Sosyal medya

İşlemci

Qualcomm kadrosunda büyük değişiklik: yeni CEO geliyor!

Qualcomm

Qualcomm, yeni CEO’suna 30 Haziran 2021 tarihinde hoşgeldin diyeceğini resmi olarak açıkladı. Ünlü mobil işlemci ve kablosuz iletişim devi, ayrıca, şirketteki 26 yıllık kariyerinden sonra emekliye ayrılacak olan güncel CEO Steve Mollenkompf’ın yerine geçecek ismin şirkete hiç de yabancı olmayan; çok tanıdık bir isim olduğunu dile getirdi. O isim kim, neden bu değişikliğe gerek duyuldu ve yeni CEO ile birlikte Qualcomm’ı neler bekliyor gibi soruların cevabı haberimizin devamında…


İlginizi çekebilir: Qualcomm giriş seviyesine de 5G özelliği sunmaya hazırlanıyor!

reklam
Aorus reklamı

Netflix, YouTube izlemek veya EBA’da kullanmak için uygun fiyatlı bir tablete ihtiyacınız varsa, sizler için özenle hazırladığımız bu Hepsiburada listesi tam size göre!


Şimdiki başkan CEO oluyor!

Qualcomm

Adventure İstanbul

Güncel CEO Steve Mollenkompf, emekliye ayrılacağını şirkete bildirdikten sonra, Amerikalı teknoloji devi yeni CEO için uzaklara gitme gereği duymadı. Öyle ki, şirketin 30 Haziran itibariyle yeni CEO’su 25 yılı aşkın süredir kurum bünyesinde bulunan  ve şu an da başkanlık görevini sürdürmekte olan Cristiano Amon olacak. Görünen o ki, yeni CEO Amon, yeni görevinin ilk aylarını yalnız geçirmeyecek. Mollenkompf, geçiş sürecinde bir süre daha stratejik danışman olarak firmaya ve Amon’a yardımcı olacak.

Qualcomm, Mollenkompf’a veda ediyor

Qualcomm

CEO olmadan önce Qualcomm’ın işlemci bölümünün başındaydı Mollenkopf. Bu görevinden sonra bir süre de COO (Chief Operating Officer)’luk görevini icra eden isim, 2014’ten beri ise şirkette CEO’luk pozisyonunda bulunuyor. Steve Mollenkopf, Qualcomm için önemli ve stratejik işler yapmış bir isim. Bunlardan bazılarını örnek vermek gerekirse: şirketin 4G ve 5G  Ar-Ge’si ve piyasaya sürülmesi, şirketin ‘Intenet of Things(Iot)’ ve RF Front End ve Automative gibi yeni sektörlere girişini sağlaması, ve son olarak şirketin tarihinde en büyük satın alması olan Atheros transaksiyonunun başında olması gibi faaliyetleri sayabiliriz. Qualcomm, Mollenkompf’a veda mesajında ise şunları söyledi: “O, bizi 3G, 4G ve şimdi de 5G pazarında lider yaptı. Şirkette bulunduğu sürece yaptığı çalışmalar ve emekleri sayesinde akıllı telefon pazarı bu kadar geniş kitlelere yayıldı ve yine onun sayesinde bu pazarda lideriz.”

Yeni CEO Amon kimdir?

Qualcomm

Cristiano Amon bir elektrik mühendisi. Firmaya katılmadan Ericsson, Velecom ve NEC gibi firmalarda çalıştı. Amon’un yollarının Qualcomm ile keşismesi ise 1995 yılında gerçekleşti. Şirketteki kariyerine ise giriş seviyesi bir mühendis olarak başladı. Başkanlık görevine başlamadan önce, QCT (Qualcomm CDMA Technologies) departmanında başkanlık yaptı ve Snapdragon Platformu departmanının lider mühendisiliği ve yine başkanlığı gibi görevlerde hizmet verdi. Görevini devretmeye hazırlanan şu anki CEO Mollenkopf ise, Amon hakkında çok olumlu konuştu. İşte o açıklamalar: “O bizim bir çok projemize öncülük etmiş, lider karakterde biri. Cristiano’nun CEO’luğunda şirketin yeni teknolojiler icat etmeye ve tüm paydaşlarımız için yüksek bir katma değer sağlamaya devam edeceğine güvenim tam”.

Kaynak: GadgetsNow

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemci

AMD Ryzen 7 5700G düşük bütçeli sistemlere önemli şeyler vadediyor

Ryzen 7 5700G

Cezanne ailesinden olan AMD Ryzen 7 5700G internette bir test üzerinde ortaya çıktı. Hiç fena olmayan bir tümleşik ekran kartına sahip olacak işlemcinin; aynı zamanda 8 çekirdek ve 16 işlem parçacığı barındıracağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla özellikle daha düşük bütçeli sistemler için oldukça iyi bir seçenek olması muhtemel.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Twitter üzerindeki Komachi_Ensaka’nın donanım sızıntılarının sıkça görüldüğü Chiphell forumlarında tespit ettiği üzere; işlemcinin bir mühendislik numunesi, MSI B550 anakart ve DDR4 RAM sahibi bir sistemde teste girdi. Kullanılan 16GB Dual Channel RAM MHz değerleri ise kısa sürelerle yükseltilerek denemeye dahil oldu. Sonuç olarak ise bu sağlam sistemde işlemcinin oldukça hızlı bir performans verdiğinin gözlemlendiği bildiriliyor.

Böylelikle Ryzen 7 5700G işlemcinin 4700G tümleşik ekran kartlı işlemciye nazaran hafıza üzerindeki daha yüksek performansı göze çarpıyor. Üstelik bu bir numune olduğundan 5700G işlemcisinin son versiyonunun daha iyi performans göstermesi olası. Yine de bu testlerin her zaman olduğu gibi dikkatle karşılanması gerektiğini not düşelim.

Adventure İstanbul

Ryzen 7 5700G

Ayrıca son zamanlarda 5700G için çıkan benchmark testlerini de hatırlatmak lazım. Öyle ki işlemci testlerde performansları ve 65W işlemci güç tüketimi ile 5800X’e kafa tutacak kapasitede. Dolayısıyla Ryzen 7 5700G heyecan uyandırmadı diyemeyiz. Ama önceki Ryzen 4000 versiyonlarında olduğu gibi bu çiplerin de sadece OEM; yani sadece bilgisayar üreticileri tarafından sistemlerde kullanılma ihtimali de mevcut. Böyle bir durumda dışarıdan işlemcilere erişimi olmayıp onlarla üretilen bilgisayarları satın almak gerekecek.

İlk kez Ocak ayında duymaya başladığımız Ryzen 7 5700G işlemcisi için farklı bilgiler de gelmeye devam edecek gibi duruyor.

Devamını oku

İşlemci

Intel Core i5-11400 10.nesil amiral gemisini geçebilir

Intel Core i5-11400

Ortaya çıkan testlere göre 11.nesil Intel Core i5-11400 işlemcisi; tekli çekirdekte önceki neslin bütün işlemcilerini geçiyor. 11.neslin giriş seviyesi işlemcisi için bu sonuçlar oldukça etkileyici.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Geekbench veritabanında bulunan bu bilgiler; 11.nesil giriş seviyesi işlemcinin bir önceki neslin en hızlı işlemcisini tekli çekirdekte geride bıraktığını gösteriyor. Aradaki fark ise uç değer sonucuna göre 1000 civarı olarak karşımıza çıkıyor. Çoklu çekirdek performansında ise i9-10900K işlemcisinin gerisinde kaldığını görebiliyoruz. Ancak 10.nesil işlemcinin 10 çekirdek ve 20 işlem parçacığına; Intel Core i5-11400 işlemcisinin ise 6 çekirdek ve 12 işlem parçacığına sahip olduğunu düşünürsek çok da şaşırmamak gerek. Ayrıca işlemci 10.nesil i9’dan çoklu çekirdek testinin uç değerinde sadece 1000 küsür puan geride kalıyor.

Intel Core i5-11400

Adventure İstanbul

Diğer yandan işlemci, PCGamesN’in belirttiğine göre AMD’nin nispeten bütçe dostu Ryzen 5 5600X işlemcisine yetişemiyor. Yine de 11.nesil bütçe dostu işlemcisinin oldukça etkileyici bir performans sağladığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla serinin geri kalanının göstereceği performans için oluşan merak da yükselmiş durumda.

Özellikle sene başında AMD tarafına kaptırdığı pazar payı ve yaşanan üretim sorunları nedeniyle firma; 7nm üretimini birkaç yıl ertelemişti. Dolayısıyla bu gibi iyi sonuçlara ve masaüstü tarafından gelecek iyi haberlere Mavi Takım’ın özellikle ihtiyacı var gibi duruyor. Bu nedenle de hem 11.nesil Rocket Lake-S işlemcilere, hem de birkaç ay sonrasında görebileceğimiz ve Arm çiplerine benzer bir tasarıma sahip olacak olan sonraki nesil Alder Lake işlemcilerine yaptıkları yatırım onlar için önem taşıyor.

Devamını oku

Genel

Intel Core i5-11600K Ryzen 5 5600X işlemcisinden geride kaldı

Intel Core i5-11600K

Intel Rocket Lake işlemcilerinin çıkışları gittikçe yaklaşırken, Intel Core i5-11600K Geekbench üzerinde görücüye çıktı. Daha önce bu neslin i7 ve i9 varyantlarını test üzerinde görmüştük. Şimdi ise i5 Rocket Lake-S işlemcisinden neler bekleyeceğimizle alakalı ilk defa bir fikrimiz olacak.


Bu arada bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için bu listeye bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Resmi olarak gelecek ay çıkması planlanan işlemci 6 çekirdekli ve 12 işlem parçacığı ile geliyor. Çipin temel saat hızı 3.9 GHz, artırılan hızı ise 4.9 GHz olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak Geekbench üzerinde görülen testlere göre i5-11600K, performans açısından AMD muadilinden biraz geride kalıyor gibi. Rocket Lake-S işlemci tekli çekirdekte 1565, çoklu çekirdekte ise 6220 puan almayı başarıyor. AMD Ryzen 5 5600X ise aynı testlerde sırasıyla 1600 ve 7500 puana ulaşıyor.

Adventure İstanbul

Intel Core i5-11600K

İşlemcinin şu anlık bir mühendislik numunesi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yine testte Z490M anakart ve 2133MHz’lik nispeten yavaş DDR4 RAM donanımının kullanıldığını da görebiliyoruz. Dolayısıyla kullanılan bu sistem de görülen düşük performansta etki sahibi gibi duruyor.

Diğer yandan yeni nesil işlemci performansında; daha zayıf donanımda denenmesine rağmen Comet Lake-S öncül işlemcisine nazaran %19’luk bir yükselme gözlemlenebiliyor. Tekli çekirdekten görülen bu orana karşılık çoklu çekirdekte ise %13’lük bir artış görebiliyoruz.

Intel Core i5-11600K performansı çığır açıcı bir performans gibi durmuyor. Ancak test edildiği sistemden dolayı genel performansta bir artış da gözlemlenmesi muhtemel. Diğer yandan yeni nesil işlemcilerin daha önce de bahsettiğimiz gibi Geekbench üzerinde rekor kıran i9-11900K liderliğinde büyük ihtimalle 15 Mart tarihinde tanıtılacaklarını da buraya not olarak düşebiliriz.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler