Sosyal medya

İşlemci

Qualcomm, eski Apple çalışanlarının işlemci firmasını alıyor

qualcomm

Mobil cihazlar devi Qualcomm bir işlemci oluşumu olan NUVIA’yı 1.4 milyar dolar karşılığında bünyesine aldığını açıkladı.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Bu anlaşmayla birlikte Qualcomm NUVIA firmasının tasarım mühendisliği uzmanlarının yanında yeni piyasalara da erişim sağlayabilecek. Yaklaşık iki sene önce firmayı kuran iki eski Apple mühendisi; güncel iPhone ve Mac cihazlarda kullanılan özel yapım ARM işlemci çiplerinin yapımında da yer almışlardı.

Anlaşma, Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf’un şirketteki 26 yılın ardından Mart ayında emekliliğe ayrılmadan önceki son katkılarından sayılabilirken; rekabet içinde olunan IBM, AMD ve Apple gibi firmaların da görmezden gelmemesi gereken bir hamle olarak karşımıza çıkıyor.

Adventure İstanbul

qualcomm

NUVIA firması özellikle 2019 yılında yaptığı fonlamalarla adını gerçek anlamda duyurmuştu. Şimdi ise kurucuların deneyimlerini göz önünde bulunduracak olursak Apple M işlemcilerinde olduğu gibi NUVIA’nın kendi işlemcilerinde de daha düşük güç ihtiyacıyla daha yüksek verim alabilmek için çalışmalar yapmaları muhtemel.

Qualcomm tarafı ise bir basın açıklamasında NUVIA teknolojisinin şirketlerinin çiplerine dahil edileceğini ve 5G odaklı Snapdragon serilerinin merkezde olacağını açıkladı.

Konuşmanın devamında ise yüksek verimli düşük güç ihtiyacı olan ve kompakt işlemcilerinin kendileri için uzun zamandır önem taşıdığını açıklayan Qualcomm Teknoloji Şefi Jim Thompson; NUVIA’nın yüksek performans tasarımı anlayışı ve işlemcilerinin, endüstride başrol oynayan kendi grafik ve yapay zekalarıyla birleşmesiyle birlikte işlem performansı ve ürün kapasitelerinde yeni bir seviye oluşturulabileceğini söyledi.

Birleşik Devletler tarafından anlaşmanın kalan prosedürlerinin halledilmesiyle ise NUVIA kurucu ve çalışanlarının Qualcomm firmasına katılmaları bekleniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple Mac M1 cihazlardaki Bluetooth sorunu yakın zamanda çözülebilir

apple mac m1

Bluetooth bağlantı sorunları yaşayan yeni M1 çipli Apple Mac bilgisayarların macOS Big Sur işletim sistemi için yakın zamanda bir güncelleme gelmesi bekleniyor.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Wccftech tarafından gelen bilgilere göre M1 işlemcili yeni Mac mini ve Macbook cihazlarında bazı Bluetooth sorunları görülebiliyor. Bu konu hakkındaki çözüm söylemleri ise maalesef Apple tarafından gelen resmi açıklamalar değil Apple destek temsilcisinin ilettiklerinden oluşuyor.

The Atlantic yazarı Ian Bogost yeni bir macOS yamasının yakında geleceğiyle alakalı bir paylaşımda bulundu. Sonrasında ise bu bilginin Apple destek tarafından geldiğini ve ihtiyatlı davranılması gerektiğini söyledi. Sonuç olarak sorunun akıbetini zaman gösterecek ama bunun önemli bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

Adventure İstanbul

apple mac m1

Sorundan biraz bahsedecek olursak M1 çipli bilgisayarlarla alakalı bazı kullanıcılar Bluetooth bağlantı kaybı yaşadıklarını bildiriyor. Problem birkaç günlüğüne yok olabilse de ardından tekrardan gözlemlenmeye devam ediyor. Özellikle etkilenen cihazın Mac mini olduğu görülebiliyorken, bunun dışında bu konuda şikayetçi olan M1 MacBook sahipleri de yok değil.

Bundan önce 2018 yılında da Mac mini bilgisayarlarında Bluetooth sorunları yaşandığı kaydedilmişti. Ancak M1 mimarisini düşününce pek de aynı sorunmuş gibi durmuyor. Daha fazla ve net bilgi için ise Apple tarafından gelecek olan resmi açıklamaları beklememiz gerekecek.

Devamını oku

Genel

Redmi K40’ın işlemcilerinden birisi Qualcomm Snapdragon 870 olacak!

Yazan:

qualcomm-snapdragon

Redmi K40 serisi akıllı telefonların önümüzdeki ay piyasaya sürülmesi bekleniyor. Daha önce Redmi K40 Pro da kullanılacak işlemcinin Snapdragon 888 olacağı biliniyordu.


İlginizi çekebilir; Discovery ve BluTV stratejik ortaklıklarını duyurdu

reklam
Aorus reklamı

Redmi markasının sevilen serisini olan K serisinin devamı olacak olan K40’ta kullanılacak işlemcilerden birinin en son verilere göre Qualcomm Snapdragon 870 olacağı ortaya çıktı. Bu işlemci Qualcomm Snapdragon 865′ ile aynı konfigürasyona sahip ancak frekans ayarlarında bir takım düzenlemeler yapılarak hızı arttırılmış çeşidi olarak görülebilir.

Adventure İstanbul

5G modemine de içinde barındıracak olan Snapdragon 870’i Qualcomm’dan;  Vivo, Oppo ve Sony gibi markaların satın alması ve kullanması bekleniyor. Snapdragon 888 işlemcisinden daha ucuz olması olası işlemci ile daha düşük fiyatla birlikte Redmi kullanıcılarına telefonu sunmak ve fiyat/performans olarak da iyi bir seviyede kalmayı hedefliyor. Bu işlemcinin frekanslarından bahsedecek olursak; Snapdragon 865’teki “büyük” Cortex-A77 çekirdekleri 2,84 GHz’de çalışırken, Snapdragon 865 Plus’ta 3,1 GHz’de ve Snapdragon 870’de – 3,2 GHz’de çalışıyor. Bu çekirdeğin 3.13 GHz hızında olan Kirin 9000’den bile daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Snapdragon 870 ile çalışan Redmi K40’ın, 2999 CNY’ye (462 $) perakende satış yapacak olan Snapdragon 888 destekli modelden daha ucuz olması bekleniyor. Ülkemizde satışa çıkıp çıkmayacağı ise henüz bilinmiyor.


Sizin için seçtiğimiz kulak içi kulaklık modellerini buradaki Trendyol listemizden ve buradaki Hepsiburada listemizden inceleyebilirsiniz.


 

Devamını oku

Donanım

Foxconn, Vietnam’da fabrika kuruyor; iPad’ler burada üretilecek

Foxconn

ABD’li teknoloji devi Apple’ın en büyük tedarikçilerinden birisi olan Foxconn, 270 milyon dolarlık bir yatırımla Vietnam’da fabrika kuracak. Genel merkezi Tayvan’da bulunan elektronik üreticisi, fabrikayı kurabilmek için Vietnam Hükûmeti’nden resmî onayını aldı. Foxconn’un kuracağı yeni tesiste, yılda 8 milyon dizüstü bilgisayar ve tablet üretimi gerçekleşecek.


İlginizi çekebilir: Apple M1 Mac cihazları için Microsoft Edge geliyor

reklam
Aorus reklamı

Görünen o ki Apple, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında devam eden teknoloji savaşlarından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmek istemiyor. Zira iPad, iPhone ve MacBook üretiminde büyük rolü bulunan Tayvan merkezli elektronik üreticisi Foxconn, Apple’ın talebi üzerine yakında üretimin önemli bir kısmını Çin’den Vietnam’a taşıyacak.

Reuters tarafından paylaşılan haberlere göre Foxconn, Vietnam’ın Bac Giang bölgesinde 270 milyon dolar değerinde yeni bir fabrika kurmak için hazırlıklara başladı. Gerekli tüm yasal süreçleri tamamlayıp, Vietnam Hükûmeti tarafından da fabrika için lisansını almayı başaran Foxconn’un, yeni üretim tesisini kurmasının ardından Vietnam’daki yatırımlarını 700 milyon dolar daha artıracağı bildiriliyor.

Adventure İstanbul

Yeni Foxconn fabrikasında, yılda 8 milyon cihaz üretimi gerçekleşecek

Foxconn'un iPhone

Foxconn’un yeni fabrikası, Fukang Technology şirketinin koordinesinde inşa edilecek ve fabrika tamamlandıktan sonra, Çin’de devam eden üretimin bir kısmı artık burada yapılacak. Foxconn, şu anda günlük hayatta kullandığımız iPhone, iPad ve MacBook’ları Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan fabrikasında üretiyor. Yeni fabrikanın hayata geçmesinin ardından da Apple’ın talebi üzerine iPad ve MacBook’ların artık Vietnam’da üretileceği belirtiliyor.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Doğrusunu isterseniz Apple, üretimi Çin’den başka bir bölgeye taşımak istemekte haksız sayılmaz. Zira hepimizin bildiği üzere, dünyada devam etmekte olan bir Çin-ABD gerilimi var ve bu gerilimin ucunun kime dokunacağı belirsiz. Üstelik işin kötüsü bu gerilim Donald Trump yönetiminin aldığı yeni kararlarla da alevleniyor. Hatırlayacak olursanız geçtiğimiz günlerde Trump, Xiaomi’yi ABD’nin kara listesine almıştı.

Xiaomi’nin kara listeye alınması henüz ağır bir yaptırım sayılmıyor; fakat Huawei’ye uygulanan yaptırımların da hafif hafif başladığını ve günün sonundan ne hale geldiğini aklımızın bir köşesine yazmamızda fayda var. Yarın bir gün Çin Hükûmeti tarafından Apple’ın tedarik zincirine yönelik herhangi bir yaptırım uygulanmayacağının garantisinin olmaması da, işin cabası. Apple’ın Foxconn ile anlaşıp üretimi Çin’den Vietnam’a taşımak istemesini, bu tehlikenin varlığıyla açıklayabiliriz.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler