Sosyal medya

Genel

Porsche, Elektrikli Araçlar Konusunda Bir İlke İmza Attı!

porsche

Porsche markasının en popüler Daraç modellerinden Cayman, elektrik teknolojisi ile buluşursa ne olur? Cevabı haberimizde bulabilirsiniz.

Volkswagen Group’un yıldız üyesi ve dünyanın en popüler spor otomobil markalarından biri  Porsche, tamamen elektrikli otomobillerden oluşan bir gelecek umutlu olmak için neden yarattı. Alman devinin en çok satılan modeli Cayman, artık elektrik mimarisi ile buluşuyor.

Porsche Cayman E-volution, Montreal’deki 2017 Elektrikli Araç Organizasyonu’nda adında söz ettirmişti. Alman devi, aracının 100 kilometreye sadece ama sadece 3.3 saniyede ulaşacağını müjdeliyor. BU değer benzin gücüyle çalışan 718 Cayman S’den sadece bir saniye daha hızlı. Porsche, elektrikli Cayman’ın şarj başına 200 kilometrelik bir menzile sahip olacağını da vurguluyor.

reklam
Aorus reklamı

porscheCayman E-volution 2019 yılına kadar seri üretime geçmeyecekti. Zira Alman marka, elektrikli otomobillerin aynı zamanda sportif olabileceğini ispatlamak için bir gösteri planlamıştı. Ne var ki yüksek talep karşısında şirket geri adım attı. Bir terslik olmazsa, söz konusu modeli 2018’in sonlarında yollarda görebilir. Üstelik Alman otomobil devi “Mission E” mimarisiyle otomobilinin, 15 dakika içerisinde yüzde 80 şarja ulaşabileceğine iddia ediyor. Lüks otomobil üreticisinin diğer bir aracı dört kapılı olacak, 2020 yılına kadar üretilecek ve 500 kilometre menzile ulaşabilecek.

Hızlı şarj sistemi, Porsche’a ait bir teknoloji değil. Bahsi geçen yapı önce Tesla, sonra da Nissan marka otomobillerde kullanılmıştı. Yine de bu mimariyi süper lüks ve süper hızlı bir Alman otomobilinde görmek keyifli olacak.

Adventure İstanbul

Elbette şirketin rakipleri de benzer şarj teknolojilerinden faydalanacak:  Audi e-tron elektrikli SUV modelini, Jaguar ve Mercedes-Benz de yeni otomobillerini gelecek yıl içerisinde resmen kamuoyunun beğenisine sunacak.

İngiliz Dili Edebiyatı ve Kamu Yönetimi alanlarından mezunum. Şu anda Tarih Yüksek Lisansı yapıyorum. Oyun, bilim-kurgu ve fantastik edebiyat, çizgi roman ve tabii ki sinema ve dizi tutkunuyum. Şimdilerde yeni Star Wars ve Justice League filmleri için gün sayıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Temassız teknoloji asansör tuşuna basma hareketini taklit ediyor

temassız

Çokça tekrarlandığı ve uyarıldığı üzere artık herkesçe bilinen bir şey var; temassız bir yaşam. Yani yıkanmamış ellerin göze ve yüze götürülmemesi gerektiği. Çünkü virüs yüzeylerde yeterince süre hayatta kalabiliyor.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Dolayısıyla da bu süreç içerisinde temassız teknolojilerde hatırı sayılır bir yükseliş görülmüş durumda. Bunlardan birine imza atan Singapur stüdyosu Stuck Design da asansörü kullanan kişilerin herhangi bir tuşa temas etmeden istedikleri yere gidebilecekleri bir sistem kurdu. Stüdyo tarafından geliştirilen Kinetic Touchless (Kinetik Temassız) teknolojisi, bir insanın parmağının hareketini taklit edip, dokunarak tuşa basılma tepkisini gösteriyor.

Veri olarak hareketi kullanma metodunu uygulayarak çalışan sistem, böylelikle direkt temas gerektirmiyor ve mesafeli hareketleri taklit edebiliyor. Stüdyonun söylediğine göre teknolojinin sunduğu temassız etkileşim türü çeşitli hareketler de içerebiliyor. Yani kullanıcının eliyle itme veya çekme hareketleri yapması durumunda, buton içeri veya dışarı hareket edebiliyor. Kayan bir hareket tercih edilmesi durumunda ise birkaç tuş birden kullanıcının parmağını takip edebiliyor.

Adventure İstanbul

temassız

Stuck Design, salgın sürecinde çıkan birçok temassız teknolojilerin statik sensörle birlikte aktif olan butonu belirtmek için ışık veya ses kullandığını söylüyor. Bunun için Kinetic Touchless ile ses ve ışığın da ötesine geçildiğini söyleyen stüdyo, temassız teknolojilere yeni bir yaklaşım getirildiğini belirtiyor.

Yukarıda da görülebileceği üzere stüdyo şu anda çalışan bir prototip geliştirmiş durumda. Ancak teknoloji anlık olarak hala bir deney statüsünde olup asansörlerde yerini alabilmiş değil.

Devamını oku

Aksesuar

100W Hızlı Şarj Destekli GaN Teknolojili Adaptörler!

Yazan:

Mobil aksesuar üreticilerinden olan Mcdodo, 100W hızlı şarj destekli GaN teknolojili adaptörler akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar için bugüne kadarki en yüksek şarj hızı sunan adaptörler üretti.Tüm dünyayla aynı anda Türkiye’de 499 TL’lik fiyatıyla satışa çıkacak.


İlginizi Çekebilir: Mcdodo, Mobil Aksesuar Ürün Gamını Genişletiyor!

reklam
Aorus reklamı

Galyum nitrür isimli yarı iletkenle üretilen GaN şarj adaptörleri hızlı şarj dünyasında öne çıkmayı hedefliyor. Silikon temelli geleneksel şarj cihazlarından daha az parçaya ihtiyaç duyduğu için ufak boyutlarda ama daha yüksek çıkış verebilen bu teknoloji, Mcdodo’nun da üzerinde çalıştığı en önemli konulardan biriydi. Mcdodo’nun tasarımıyla da oldukça iddialı olan 100W GaN şarjları, en hızlı şarj sürelerini en ufak boyuttaki adaptörlerle sunduğunun altını çiziyor. Bünyesinde birden fazla port barındıran Mcdodo GaN şarjlar, aynı anda akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar için kullanılabiliyor. Özel koruma teknolojisi ile cihazları güvenli bir şekilde şarj ettiğini de belirtiyorlar.

Adventure İstanbul

 

Mcdodo GaN 65W şarj adaptörü Samsung marka bir akıllı telefonu 90 dakikada yüzde 100 şarj edebildiğini iddia ediyor. 124 gramlık ağırlığıyla da taşıma kolaylığı sağlayan ve Type-C üzerinden 90 dakika içinde Macbook Pro ve MacBook Air’i hızlı şekilde tam şarj edebildiğini iddia ediyor. iPhone hızlı şarjıyla ise 30 dakikada yüzde 50 şarj imkanı sunduğunu belirtiyor.

 

Mcdodo GaN 100W şarj adaptörü Samsung marka bir akıllı telefonu 70 dakikada yüzde 100 şarj edebildiğini belitiyor. Yine Type-C üzerinden 70 dakika içinde Macbook Pro ve MacBook Air’i hızlı şekilde tam şarj edebiliyor. iPhone hızlı şarjıyla ise 20 dakikada yüzde 50 şarj imkanı sunuyor.

Devamını oku

Genel

Fortnite Terminatör ve Sarah Conor’ı oyuna resmen ekledi!

Yazan:

Fortnite

Fortnite Terminatör ve Sarah Conor’ı resmen duyurdu. Oyuncular efsanevi oyundan iki yeni karakteri oyun içinde kullanabilecek.


İlginizi çekebilir; Intel Alder Lake işlemcileri Eylül ayı gibi erken gelebilir

reklam
Aorus reklamı

Fortnite evrenine iki efsanevi karakter daha eklendi!

Oyun dünyasının önemli markalarından biri olan Fortnite, oyuncularına yenilikler sunmaya devam ediyor. Türünün başarılı örneklerinden biri olan Epic Games yapımı oyun, oyunculara her geçen gün yeni karakterlerin müjdesini vermeye devam ediyor. Futbol dünyasından çizgi roman dünyasına birçok karakterin eklendiği oyuna, efsanevi film serisi olan Terminatör’den iki yeni karakter daha ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Predator karakterini oyunculara sunan sevilen oyun, Terminatör film serisinden T-800 ve Sarah Conor karakterlerini oyuncularla buluşturdu.

Adventure İstanbul

Xbox‘ın resmi YouTube kanalından yayınlanan bir fragmanla duyurulan karakterler, oyuncuların oyun içi kullanabileceği kozmetik ürün kategorisinde bizleri karşılıyor. Evrene süper kahramanları hatta futbolcuları ve futbol takımlarını dahi ekleyen Epic Games, bu sayede daha fazla oyuncuya ulaşmaya hazırlanıyor. Sadece karakterleri eklemeyen oyun, filmlerde gördüğümüz ekipmanları da oyuncular ile buluşturmaya hazırlanıyor. Terminatör film serisi ile alakalı bir özel etkinlik olup olmayacağı henüz bilinmezken, görünüşe göre Epic Games bu özel lisansları almaya devam edecek gibi duruyor. Bakalım Terminatör hayranları Epic Games’in umduğu ilgiyi oyuna verecek mi bekleyip göreceğiz.


Fortnite oynarken su gibi akıp geçen zamanı kontrol altına almanızı sağlayacak akıllı saatlere, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!


 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler