Sosyal medya
MSI reklamı

Donanım

Raijintek Ophion Evo ITX Kasa

Raijintek firması öncelikli olarak kasaları ve soğutma sistemleriyle biliniyor. Firmanın Orcus 240 adlı su soğutma sistemini kısa süre önce incelemiştik. Bu kez ufak boyutlarına rağmen donanım desteği açısından iddialı olan Ophion Evo kasası bizlerle. Uygun fiyatlı kasa buna rağmen tavlanmış cam kapaklar içeriyor. Ophion modeline kıyasla yüksekliği biraz daha fazla olan Evo versiyonu test merkezimizdeydi.

reklam

Klasik karton koliyle gelen ürünün iyi biçimde korunması şart çünkü ne de olsa çift tavlanmış cam dahil ve kırılma riski can sıkıyor. En azından cam olduğuna dair belirtici bir etiket eklenmiş. İç kısımda kalın süngerlere yer verilerek darbe etkisi düşürülmüş.

Kasa ile gelen aksesuarlar kablo düzenleme kementleri, darbe emici süngerler, Türkçe dahil çok dilde kurulum rehberi ve yeterli sayıda montaj vidaları.

Kasa son derece etkileyici bir görünüme sahip. Buna olanak verense parmak vidalarda sabitlenmiş tavlanmış cam kapaklar ve alüminyum kaplamalar. Kasa içi ve yerleştirilecek donanımlar net biçimde görülebiliyor. Genişlik 174, yükseklik 290 ve derinlik 375 mm. Evo olmayan modelin farkı 245 mm ile sınırlanan yükseklik.

Kasanın altında kolay biçimde çıkarılıp temizlenebilen mıknatıslı tip toz filtresi yer alıyor. Alt ve arka kısımlarda 0.8 mm kalınlıklı SPCC çelik malzeme kullanılmış. Yanlara ve öne 2 mm kalınlıklı alüminyum paneller vidalanmış. 3.56 kg boş ağırlık hiç de fazla değil. Tabanda kauçuk tip titreşim kesici dört ayak var.

Fırçalanmış alüminyum ön panel son derece sade ve şık. Güç butonu, arkasına gizli durum LED’leri, standart tip ve Type-C iki ayrı USB 3.0 portu bulunuyor. Herhangi bir optik sürücüye yer yok. Tavlanmış cam kapakların kalınlığı 3 mm.

Üst kısımda geniş bir havalandırma mazgalı var. Tepede duran toz filtresi mıknatıs kaplamalı ve kolayca temizlenebiliyor. Tepeye tek ya da çift 120 mm fan ya da 120/240 mm su soğutma radyatörü takılabiliyor. Zaten Evo versiyonda daha fazla olan yüksekliğin ana getirisi radyatöre izin vermesi. Aksi durumda Evo olmayan versiyon yeterli gelecek.

Kasanın içi beklenenden geniş görünüyor. Soldaki alana PS2 tip güç kaynağı, sağdaki alana ITX anakart yerleştiriliyor. Aynı zamanda arzu edenler tabana 120 mm fan ekleme şansına da sahip. Burada dikkat çeken faktör PCIe x16 tip uzatma kablosu çünkü ekran kartı anakartın arkasında kalıyor.

Ekran kartı için ayrılan alana başka bir donanım yerleştirilemiyor. Uzatma kablosunun ucunda dişi tip PCIe x16 yuvası var. En fazla 330 mm uzunlukta ekran kartı yerleştirilebiliyor. Ön panelden gelen USB 3.0 portları, güç butonu ve LED kabloları anakarta ulaştırtılmak zorunda. Anakart arkasındaki pencere sayesinde işlemci soğutucusu değiştirmek kolaylaşıyor.

Ekran kartı montajı son derece kolay. Ekran kartını takmadan önce arka kısmına koliden çıkan süngerleri yapıştırmayı eksik etmeyin. Aksi durumda kart sallanarak metal kasaya temas edebilir ve kısa devre sonucu yanabilir! Ekran kartı açısından genişlik sınırı 58 mm ve yükseklik sınırı 161 mm. Su soğutma olduğunda ekran kartı yüksekliği 135 mm’yi aşamıyor.

Ön panel arkasında çift 2.5 inç HDD/SSD alanı gizli. Monte etmek için altta ve üstte ikişer vida sökmeniz yeterli. Ardından kutudan çıkan montaj vidalarını disklere takmak ve bu özel deliklere yerleştirip diski sağa çekmek yetiyor. Kauçuk ara bağlantılar aynı zamanda disk titreşiminin ses yapmasını engelliyor.

PSU montajını sonra bırakmakta fayda var. İç kısma yerleştirdikten sonra alttan dört vidayla sabitlemek son derece kolay. Alta fan eklemek istemeyenler bu alana çift 2.5 inç HDD/SSD ya da tek 3.5 inç HDD ekleme olanağına sahipler.

Kasanın arka kısmında AC güç girişi var ve kasa içi kabloyla öndeki PSU altına ulaşıyor. Anakart ve varsa ekran kartı portlarına erişim sorun değil. Üstte görülen ekran kartıyla takılacak tavlanmış cam arasında belirli bir mesafe var. Böylece serin hava çekebiliyor. Kasa arkasına sıcak hava üfleyen ekran kartlarını öneriyoruz.

Anakart, soğutucu ve PSU eklendikten sonra kasa içindeki boş alan ciddi anlamda azalıyor. Bu yüzden mutlaka modüler tip PSU kullanmanızı ve kısa tipleri seçmenizi öneriyoruz. Kasanın izin verdiği en yüksek işlemci soğutucusu 90 mm olabiliyor. PSU ve işlemci soğutucusu da benzer biçimde tavlanmış cam kapaktan serin hava çekiyor ama alta fan eklerseniz akış çok daha iyi olabilir.

Son zamanların modası olan RGB LED’li donanımlar seçilerek eşsiz bir görünüm elde edilebilir. Zaten cam kapaklı kasalar bu amaca hizmet ediyor. Görüldüğü gibi daha kısa ve modüler bir PSU ile durum çok daha iyi. Bellekler ve ekran kartı da RGB LED’li seçilirse kasanızı görmek için sıraya girenlerin olacağını söyleyebiliriz! Normal versiyon için 120, Evo versiyonu içinse 125 Avro fiyat biçilmiş durumda. ITX anakart kullanarak güçlü ve gösterişli bir oyun PC’si toplamanıza olanak veriyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

AŞIK OLUNACAK EN SAĞLAM KLAVYE! | Logitech G513 Carbon Clicky incelemesi

AŞIK OLUNACAK EN SAĞLAM KLAVYE! | Logitech G513 Carbon Clicky incelemesi

Logitech G513 Carbon Clicky incelemesi ile karşınızdayız. Logitech’in oyuncular arasında “efsane klavye” olarak nitelendirilen ürünü G513 Carbon, yeni anahtarları ile geliyor. Romer-G Dokunmatik, Romer-G Lineer ve GX Blue mekanik anahtar seçenekleri bulunan klavye en sevilen GX Blue Clicky anahtarı ile farklı bir hale bürünüyor..


İlginizi çekebilir; Logitech Z607 5.1 ses sistemi | Z5500 ve Z906 alternatifi

reklam

Logitech G513 Carbon Clicky incelemesi

Dayanıklı 5052 alüminyum-magnezyum alaşımından üretilen G513 Carbon, sağlamlık ve şıklık katmayı başarırken hafızalı köpük adı verilen el desteği ile farklı ve oldukça rahat bir konfor elementine sahip oluyor. Piyasada bulabileceğiniz en iyi avuç içi desteğine sahip diyebileceğimiz G513 Carbon, bu tarz parçaları sevmeyenler için çıkarılabiliyor.

Hafızalı köpük ile gelen bilek desteği de oyun sırasında konfor vadediyor. Alt kısma monte edilmiş altı kauçuk ayak sağlam şekilde yerinde durmasını sağlıyor. Ek, özel USB kablo, bilgisayardaki USB yönlendirici bağlantı noktasını klavyenin üzerindeki kendi girişine bağlayarak tam güç çıkışı ve veri hızı sağlarken, USB bellekleriniz için kasanın arkasına uzanmanıza gerek kalmıyor.

Lightsync RGB desteği sayesinde 16,8 milyon renkle aydınlatma seçeneği sunan klavye, oyunlar, ses veya ekranınız tarafından yönetilebiliniyor. Ayrıca üzerindeki USB yönlendirici sayesinde bilgisayardaki USB yönlendirici bağlantı noktasını klavyenin üzerindeki kendi girişine bağlayarak tam güç çıkışı ve veri hızı sağlıyor. Bu sayede bir cihazı şarj etmek ve USB bağlantısı sağlamak için bilgisayarınıza uzanmanız gerekliliği de ortadan kalkıyor.

Sonuç olarak; Logitech G513 Carbon, hafızalı avuç içi desteği ile konforlu, RGB destekli özellikleri ve GX Blue Clicky anahtarıyla üst seviye oyuncu klavyesi konumunda. Biraz sesli olsa da FPS başta olmak üzere hemen hemen tüm oyunlarda hızlı ve anında tepki verebileceğiniz durumda olacaksınız.

Devamını oku

Donanım

TANK GİBİ ANAKART! Gigabyte Z490 AORUS Master incelemesi

TANK GİBİ ANAKART! Gigabyte Z490 AORUS Master incelemesi

Z490 AORUS Master anakart incelemesi ile karşınızdayız. Gigabyte’ın özellikle soğutması ve performansıyla dikkat çeken kartına detaylı bir şekilde göz atıyoruz.


İlginizi çekebilir; GIGABYTE AORUS yeni Z490 anakart serisini lanse etti!

reklam

Z490 AORUS Master incelemesi

Gigabyte‘ın Intel 10. nesil işlemcilere özel olarak geliştirdiği LGA 1200 soketini ve Z490 çipsetini kullanan Z490 AORUS Master, tasarımıyla ne kadar sağlam ve soğutmaya önem verdiğini ilk bakışta bizlere gösteriyor.

2 kat daha kalın bakır PCB üzerine kurulan anakartta işlemciye güç veren VRM ve MOSFET bileşenleri 8 mm kalınlığında bakır ısı borusu ve özel tasarımlı soğutma blokları ile kaplanmış. Aynı zamanda M.2 NVMe SSD yuvalarının tamamı da özel soğutma bloğu ve termal pedler ile korunuyor.

2 adet 8 pin CPU güç bağlantısı ve 24 pinlik ana güç bağlantısı solid pin yapısında daha sağlam bir şekilde ayarlanırken, metal kaplama ile ekstra sağlamlık ve soğutma sistemi de sağlanmış. Bellek tarafında XMP ile 5000 MHz’e kadar 128 GB boyutuna destek verebilen kart, 4 kat daha dayanıklı metal koruma ile de güçlü bir sağlamlık sunuyor.

Arka panelde 10 USB bağlantısı ile rahat bir kullanım vadettiğini de unutmamak gerek. 4 USB 2.0, 2 USB 3.2 Gen 1 ve 1’i Tip-C olmak üzere 4 adet de USB 3.2 Gen 2 portu barındıran kartta Clear CMOS ve Q-Flash+ sistemiyle kolay BIOS sistemi de mevcut.

Ses kanadında ESS SABRE 9118 dijitalden analog dönüştürücü ve Realtek ALC1220-VB kodek yer alıyor. Bunun yanı sıra kapasitörler de gerçek altın WIMA ve Nichicon olarak tercih edilmiş. Kartın Hi-Res Audio ve DTX Ultra sertifikası da mevcut. Meraklılarına özel RGB Fusion 2.0 desteğiyle ekran kartını istediğiniz renkte ve senkronda aydınlatmanız da mümkün.

Genel hatlarıyla baktığımızda tank gibi bir anakart olan Z490 AORUS Master’ın detaylarını videoda görebilirsiniz.

İyi seyirler…

Theta Odul

Devamını oku

Donanım

ROG Strix GeForce GTX 1650 Super OC Edition | Uygun fiyata performans!

ROG Strix GTX 1650 Super

ROG Strix GeForce GTX 1650 Super OC Edition incelemesiyle karşınızdayız. Nvidia kanadının RTX serisi ekran kartları ardından gelen GTX 16 serisi de Super olarak güncellendi. Bu noktada GTX 1650 Super OC Edition ise uygun fiyatlı yüksek performans vadeden bir kart olarak dikkat çekiyor.


İlginizi çekebilir; İçinde GERÇEK 7.1 ses sistemi olan kulaklık: ROG Theta 7.1

reklam

ROG Strix GTX 1650 Super

ROG Strix GeForce GTX 1650 Super OC Edition incelemesi

Tasarımına baktığımızda klasik bir ROG ekran kartı olduğunu bize gösteren 1650 Super, çift fanlı tasarımıyla dikkat çekiyor. Yine bir diğer Asus ekran kartı olan TUF Gaming 1650 Super’e nazaran daha dikkat çekici ve kaslı durduğunu da söyleyelim.

Performans kanadında Super serileri ise RTX Super’e nazaran GTX Super tarafında çok daha başarılı sonuçlar veriyor. Örneğin bu incelediğimiz GTX 1650 Super, normal 1650’ye göre %50’ye varan performans artışı sunabiliyor. Bu gerçekten önemli bir detay. 4 GB GDDR6 belleğe sahip olan kart 1280 CUDA çekirdeği barındırıyor.

ROG Strix GTX 1650 Super

Teknik özellikler

12002 MHz bellek hızı ve 1530 MHz saat hızına sahip olan kart, boost ile 1785 MHz’e çıkabiliyor. Asus’un OC edition olan bir kartı olduğu için OC modunda ise 1815 MHz’e çıkabilen bir kart olduğunu da ayrıca belirtmek gerek. Sadece 6 pinlik bir güç bağlantısı yeterli olan kartta 350 Watt PSU da yeterli oluyor. Yani bu kartın daha mütevazi, mini sistemler için de düşünebildiğini söyleyebiliriz.

ROG Strix GTX 1650 Super

Bağlantı kanadında zengin görünen kartta 2 adet HDMI, 2 adet DP olarak 4 ekrana aynı anda görüntü sağlama imkanı bulunuyor. Üzerindeki eksen teknolojili fanlar etkin bir soğutma sağlarken ekran kartı 50 derece altında iken çalışmadan hiç ses üretmeyerek başarılı ve sessiz bir deneyim sunuyor.

Asus’a özel detaylar

ROG Strix GTX 1650 Super

Bir diğer Asus imzası olan Çift BIOS desteği ve DirectCU II ile soğutmayı geniş alana dağıtabilen, sorun yaşandığında ise diğer BIOS’a geçiş yapılabilen bir ürün olduğunu görüyoruz. Evet, bu bir oyuncu ekran kartı olduğunu düşünürsek elbette Aura Sync desteği de mevcut 🙂 ama sadece üstteki ROG logosunda var. Yani yanar dönerli bir ekran kartı da değil.

ROG Strix GeForce GTX 1650 Super OC Edition test sonuçları

 • 3D Mark: 5022
 • 3D Mark Grafik: 4658
 • Basemark GPU Vulkan: 4397
 • Basemark GPU OpenGL: 4499
 • Basemark GPU DX12: 3272

Oyun testleri:

Test sonuçlarına da baktığımızda ciddi bir performans artışı net bir biçimde göze çarpıyor. Oyunları Full HD çözünürlükte ve yüksek ayarlarda oynadığımızı belirtelim.

 • Forza Horizon 4: 116 FPS
 • Shadow of War: 79 FPS
 • Far Cry 5: 61 FPS
 • The Division 2: 67 FPS
 • Apex Legends: 62 FPS
 • PUBG: 76 FPS
 • Fortnite: 71 FPS
 • BFV: 64 FPS
 • COD Modern Warfare – Warzone: 73 FPS

Genel olarak baktığımızda ROG Strix GeForce GTX 1650 Super OC Edition, Asus mühendislerinin de başarılı dokunuşlarıyla karşımıza çıkan tam bir fiyat performans ekran kartı olmayı başarmış. FHD oyunculukta daha uygun fiyata performans arayanlar için en ideal kartlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Devamını oku