Sosyal medya

Haber

Redmi G oyuncu dizüstü bilgisayarı tanıtıldı!

Redmi G

Redmi, yeni bir uygun fiyatlı oyun dizüstü bilgisayarı duyurdu. Redmi G, oyuncu dizüstü bilgisayarı olmasına rağmen 760$’dan satışa çıktı. Cihazın en düşük modeli 760$, en yüksek modeli ise 1000$ üzerinden fiyatlandırılacak. Tabii ki bu fiyatlar Çin fiyatları olduğu için ülkelere göre değişiklik gösterecektir.


İlginizi çekebilir: Apple, popüler servisleri için yeni paketler sunacak!

reklam
Aorus reklamı

Redmi G hangi teknik özelliklere sahip olacak?

Redmi G, 16.1 inçlik alt tarafta web kamerası bulunan süper ince çerçeveli bir ekran ile gelecek. Cihazın ekranı 1080p çözünürlüğe ve 144 Hz ekran tazeleme hızına sahip olacak. Ayrıca ekran %100 sRGB renk seçeneklerini kullanabilecek. Cihazın yapılandırma seçeneklerine baktığımızda en düşük model, GeForce GTX 1650 ekran kartını kullanacak. Bu ekran kartına Intel Core i5-10200H CPU‘su eşlik edecek. Bir üst modelde ise GTX 1650 Ti ekran kartı ve Intel Core i5-10300H CPU‘su bulunacak. Bu modelin fiyatı ise 900$ olacak.

Redmi G

Adventure İstanbul

Redmi G, 1000$’lık en üst modelde ise GTX 1650 Ti ekran kartı ve i7-10750H CPU‘sunu kullanacak. Cihazın G-Sync desteğinin bulunup bulunmadığı ise bilinmiyor. Bilgisayarın kasası oldukça hafif ve ince olduğu için 55Wh değerinde batarya bulunduruyor. Oldukça güçlü bu bilgisayarlarda batarya, 5,5 saatlik bir gezinme süresi sunuyor. Bu değerin oldukça düşük olduğunu belirtmek gerek. Cihazın iki büyük soğutma deliği ve üç ayrı ısı borusu bulunuyor. Tasarım olarak ise bilgisayarın kasası oyuncu bilgisayarlarına uyumlu bir şekilde tasarlanmış.

Redmi G, 17 Ağustos‘ta resmi olarak piyasaya çıkacak ve cihazın ön siparişleri Çin’de geçtiğimiz gün başladı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik

Küçük bir kısayol, bütün Windows 10 sisteminizi bozabilir

küçük bir kısayol

Windows 10 sistemini tamamen bozabilecek, daha da kötüsü bunu küçük bir kısayol ile yapabilecek bir sistem açığı tespit edildi. Bu açık NTFS formatlı herhangi bir hard disk için tehlike teşkil ediyorken; standart ve düşük gizlilik sahibi kullanıcılar tarafından bile kullanılabiliyor.


İlginizi çekebilir: Windows 10X işletim sistemi demosu kullanıcılara ulaştı

reklam
Aorus reklamı

Güvenlik araştırmacısı Jonas Lykkegaard, geçen sene bu konu üzerine iki kere daha dikkatleri çekmeye çalışmıştı. Ama NTFS açığı hala devam ediyor. Twitter üzerinden geçen hafta yaptığı paylaşımla ise tekrar bu açığı gündeme getirdi.

küçük bir kısayol

Adventure İstanbul

$i30 NTFS özniteliklerine ulaşarak bu açığa erişmenin birkaç yolu bulunuyor. Bunlardan birisi C:\:$i30:$bitmap adresinde aslı bulunan bir dosyanın küçük bir Windows kısayol dosyasını oluşturmak. Bleeping Computer tarafından keşfedildiğine göre kullanıcılar dosyaya tıklamaya çalışmasalar bile bu durum açığı tetikliyor. Windows Dosya Tarayıcısının arka planda simge klasörüne ulaşma çabaları bir NTFS hard diskini bozmaya yetiyor.


Uygun ve oldukça güçlü telefon ve bilgisayar cihazları ve kablosuz şarj cihazı önerileri için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.


$i30 dizinine ulaşmanın neden bir NTFS hard diskini bozduğu henüz bilinmiyor. Üstelik Lykkegaard’ın bulduğuna göre sorunu bulabilmek için kullanılabilecek kayıt anahtarı da bu konuda işe yaramıyor. $i30 dizinine ulaşıldığında ise Windows kullanıcıları bir hata mesajıyla karşılaşıyorlar ve sistemi yeniden başlatmaları ve hasarlı sürücüyü tamir etmeleri gerektiği mesajını alıyorlar.

Bu sorundan birçok kişinin HTML dosyaları veya ZIP arşivleri gibi farklı dosyaların kullanımıyla faydalanabileceği de keşfedilenler arasında. Ancak birçok internet tarayıcısının bu tip hareketleri kısıtlayacağını da unutmamak gerek.

NTFS açığı uzun süredir bilinen bir durum ancak Microsoft tarafından gelebilecek bir yamayla alakalı herhangi bir bilgi hala yokken; sadece konu hakkında bir firma sözcüsü, şirketin bildirilen güvenlik durumları üzerinde çalıştığını söyledi.

Devamını oku

Genel

1.5 eTSI motorlu 8. nesil VW Golf için 189 beygirlik modifikasyon

Piyasaya çıkalı bir yıldan fazla süre geçse de VW Golf için pek fazla modifiye projesi yoktu. Barracuda Racing Wheels ise şimdilik az bulunan bu projelerden birinin sahibi.


İlginizi çekebilir: Yeni Audi RS3, VW Golf R’ın dört çeker sistemini kullanabilir

reklam
Aorus reklamı

Fabrika çıkışı haliyle turbo destekli 1.5 litrelik benzinli motora sahip bir sekizinci nesil VW Golf temel alınmış. RaceChip imzalı yeni bir kontrol ünitesinin yerleştirildiği aracın performans değerleri 150 beygir güç ve 250 Nm torktan, 189 beygir güç ve 318 Nm torka çıktı. Aracın modifiyeli halinin 0-100 km/s hızlanması açıklanmadı. Fakat fabrika çıkışı haliyle araç, 8.5 saniyede 100 km/s hızlanmaya ve 224 km/s maksimum hıza sahip.

 

Adventure İstanbul

Modifiyeli VW Golf’ün sürüş yüksekliği, Eibach marka spor yaylar ile alçaltılmış. Araçta kullanılan Barracuda‘nın 19 inçlik “Y” kollu Tzunamme Evo jantları ise 235/35 ölçülü lastiklere sarılmış. Aracın dış kaplaması ise Schwabenfolia tarafından özel hazırlanmış.


Her yaştan otomobil meraklılarına uygun ürünlerin bulunduğu, sık sık yeni ürünlerin eklendiği Hepsiburada alışveriş listemiz için buraya tıklayabilirsiniz.


Bu aracı almak isteyenler için ise durum biraz meşakkatli. Çünkü bu proje, birkaç farklı şirketin ortak çalışması olduğu için her bir şirketle ayrı ayrı iletişime geçmek gerekiyor. Tabi buna benzer Golf projeleri olan, tek elden bu işi yapabileceğiniz şirketler de var. Örneğin JMS ile sade görsel değişiklikler ve hafif performans yükseltmeleri yapmak mümkün. Ingo Noak Tunning ise daha agresif projeleri sunuyor.

Kaynak: Carscoops

 

 

Devamını oku

Geek

Microsoft Word metin vurgusu nasıl yapılır?

microsoft word metin vurgusu

Microsoft Word dosyasında önemli bir metni vurgulamak için dosyanın içindeki metin vurgusu aracından yararlanmak mümkün. Aynı zamanda yine vurgulanmış bir metin aranabiliyor da.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Hemen konuya gelecek olursak, öncelikle vurgulamak istediğiniz metni barındıran Word dosyasını açmanız gerekiyor. Ardından fare imlecinizle vurgulayacağınız metni seçin. Metni seçmenizin hemen ardından ya metnin yanında beliren ufak menüden, yahut Word dosyasının Giriş kısmındaki seçenekler arasından; Metin Vurgusu Rengi seçeneğinin yanındaki aşağı doğru olan oka basın ve vurgulamak istediğiniz rengi seçin. Rengi seçmenizin ardından metnin o renkte vurgulandığını göreceksiniz. Açık renkler seçmeniz durumunda yazıcılardan daha iyi sonuç almanız muhtemel.

microsoft word metin vurgusuAynı şekilde bir metin içerisindeki farklı yerleri art arda vurgulamayı da deneyebilirsiniz. Bunun için ise metni seçmeden önce Giriş kısmındaki yine aynı Yazı Tipi grubu içerisindeki Metin Vurgu Rengi kısmından renk seçmeniz gerekiyor. Ardından ise imleciniz artık vurgulayıcınız olacak. Böylelikle devamlı bir şekilde metin içerisinde vurgulamalarınızı gerçekleştirebilir olacaksınız.

Adventure İstanbul

microsoft word metin vurgusu

microsoft word metin vurgusu

Vurgulama modundan çıkabilmek için ise klavyeniz üzerinden Esc tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Microsoft Word metin vurgusu nasıl kaldırılır?

Aynı şekilde Microsoft Word dosyasında metin vurgusunu benzer yollar izleyerek kaldırmak mümkün. Bunun için de vurgulu olan metnin vurgusunu, vurgu kaleminizle seçip kaldırabilirsiniz. Eğer dosyadaki tüm vurguları kaldırmak istiyorsanız Ctrl+A ile bütün metni seçip yine Giriş yerindeki Metin Vurgu Rengi seçeneklerinden Renk Yok kısmına basarak vurguları silebilirsiniz.

microsoft word metin vurgusu

Vurgulu metni bulmak

Eğer metin uzun ise ve vurgulu metinleri kısa sürede bulabilmek istiyorsanız gelişmiş arama seçenekleri de tam bunun için ulaşılabilir durumda. Bu kısma da Word dosyasının yine Giriş kısmında Düzenleme alanındaki Ara kısmının yanındaki aşağı oka basıp Gelişmiş Bul seçeneğine giderek ulaşabilirsiniz. Bu adımın ardından Bul ve Değiştir menüsü açılacak.

microsoft word metin vurgusu

Bul kısmında Tüm Seçeneklere tıklamanız durumunda açılacak menülerden en aşağıda Biçim alanında Vurgu seçeneğine basmanız gerekiyor. Ardından ise Sonrakini Bul kısmına tıklayarak her bir vurgulanmış metni bulabiliyorsunuz.

Metinde belli kısımların vurgulanması okuyucuların bütün metni okumadan ana fikirleri almalarına olanak sağlayabilecek güzel bir araç olarak kullanılabiliyor. Dolayısıyla metnin vurgulanan yerlerine dikkat etmek gerekeceğini de son olarak “vurgulamakta” fayda var.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler