Sosyal medya

Hi-Tech

Sinek kovucu anahtarlık

Sinek-kovucu

www.chinabuye.com

reklam
Aorus reklamı

Yavaş yavaş havalar ısınıyor ve sinek problemleri de ortaya çıkıyor. Güneş kremi sürer gibi sinek kovucu spreyleri sürmek ve o iğrenç kokuyu çekmek istemiyorsanız, anahtarlığınızdaki bu
eklenti ile sineksiz bir ortam yakalayabilirisniz.

3.4 dolar

Adventure İstanbul
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finans

Silikon Vadisi Oracle ayrılığı kesinleşti

Silikon Vadisi Oracle ayrılığı kesinleşti

Silikon Vadisi Oracle ayrılığı kesinleşti. ABD’li yazılım devi Oracle, şirket merkezini Texas’ın başkenti Austin’e taşıma kararı aldığını duyurdu.


İlginizi çekebilir : ABD, TikTok ile Oracle anlaşmasını onayladı

reklam
Aorus reklamı

Silikon Vadisinden ayrılan son şirket Oracle oldu

Silikon Vadisi’nin son kaybı Oracle kurucu ortağı ve dünyanın en zengin 11. kişisi Larry Ellison, Hawaii’ye taşıdığını  ve şirketin merkezinin  Austin’e taşınacağını açıkladı. Taşınma kararı ile birlikte Oracle çalışanlarına istedikleri ofis bölgesini seçme imkanı sunacağını duyurdu. Bazı çalışanlar için uzaktan çalışma imkanı tanıyan esnek çalışma modeli tasarladıklarını ve çalışanların bu model ilede çalışabileceklerini belirttiler. Oracle taşınma haberini Texas Valisi Greg Abbott, bir tweet ile haberi müjdeleyerek “Teksas gerçekten iş, iş ve fırsat ülkesidir” dedi.Bu tarz yatırımları Teksas’a kazandırmaya devam edeceklerini vurguladı.43 yıl önce Santa Clara’da kurulan yazılım devi küresel çapta 135 bin çalışanı ile Silikon Vadisi şirketlerinin en eskilerinden biri . Oracle ünlü silindirik binaları ile Silikon Vadisi ikonlarından biriydi.Oracle son olarak, Çinli ByteDance’in TikTok için kuracağı küresel şirkete Walmart ile birlikte ortak olacağı konusuyla gündeme gelmişti.TikTok’ta Oracle %12.5Walmart Inc. ise %7.5 paya sahip olacaktı.Silikon Vadisi

Son dönemde Oracle dışında birçok dev firma Silikon Vadisi’nden ayrılma kararı almış durumda.Silikon Vadisi’nin temellerini atan şirketlerden biri olan Hewlett-Packard süpriz şekilde   merkezini Houston’a taşıma kararını duyurmuştu.Tesla ve SpaceX gib şirketlerin kurucularından  Elon Musk’da Kaliforniya’dan ayrılarak Texas’a taşınma kararı aldığını açıklamıştı.

Adventure İstanbul

Bu durum Silikon Vadisi’nin geleceği ne olacak sorusunu akıllara getiriyor.Silikon Vadisi Kaliforniya’da bulunuyor ve Kaliforniya eğer bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 5. ekonomisine sahip olurdu.Bu taşınmalar kuşkusuz Kaliforni’ya ekonomisinin mevcut durumunuda etkileyecektir.Kaliforniyadaki yüksek vergiler iş yapabilme yeteneğini kısıtladığı vurgulanıyor.Son dönemde bir çok milyarderin bölgeden ayrılmasının altında bu sebep yatıyor olabilir. Öte yandan pandemi sırasında daha fazla teknoloji yeteneğinin Austin, Texas’a taşınmaya devam etmesi Teksas ekonomisi için büyük fırsatlar yaratabilir. Yaklaşık yirmi milyon nüfusa sahip olan Teksas, Austin  2018 yılında ülkenin en hızlı büyüyen ana bölgesi olarak dikkatleri üzerine çekmişti. Austin düşük yaşam maliyeti ve şirket işletme giderleri ile ön plana çıkıyor.

 

Devamını oku

Hi-Tech

Bataryalar 10 kat daha güçlü olacak !

Bataryalar 10 kat daha güçlü olacak

Bataryalar 10 kat daha güçlü olacak . Bir araştırma ekibi, son teknolojiye göre; beş ila 10 kat daha fazla alan enerji yoğunluğuna sahip esnek, yeniden şarj edilebilir; gümüş oksit-çinko pil geliştirdi. Pilin üretiminin de kolay olduğunu belirttiler.


İlginizi çekebilir: iOS 14.2’nin pil tüketimiyle başı dertte!

reklam
Aorus reklamı

Bataryalar 10 kat daha güçlü olacak !

Yeni geliştirilen gümüş oksit-çinko piller; lityum ion pillere göre 10 kat daha fazla elektronu tutma kapasitesi olduğu belirtildi. Yeni esnek ekranlar ile de uyumlu olduğu belirtilen bataryalar birçok açıdan esnek maddeden yapıldığı belirtiliyor. California San Diego Üniversitesi ve California merkezli ZPower şirketindeki araştırmacılardan oluşan ekip, bulgularını Joule dergisinin 7 Aralık sayısında detaylandırdı.

Bataryalar 10 kat daha güçlü olacak

Adventure İstanbul

Lu Yin, “Pillerimiz, piller etrafında tasarlanması gereken elektronikler yerine; elektronikler etrafında tasarlanabilir” dedi. Biraz kafa karışıklığını engellemek için mevcut pil teknolojisinde lityum çevresini saran elektronlar yer almakta iken yeni bileşikte elektronların çevresini gümüş oksit-çinko ile sararak çok daha fazla elektronu kontrol altına tutması sağlanacaktır. Bu yenilikçi pilin alansal kapasitesi, oda sıcaklığında santimetre kare başına 50 mili amperdir – bu, tipik bir Lityum iyon pilin alan kapasitesinden 10-20 kat daha fazladır.

Yin, “Bu tür bir alansal kapasite daha önce hiç elde edilmedi”. “Ve üretim yöntemimiz ekonomik ve ölçeklenebilir.” dedi. Yeni pil, şu anda piyasada bulunan esnek pillerin herhangi birinden daha yüksek kapasiteye sahip. Bunun nedeni, pilin çok daha düşük bir empedansa sahip olmasıdır (bir elektrik devresinin veya cihazın alternatif akıma karşı direnci). Empedans ne kadar düşükse, yüksek akım boşalmasına karşı pil performansı o kadar iyidir.

Jonathan Scharf “5G ve Nesnelerin İnterneti (IoT) pazarı hızla büyüdükçe, yüksek akımlı kablosuz cihazlarda ticari ürünlerden daha iyi performans gösteren bu pil; tüketici elektroniği için yeni nesil güç kaynağı olarak diğer teknolojilere ana rakip olacak” dedi.

Bataryanın kullanım alanları !

Telefon ve dizüstü bilgisayar dünyasında pil ömrü her ne kadar önemli olsa da; günümüz teknolojileri ile yeterli pil ömrünü karşılayabiliyoruz. Ancak konu elektrikli araçlar ve uçan araçlara gelindiğinde halen çok sınırlı pil kapasitelerinin olduğunu görüyoruz. Bu pil teknolojisi ile birlikte SUV model araçların tek dolum ile 1000 km menzile ulaşması bekleniyor.

Ying Shirley Meng, “Temel odak noktamız hem pil performansını hem de üretim sürecini iyileştirmekti. Yeni pili oluşturmak için araştırmacılar, ZPower’ın tescilli bir katot tasarımı ve kimyasını kullandılar. Wang ve ekibi, üretilebilir, gerilebilir sensörler ve gerilebilir piller konusundaki uzmanlıklarına katkıda bulundu. Pilin olağanüstü enerji yoğunluğu, gümüş oksit-çinko (AgO-Zn) kimyasından kaynaklanmaktadır. Çoğu ticari esnek pil, bir Ag2O-Zn kimyası kullanır. Sonuç olarak, genellikle sınırlı çevrim ömürlerine ve düşük kapasiteye sahiptirler. AgO geleneksel olarak istikrarsız olarak kabul edilir. Ancak ZPower’ın AgO katot malzemesi, AgO’nun elektrokimyasal kararlılığını ve iletkenliğini iyileştirmek için tescilli bir kurşun oksit kaplamaya dayanır.” dedi.


İlginizi çekebilir: 120 Hz ekran tazeleme hızı bataryanızın düşmanı mı? 


Kaynak: Scitechdaily

Devamını oku

Genel

Virgin Hyperloop ilk insanlı testini gerçekleştirdi!

Virgin Hyperloop projesi Amerikan’da ilk insanlı yüksek hızlı testini gerçekleştirdi. BBC ve The Verge kaynaklı haberimize göre, test sürüşü, Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Nevada çölünde, içinde çok az hava boşluğu bulunan Dev Loop isimli pistte  yapıldı. Richard Branson’un haklarına sahip olduğu girişiminin ilk insanlı testi, şimdiye kadar  400’den fazla testin yapıldığı uzunluğu 500 metre ve çapı 3,3 metre olan pistte yapıldı. Gelin hep beraber haberin detaylarına bakalım.


İlginizi çekebilir: Google Fotoğraflar, sınırsız planını sonlandırıyor!

reklam
Aorus reklamı

Virgin Hyperloop testinin ilk yolcuları kimler oldu?

Virgin Hyperloop projesinin testleri Nevada çölünde şirketin DevLoop test pistinde yapıldı. İlk iki yolcu, Virgin Hyperloop’un baş teknoloji sorumlusu ve kurucu ortağı Josh Giegel ve yolcu deneyimi başkanı Sara Luchian‘dı. Şirketin Pegasus adı verilen parlak beyaz ve kırmızı hyperloop podundaki koltuklarına bağlandıktan sonra, kapalı vakum tüpünün içindeki hava çıkarılırken bir hava kilidine aktarıldılar. Ardından test başladı. Virgin Hyperloop parkur boyunca saatte 100 mil (160 km / s) hızına çok kısa sürede ulaştı. Yaklaşık 500 metrelik mesafeyi ilerlemeleri sadece 15 saniye sürdü

Virgin Hyperloop

Adventure İstanbul

Virgin Hyperloop, tam kapasite ile saatte 1000 kilometre/saat hızla konforlu seyahat imkanı sağlamak konusunda kararlı. Yolculardan biri olan  Sara Luchian, testten birkaç gün önce verdiği bir röportajda “Bu çılgın, yeni çıkmış bir bilim kurgu icatına benzemiyor” dedi. “Bu, bana bulunduğum ve defalarca kullandığım bir yeri hatırlatan bir şey, büyükannemi yerleştirip onu bir yere ziyarete gönderirken rahat hissedeceğim bir şey.”. Ardından test oldu. Sara Luchian yolcuğun kendisinde heyecanlı ve birazcık gergin bir his olduğunu dile getirdi. Bu hislerin de G kuvvetinden dolayı olduğunu da ekledi. Şirketin teknoloji yöneticisi Giegel ise günlük giysilerle gayet rahat bir testin olduğunu dile getirdi. Virgin Hyperloop şirketinin eski yöneticilerinden Rob Lloyd, 2018 yılındaki söyleşide, Hyperloop ile Heathrow ve Gatwick havalimanları arasındaki yaklaşık 72 kilometre mesafenin sadece 4 dakika süreceğini dile getirmişti. Virgin Hyperloop, yeterli yol ile 670 mil / saate hıza çıkabileceğini öngörüyor. Ancak şirketin bugüne kadarki rekoru , 2017’de ulaştığı  240 mil/saat. Bakalım bu teknoloji hayata geçecek mi? Heyecanla bekliyoruz.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler