Sosyal medya

İşlemci

Qualcomm kadrosunda büyük değişiklik: yeni CEO geliyor!

Qualcomm
Darüşşafaka

Qualcomm, yeni CEO’suna 30 Haziran 2021 tarihinde hoşgeldin diyeceğini resmi olarak açıkladı. Ünlü mobil işlemci ve kablosuz iletişim devi, ayrıca, şirketteki 26 yıllık kariyerinden sonra emekliye ayrılacak olan güncel CEO Steve Mollenkompf’ın yerine geçecek ismin şirkete hiç de yabancı olmayan; çok tanıdık bir isim olduğunu dile getirdi. O isim kim, neden bu değişikliğe gerek duyuldu ve yeni CEO ile birlikte Qualcomm’ı neler bekliyor gibi soruların cevabı haberimizin devamında…


İlginizi çekebilir: Qualcomm giriş seviyesine de 5G özelliği sunmaya hazırlanıyor!


Netflix, YouTube izlemek veya EBA’da kullanmak için uygun fiyatlı bir tablete ihtiyacınız varsa, sizler için özenle hazırladığımız bu Hepsiburada listesi tam size göre!


Şimdiki başkan CEO oluyor!

Qualcomm

reklam
Aorus reklamı

Güncel CEO Steve Mollenkompf, emekliye ayrılacağını şirkete bildirdikten sonra, Amerikalı teknoloji devi yeni CEO için uzaklara gitme gereği duymadı. Öyle ki, şirketin 30 Haziran itibariyle yeni CEO’su 25 yılı aşkın süredir kurum bünyesinde bulunan  ve şu an da başkanlık görevini sürdürmekte olan Cristiano Amon olacak. Görünen o ki, yeni CEO Amon, yeni görevinin ilk aylarını yalnız geçirmeyecek. Mollenkompf, geçiş sürecinde bir süre daha stratejik danışman olarak firmaya ve Amon’a yardımcı olacak.

Qualcomm, Mollenkompf’a veda ediyor

Qualcomm

CEO olmadan önce Qualcomm’ın işlemci bölümünün başındaydı Mollenkopf. Bu görevinden sonra bir süre de COO (Chief Operating Officer)’luk görevini icra eden isim, 2014’ten beri ise şirkette CEO’luk pozisyonunda bulunuyor. Steve Mollenkopf, Qualcomm için önemli ve stratejik işler yapmış bir isim. Bunlardan bazılarını örnek vermek gerekirse: şirketin 4G ve 5G  Ar-Ge’si ve piyasaya sürülmesi, şirketin ‘Intenet of Things(Iot)’ ve RF Front End ve Automative gibi yeni sektörlere girişini sağlaması, ve son olarak şirketin tarihinde en büyük satın alması olan Atheros transaksiyonunun başında olması gibi faaliyetleri sayabiliriz. Qualcomm, Mollenkompf’a veda mesajında ise şunları söyledi: “O, bizi 3G, 4G ve şimdi de 5G pazarında lider yaptı. Şirkette bulunduğu sürece yaptığı çalışmalar ve emekleri sayesinde akıllı telefon pazarı bu kadar geniş kitlelere yayıldı ve yine onun sayesinde bu pazarda lideriz.”

Yeni CEO Amon kimdir?

Qualcomm

Cristiano Amon bir elektrik mühendisi. Firmaya katılmadan Ericsson, Velecom ve NEC gibi firmalarda çalıştı. Amon’un yollarının Qualcomm ile keşismesi ise 1995 yılında gerçekleşti. Şirketteki kariyerine ise giriş seviyesi bir mühendis olarak başladı. Başkanlık görevine başlamadan önce, QCT (Qualcomm CDMA Technologies) departmanında başkanlık yaptı ve Snapdragon Platformu departmanının lider mühendisiliği ve yine başkanlığı gibi görevlerde hizmet verdi. Görevini devretmeye hazırlanan şu anki CEO Mollenkopf ise, Amon hakkında çok olumlu konuştu. İşte o açıklamalar: “O bizim bir çok projemize öncülük etmiş, lider karakterde biri. Cristiano’nun CEO’luğunda şirketin yeni teknolojiler icat etmeye ve tüm paydaşlarımız için yüksek bir katma değer sağlamaya devam edeceğine güvenim tam”.

Kaynak: GadgetsNow

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ekspertlerin dünyasında, geniş skalada okumayı ve öğrenmeyi seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

MediaTek, 5G pazarında liderliği ele geçirebilir!

Darüşşafaka

Tayvan merkezli yarı iletken şirketi MediaTek, mobil işlemci pazarındaki kararlı yükselişine devam ediyor. Şirket geçtiğimiz yıl elde ettiği küresel pazar liderliğinin ardından şimdi de gözünü 5G pazarına dikti.


İlginizi çekebilir: Xiaomi’nin en güzeli! | Xiaomi Mi 11 Lite İncelemesi


MediaTek, 5G işlemci pazarında liderliğe oynuyor

Counterpoint Research’ün raporuna göre, Qualcomm ve MediaTek’in mobil işlemci pazarındaki hakimiyeti devam ediyor. Geçtiğimiz yıl liderliğin yeni sahibi olan MediaTek, %37’lik pazar payıyla küresel pazar birinciliğini sürdürüyor. Qualcomm küresel çip pazarının %31’ine hakim olurken, onu %16 pazar payı ile Apple takip ediyor.

reklam
Aorus reklamı

Listede düşüş yaşayan iki üretici Samsung ve HiSilicon (Huawei) olmuş. Orta seviye cihazlarında kendi üretimi Exynos yerine Qualcomm işlemci kullanmaya başlayan Samsung, bunun sonucunda 3 puan kaybederek %8’e gerilemiş. Huawei ise uzun süredir işlemci üretemediği için sert bir düşüş yaşayarak %2 pazar payı elde etmiş.

Asıl dikkat çekici nokta ise 5G yonga setlerine gelindiğinde ortaya çıkıyor. Qualcomm ve Apple’ın pazar payında ufak değişiklikler olurken, MediaTek ise payını %15’ten %28’e yükseltmeyi başarmış. Huawei’nin 5G yongalarda neredeyse sıfıra yaklaşan pazar payı ve Dimensity serisinin güçlü performansı, MediaTek’in büyük bir çıkış yapmasında kilit rol oynamış. Bunun yanı sıra analistlere göre bir sonraki çeyrekte MediaTek’in pazar liderliğini almasına kesin gözüyle bakılıyor. Son olarak yarı iletken tedarikinde yaşanan sorunların da bu mücadelede önemli bir faktör olacağını belirtelim.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Xiaomi ve Oppo, kendi 5G işlemcilerini yakında tanıtacak!

Xiaomi
Darüşşafaka

Günümüzde akıllı telefonlar için geliştirilen 5G mobil çipler, Qualcomm ve MediaTek önderliğinde aktif bir şekilde üretiliyor. Ancak akıllı telefon üreticileri maliyetleri düşürmek için kendi mobil çiplerini geliştirmeye çalışıyorlar. Huawei, Samsung ve Apple kendi mobil yonga setlerini geliştiren nadir firmalardandır. Şimdi ise Oppo ve Xiaomi, bu pazara girmeye hazırlanıyor.


İlginizi çekebilir: Oppo Reno 6 serisi, 3C sertifikası aldı!


Xiaomi ve Oppo’nun mobil çip pazarındaki hedefi nedir?

Geçtiğimiz yıl Oppo‘nun kendi çipini geliştirmeye çalıştığını öğrenmiştik. Hatta firmanın bu konuyla ilgili çeşitli fonlara yatırım yaptığı da çokça konuşulmuştu. Xiaomi ise 2017 yılında kendi çiplerini geliştirip piyasaya sürmeyi denedi. Ancak şirket, tek bir çip ile sınırlı kaldı ve herhangi bir çip tanıtmadı. Yine de Xiaomi, kendi çipini üretme fikrinden vazgeçmediğini ve bu konuda çalıştığını verdiği röportajlarda belirtti. Şimdi ise ortaya çıkan son raporlar, Xiaomi ve Oppo’nun kendi çiplerini tasarlamaya yakın olduğunu gösteriyor. Yonga setlerinin tanıtımı, 2021 yılının sonu veya 2022 yılının başında gerçekleşecek.

Xiaomi

reklam
Aorus reklamı

Yonga seti üreticisi UNISOC’un şirketlere işlemci oluşturmada yardımcı olduğu söylentisi bazı sızıntı kaynaklarınca onaylandı. Bu firmanın değer ve işlemci üretmedeki başarısı göz önüne alındığında daha iyi seçeneklerin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu seçimin temel sebebi, UNISOC’un Çinli bir üretici olmasıdır. Şirketlerin yeni amacı, Çin’deki yarı iletken endüstrisini çok daha iyi bir seviyeye yükseltmek. Çinliler, mikro devreleri kendi başlarına seri üretmeye başlamak için büyük fonlar yatırıyorlar. Bununla birlikte TSMC ve Samsung’un tekelinde olan bu sektörde yeni bir oluşum göreceğiz.

Xiaomi

Xiaomi ve Oppo’nun yakın zaman içerisinde yeni yonga setiyle akıllı telefon piyasaya sürmesi beklenmiyor. Bu çiplerin üretimi, hem zaman hem de para açısından oldukça zahmetli ve maliyetli bir süreç. Qualcomm ve MediaTek olmadan Xiaomi ve Oppo’nun akıllı telefon sektörüne devam etmesi yakın vadede mümkün gözükmüyor.

Xiaomi

Geçtiğimiz günlerde paylaşılan raporlarda, Oppo başkanının çip üretme taahhüdünü onayladığı ortaya çıkmıştı. Bununla birlikte marka, mobil işlemci geliştirmek için önemli tedarikçilerle çalışmaya başladığını da duyurdu. Son zamanlarda Oppo’nun, işlemci geliştirilmesinde yardımcı olacak personeller aradığını da hatırlatmak gerek. MediaTek’in eski çalışanlarının bu projenin başında olacağı bilinmekte. Ayrıca UNISOC mühendisleri de projenin “beyni” olarak nitelendiriliyor. Bununla birlikte Oppo, HiSilicon ve Qualcomm’dan da uzmanları kendi saflarına çekmek istiyor.

Surge C1

Xiaomi’nin geçtiğimiz hafta piyasaya sürdüğü Surge C1 çipi hangi özelliklere sahip?

Xiaomi, 2017’de ilk Surge yongası olan Surge S1‘i piyasaya sürdü. Şirket, bu çipi birkaç akıllı telefonda test etti. Fakat ilerleyen dönemlerde bu çip ile ilgili herhangi bir yeni gelişme ortaya çıkmadı. Bununla birlikte pek çok kişi Xiaomi’nin piyasaya çıkardığı bu çipi unuttu. Surge C1 ise Surge S1’in aksine, ISP tabanlı bir çiptir. Bu yeni çip, akıllı telefonların daha sofistike ve gelişmiş olan 3A işlemeyi gerçekleştirmesine olanak sağlayacak. Bunu yaparken de kendi geliştirdiği ISP ve algoritmaları kullanacak. 3A işleme, AF odaklama, AWB beyaz dengesi ve AE otomatik pozlama özellikleriyle ilgilidir.

Surge C1

Çift filtreli Surge C1, yüksek ve düşük frekanslı sinyallerin paralel olarak işlenmesine yardım edecek. Sonuç olarak, sinyal işleme verimliliği %100 artacak ve 3A performansı da önemli ölçüde yükselişe geçecek. Genel olarak baktığımızda, yeni duyurulan Surge C1 ISP yongası, üç alanda iyileştirmeler getiriyor.

  • Daha iyi bir otomatik odak, karanlık ışığa, küçük nesnelere ve düz alanlara odaklanma yeteneğini önemli ölçüde arttıracak.
  • Daha doğru beyaz dengesi, karmaşık ortam ışığını tamamen kontrol altına alacak.
  • Doğru otomatik pozlama yeteneği

Önümüzdeki haftalarda, çip pazarına geri dönen Xiaomi ve yeni girecek olan Oppo’nun yeni yonga setleriyle ilgili yeni bilgiler edinmeyi bekliyoruz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Xiaomi bu yıl 3 adet daha Snapdragon 870’li cihaz çıkaracak!

Yazan:

Xiaomi Snapragon 870
Darüşşafaka

Xiaomi akıllı telefon piyasasında yerini sağlama almak istiyor. Her alanda rekabetçi olmak isteyen Çinli teknoloji devi, bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Firma bu yıl üç adet daha amiral gemisi katili olarak adlandırılan akıllı telefon çıkaracak. Ortaya atılan iddialara göre firma Snapdragon 870 işlemcisi kullanan üç yeni model ile kullanıcılarının karşısına çıkacak. Bununla birlikte akıllı telefonların hangi seriye ait olacakları ve isimleri henüz belli olmadı.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Hangisi daha iyi video çekiyor? | Mİ 10T vs Mİ 10T Pro


Xiaomi marka üç yeni amiral gemisi katili bu yıl piyasada olacak!

Akıllı telefon dünyasında rekabet durmak bilmeden devam ediyor. Şu günlerde, birçok firmanın pazarda büyük pay sahibi olmak istiyor.  Bu nedenle kullanıcılar da yeni modeller ile karşılaşmaya devam ediyor. Öyle ki son zamanlarda akıllı telefon dünyasında bu hareketlilik yeni segmentler ortaya çıkardı. Hali hazırda amiral gemisi, orta seviye ve giriş seviyesi olmak üzere üç ana koldan ilerleyen rekabette yeni sınıflar ortaya çıktı. Bu yeni sınıflardan en önemlisi kuşkusuz, orta üst seviye olarak adlandırılan ancak amiral gemisi katili olarak da bilinen akıllı telefonların oluşturduğu segment. Teknik özellik bakımından amiral gemisi cihazlar kadar performanslı olmayabilen bu modeller, fiyat performans konusunda adlarından sıkça söz ettiriyorlar. Keza bu akıllı telefonlar sayesinde işlemci üreticileri de chipset çeşitliliğini arttırıyor. Qualcomm tarafından piyasaya sürülen Snapdragon 870 işlemcileri de tam olarak bu işi görmekte. Her geçen gün yeni telefonların kullandığı bu işlemci ile Xiaomi‘nin de planları var belli ki.

Xiaomi Mi 10S

reklam
Aorus reklamı

Ortaya çıkan iddialara göre Xiaomi bu yıl içerisinde üç adet amiral gemisi katili sayılabilecek akıllı telefon çıkaracak. Hali hazırda Mi 10S ve Redmi K40 modelleri ile bu piyasada yer edinen akıllı telefon üreticisi, fiyat performans konusunda en iyi olmak istiyor. Bununla birlikte akıllı telefonların isimleri veya hangi seriye ait olacakları henüz belli değil. İlk ortaya çıkan söylentilere göre bu akıllı telefonlardan biri, Redmi markası altında çıkacak oyuncu odaklı telefon olacak. Ancak bazı kaynaklara göre firma, bu üç akıllı telefonu tamamen kendi markası altında piyasaya sürecek. Henüz detaylı özellikleri belli olmayan akıllı telefonların yaratacağı etki merak konusu. Zira bu yıl Oppo, Motorola ve iQOO gibi birçok firma Snapdragon 870 ile piyasada alternatif oluşturmak istiyor. Yeni nesil üç akıllı telefon ile alakalı en net bilgiler, firmanın isteğinin olması ve bu yıl çıkacak olmaları. Ancak kesin olarak ne zaman çıkacakları da henüz belli değil. Xiaomi‘nin ilerleyen dönemlerde yeni detaylarla bizleri karşılaması bekleniyor.

Snapdragon 870

Snapdragon 870 SoC neler vadediyor?

Akıllı telefon dünyasında belli başlı bir popülariteye sahip olan işlemci, tam anlamıyla bir amiral gemisi yonga seti değil. Qualcomm tarafından piyasaya sürülen ve fiyat performans odaklı çalışan işlemci, eski nesil amiral gemisi işlemcilerden daha performanslı. Snapdragon 865 Plus işlemcisinin hız aşırtma edilmiş (overclocked) hali olarak bizleri karşılayan işlemci güçlü bir deneyim vadediyor. Bununla birlikte yonga seti Snapdragon 888 SoC kadar kuvvetli değil. 7 nm‘lik mimariye sahip işlemci, akıllı telefon üreticilerinin isteği doğrultusunda piyasada bulunabiliyor. Yani yonga seti Qualcomm‘un birinci öncelikleri arasında yer almamakta. Ancak firmaların kullanma isteği ve artan talep nedeniyle bir müddet daha bu işlemciyi piyasada görmeye devam edeceğiz. Fiyat performans açısından önemli özelliklere sahip yonga seti, 3.2 GHz çekirdek hızına sahip. Ayrıca işlemcinin ana çekirdeğinde Snpadragon 865 Plus’tan da görmeye alıştığımız Kyro 585’in güçlendirilmiş hali bulunmakta. Bu da işlemciyi Snapdragon 865 Plus işlemcisinden daha performanslı bir hale getiriyor.

Qualcomm Snapdragon 870

Amiral gemisi katili işlemci grafik kısmında Adreno 650 birimiyer alıyor. Bununla birlikte işlemci üzerinde Snapdragon X55 5G modem yer almakta. Yonga seti 6 GHz‘e kadar bağlantı desteğini kullanıcılarına sunmakta. Diğer bağlantı özelliklerine göre işlemci, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 desteğine sahip. Quick Charge 4+ özelliği ile hızlı şarj konusunda da iddialı olan yonga seti, kullanıcılarına önemli bir performans deneyimi vadediyor. Akıllı telefon dünyasında önemli bir yeri olan işlemciyi görünüşe göre birçok firma kullanmaya devam edecek. Bakalım amiral gemisi katili olarak adlandırılan bu akıllı telefonlar, pastadan aldıkları payı büyütebilecekler mi bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler