Sosyal medya

Kripto Para

SEC Başkanı Gensler, kripto borsalarının düzenlenmesini istiyor!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yeni atanan başkanı Gary Gensler, ABD Kongresinin kripto para birimi düzenlemesiyle ilgili bazı önemli kararlar almasını istedi. SEC Başkanı Gensler, kripto para borsalarının düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu düşünüyor.

SEC Başkanı Gensler, ABD’li yatırımcıların kripto para borsalarında kripto para ticareti yaptıklarında korumadan yoksun olduklarını söyledi. Bu nedenle ABD Kongresi’nden kripto borsaları için yatırımcı korumasını artırmayı düşünmesini istedi.

SEC başkanı, House Financial Service Committee tarafından düzenlenen ve GameStop hisse senedi fiyat artışını çevreleyen piyasa dalgalanmasının bu yılın başlarında tanık olduğu bir duruşmada bu konuyu ele aldı. Kendisine dijital varlık düzenlemeleri ile ilgili yöneltilen soruları cevapladı. Başkan, konu ile ilgili şunları söyledi:

“2 trilyon dolara yakın olan bu pazarın, yatırımcıların daha fazla korumadan yararlanabileceği bir pazar olduğunu düşünüyorum.”

Gensler, kripto borsalarının SEC veya Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından sağlanan bir düzenleyici çerçeveye sahip olmadığını belirtti. Bu nedenle dolandırıcılık ve manipülasyonlara karşı da herhangi bir koruma olmadığının altını çizdi. ABD Kongresi’nin kripto borsalarını düzenleyerek daha fazla yatırımcı güvenini aşılamaktan sorumlu olduğunu belirtti. 2 trilyondan fazla değere sahip olan kripto piyasasının daha fazla yatırımcı korumasından yararlanabileceğini söyledi ve bu nedenle Kongre’nin özellikle borsalarda daha fazla düzenleyici netlik getirmede aktif bir rol oynadığını öne sürdü.

Gensler geçtiğimiz ay SEC başkanı olarak yemin etmişti. Adaylığı sırasında, kripto varlıklarının daha fazla hükümet gözetimi altında olacağını ifade etmişti.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval