Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Ubuntu 21.04 sonunda bu güvenlik açığını da kapatıyor

ubuntu

Ubuntu işletim sistemine gelecek olan yeni güncelleme yaklaşık on seneden fazladır var olan güvenlik açığını sonunda kapatacak. İlk olarak 2006 yılında bildirimi yapılan hatanın çözümü, Ubuntu’nun Güvenlik Teknolojisi yetkilisi Alex Murray tarafından ileri sürüldü.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Ubuntu sisteminin yazma izinleri sorunu oluşturuyordu

Diğer işletim sistemlerinin aksine Ubuntu varsayılan olarak herkese yazma izni veren bir kullanıcı ana dizini oluşturuyor. Bu da bazı güvenlik açıklarına yol açıyordu. Murray ise geçen sene sonlarına doğru tekrardan bu sorunun altını çizdi ve artık sistemin sahip olduğu geniş kullanıcı yelpazesi için herkesin yazma izni olduğu ana dizinlerin özellikten çok tehlike oluşturduğunu belirtti.

2006 yılında herkesin yazılım yapabileceği ana dizinlerinin, Ubuntu sistemini çoklu kullanıcı çevresi açısından daha kolay kullanılabilir yaptığı iddia edilmişti. Ancak Murray’in belirttiğine göre bu tip izinler günümüz bağlantılarına sahip bir çevrede kötü sonuçlara yol açabilirler.

Adventure İstanbul

ubuntu

Murray sorunun çözümünü ise varsayılan seçeneğini değiştirerek yazım izinlerini sadece ve sadece dizin sahibine atamakta buldu. Yine onun açıklamasına göre ise yapılan değişiklikle beraber yayınlanacak farklı sürümlerde, oluşabilecek sorunların halledilmesi de amaçlanıyor.

Sunulan öneri herhangi bir itiraz almamışa benziyor. Dolayısıyla da bu fikrin uygulamasına Ubuntu 21.04 versiyonunda geçilmesi planlanıyor.

Dillerle ve onların iletişimi ile ilgilenen, bu iletişime de teknolojiyi eklemeye çalışan bir arkadaş.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

EMUI 11 kullanıcıları, 100 milyonu aştı!

EMUI 11

Bugün Huawei, Weibo üzerinden paylaştığı bir duyuruda EMUI 11 kullanıcılarının 100 milyonu aştığını resmi olarak duyurdu. Şirket, duyurudaBir sonraki durak HarmonyOS” cümlesine vurgu yaptı. Bu, şirketin artık HarmonyOS için daha fazla çaba göstereceği anlamına geliyor. Huawei‘nin işletim sistemi tarafındaki adımları, rekabeti arttıracağı için kullanıcılar açısından olumlu bir gelişme. Ayrıca akıllı telefonlar için iOS veya Android ikilisi haricinde yeni bir seçeneğin ortaya çıkması çeşitlilik açısından da önemli bir adım olacak.


İlginizi çekebilir: Apple M1 MacBook Air, kripto para madenciliği yapabilecek!

reklam
Aorus reklamı

Huawei, EMUI 11 ile hangi yenilikleri getiriyor?

EMUI 11, 10 Eylül 2020‘de gerçekleşen Huawei Geliştirici Konferansı‘nda resmi olarak piyasaya çıktı. Sistem akıcılığındaki artışın yanı sıra EMUI 11’de akıllı çoklu pencere gibi önemli özellikler mevcut. Bunlara ek olarak, büyük dosyaların sorunsuz aktarımı, çoklu ekran iş birliği ve kesintisiz alarm takibi gibi yenilikler de yeni arayüzde bulunmakta. EMUI 11‘e sahip olan kullanıcılar, HarmonyOS 2.0’a daha önce geçiş yapacak. Son üç yılda şirketin piyasaya sürdüğü neredeyse her cihaza EMUI 11 güncellemesi gelecek. Bununla birlikte bu cihazların HarmonyOS işletim sistemine daha önce geçiş yapması mümkün olacak.

EMUI 11

Adventure İstanbul

Huawei Mate 40 serisi, geçtiğimiz günlerde EMUI 11’e yeni bir güncelleme aldı. Bu güncelleme ile sistem kararlılığı optimize hale geldi. Ayrıca güncelleme, arayüzdeki bazı efekleri de iyileştirdi. Şirketin geçtiğimiz hafta piyasaya sürdüğü Mate X2 ise ilk güncellemesini aldı. Huawei‘nin yeni arayüz ve HarmonyOS için cihazlara sık güncelleme getirmesi oldukça önemli bir adım. Bununla birlikte, HarmonyOS‘un nisan ayında resmi çıkışını yapmasının ardından yeni gelişmeler görebiliriz.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Microsoft Windows 10 sistemindeki bu hard disk hatasını çözüyor

microsoft windows 10

Yakın zamanda Windows 10 üzerinde keşfedilen bir hatayı Microsoft çözüme kavuşturdu. Ancak çözüm şu anda sadece Windows Insiders kullanıcıları için geçerli.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 823-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Sorunla alakalı Microsoft firmasının belirttiğine göre Windows 10 üzerinde belli bir dosyaya (C:\$i30:$bitmap, ancak açmaya çalışmayın) ulaşmaya çalışan kullanıcılar; “dosya dizini bozuk ve okunamaz halde” hatası alıyorlardı. Ancak diskte bir sorun olmadığı ve chkdsk çalıştırılarak sorunun çözüleceği söyleniyordu. Ama BleepingComputer’ın disklerde yaptığı testlere göre diskler gerçekten de sorun yaşıyor. Bu nedenle de Windows 10 sistemi dosyayı açamıyor.

Dolayısıyla Firefox gibi bazı firmalar kendi çözümlerini getirirken; genelde sorun, birçok kişiyi Microsoft’un çözüm getirmesi için bekletecek kadar ciddi durumda idi.

Adventure İstanbul

microsoft windows 10

Şimdi ise Microsoft bu sorunu çözmüş gibi gözüküyor. Windows Insider 21322 versiyonunda yapılan denemelere göre Windows 10 artık dosyanın bozuk olduğunu söylemiyor. Onun yerine dizin isminin yanlış olduğunu ibaresi çıkıyor.

Bahsi geçen dosyanın bulunma zorluğu nedeniyle genel anlamda bu hatanın belirmesi düşük ihtimal. Ancak olması durumunda ciddi sorunlara yol açabiliyor ve sistemde açık oluşturabiliyor. Dolayısıyla firmanın sorunu kısa sürede çözmüş olması önemli.

Ancak şimdilik Windows Insider programının bir parçası değilseniz bu çözümün gelmesi biraz daha zaman alabilir. Öyle ki görünüşe göre Windows 21H1 güncellemesi bu çözümü içermeyecek. Ama firmanın yakın zamanda bununla alakalı bir yama getirmesi olası. O zamana kadar ise dosyaya girmemek en iyisi gibi duruyor.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Windows 10 bazı oyunlardaki takılmalar için güncelleme alıyor

Windows 10

Windows 10 işletim sistemi, bir toplu güncellemenin ön izleme versiyonunu aldı. Güncelleme bazı oyunlardaki takılma ve titreme sorunlarına da çözüm getiriyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 823-4.155TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine göz atabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Microsoft firmasının belirttiğine göre Windows 10 2020 Mayıs ve Ekim güncellemesine gelen KB4601382 yaması; bazı donanımlarda görülen oyun açarken oluşan görüntü sorunlarına güncelleme getiriyor.

Ön izlemede olduğu için bu çözümler serisini içeren güncellemeyi Windows Update üzerinden bulmanız gerekecek. Normal şartlarda ise zaten gelecek ayın toplu güncellemesine bu yama da dahil olacak. Ancak bu tip sorunlar yaşayan kişiler güncellemeyi önden yapmak isteyebilirler.

Adventure İstanbul

Windows 10

Bununla beraber güncelleme başka sorunlara da çözümler getiriyor. Bunların arasında ise görüntü ile alakalı “bazı monitörlerde videonun titremesine neden olan sorun” bahsi geçiyor. Ayrıca HDR kalitesine sahip monitörlerde görülebilen yanlış yenileme hızlarının gösterilmesinin de çözüldüğü bahsedilenler arasında. KB4601382 güncellemesi aynı zamanda Windows 10 kurulum ekranında beklenmedik başka ekranların belirmesine de çözüm getiriyor.

Ama eğer bu sorunları siz yaşamıyorsanız veya sizin için çok da rahatsız edici seviyede değillerse; şimdilik bu ön izleme güncellemesinden uzak durmanızın daha iyi olması muhtemel. Çünkü adından da anlaşılacağı üzere hala test aşamasında olan güncelleme bazı beklenmedik sorunlara da yol açabilir. Hatta son haldeki güncellemeler bile bazen yeni sorunlar getirebiliyorlar. Dolayısıyla genel olarak konuşursak ön izleme güncellemesinin bitmiş halini beklemekte yarar var.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler