekmeler tuşuna basıp tüm sekmeleri görüntülemeniz gerekmeyecek. Sekmeler tuşuna 1 saniye basılı tutarsanız açılan hızlı menüden yeni sekme veya gizli sekme açabilir, aktif olan sekmeyi kapatabilirsiniz.

Hızlı sekme kısayolları

Daha fazla özellik için adres çubuğunuza chrome://flags  komutunu yapıştırıp Chrome tarayıcısında bulunan deneysel özelliklerin tümüne ulaşabilirsiniz.

Devamını oku

Ağ Teknolojileri

TP-Link, WiFi 6 destekli erişim noktalarını duyurdu!

TP-Link

TP-Link, WiFi 6 teknolojisini işletmelerin kullanımına sunacak olan yeni erişim noktalarını duyurdu. EAP660 HD ve EAP620 HD model erişim noktaları, daha yüksek kapasiteli WiFi ve daha güçlü bağlantılar sunuyor.


İlginizi çekebilir: İnternet çözüm ekibi: TP-Link Deco E3 paketi neler sunuyor?

reklam
HONOR MagicWatch 2

WiFi 6 teknolojisine sahip ürünler pazara sunulmaya başlandı. TP-Link, işletmelere yönelik erişim noktası (access point) ailesi olan EAP serisinde de WiFi 6’lı iki modeli duyurdu.

EAP660 HD ve EAP620 HD model adlı ürünler, yüksek performanslı, çift bant desteğine sahip ve tavana monte edilerek kullanılıyor.

WiFi 6’lı (802.11ax) EAP modelleri, hızı ve verimliği artırmak ve ağdaki tıkanıklığı azaltmak için yenilikçi iki teknolojiyi birleştiriyor: OFDMA ve 1024-QAM teknolojileri.

TP-Link, OFDMA’yı neden kullanıyor?

OFDMA, ağ verimliliğini önemli ölçüde artırmak için kullanılıyor. WiFi bağlantılarını, kullanıcıların cihazlarına veri paketleri dağıtan bir kamyon hattı olarak düşünürsek, 802.11ac WiFi ile her kamyon aynı anda bir cihaza, yalnızca bir paket (veri paketi) teslim edebilir.

TP-Link TP-Link

Ama OFDMA ile her kamyon aynı anda birden fazla cihaza birden fazla paket teslim edebiliyor. Bu da çok sayıda kişinin WiFi’a bağlandığı işletmelerin bağlantılarını çok daha verimli hale getiriyor.

1024QAM ile ise her sembol 8 bit yerine 10bit taşır ve 802.11ac 256-QAM ile karşılaştırıldığında ham hızlar yüzde 25 artar. Kullanıcılar artık Netflix’i rahat izleyebilir ya da bilgisayarlarından Twitch canlı akışlarını takip edebilirler. Bu teknoloji WiFi akışını çok daha iyi hale getiriyor.

Yüksek WiFi yoğunluklu işletmelerde sorunsuz bağlantı sunacak!

WiFi 6 teknolojili yeni EAP erişim noktaları, adlarında da belirtildiği gibi ‘yüksek yoğunluklu-HD’ WiFi ağları için üretilmiş ürünler. Kurumsal yonga setleri, özel antenleri, gelişmiş RF işlevleri ve otomatik kanal seçimi ile donatılan bu çözümler, okullar, alışveriş merkezleri, oteller, fabrikalar gibi yüksek yoğunluklu ortamlarda aynı anda çok sayıda kişiye sorunsuz ve hızlı WiFi bağlantısı sunuyor. Yeni erişim noktaları 1000 müşteriye kadar bağlantı sağlayabiliyor

Omada SDN çözümü, artık daha kararlı!

TP-Link EAP erişim noktalarını yönetmeyi sağlayan Omada yazılımı da yenilendi.  Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) çözümüne entegre edilen Omada SDN, tamamen merkezi bir bulut yönetimi sağlıyor.

Tüm erişim noktalarını tek bir birimden yönetmeyi sağlayan Omada SDN, geleneksel bir ağdaki karmaşık ve zor birçok yönetim sorununu ortadan kaldırıyor. Ayrıca Omada SDN çözümü, en yeni WPA sürümü olan WPA3 destekli ve kurumsal ağlar için daha güçlü şifreleme ve kimlik doğrulaması ile güvenli bir altyapı oluşturuyor.

WiFi 6 teknolojili EAP660 HD, 2.4GHz bandında 1148 Mbps + 5GHz bandında 2400 Mbps; EAP620 HD ise 2.4GHz bandında 574 Mbps + 5GHz bandında 1200 Mbps kablosuz hızlara sahip. Yeni erişim noktalarının ilkbahar aylarında satışa sunulması planlanıyor.

Devamını oku

Ağ Teknolojileri

TP-Link’ten yeni yönlendirici: Archer C4000!

TP-Link'ten

TP-Link, güçlü işlemcili, yüksek performans vadeden yeni oyun yönlendiricisini duyurdu. Archer C4000 model yönlendirici, başta online oyun tutkunları olmak üzere yüksek hız gerektiren uygulamaları çalıştıran, çok sayıda cihazın ağa bağlandığı kullanıcılar için tasarlandı.


İlginizi çekebilir: TP-Link, WiFi 6 ile Mesh sistemleri birleştiren teknolojileri CES’te!

reklam
HONOR MagicWatch 2

TP-Link, dört çekirdekli güçlü işlemciye sahip, performanslı yeni yönlendirici (router) modelini satışa sunuyor. Archer C4000 model yönlendirici çok sayıda cihazın ağa bağlı olduğu ve yüksek hız, güçlü performans gerektiren uygulamalar çalıştıran (online oyun, HD film vb) kullanıcılar için özel tasarlanan bir ürün.

Oyuncular için düşük ping sağlayacak çözüm!

Çok sayıda cihazın WiFi’a bağlı olduğu evlerde, her cihaz için yüksek WiFi performansı için güçlü bir yönlendirici gerekiyor. Özellikle online oyun, HD film indirme gibi yüksek hız gerektiren uygulamalar çalıştırılıyorsa WiFi performansı daha da önemli hale geliyor.

TP-Link’in yeni yönlendiricisi Archer C4000, tüm bu gereksinimlere uygun bir model. 1.8 GHz 64-bit dört çekirdekli ana işlemciye sahip olan yönlendirici, WiFi’a erişen tüm cihazların hızlı ve gecikmesiz olarak bağlanmasını sağlıyor.

Bu ana işlemcinin yanı sıra üründe yer alan üç adet ek işlemci, tüm cihazların WiFi talebini dengeliyor ve ağın sürekli yüksek performansta çalışması için dört çekirdekli ana işlemciye destek veriyor.

TP-Link'ten

 

Geniş kapsama alanı ve güvenli yapı tek bir cihazda buluşuyor

Archer C4000, güçlü performansını geniş WiFi kapsaması ile destekliyor. Yönlendiricide yer alan elektrikli amplifikatöre sahip yüksek performanslı antenler (altı adet), güçlü WiFi sinyali oluşturuyor. Ayrıca “rangeboost” teknolojisi, daha uzakta yer alan ya da daha düşük güce sahip cihazları saptayabiliyor ve WiFi sinyallerini bağlı cihazlara odaklıyor.

Archer C4000, sadece kablosuz değil güçlü kablolu bağlantı desteği de sunuyor. Cihaz üzerinde yer alan Gigabit Ethernet girişleri (1 adet WAN, 4 adet LAN girişi), PC, akıllı TV, oyun konsolu gibi kablo ile ağa bağlanan cihazların yüksek hızda bağlanmasını sağlıyor.

Ayrıca “Bağlantı Birleştirme (Link Aggregation)” özelliği, iki ayrı Ethernet girişini 2Gbps bağlantıda birleştirerek ağa bağlı depolama (NAS) cihazlarına güç oluşturuyor.

TP-Link'ten

Kolay kurulum ve sesli komut desteği!

Archer C4000, TP-Link’in Tether uygulaması sayesinde birkaç dakika içinde kurulabiliyor. Android ve iOS destekli Tether uygulaması, aynı zamanda yönlendiricinin akıllı telefon aracılığıyla her yerden, her zaman kolayca yönetilmesini de sağlıyor.

Amazon Alexa ve IFTTT destekli olan Archer C4000, ses ile de yönetilebiliyor. Alexa ile yönlendiriciye sesli komut vererek ağa yeni cihaz eklenebiliyor, bir cihaza öncelik tanınabiliyor ya da konuk şifresi ve daha fazlası yapılabiliyor.

 

Devamını oku