Sosyal medya

İnternet

Tesla Model S Sahibi, Bitcoin Madenciliğinde Elektriği Bedavaya Getiriyor

Tesla Model S’ine kripto para madenciliği için 4 sistem kuran adam, Supercharger sayesinde elektriği bedavaya getiriyor.

Günümüzün en popüler sektörü haline gelen kripto para konusunda güçlü sistemler kurarak bu para akışını sağlayarak karşılığında kripto para kazanılan mining, yani madencilik adı verilen bir döngü mevcut. Yüksek işlemciler, yüksek ekran kartları ve bellek modulleri gerektiren bu sistemler ise ortalama bir bilgisayardan çok daha yüksek enerji harcıyorlar. Haliyle kripto para madenciliği de böylece elektrik konusunda yüksek bir gider çizelgesi oluşturuyor.

Bunu oldukça zeki bir yöntem ile aşan Tesla Model S sahibi bir adam, aracının bagajına kurduğu 4 sistemin elektriği Model S üzerinden almasını sağlıyor. Aracı da Supercharger üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde şarj ederek elektrik masrafını ortadan kaldıran kişi, böylece sadece madenden gelecek kripto paraları ücretsiz olarak toplamış oluyor.

 

Daha öncesinde Tesla Model S’teki otopilot sistemi için gerekli işlemci gününün bu madenciliği karşılayabileceği konusunda bir ayarlama yapan farklı bir kişi otopilot sistemini kapatarak direkt Model S üzerinden madencilik yapmaktaydı. Ancak bu yukarıda fotoğrafını gördüğünüz kişi daha mantıklı bir sonuç elde etmiş.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basın Bülteni

Satcom Vision 2019’da uydu teknolojileri yenilikleri masaya yatırıldı

Satcom Vision 2019

Sentez Medya tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen Satcom Vision 2019, Ankara’da, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.


İlginizi çekebilir; Mobil internet abone sayısı 60,4 milyona ulaştı


Açılış konuşmalarını; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, RTÜK Kurul Üyesi Taha Yücel, Haberleşme Genel Müdürü Gökhan Evren ve Sentez Medya Kurucusu Musa Savaş yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan

Yeni teknolojiler ile her bölgeye yüksek hızlı internet bağlantısının daha makul ücretlerle sunulmasının önünün açılacağını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan “Bu yolda kat edilen önemli adımlardan biri de Elektronik Haberleşme Kanunu’na Ekli Telsiz Ücret Tarifesi’nde yapılan indirimler. Uydu işletmecilerine adil rekabet ortamı sağlanması ve abonelerin kaliteli hizmeti uygun fiyatlarla alması amacıyla bazı uydu telsiz ruhsatname ve kullanım ücretleri kaldırıldı ve işletmecilerin üzerindeki mali yükümlülükler mümkün olan en asgari seviyeye indirildi. Aynı amaçla yürürlükteki mevzuatımız uyarınca hâlihazırda uydu hizmetleri konusunda çalışan işletmecilerin, bildirim yöntemiyle yetki alarak hizmet sunmaya başlayabilmesi mümkün hale getirildi.” dedi.

İsteğe Bağlı Yayıncılık Yükselişte

RTÜK Kurul Üyesi Taha Yücel ise “Yeni teknolojilerin gelişimiyle, etkileşimin artmasının sağladığı imkânlarla isteğe bağlı yayıncılık da hızla gelişti ve insanlar tabii istediği yayına, istediği yerde, istediği zamanda ulaşma imkanına kavuştuğunda ve buna da alıştığında, yayını durdurup geri alma ve ileri sarma imkânına da kavuştuğunda, bir şekilde bu alışkanlıklar geri dönülmez olarak yayın ortamını şekillendiriyor… Tabii bu alanda gelişmeler olurken, bir yandan da frekansların belirlenmesi, ileriye doğru planlanması önemli bir gündem maddesi oluyor.” diyerek görüşünü bildirdi.

Haberleşme Genel Müdürü Gökhan Evren genişbant internet konusunda; “Artık uydu teknolojileri, ses ve düşük hızlardaki data iletişiminin ötesinde, geniş bant internet hizmetleri için de kullanılabilir hale gelmiş durumda. Bu yönüyle uydu geniş bant hizmetlerinin kara, deniz ve hava ulaşımında hareketli araçlarda, seyir esnasında, birçok alanda ve mecrada farklı uygulamaları hayata geçmiş durumda.” dedi.

Uydu Pazarına İlgi Artıyor

Sentez Medya Kurucusu Musa Savaş

Sentez Medya Kurucusu Musa Savaş, “Bu yıl Satcom Vision etkinliklerinin 2’ncisini gerçekleştiriyor olmamıza rağmen beklentimizin üzerinde bir ilgiliyle karşılaştık. Bu yılki etkinlikte, geçtiğimiz yıl olduğu gibi, uydu iletişimi sektörünün her kesiminden pek çok insanı ağırlama fırsatı yakaladık. Yapılan sunumlar ise pazarın hem bugünkü durumunun bir resmini çekti hem de yarınlarına ışık tuttu. Eminim ki etkinliğe katılan herkes, akıllarında pek çok yeni fikir ve sektöre ilişkin taze bilgilerle buradan ayrıldılar. Etkinliğimize olan ilginin artması ise aynı zamanda Türkiye’deki uydu pazarının her geçen gün büyümekte olduğunun bir kanıtı oldu. Bu doğrultuda, pazardaki büyümeye paralel olarak, Satcom Vision etkinliklerinin de gelecekte büyüyerek gelişeceğine dair inancımız tam.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, 5 farklı oturumda, çoğunluğu yabancı 40’a yakın konuşmacı, sektördeki mevcut durum, potansiyel yeni teknolojiler, ticari pazar perspektifleri gibi konuların yanı sıra gelecek beş yıllık döneme yönelik yol haritası göz önünde bulundurularak uydu pazarındaki yükselen trendleri anlatan sunumlar gerçekleştirdiler.

Devamını oku

Haber

Çin 6G teknolojisi için çalışmalara başladı

Çin 6G

Bilim ve Teknoloji Bakanlığınca kısa süre önce 5G teknolojisini hayata geçiren Çin, 6G teknolojisi için çalışmalara resmi olarak başladığı ilan edildi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı, Çin Bilimleri Akademisi, Doğa Bilim Fonu Komisyonundan yetkililer, “Altıncı Nesil İletişim Teknolojisi (6G) Geliştirme Toplantısı” için başkent Pekin’de toplandı.

İlginizi çekebilir: Nokia, akıllı televizyon pazarına giriş yapıyor!

Çin 6G

Toplantıda, ilgili kurumlardan 6G’nin araştırılmasına yönelik 37 kişilik uzman grubu oluşturuldu. Bu grup, söz konusu teknolojinin planlanması, danışmanlığı ve önemli meselelerde öneriler getirmekle sorumlu olacak.

Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Vang Şi, 6G konusunda küresel araştırma teknolojilerinin henüz başlangıç aşamasında olduğuna dikkati çekti. Ayrıca ülkesinin 6G teknolojisi ve bu teknolojinin etkin şekilde geliştirilmesini teşvik edeceğini bildirdi. Vang, bir sonraki adım olarak ilgili kurumların uzmanlarıyla 6G’nin Ar-Ge‘sine yönelik planının şekillendirileceğini ifade etti.

Çin 6G

Telekom şirketleri, 5G hizmeti sağlamaya başladı

Ülkede, 1 Kasım’da üç kamu telekomünikasyon şirketi, birçok büyük şehirde 5G hizmetini sağlamaya başlamıştı. Telekom şirketleri, yıl sonuna kadar 50’ye yakın şehirde 5G’nin kullanılacağını ve bu teknolojinin gelecek yıl ülke genelinde yaygınlaşacağını aktarmıştı.

Çin’de 80 bin 5G teknolojisine sahip baz istasyonu devreye alındı ve yıl sonuna kadar bu sayının 130 bine çıkarılması hedefleniyor. Yüksek hızda internet hizmeti sağlayan 5G, otonom sürüş kabiliyetine sahip araçların kullanılmasına, yüksek hızda video konferans bağlantıları kurulmasına imkan tanıyacak, mobil oyunların daha akıcı şekilde kullanılmasını sağlayacak.

Devamını oku

İnternet

Antivirüs yazılımlarında hangi ayarlar varsayılan olarak açık olur ve neden?

Yazan:

Antivirüs varsayılan özellikleri

Antivirüs yazılımları, bilgisayarların hayatımıza girdiği ilk yıllardan bu yana virüslerden korunmak için kullandığımız yegane yöntem. Tarihi 1980′lere dayanan antivirüs yazılımları, tabii ki gelişen teknolojiyle birlikte yıllar içerisinde evrim geçirdi. Hem ortaya çıkan virüs türlerinin değişmesi, hem de internet çağıyla birlikte online bankacılık gibi yeni güvenlik ihtiyaçlarının doğmasıyla antivirüs yazılımlarının geçmişte sunduğu özelliklerle bugün sunduğu özellikler arasında oldukça fark var. Peki, antivirüs yazılımlarında hangi ayarlar varsayılan olarak açık olur ve bunun nedeni nedir?

Bu yazımızda, antivirüs programlarının genelinde yer alan güvenlik seçeneklerine yakından bakacağız. Bu sayede günümüzde BitDefender gibi gelişmiş antivirüs programlarında olduğu gibi, bir antivirüs yazılımında olması gereken temel özellikleri sıralamış olacağız. Günümüzün ihtiyaçlarını düşündüğümüzde, BitDefender’da yer alan tüm zararlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı koruma, ransomware koruması, kimlik hırsızlığı ve tarayıcı güvenliği, webcam koruması gibi özellikler öne çıkıyor.

Zararlı yazılım koruması

Günümüzde kullandığımız antivirüs programlarını akıllı telefonlara benzetebiliriz. Çünkü akıllı telefonların ana amacı aslında telefon görüşmelerimizi gerçekleştirmektir. Ancak uygulama dünyası sayesinde akıllı telefonumuzla telefon görüşmesi haricinde pek çok şey için kullanıyoruz. Antivirüs yazılımları da birçok farklı özellik sunuyor olsa da temel işlevleri bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan korumaktır. O nedenle hangi antivirüs yazılımını kullanıyor olursanız olun, varsayılan olarak açık olan yegane işlev zararlı yazılım korumasıdır.

Zararlı yazılım dediğimizde sadece virüslerden söz etmiyoruz. Virüslerle birlikte trojan ve casus yazılımları gibi bilgisayarınızı veya bilgisayarınızın içerisindeki verilerinizi hedef alan tüm zararlı yazılımlar bu gruba dahil. Ayrıca kullandığınız antivirüs yazılımında sözünü ettiğimiz korumanın gerçek zamanlı olması da önemli. Zira gerçek zamanlı korumaya sahip olmayan antivirüs programlarımda, zararlı yazılımların tespiti için tüm bilgisayarın taranması gerekir. Ancak gerçek zamanlı koruma olduğunda, yazılım dinamik olarak bilgisayarınızdaki dosyaları tarar ve zararlı bir durum gördüğü anda aksiyon alarak sizi korur.

Tarayıcı güvenliği, ransomware ve diğer ek koruma özellikleri

Kullanıcıların güvenliğini tehdit eden unsurların birçoğu internette yer alıyor. O nedenle popüler antivirüs programlarının hemen hemen hepsi, tarayıcı güvenliği ile birlikte kullanıcıların internette karşılaşabilecekleri zararlı yazılımlara karşı koruma sağlıyor. Yazımızın başında gelişen teknolojiyle birlikte virüslerin ve diğer zararlı yazılımlarınn da evrim geçirdiğini söylemiştik. Bunun en güzel örneği son yıllarda milyonlarca bilgisayarı etkisi altına alan ransomware veya Türkçe adıyla fidye yazılımları.

Bugün popüler antivirüs programlarının birçoğunda ransomware koruması varsayılan olarak aktif bir şekilde kullanılıyor. Kendi içerisinde de türlerine göre farklılık gösteren fidye yazılımları, temelde bilgisayarınıza girdiğinde verilerinizi kitleyen ve açılması için sizden fidye isteyen bir zararlı yazılım türü. Fidye genellikle paranın izinin takip edilmesini zorlaştırmak adına Bitcoin üzerinden talep ediliyor. Ancak işin kötü tarafı, bazı ransomware örneklerinde fidyeyi ödeseniz dahi sizin için hayati önem taşıyan dosyalarınıza ulaşamayabiliyorsunuz. O nedenle günümüzün en önemli antivirüs özelliklerinden birisi ransomware diyebiliriz.

Tabii ki internette kullanıcıların güvenlik ihtiyacı duyduğu farklı alanlar da var. Örneğin son yıllarda artan kimlik bilgileri hırsızlığı veya bankacılık işlemlerinde görülen kişisel veri hırsızlığı. O nedenle antivirüs yazılımlarında güvenlik duvarıyla birlikte tarayıcı güvenliği genellikle varsayılan olarak açık bir şekilde geliyor. Böylece kullanıcılar sadece harici kaynaklardan gelebilecek zararlı yazılımlara değil, internet üzerinde karşılaşabilecekleri zararlı yazılımlara da korunaklı oluyor.

Anti-izleyici

Anti-izleyici özelliği, aslında tarayıcı güvenliğinin içerisinde olduğu bir konu. Çevirimiçi gizlilik sağlayan anti-izleyici özelliği, web sitelerinin sizinle ilgili veri toplamasını engelleyerek kişisel veri güvenliği adına oldukça önemli bir işlev görüyor. Popüler birçok antivirüs programında anti-izleyici özelliği varsayılan olarak açık geliyor. Ancak eğer iyi bir antivirüs programı kullanıyorsanız, hangi tarayıcıda bu özelliğin aktif olabileceğini seçebiliyor ve böylece tek bir tarayıcıya mahkum kalmıyorsunuz. Böylece eğer bilgisayarınızda Firefox, Chrome veya Opera gibi tarayıcıları kullanıyorsanız, tümü için anti-izleyici özelliğini kontrol edebiliyorsunuz.

Sistem ve güvenlik açıklarını kontrol

Gelişmiş antivirüs programları, bilgisayarınızı sadece kötü amaçlı yazılımlardan korumuyor. Aynı zamanda bilgisayarınızda güvenlik açığı olabilecek noktaları da kontrol ederek, daha kapsamlı bir güvenlik sunuyor. Sözünü ettiğimiz programlar bilgisayarınızın Windows güncellemesini, sistemin genel durumunu, uygulamaları ve bağlı olduğunuz Wi-Fi ağını kontrol eder. Böylece eksik güncellemeden dolayı bir güvenlik açığına maruz kalmaz veya bilmeden güvenli olmayan bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda zarar görmezsiniz. Antivirüs yazılımı, tüm bu konularda gerçek zamanlı bir kontrol yapar.

Webcam koruması

Son dönemde antivirüs programlarında varsayılan olarak görmeye başladığımız bir diğer önemli özellik webcam koruması. Zira hem masaüstü PC’lerde hem de neredeyse tüm dizüstü bilgisayar modellerinde webcam bulunuyor ve eğer bilgisayarımızı korumuyorsak, zararlı yazılımlar aracılığı ile webcam’e ulaşmak hiç de zor değil.

Bu konu öylesine önemli ki, hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Mark Zuckerberg’in ortaya çıkan bir fotoğrafında, dizüstü bilgisayarındaki webcam’i güvenlik nedeniyle bantladığını ortaya çıkmıştı. Neyse ki başarılı antivirüs programlarında artık bu özellik varsayılan olarak geliyor ve istenmeyen uygulamaların gizlice kameraya ulaşması engelleniyor. Aynı şekilde birçok antivirüs yazılımı, sadece kameraya değil bilgisayarınızdaki dahili mikrofona erişimi de koruyarak, konuşma kayıtlarının istenmeyen kişilere ulaşmasını engelliyor.

Anti-spam

Zararlı yazılımların kullanıcılara ulaşma yöntemlerinden bir diğeri de e-postalar. O nedenle popüler yazılımlar, ransomware gibi koruma yöntemlerinin yanı sıra spam mailleri filtreleyen özellikleri de varsayılan olarak kullanıyor. Genellikle bilgisayarınızda Microsoft Outlook veya Thunderbird gibi istemciler üzerinde çalışan bu anti-spam filtresi, otomatik olarak spam e-mailleri filtreliyor ve gelen kutunuzu temiz tutuyor.

Devamını oku