Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Haber

Twitter Hack olayının beyni olarak, 17 yaşında bir genç tutuklandı

Twitter hack

Geçtiğimiz günlerde yaşanan, eski A.B.D. Başkanı Barack Obama, Elon Musk, Bill Gates gibi tanınmış isimlerin Twitter hesaplarının hacklenmesi olayında; yetkililer, olayın beyni konumunda olduğunu düşündükleri 17 yaşındaki Florida’lı bir genci tutukladılar. Bu olay, Twitter için de bir prestij kaybı olarak tarihteki yerini aldı. Gelin bu hack olayına ve sonrasında yaşanan sürece bir göz atalım.


İlginizi çekebilir: Elon Musk, Bill Gates ve Apple’ın Twitter hesapları hacklendi!

reklam

Twitter’da ünlüler üzerinden yayılan tuhaf mesaj “30 dakika içinde  bana 1.000 Dolar gönder, 2.000 Dolar geri ödeyeyim”

Elon Musk. Bill Gates. Kanye West. Joseph R. Biden gibi isimlerin resmi Twitter hesaplarından insanlara biranda aynı mesaj gitmeye başladı. Mesaja göre bu isimler, kendilerine yapılacak 1.000 Dolar’lık Bitcoin transferi sonrasında, 2.000 Dolar değerinde Bitcoin geri ödeme yapacaklardı. Tabi ki bu mesajlar sahte idi ve Twitter hesaplarını hackleyen şahıslar tarafından gönderilmişlerdi. Durumun insanlar arasında hızla yayılmasından sonra aksiyon almaya çalışan Twitter, sorunu çözmekte de oldukça gecikmiş idi. Son dönemlerin en çarpıcı hack skandalına imza atan isim olarak ise, Florida’lı ve liseden henüz mezun olmuş 17 yaşında bir genç, elebaşı olarak tutuklandı. Gencin adı ise, Graham Ivan Clark. Ivan’ın, sahtecilik de dahil olmak üzere siber alemde gerçekleştirdiği 30 farklı kanunsuz eylem de mevcut.

Tutuklanan diğer isimler ise, Birleşik Krallık’tan 19 yaşındaki John Sheppard ve  Orlando’dan 22 yaşındaki Nima Fazeli. Bu isimler de, Ivan Clark’ın suç ortağı olarak tutuklandılar. Davadan sorumlu avukat Andrew Warren ise, “Ivan Clark alışkın olduğumuz gibi 17 yaşındaki sıradan bir genç değil.” şeklinde bir demeçte bulundu. Elbette ki henüz 17 yaşında dünyanın en büyük sosyal medya platformlarının birine sızmayı başararak sansasyonel bir eylem yapmış bir gencin sıradan biri olmadığı su götürmez bir gerçek. Olayın ardından, Twitter ile ilgili güvenlik şüpheleri de ayrı bir boyuta taşındı.

Mahkeme tarafından sunulan raporlara göre, hack girişiminde bulunan ekip ne kadar akıllı olsa da; planları başarıya ulaşamadan çuvalladılar. Planı gerçekleştirirken, kendi kimlikleriyle ilgili ufak da olsa izler bırakan ekip, siber güvenlik uzmanlarının da takibiyle kısa sürede gerçek kimliklerini ele verdiler. Ayrıca şahıslar para akışını gizleyemeden hack olayının anlaşılması ile de; plan bir noktada daha suya düştü.

graham ivan clark

Graham Ivan Clark

Twitter Hack olayının elebaşı Graham Ivan Clark henüz sadece 17 yaşında

Graham Ivan Clark ile ilgili araştırmaları yürüten otoriteler, Twitter saldırısı öncesinde de dikkat çekmeyi başaran 17 yaşındaki Clark’ı zaten markaja almış durumdaydılar. Otoriteler, Clark’ın hesabında bulunan 700.000 Dolar değerindeki Bitcoin’e de el koydu. Öte yandan Twitter, geç de olsa problemin üstesinden gelerek güven tazelemeye çalıştı. Fakat bu olduğunda, hackerlar ele geçirdikleri 45 farklı hesap ile çoktan işleme koyulmuş; bunlardan 36 tanesinin de kişisel yazışmalarına ulaşmış idi. Hackerların, 7 hesabın da bütün bilgilerini ele geçirerek yazışmalar da dahil her şeyi indirdikleri belirtildi. Ülke genelinde, insanlardan haksız şekilde para çalmaya kalkan Clark, ciddi yaptırımlar ile karşı karşıya.

Twitter hack ii

Hackerlar bu eylemi gerçekleştirmek için nasıl bir yol izledi

Clark ve ekibinin hedef aldığı ilk kesim, Twitter çalışanları idi. Üst düzey Twitter çalışanlarının hesapların şifrelerini sıfırlama yetkisi olduğunu fark eden hackerlar, Twitter çalışanlarının admin hesaplarına ulaşarak; birçok önemli şahsın şifrelerini sıfırlayarak, hesapları ele geçirdiler. Bu noktada Trump’ın hesabının neden ele geçirilemediğine değinecek olur isek; Trump gibi devlet kademesinde üst seviyelerde bulunan insanların hesapları, olası risklere karşı normal prosedürlerin üstündeki güvenlik önlemleriyle korunuyor.

Siber güvenlik uzmanı Allison Nixon, Twitter Hack olayı gibi hack vakalarının, genellikle finansal ve parasal değerler üzerinden gerçekleştiğini; fakat bir sonraki aşamada bunların devletler veya toplumlar arasında krize neden olabilecek hack eylemlerine evrilmeden (örneğin başkan Trump’ın hesabının hacklenmesi vb.); bu tip eylemler gerçekleşmeden önüne geçilebilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Nixon’a göre, bir devlet liderinin hesabını ele geçirmek isteyebilecek kötü niyetli gruplar veya organizasyonlar, Clark gibi hackerlara, hackleyebilecekleri paranın çok daha üstünü teklif ederek; bir devlet liderinin hesabını ele geçirmeleri talebinde bulunabilirdi. Böyle bir durumda oluşabilecek sonuçları ön görmek ise neredeyse olanaksız. Böyle bir durum yaşanmaması için, siber güvenlik alanındaki gelişmenin ne kadar önemli olduğu ise çok açık. Nixon, ayrıca, bu tip eylemleri gerçekleştiren kişilerin yaş ortalamasının düşük olmasının tesadüf olmadığını; büyük firmaların hesaplarının ele geçirilip sansasyon yaratılabilen eylemlerin böyle yetenekli gençlere her zaman çok çekici geldiğini ve gelmeye de devam edeceğini vurguladı.

Peki ya siz geçtiğimiz günlerde yaşanan Twitter Hack olayıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

MSI reklamı

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Amazon Prime, Ekim’de Türkiye’ye açılıyor

Yazan:

Amazon Prime

Amazon Prime servisi, Ekim ayından itibaren Türkiye’deki kullanıcılara sunulmaya başlanacak.


İlginizi çekebilir: Amazon Türkiye iade süresini uzattı!

reklam

Popüler e-ticaret platformu Amazon, 2018’in Eylül ayında Türkiye pazarına sadece kargo hizmetiyle gelmişti ve hala öyle devam ediyor. Şu haliyle kendisini Türkiye‘deki rakiplerinden ayıran bir tarafı yok, zira Amazon’u Amazon yapan en önemli özelliklerini 2 yıldır ülkemizde sunmuyordu.

Amazon Prime

Artık şirket tam anlamıyla, Prime dahil sunduğu bütün hizmetlerini Türkiye‘ye Ekim ayından itibaren açacak.

Bilindiği üzere Amazon, bir e-ticaret sitesinden çok daha fazlası. Zaten kendisini tüm dünyada popülerleştiren faktör, e-ticaretin yanı sıra kullanıcılara sunduğu özellikler. Artık Türkiye’de de kullanabileceğimiz bu özelliklerden kısaca bahsedelim:

Amazon Prime

Ekim ayından itibaren açılacak olan ve açıkçası en çok heyecan veren servis, tartışmasız Amazon Prime. Aslında Prime, tek başına bir servis değil; bünyesinde barındırdığı bir sürü ek servis ile birlikte kendisine farklı alanlarda albeniler kazandırıyor.

Amazon Prime, kullanıcılara neler sunuyor?

Prime basitçe, müşterilerin aylık ya da yıllık olarak ödediği ücret karşılığında, aldığı bir ürüne çoğunlukla aynı gün olmak suretiyle normalden daha hızlı sahip olmalarını sağlayan bir servis. Ayrıca Prime müşterileri, kendileri için zaman zaman yapılan özel indirimler ve kampanyalarla da oldukça avantaja sahip oluyorlar.

Amazon Prime’ı sadece e-ticaret sektöründe değil, eğlence sektöründe de görüyoruz. Bu noktada sunduğu ek servisleri de artık Türkiye’de göreceğiz. Peki bunlar neler?

Amazon Prime

Prime Video

Prime’ı meşhur yapan en önemli özelliğin Video servisi olduğunu söylemek mümkün. Bu servis, tıpkı Netflix gibi, kullanıcılara tek ücretle sınırsız dizi ve film kataloğu sunuyor. Ayrıca özel yapılmış, ünlü oyuncuların yer aldığı çok kaliteli yapımlar da yine Prime Video’da yer alıyor.

Bu servisin Türkiye’ye resmî olarak açılacak olması, ülkemizde tekel olan Netflix ile rekabetin yoğunlaşacağı anlamına da geliyor. Elbette ki içeriklerin kalitesinin artacağı düşünüldüğünde, bu durumun güzel bir gelişme olduğu söylenebilir.

Prime Müzik

Bir başka servis ise Prime Müzik. Bu servis de tahmin edileceği üzere Spotify ve Apple Müzik gibi, kullanıcılara sınırsız müzik dinleme imkanı sunan güzel bir Prime hizmeti olarak karşımıza çıkacak.

Amazon Prime

Bunlara ek olarak Prime, kullanıcılara Amazon arşivindeki bütün e-kitap ve e-dergileri de ücretsiz olarak veriyor. Ayrıca tıpkı Google Drive ve iCloud gibi bulut depolama işlevi de sunan Prime, görüldüğü üzere dolu dolu bir platform olarak Ekim ayından itibaren ülkemizde açılacak.

Bir başka Amazon servisi olan akıllı asistan Alexa’nın ise Türkiye pazarında açılacağı kesin değil.

Amazon Prime Türkiye fiyatı ne kadar olacak?

Prime servisinin Türkiye fiyatının ne olacağı henüz bilinmiyor. ABD’de aylık $12.99 fiyatla bu servisi sunan Amazon, muhtemelen Türkiye’ye özel bir fiyatlandırma politikası izleyecek.

MSI reklamı
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Realme Narzo Türkiye’ye geliyor

Yazan:

Realme Narzo Türkiye'ye geliyor
Realme, geçtiğimiz aylarda tanıtımını gerçekleştirdiği Narzo ailesini nihayet Türkiye’ye getiriyor.


İlginizi çekebilir: Realme Narzo ailesi neden Türkiye’de satılmıyor?

reklam

Realme Narzo Türkiye’ye geliyor

Aslında Narzo‘yu tamamen yeni bir akıllı telefon ailesi olarak nitelendirmek doğru olmaz. Realme bu seriyi, global pazarda, hatta ülkemizde de satışta olan Realme 6i ve Realme 3C modellerinin Hindistan’a özel çıkartılmış versiyonları olarak sunmuştu. Şimdi ise şirket, bu serisini Türkiye‘ye de getirme kararı aldı. Narzo10‘un globalde Realme 6i; Narzo10A‘nın ise Realme C3 modeline tekabül ettiğini de ekleyelim.

Realme Narzo serisinin, firma için aslında özel bir anlamı da var. Realme, iki ay önce tanıtımı yaparken Narzo isminin; “Next-Level Camera, A Class Processor, Remarkable Battery, Zenith of Design and Outstanding Display” ifadelerinin baş harflerinden yola çıkılarak konulduğunu aktarmıştı. Bu ifadelerin Türkçe anlamının; “İleri Seviye Kamera, A Seviye İşlemci, Dikkat Çekici Batarya, Üst Düzey Dizayn, Muhteşem Ekran” olduğunu söyleyebiliriz.

Narzo 10 teknik özellikleri

Narzo 10 modeli, Mediatek Helio G80 yonga setinden gücünü alıyor. Ekran tarafında 6.5 inç HD+ tercih edilen telefon, ayrıca 4 GB RAM ve 128 GB depolama seçenekleriyle kullanıcıların beğenisine sunulacak. Ön kameranın damla çentik tasarımı ile konumlandırıldığı Narzo 10, 16 MP çözünürlüklü f/2.0 diyafram değerine sahip bir selfie kamerası ile geliyor. Cihazın arka tarafında ise; 48 MP ana kamera ile beraber 8 MP ultra geniş açılı, 2 MP makro ve 2 MP B/W filtresi bulunan dörtlü kamera kurulumu yer alıyor.

Narzo 10‘un 5.000 mAh kapasiteli bataryası, USB Type-C bağlantı noktası üzerinden şarj olan 18W hızlı şarj desteği ile güç ihtiyacını giderecek.

Realme Narzo

Narzo 10A teknik özellikleri

Realme Narzo 10A modeli de kardeşine benzer şekilde 6.5 inç HD+ ekrana sahip. Yonga seti olarak ise Helio G70 tercih edilmiş. Bu sayede cihaz, kardeşine göre nispeten daha uygun fiyatlı olacak. Arka tarafında 12 MP ana kamera ile beraber, 2 MP makro ve 2 MP derinlik sensörü bulunan cihazın; ön tarafında da 5 MP çözünürlüğe sahip f/2.4 diyafram aralığında kamera bulunuyor.

Narzo 10A‘da bulunan 5.000 mAh batarya, bu sefer Micro-USB portu üzerinden 10W ile şarj olacak.

Her iki cihazda da arka tarafta bir parmak izi sensörü yer alıyor. Ayrıca Narzo serisinin, Android 10 tabanlı Realme UI ile karşımıza çıkacağını belirtelim.

Realme Narzo

Realme Narzo 10 ve Narzo10A Türkiye fiyatı nedir?

Her iki cihazın da Türkiye fiyatı resmî olarak açıklanmadı. Ancak Narzo 10, Hindistan‘da 11.999 rupi (yaklaşık 1137 TL); Narzo 10A ise 8.499 rupi (yaklaşık 825 TL) fiyatla satışa sunulmuştu. Elbette ülkemizde de bu kadar ucuz olmayacak.

Realme 6i‘nin ülkemizde 2600 – 3000 TL civarlarında olduğunu düşünürsek, muhtemelen Narzo serisi de buna benzer fiyatlarla satışa sunulacak.

MSI reklamı
Devamını oku

Samsung

Samsung Galaxy Watch 3, EKG özelliği için ABD’den onay aldı

Yazan:

Samsung Galaxy Watch 3, ABD’deki kullanıcılara sunacağı EKG özelliği için resmî onay almayı başardı. Onay, Sağlık Bakanlığı‘na bağlı FDA tarafından verildi.


İlginizi çekebilir: Galaxy Watch 3, 2300 TL’lik fiyatı ile duyuruldu!

reklam

Samsung Galaxy Watch 3, ABD’den onay almayı başardı

Tanıtımda da açıklandığı üzere Samsung’un yeni akıllı saati, elektrokardiyogram (EKG) gibi sağlık ile ilgili özellikler barındırıyor. Ancak bu tarz özellikleri sunabilmek için her üreticinin, ülkedeki ilgili kurumlardan izin almaları gerekiyor. İşte Samsung Galaxy Watch 3 modeli için ABD‘de bu izni Sağlık Bakanlığı‘na bağlı Gıda ve İlaç Dairesi‘nden almayı başardı.

Konuyla alakalı Samsung yetkilisi Federico Casalegno; “EKG izleme uygulaması için uygulaması için FDA’dan gerekli izni aldığımızı duyurmaktan heyecan duyuyorum.” açıklamasını yaptı.

Galaxy Watch 3

EKG‘nin yanı sıra Galaxy Watch 3, Kan Oksijen Doygunluğu (SpO2) izleme özelliği de sunuyor. Bu sayede, anlık olarak kullanıcılar kanındaki oksijenin değerini ölçebilecek. Ancak bu özellik, yasal kısıtlamalardan dolayı Japonya, Angola, Güney Afrika, Tayland, İran, Libya, Fransa, Cezayir ve Kanada’da kullanılamayacak.

Bununla birlikte Samsung, yeni akıllı saati için yayınladığı ilk yazılım güncellemesinde kullanıcılara Kişiselleştirilmiş Uyku Puanı ve VO2max değeri ölçme desteğini vermeye başladı.

Güncellemeden bazı notlar şu şekilde:

* Galaxy Watch 3 ile çalışırken, artık VO2max değerinizi ve diğer gelişmiş ölçümlerinizi izleyebilirsiniz.
* Galaxy Watch 3‘ü kullanarak uykunuzu takip edin ve uyku kalitenizi artırmaya yönelik önerilerle birlikte Kişiselleştirilmiş Uyku Puanı alın.
* Çeşitli hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler uygulandı.

MSI reklamı
Devamını oku