Sosyal medya

Haber

Roblox, 3 Gün Sonra Yeniden Açıldı

Cuma gününün ilk saatlerinde çöküş yaşayan Roblox, dün akşam saatlerinde yeniden açıldı. Sunucu sorunları yaşayan Roblox ekibinin oyunu yeniden açabilmek için çabası 3 gün boyunca devam etti. Ekip dün akşam farklı bölgeler için sırasıyla oyunu aktif hale getirdiklerini açıkladı.

Roblox, İki Günü Aşkın Süredir Kapalı

Roblox sözcüsünün yaptığı açıklamada kesintinin veri merkezlerindeki sunuculardaki sayıların büyümesiyle bağlantılı olduğunu ve dışarıdan herhangi bir trafikle ve oyun içi deneyimlerle bağlantılı olmadığını duyurdu.

Roblox CEO’su David Baszucki, şirketin blog sayfasında paylaştığı yazıda olayla ilgili incelemelerin yakında paylaşılacağını açıkladı. Ve kesintiye sebep olan nedenlerin gelecekte tekrar meydana gelmemesi için gereken adımları atacaklarını söyledi. Baszucki, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Bilgimiz dahilinde, oyuncu verilerinde herhangi bir kayıp yok. Ve sizlerin Roblox deneyimi artık normale dönmüş olmalı,”

“Bu süreçte oyuncularımızın, geliştiricilerimizin ve partnerlerimizin gösterdiği sabır ve destek için minnettarız.”

Oyun oluşturma platformu Roblox’ta yaşanan sorunlar 29 Ekim’in ilk saatlerinde bildirilmeye başlandı. Ardından Roblox ekibi yaptıkları açıklama ile işleri tekrar yoluna koymak için sıkıca çalıştıklarını açıkladı. Bu çalışma 3 gün sonrasında başarıyla tamamlanmış gözüküyor. Bu süreçte de kimileri kesintinin sebebinin oyun içerisinde yapılan Chipotle reklam kampanyası sebebiyle yaşandığı iddia edildi. Kesintiden tam yarım saat önce Meksika yemekleri restorantı Chipotle, Roblox üzerinde mağaza açarak ziyaretçilerine 1 milyon dolar değerinde burrito dağıtmaya başlamıştı. Ancak bu dedikoduların yayılmasının ardından şirket, açıklama yaparak kesintinin platformdaki herhangi bir deneyim veya partnerliklerle ilgili olmadığını söyledi. Ayrıca yaşanan sorunların dışarıdan gelen bir trafikle bağlantılı değil, içeride yaşanan sebeplerden yaşandığı belirlenmiş. Roblox ekibi, kesintinin ana sebebinin ve çözümünün belirlendiğini de söyledi ama bundan fazla detay paylaşmadı.

Aşırı popüler olan bu oyun yapma platformu için yaşanan bu kesinti hiç de önemsiz sayılmaz. Günde 40 milyon kişi bu oyunu oynuyor. Bu oyuncu sayısının ise yarısından fazlası 13 yaş altındaki çocuklardan oluşuyor. Roblox oyununun da çocukları çekebilmek için bazı şüphe çeken kampanyaları bulunuyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir