Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Haber

Samsung ve Stanford Üniversitesi, 10.000 PPI ekran geliştirdi

Samsung 10,000 PPI
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Samsung ve Stanford Üniversitesi’nden bazı araştırmacılar, tamı tamına 10.000 PPI değerinde OLED ekran geliştirdi. 450 PPI’ı kabul edilebilir saydığımız bu zamanda, 10.000’in büyüklüğünü şöyle anlayabilirsiniz: Bu, 32K çözünürlükteki 6 inçlik ekrandan bile daha kaliteli!


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy M51 vs Xiaomi Mi Note 10 Lite karşılaştırma

reklam
MSI reklamı

Samsung, 10.000 PPI ile sınırları zorluyor


Bilindiği üzere piksel yoğunluğu, ekranın kalitesini belirleyen temel faktörlerden biridir. Bununla birlikte ekranın kalitesinin ne kadar keskin olduğuyla doğrudan alakalı olan belirleyici unsurlardan birisi de şüphesiz piksel yoğunluğudur. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’de satışı olmayan Xperia 1 II, 643 PPI’ın eşlik ettiği 4K çözünürlüğüyle günümüzde en kaliteli ekrana sahip olan akıllı telefonlar listesinde kendine yer ediniyor.

Sony tarafında böylesine büyük piksel yoğunluğunda bir ekran görmüşken, şimdilerde Stanford Üniversitesi ve Samsung’dan tüm ezberleri bozacak bir atılım geldi. Samsung ve Stanford ortaklığında çalışan araştırma ekipleri, tam 10.000 PPI değerinde OLED teknolojili bir ekran geliştirdiklerini duyurdu. İstatistiklere göre, 32K çözünürlüğe (30.720 x 17.280) sahip 6 inçlik bir ekranda dahi en fazla 6.000 PPI değeri görülmüştü.

Bu nasıl mümkün olabildi?

10,000 PPI ekran

Samsung ve Stanford Üniversitesi araştırmacıları, geliştirdikleri OLED teknolojisinde beyaz ışığı iki adet yansıtıcı katmana yaymak için, biri gümüş diğeri ise “metasurface” olan iki adet özel OLED filmler kullandığını belirtiyor. Bu 80 nanometre yüksekliğindeki, 100 nanometre genişliğindeki gümüş sütunların kümeleri, her biri kabaca 2,4 mikron genişliğinde veya bir inçin 1 / 10.000’den biraz daha az piksel görevi görüyor.

İşte işin esprisi tam da burada başlıyor. Stanford Üniversitesi’nde optik mühendisi olarak çalışan Mark Brongersma konuyla ilgili verdiği demeçte şunları kaydetti:

“Bir müzik aleti düşündüğünüzde, genellikle hoş ve güzel, saf bir ton oluşturmaya yardımcı olan seslerin çıktığı bir akustik boşluk görürsünüz. Aynısı burada ışıkla da oluyor, bu OLED ekrandaki piksellerde ışığın farklı renkleri farklı pikseller arasında yankılanabilir.

Genel olarak 10.000 PPI gerçekten çok uçuk bir değer, fakat elbette ki Samsung hemen bir ay sonra bunu telefonlarında kullanmaya başlamayacak. Hatta muhtemelen 10.000 PPI’ı telefonlarda hiç görmeyeceğiz, çünkü zaten bu teknolojinin geliştirilmesindeki temel amaç VR başlıkların kalitesini artırmak.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Huawei ve Honor akıllı telefonlar, Dimensity 1000+ ile gelecek!

Huawei
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Huawei, geçtiğimiz iki yıl içerisinde hem ABD ile olan ambargo sorunu hem de geliştirdiği yeni teknolojiler ile her zaman gündemdeydi. İki hafta önce şirket, alt markası olan Honor’un satışını resmi olarak duyurdu. Ancak firma, bu satışın kendilerini çok fazla etkilemeyeceğini düşünüyor. Huawei’nin önündeki en büyük sorun şimdilik yonga seti ambargosu ile oluşan çip üretimi sıkıntısı. Uygulanan ambargo yüzünden şirketin TSMC ile iş yapması engelleniyor.


İlginizi çekebilir: Huawei P50 Pro, yenilenen tasarımıyla ilk kez görüntülendi!

reklam
MSI reklamı

Huawei, yonga seti sorununu nasıl çözecek?

Huawei, kendi yonga setini tasarlayabilen ve teknolojik anlamda destekleyebilen bir firma. Fakat şirketin yonga seti üretim tesisi bulunmuyor. Giriş ve orta segment için bazı Çinli yonga seti üreticileri ile anlaşabilirler fakat amiral gemileri için bu söz konusu değil. Çinli üreticiler genellikle 14 nm ve 12 nm yonga setleri üzerinde çalışıyorlar. Ağustos aylarında Huawei‘nin MediaTek‘ten çip almak istediği haberleri yayınlanmıştı. Ortaya çıkan son raporlarda ise ambargo henüz yürürlüğe girmeden, MediaTek‘in Dimensity çipleri Huawei‘ye teslim ettiği belirtiliyor.

Huawei

Bugün, Digital Chat Station tarafından paylaşılan gönderide Huawei ve Honor ile ilgili önemli açıklamalar bulunuyor. Söylentilere göre Huawei‘nin ve Honor‘un yeni cihazları, Dimensity 1000+ yonga seti ile satışa sunulacak. Cihazlar, henüz bunu doğrulayabilecek kadar yakın değiller. Bu sebeple bu söylentinin doğruluğunu ancak gelecek yılın başlarında öğrenebileceğiz.

Devamını oku

Apple

Hindistan, iPhone 12 serisinin ithalatını yasakladı!

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Hindistan ve Çin arasındaki siyasi gerilim, son günlerde teknoloji gündemini bir hayli işgal ediyor. Aliexpress başta olmak üzere bazı Çin kaynaklı uygulamaları engelleyen Hint yönetiminin son kurbanı ise Çin’de üretilen iPhone 12 serisi oldu!


İlginizi çekebilir: AliExpress dahil 43 Çinli uygulama, Hindistan’da yasaklandı

reklam
MSI reklamı

iPhone 12 serisi, Xiaomi ve Oppo Hindistan’ın hedefinde!

Hint Standartları Bürosu (BIS), yayınladığı son karar ile birlikte Çin’de üretilen bazı teknolojik ürünlerin ülkeye ithalatının yasaklandığını duyurdu. Bu ürünler arasında Xiaomi ve Oppo markalı giyilebilir cihazların yanı sıra sürpriz şekilde iPhone 12 modelleri de bulunuyor. Bilindiği üzere Apple, yeni iPhone serisi üretiminin önemli bir kısmını Foxconn’un Çin’de bulunan tesislerinde gerçekleştiriyor. Dolayısıyla alınan karar, Hindistan’a yapılan yeni iPhone sevkiyatlarını doğrudan etkiliyor.

iphone 12 hindistan

Hindistan hükümetinin ithalatı yasaklamaya yönelik hamlesi, sanıldığı gibi iPhone 12’nin satışlarını engellemeye yönelik değil. Zira Foxconn, 2017 yılından bu yana iPhone serisinin bir kısmını Hindistan içerisinde üretiyor. Aynı şekilde Apple’ın bir diğer üreticisi olan Wistron’un da Hindistan’da iç pazara yönelik bir üretim tesisi bulunuyor. Durum böyle olunca da Hint hükümeti iPhone 12 serisinin Çin’den ithal edilmesi yerine kendi ülkelerinde üretilmesini istiyor.

Reuters’ın ulaştığı bir Apple yetkilisi, iPhone 12’nin 2021 ortası gibi planlanan Hindistan üretim sürecinin erkene çekileceğini açıkladı. Bu da hükümetin yaptığı stratejide başarılı olduğunu gösteriyor. Öte yandan Hindistan pazarını önemseyen Xiaomi ve Oppo’nun giyilebilir ürün tarfafında nasıl bir adım atacağı ise merakla bekleniyor.

Devamını oku

Apple

2021 iPad Pro, mmWave destekli 5G ile gelebilir!

2021 iPad Pro
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Söylentilere göre Apple’ın gelecek yıl piyasaya süreceği üst düzey 2021 iPad Pro modelleri, mmWave desteğiyle 5G özelliğine sahip olacak.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 ve AR, ventilatör üretmek için kullanılacak!

reklam
MSI reklamı

2021 iPad Pro 5G desteğine kavuşabilir

Birden fazla söylenti, Apple’ın gelecek yıl mini-LED ekranlı üst düzey bir 12.9 inç ‌iPad Pro‌ piyasaya sürmeyi planladığını ileri sürdü.

Ancak sızıntılara göre, Apple’ın gelecek yılki iPhone serisi için kendi mmWave AiP modüllerini geliştirmedeki başarısı, iPad serisindeki yeni nesil modellere de fayda sağlama olasılığını artırdı.

Kaynaklar, AiP modüllerinin tasarım ve geliştirmesindeki kendi kendine yeterliliğin, Apple’ın 2021’de piyasaya süreceği yeni nesil 2021 ‌iPad‌ Pro modellerinin de mmWave teknolojisine sahip olabileceği anlamına geldiğini belirtiyor.

2021 iPad Pro

mmWave, kısa mesafelerde ultra yüksek hızlar vaat eden ve onu yoğun kentsel alanlar için en uygun hale getiren bir dizi 5G frekansıdır. Karşılaştırıldığında, 6GHz altı 5G genellikle mmWave’den daha yavaştır, ancak sinyaller daha da ilerleyerek banliyö ve kırsal alanlara daha iyi hizmet eder.

Apple’ın AiP modüllerinin geliştirilmesindeki son çabası, kendi modem cihazlarını tedarik etmeye ve geliştirmeye doğru bir adım daha ileri gittiğini de bize gösteriyor.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler