Sosyal medya

İnceleme

Raspberry Pi İnceleme

25 dolara dünyayı değiştiren bilgisayar

2012 yıldaki “artık gün” piyasaya sürülen Raspberry Pi için pek çok kişi çöp dedi, fakat şirketin ne kadar başarılı bir iş yaptığını ancak bir yıl sonra görebiliyoruz.

Bilgisayar kelimesini duyunca aklımıza ilk olarak (hâlâ) kocaman masaüstü PC kasaları geliyor. İşin içine biraz da performans katmak istersek hem ağırlık hem de boyutlar artıyor. Performans gibi bir önceliğiniz yoksa da 200 dolardan başlayan fiyatlarla idare edebilecek bir masaüstü PC toplayabiliyorsunuz. Raspberry Pi ise 25 dolara “yapılmışı var” diye önünüze çıkıyor.

İlk kez 2012 yılının artık gününde yani 29 Şubat 2012’de piyasaya sunulan Raspberry Pi için “çöp” diyenler bile olmuştu. Piyasaya çıkışından bir yıl sonra Raspberry Pi satışları 7 haneli sayılara ulaştı. Piyasaya ilk sunulduğunda, şirket 10 bin adet satmanın oldukça iyi bir iş olacağını düşünüyordu.

Raspberry Pi’ın bu kadar popüler olmasının sebebi de dünyadaki yeni teknolojik düzende insanlara hamle alanı vermenin artık çok önemli bir koşul olduğu. Raspberry Pi, popülerliğini DIY (Do it yourself ya da kendin pişir kendin ye) projelerinin çokluğundan kazandı. Tıpkı Facebook, Reddit gibi servislerin de internet üzerinde insanlara istediği topluluğu kurup istediği şekilde yönetme ve paylaşma seçeneği verip popüler olması gibi.

Raspberry-Pi-Tablo

Raspberry Pi, iki farklı modelle piyasaya sunuldu. Modeller arasında aslında pek de fark olduğu söylenemez. 25 dolarlık model üzerinde 700 MHz hızında çalışan tek çekirdekli işlemci, OpenGL 2.0 destekleyen entegre Broadcom VideoCore IV grafik çipi ve 256 MB RAM bulunduran Broadcom BCM2835 SoC’unu taşıyor. Üzerinde tek USB girişi, HDMI girişi, 3.5 mm kulaklık / mikrofon jakı bulunan model, standart olarak Linux çalıştırabiliyor. 35 dolarlık model, 25 dolarlık modelden fazla olarak 512 MB RAM, 2 USB slotu ve ethernet girişine sahip.

Cihaz modern klavye ve fare giriş yöntemlerini destekliyor. Fakat 25 dolarlık modelin asıl uygulaması yazının devamında bahsedeceğimiz DIY projeleri. Yine de bu modeli de USB çoklayıcı bağlayarak standart bir PC olarak çalıştırabiliyorsunuz.

Mini-penguen-Pi-

Mini penguen Pi

Linux tabanlı sistemler için tasarlanan bir cihaz Raspberry Pi. Şu an için kullanıcılara önerilen Linux sürümü ise özel olarak Raspberry Pi için hazırlanana Debian tabanlı ücretsiz bir işletim sistemi olan Raspbian.

Raspberry-Pi-aksesuarları

Raspberry Pi aksesuarları

Bu minik bilgisayarın gördüğü yoğun ilgi karşısında üretici firma da bir sorumluluk hissediyor haliyle. Çok aktif bir topluluğu olan Raspberry Pi, cihaz için resmi  aksesuarlar çıkartmayı planlıyorlar. Önümüzdeki aylarda 14 megapiksellik kamera modülü de cihazın içerisine eklenebilecek. Bunun dışında DIY projelerde kullanılmak üzere topluluk üyeleri tarafından üretilen pek çok aksesuar da bulunuyor.

Raspberry-Pi-Türkİye-Topluluğu

“Raspberry Pi’yİ Türkİye’den nasıl satın alabİlİrİm?”

Raspberry Pi’nin Türkiye’deki resmi distrübitörü Yıldırım Elektronik.

www.yildirimelektronik.com adresinden ulaşabileceğiniz internet sitesi üzerinden şirketle bağlantı kurabilir ve kendi Pi’nizi satın alabilirsiniz. Fakat internet sitesi üzerinden ancak bağlantı kuracak bir telefon numarası bulabilirsiniz, online satış bulunmuyor ne yazık ki. Böylece tüm vergiler dahil 90 TL gibi bir fiyatla Pi’yi Türkiye’den satın alabilirsiniz.

Yurtdışından daha uygun fiyatlı sipariş için ise Raspberry Pi Türkiye Topluluğu, Farnell’in internet sitesinden kişisel değil, kurumsal olarak sipariş vermeyi tavsiye ediyor. Bu durumda cihazı her şey dahil 27 pound gibi bir fiyata kapınıza getirtebiliyorsunuz. Fakat bu durumda tabii cihazın gümrükte kalması ya da taşıma sırasında hasar görme riski var.

Raspberry Pi Türkİye Topluluğu

Dünyanın belki de en uygun fiyatlı DIY projelerinin ev sahibi Raspberry Pi’nin ülkemizde de büyümekte olan bir kitlesi var. www.raspberrypi.gen.tr adresinde bir arada projelerini paylaşan, çoğunluğu üniversitelerin mühendislik bölümlerinde öğrenci arkadaşlarımızın hazırladığı faydalı yazıları ve rehberleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda ekibi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

ucuz-Süperbİlgİsayar

64 adet PI

ucuz Süperbİlgİsayar

Süperbilgisayarlar oldukça yüksek maliyet ile bilimsel araştırmalar için hazırlanıyor. Tek Raspberry Pi yerine 64 tanesini bir arada çalıştırırsanız uygun fiyatlı bir süperbilgisayar sahibi oluyorsunuz.

Atari-salonları

Atari salonlarını özlemenize artık gerek yok. Raspberry Pi üzerine kuracağınız emülatör ve biraz masraf ile hazırlayacağınız oyun makinesi ile harika bir oyun makinesine sahip olabilirsiniz.

DSLR-kameranıza-bir-Raspberry-Pi-ile

DSLR kameranıza bir Raspberry Pi bağlayarak cihazınıza yeni yetenekler kazandırabilirsiniz. Çektiğiniz resimlerin anında farklı bir bilgisayara kaydedilmesi ya da kameranıza dünyanın eher yerinden ulaşıp istediğiniz anda fotoğraf çekmesini sağlayabilirsiniz.

Dijital-fotoğraf-çerçeveniz

Dijital fotoğraf çerçevenizin otomatik olarak DeviantArt’taki favori sanatçılarınızın eserlerini göstermesini istiyorsanız adresiniz yine Raspberry Pi.

Ev-otomasyon-02

Raspberry Pi ile ucuz yollu olarak hazırlayabileceğiniz bir diğer DIY projesi de müzik kutusu. Küçük bir LCD ekran, bir kaç resistö ve WiFi adaptörü ile bu uygulamayı kendi kendinize yapabilirsiniz.

Ev-otomasyon

Ev otomasyon sistemi olarak Raspberry Pi’yi kullanabilirsiniz. Bir web uygulaması ile evinizin elektrik sistemine bağladığınız Pi’ye ulaşabilir ve cep telefonunuzla örnek olarak evinizin ışıklarını kontrol edebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval