Sosyal medya

Sanal Gerçeklik

Sony’nin PlayStation VR Platformu Önemli Bir Başarıya İmza Attı

Sanal gerçeklik platformları hız kesmeden yayılmaya devam ediyor ve konsol platformunda tek VR hizmeti sunan Sony ulaşılması zor bir başarıya imza attı.

Sony’nin PlayStation VR başlık satışları bir milyonu geçti. HTC ve Oculus bilgisayar için sanal gerçeklik pazarında birbiri ile yarışırken şirket konsol platformunda tek başına olmasının avantajını kullanıyor.

Sony Interactive Entertainment Japonya ve Asya Başkanı Atsushi Morita yaptığı açıklamada vr başlığı satışlarının bir milyonu geçtiğini ve satışların devam ettiğini duyurdu. Şirket sadece konsolda tek başına olduğu için avantajlı değil aynı zamanda Oculus ve HTC’den çok daha ucuz. Oculus başlığı kontrolcüleri ile birlikte 599$, HTC Vive ise 799$. Diğer taraftan PlayStation VR’ın satış fiyatı ise 399$. Bunun avantajı ile beraber PSVR başlığının satışları HTC Vive ve Oculus Rift başlıklarını çok rahat bir şekilde geçti.

reklam
MSI reklamı

2016 yılının sonuna doğru çıkan başlığa ilgi oldukça büyük. Büyük bir ihtimalle bu hafta sonu düzenlenecek olan E3 etkinliğinde PSVR platformuna bir çok oyun daha gelecek. HTC Vive ve Oculus Rift’in hem pahalı olması hem de yüksek donanımlı bilgisayarlara ihtiyaç duyması bir süre daha PSVR’ı yakalayamayacaklarını söylemek yanlış olmaz.

 

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

Huawei VR oyun seti, VR Glass 6DOF tanıtıldı!

VR Glass 6DOF

Huawei, VR Glass 6DOF isimli yeni sanal gerçeklik ekipmanlarını duyurdu. VR oyunlar için geliştirilen bu ekipman, iki adet kumandayla birlikte geliyor.


İlginizi çekebilir: NBA 2K21 içerisinde artık atlanamayan reklamlar olacak!

reklam
MSI reklamı

Huawei VR Glass 6DOF özellikleri nasıl?

Huawei bugün 2020 Dünya VR Endüstrisi Konferansı Zirvesi’nde Huawei VR Glass 6DOF oyun setini tanıttı. Bu, Huawei Tüketici İşletmesi Mobil Ürün Hattı Başkanı Hua HeGeng tarafından duyuruldu.

Ürün tanıtımında yer alan bilgilere göre Huawei VR Glass 6DOF oyun seti, tüketicilerin VR oyunlarında daha özgürce ve sorunsuz etkileşime girmesine olanak sağlayacak. Huawei’nin yeni sanal gerçeklik ürününde, içten dışa konumlandırma sistemi kullanıldığı için, hareketlerin doğruluğunun milimetrelere indirildiği belirtiliyor.

VR Glass 6DOF

Oyun seti ergonomik bir tasarıma ve yan hareket düğmeleri ile donatılmış 360 derecelik bir kumandaya sahip. Bunun profesyonel bir deneyim sağlayacağını belirtiyorlar. Mükemmel titreşim geri bildirimiyle de daha sürükleyici ve gerçek bir oyun deneyimi sunacak.

VR Glass 6DOF

Huawei, paketin 2020 sonunda geliştiricilere sunulacağını ve Nisan 2021’de satışa çıkacağını söyledi. Huawei ayrıca gelecekte daha fazla yüksek kaliteli VR oyunu ve uygulaması yayınlamaya hazır olduğunu da belirtti.

VR Glass 6DOF

Huawei, VR oyunlar için geliştirdiği ekipmanlarının teknik detaylarını açıklamadı ancak şirket, 2019 yılı içerisinde de “VR Glass” isimli bir sanal gerçeklik ekipmanı duyurmuştu. Bu ekipman, 1058PPI piksel yoğunluğuna, 90 derece görüş alanına, 90 Hz’ye kadar ekran tazeleme oranına, 3200 x 1600 piksel çözünürlüğe sahipti. Yeni ekipmanın, çok daha gelişmiş özelliklere sahip olması bekleniyor.

Yaklaşık 166 gram ağırlığında ve katlanabilir bir tasarıma sahip olan yeni VR Glass 6DOF kumandaları, 55 ila 71 mm’lik bir mesafe adaptasyonuna sahip. Aynı zamanda 360 derece kumanda kolu desteği bu yeni modeli göze çarpan bir ürün haline getiriyor. Fiyatlandırma detayları henüz açıklanmadı ancak geçen yıl tanıtılan VR Glass 430 dolar civarındaydı. Önceki ürün, oyunlardan ziyade sanal gerçeklik desteği olan videolar için geliştirilmişti. Bu yüzden VR Glass 6DOF’un fiyatının çok daha yüksek olması bekleniyor.

Devamını oku

Oyun

Flight Simulator VR deneyimi için beta sürecine kayıtlar başladı

Yazan:

Microsoft Flight Simulator VR

Microsoft Flight Simulator için VR deneyimine yönelik ilk somut adım atıldı. Microsoft, uçuş simülatörünün VR desteğini sınırlı sayıda kullanıcı kitlesine sunacağı beta süreci için kayıtları almaya başladığını duyurdu.


İlginizi çekebilir: Microsoft Flight Simulator geliştiricisi Asobo, yeni projelerle geliyor!

reklam
MSI reklamı

Microsoft’un uçuş simülasyonu oyunu Flight Simulator, son zamanların en çok konuşulan ve beğenilen oyunlarından biri oldu. Bu oyun şüphesiz VR desteğiyle taçlandırıldığında, oyun severleri zevkin doruklarına daha beter çıkaracak. Microsoft’un oyuna VR deneyimini ne zaman kazandıracağı tam belli değilken, bugün yaşanan bir gelişme çok da uzakta olmadığını ortaya koydu.

Microsoft Flight Simulator VR için beta kayıtları başladı!

Microsoft Flight Simulator VR

Microsoft, Flight Simulator için sanal gerçeklik deneyiminin kapalı beta sürecine yeni kayıtları kabul ediyor. Bugünden itibaren, gereksinimleri karşılıyorsanız ilgili siteden siz de kaydınızı yaptırabilirsiniz. Üstelik Microsoft, başlangıçta ilk olarak yalnızca HP Reverb G2 ile Flight Simulator VR desteğini sunacağını söylemişti. Ancak yeni açıklanan gereksinimlere bakılırsa herhangi bir Windows Karma Gerçeklik (WMR HMDs) başlığı yeterli olacak.

Microsoft Flight Simulator VR için gereksinimler:

 • Sim sahibi olma
 • Windows Karma Gerçeklik başlığına sahip olma
 • Insider kullanıcısı olma
 • Microsoft’a DxDiag bilgilerini gönderme
 • Gizlilik Sözleşmesi’ni kabul etme ve uyum sağlama

Bunun dışında Flight Simulator’u sanal gerçeklik deneyimiyle oynayabilmek için en az NVIDIA GTX 1080 veya muadili olan güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız var. Microsoft’un açıkladığı diğer minimum sistem gereksinimleri şu şekilde:

 • İşletim Sistemi: Windows 10 (Kasım 2019 Güncellemesi – 1909)
 • DirectX: DirectX 11
 • CPU: Intel i5-4460 veya Ryzen 3 1200
 • GPU: NVIDIA GTX 1080 veya muadili
 • VRAM: 8 GB
 • RAM: 16 GB
 • Disk Alanı: 150 GB
 • Bant genişliği: 5 Mbps

Microsoft, Flight Simulator VR deneyimi için kapalı beta sürecinin ne zaman başlayacağına dair net bir bilgi vermedi. Şimdilik sadece kayıt olabiliyorsunuz. Ancak daha önce, bu sonbaharda ücretsiz bir VR güncellemesi sözü vermişti. Bu bağlamda pek de uzun sürmeyeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca Oculus, HTC veya başka bir VR başlığınız varsa yakında onlar için de ikinci bir kapalı beta süreci başlayacak.

Devamını oku

Google

Google Daydream VR için Android 11 desteği resmen sonlandı!

Yazan:

Google Daydream VR Android 11

Google, Daydream VR platformuna yönelik desteğini resmi olarak Android 11′den kaldırdı. Şirket, sanal gerçeklik platformunu artık güncellemeyecek.


İlginizi çekebilir: Google, YouTube hikayelerinde ses netleştiren yeni konuşma geliştirme teknolojisi başlattı

reklam
MSI reklamı

Google’ın Daydream VR platformunu daha önce hiç duymamış olabilir veya tam olarak ne işe yaradığına sadece aşina olabilirsiniz. Bu çok normal, zira Google ilk olarak 2016 yılında piyasaya sürdüğü sanal gerçeklik platformunu o günden bu yana pek öne çıkarmadı. Her ne kadar tanıtımdan bir yıl sonra Daydream View başlığı bile kullanıma sunmuş olsa da, Oculus kadar benimsenmedi.

Google Daydream VR desteği sonlandı!

Google Daydream VR

Google, sanal gerçeklik dünyasının ölü oyuncusu Daydream VR platformunu yavaş yavaş sonlandırıyor. Önce Daydream için yapılan Play Filmler & TV uygulamasının kapatılması ve onu takiben Hulu desteğinin sonlanması, en nihayetinde Google’ın Android 11 için Daydream VR desteğinden resmi olarak vazgeçmesiyle sonuçlandı.

“Daydream VR yazılımı artık desteklenmemektedir. Hizmete yine de erişebilirsiniz, ancak daha fazla yazılım veya güvenlik güncellemesi almayacaktır.  Daydream VR uygulaması da artık Google tarafından desteklenmemektedir ve Android 11 veya sonraki sürümleri çalıştıran bazı cihazlarda düzgün çalışmayabilir.”

Daydream, Samsung Gear VR ile beraber telefonlar için yapılan önemli bir VR platformuydu. Zaten Google da duyurusunda, sanal gerçekliğin Android işletim sisteminin bir parçası haline geldiğini vurguluyor. Ancak şirket, belli bir kullanıcı tabanıyla ekosistem oluşturmak ve Android telefonlarda destek bulmakta zorlandı.

Google, odak noktasını sanal gerçeklikten artırılmış gerçekliğe kaydırdı. Mayıs ayında Unity oyun geliştirme platformu için bir eklenti yayınlamak da dahil olmak üzere, açık kaynaklı bir proje olarak daha basit Cardboard VR sistemini desteklemeye halihazırda devam ediyor. Daydream VR uygulamaları hala çalışacak olsa da Google tarafından yeni güncellemeler ve özellikler artık gelmeyecek.

Telefonunuzda sanal gerçeklik deneyimi yaşayabileceğiniz başlıklar arıyorsanız bu noktada Facebook’un Oculus platformuna yönelmeniz daha mantıklı olacaktır. Zaten tüketicilere yönelik sanal gerçeklik ürünleri noktasında hakim bir güce sahip olan Facebook, Google’ın bu alandan geri çekilmesiyle gücünü korumaya devam edecek.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler