Sosyal medya

Televizyon

Philips 803 Serisi OLED Android TV neler sunuyor? (VIDEO)

Philips 803 Serisi OLED Android TV

Philips 803 serisi OLED Android TV neler sunuyor? Bu videomuzda, bir süredir ofisimizde kullandığımız modelin özelliklerine yakından bakıyoruz.

reklam
HONOR MagicWatch 2

Philips 803 serisi OLED Android TV özellikleri

Televizyonun tasarımıyla başlayacak olursak ilk dikkatimizi çeken nokta, modelin ultra ince yapıda olması oldu. Zira panelin kendisi sadece 4 mm’lik bir inceliğe sahip. Tasarımı perçinleyen bir diğer detay ise ön tarafın neredeyse tamamen çerçevesiz olması. Böylece TV izlerken çöze batan kalın çerçeveler yerine neredeyse sadece ekranı görüyorsunuz ve doğal olarak televizyon gözünüze çok daha hoş görünüyor.

Philips’in imzası haline gelmiş Ambilight teknolojisi tabii ki bu modelde de yer alıyor. Televizyonun arkasında üç taraflı şekilde konumlandırılmış Ambilight aydınlatmaları, izlediğiniz sahneye uyumlu şekilde duvarınıza ışık yansıtıyor. Bu hem izlediğiniz görüntünün daha göz alıcı görünmesini sağlıyor hem de izlediğiniz görüntünün renkleri ile bütünlük sağladığı için ekran olduğundan daha büyük görünüyor. TV’nin için de Ambilight aydınlatması ile ilgili birçok farklı mod ve ayar bulabiliyorsunuz.

Görüntü kalitesi ve teknik özellikler

Yavaş yavaş televizyonun teknik özelliklerine ve görüntü kalitesine gelecek olursak 55 inç boyutlu ekranda OLED panel ve 4K çözünürlük karşımıza çıkıyor. Tabii ki görüntü kaltesini belirleyen yegane unsur OLED panel avantajları. Bildiğiniz gibi OLED teknolojisi, tasarımsal olarak incecik üretilebilmesine karşın hem çok yüksek parlaklık seviyelerine çıkabilmenize hem de gerçek siyahlar elde edebilmenize olanak tanıyor. Bu noktada modelin görüntü kalitesini belirleyen en önemli bir diğer unsur, TV’nin içerisinde yer alan ikinci nesil Philips P5 Perfect görüntü motoru. Bu görüntü motoru izlediğiniz görüntüleri, sahip olduğu algoritma ile izlediğiniz her şeyi otoamtik olarak optimize ediyor ve yüksek işleme gücü ile kaliteyi arttırıyor.

Philips 803 serisi işletim sistemi olarak Android kullanıyor. Şu anda TV’nin içerisinde Nougat sürümü olmasına karşın Oreo güncellemesinin geleceği belirtiliyor. Android işletim sistemiyle beraber Google Asistan’a ulaşabiliyor ve televizyonunuzu sesli olarak kontrol edebiliyorsunuz. Bu sayede tuttuğunuz takımın son maçının kaç kaç bittiğini veya o günkü hava durumu gibi aklınıza gelen hemen hemen her şeyi asistana sorabiliyorsunuz. Tabii ki Android işletim sistemiyle beraber Google Play Store’da yer alan birçok farklı uygulama ve oyun da erişilebilir durumda. Ancak oyun performansı konusunda beklentilerinizin çok yüksek olmaması gerek. Zira grafik gücü anlamında üst düzey oyunlar TV’de pek akıcı şekilde oynamak mümkün değil.

Bu arada TV ile beraber iki farklı kumanda geliyor. Bunlardan birinde sesli kontrol için mikrofon bulunuyor ve TV arayüzünde çok daha kolay gezinebilmeniz adına bir joystik tasarımını kullanıyor. Diğerinde ise ihtiyaç duyabileceğiniz Netflix tuşu ile birlikte, tam teşekküllü bir klavye bulunuyor.

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Televizyon gibi monitör! | ROG Strix XG438Q (43 inç, 4K, HDR, 120 Hz)

Televizyon gibi monitör! | ROG Strix XG438Q (43 inç, 4K, HDR, 120 Hz)

ROG Strix XG438Q monitör incelemesiyle karşınzıdayız. 43 inç boyutundaki 4K HDR destekli devasa monitör olan XG438Q, 120 Hz 4 ms panelle tam bir televizyon olarak karşımıza çıkıyor.


İlginizi çekebilir; En süper ekran kartı! | ROG Strix GeForce RTX 2080 Super Advanced Edition

reklam
HONOR MagicWatch 2

ROG Strix XG438Q özellikleri

Büyük, çok büyük bir oyuncu monitörü olan XG438Q, akıcı oyun görüntüleri için 120Hz yenileme hızına sahip 43 inç yansımasız 4K çözünürlüğüyle geliyor. Ayrıca HDR desteğine sahip olan Strix XG438Q, DisplayHDR 600 ve Radeon FreeSync 2 HDR ile HDR teknolojisi ve %90 DCI-P3 profesyonel renk gamı ile yüksek kontrast ve renk performansı sağlıyor.

Kumandalı monitör

Kutudan çıkan kumandası ile rahat bil kullanım vadeden Strix XG438Q bu kumanda üzerinden kaynaklar arasında geçiş ve GameVisual ile GamePlus özelliklerini kullanmamızı sağlıyor. ROG Strix XG438Q’da bulunan iki adet dahili 10 W stereo hoparlör ve özel ASUS SonicMaster teknolojisi zengin ve tatmin edici ölçüde gerçekçi sesler oluşturuyor ancak sesin çoğunluğunun arkaya gidiyor olması biraz sorun yarattığı da açık.

ROG Strix XG438Q, Aura Sync ekosistemindeki bileşenler ve çevre birimleriyle senkronize bir ortam aydınlatması oluşturabiliyor. Böylece diğer Asus birimleriyle ortak bir aydınlatma sağlayabilirsiniz.

Ekranı dörde kadar bölün!

Strix XG438Q resim içinde resim ve yan yana resim desteği bulunan cihazda 43 inç gibi deniş bir alanı dikey ve yatay ikiye bölme, dört farklı kaynaktan dört farklı görüntüyü aktarma sağlayabiliyor.

ROG Strix XG438Q teknik özellikleri

 • 43″(109.22cm) 16:9 3840×2160 120Hz 4 ms %90 DCI-P3 HDR-10 ekran
 • FreeSync 2 HDR
 • 10W x 2 Stereo RMS hoparlör
 • 974.58 x 631.31 x 242.19 mm boyut
 • 15.3 kg ağırlık
 • GamePlus
 • GameVisual
 • Düşük Mavi Işık
 • Adaptive-Sync
 • Aura Sync projektör
 • 3x HDMI(v2.0)
 • 1x DisplayPort 1.4
 • 3.5mm PC ses girişi
 • 3.5mm kulaklık çıkışı
 • 2x USB 3.0 portu

Ürünün tüm detaylarını videoda görebilirsiniz. İyi seyirler…

Devamını oku

Genel

Philips OLED804 inceleme – OLED’in fark yaratan güzelliği!

Yazan:

Philips OLED804 inceleme

Philips OLED804 inceleme videomuzda, bugün satın alabileceğiniz en iyi TV modellerinden birine yakından bakıyoruz. Ayrıca sayfayı aşağıya indirerek, incelememizi yazılı haline de ulaşabilirsiniz. Bakalım bu TV modeli bizlere neler sunuyor?

Philips OLED804 inceleme – Tasarım detayları ve Ambilight

OLED804 modeline dışarıdan baktığınızda ilk gözünüze çarpan detay, TV’nin neredeyse tamamen çerçevesiz oluşu. Bu durum, doğal olarak TV’ye baktığınızda göze hoş gelmeyen çerçeveler yerine direkt olarak görüntüyü görebilmenizi sağlıyor. Ayrıca sözünü ettiğimiz model OLED panel kullandığından, neredeyse kağıt kadar ince bir TV’den söz ediyoruz.

reklam
HONOR MagicWatch 2

Philips OLED804 inceleme-2

Tasarım ve Philips dediğimizde tabii ki en önemli konulardan biri Ambilight aydınlatmalar. Bu modelde üç taraflı konumlandırılan Ambilight aydınlatmalar, izlediğiniz görüntüye göre duvarınıza ışık yansıtarak diğer rakiplerinde olmayan bir görsel deneyimi kullanıcılarına sunuyor. Ambilight aydınlatmalar, hem sahneye göre renk değiştirdiğinden çok daha göz alıcı bir görüntü sunuyor hem de duvara yansıyan renklerle TV ekranı bütünleştiğinden, televizyonunuz olduğundan daha büyükmüş gibi görünüyor.

Son olarak tasarım tarafında TV’nin arkasında konumlandırılmış 2 adet USB, 4 adet HDMI ve optik ses girişi gibi ihtiyacınız olan giriş çıkışları görebiliyorsunuz.

OLED kalitesi başka bir şey

Philips OLED804, 55 inç boyutlu 4K çözünürlüklü ve adından da anlaşılabileceği gibi OLED panel kullanan bir model. Şu anda bildiğiniz gibi televizyon modelleri arasında en iyi görüntü kalitesi sunan modeller OLED panel kullanıyor. Haliyle segment ve fiyat anlamında da en tepede olan modeller bunlar.

OLED’in kendisine has birçok avantajı var. Tasarım tarafında söylediğimiz gibi panel avantajı sayesinde incecik TV’ler üretebiliyorsunuz. Görüntü kalitesi noktasında ise başka gerçek siyahları sunabiliyor olmasıyla OLED’in çıplak gözle rahatlıkla fark edilebilecek birçok avantajı var. Ancak tabii ki bir TV modelinde sadece panel türü her şeyi belirlemiyor. Günümüzde aynı panel tipini kullansa dahi görüntü kalitelerinde önemli farklar görülebiliyor. Bunun da başlıca sebebi TV modellerinde kullanılan görüntü motoru farklılıkları.

OLED804 modelinde şirketin en tepe görüntü motorlarından biri olan P5 Pro Perfect kullanılıyor. Bu görüntü motoru sayesinde OLED panelin avantajlarıyla birlikte TV’nizde gördüğünüz içerikler anlık olarak görüntü motoru sayesinde iyileştiriliyor. Bu sayede doğal ten tonları, dokulu manzaralarda gerçeklik, bulanık olmayan hareketli sahneler gibi pek çok noktada avantajlar elde edebiliyorsunuz.

Görüntü kalitesinden söz ettiğimizde günümüzde popüler görüntü standartlarının destekleniyor olması bir hayli önemli. Bu modelde Dolby Vision, HDR10, HDR10+ ve HLG standartları destekleniyor. Böylece Netflix gibi platformlarda, bu standartları destekleyen içerikleri uyumlu bir şekilde TV’nizde izleyebiliyorsunuz.

Android 9 ve sesle kontrol

Son dönemde gördüğümüz birçok Philips TV modelinde olduğu gibi OLED804 modelinde de Android işletim sistemi yer alıyor. Android 9 sürümünü kullanan model, bu sayede Google Play Store‘da yer alan TV’ye uyumlu uygulamaları ve oyunları çalıştırabiliyor.

Android işletim sisteminin bu modeldeki önemli bir diğer avantajı ise Google Asistan ile birlikte sesle kontrol edilebiliyor olması. Kumanda üzerindeki mikrofon sayesinde sesli komutlarla TV’nizi kontrol edebilmek ve Google Asistan’a birçok farklı soruyu yönlendirebilmek mümkün. Örneğin sesli kontrol ile “Netflix aç” diyerek uygulamanın açılmasını sağlayabilir veya “Hava durumu” diyerek Google’dan konum bazlı sağlanan hava durumunu anında görüntüleyebilirsiniz.

Sonuç

Philips OLED804 modeli, gerek tasarım gerek Ambilight desteği gerekse de P5 Perfect Pro motoruyla birlikte sunduğu OLED panel avantajlarıyla bugün alabileceğiniz en iyi TV modellerinden bir tanesi.

Devamını oku

Genel

Philips The One (55PUS7304) incelemesi – Erişilebilir fiyata hepsi onda mı?

Yazan:

Philips The One (55PUS7304) inceleme

Philips The One (55PUS7304) inceleme videomuzda, şirketin en yeni TV serisinin öne çıkan özelliklerine yakından bakıyoruz. Bakalım The One serisi kullanıcılara neler sunuyor?

reklam
HONOR MagicWatch 2

Philips The One (55PUS7304) inceleme

Yıl başında tanıtılan The One serisi, tüketicilerin ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri ‘erişilebilir’ fiyatlarda sunmayı hedefliyor. Serinin “The One” isimlendirmesi de aslında buradan geliyor.

İsterseniz ilk olarak modelin tasarım özellikleriyle incelememize başlayalım. Philips‘in imzası hâline gelen ve patentli olması dolayısıyla sadece Philips marka televizyonlarında olan Ambilight teknolojisi, üç taraflı bir şekilde bu modelde de yer alıyor.

Bilmeyenler için Ambilight, televizyonun arkasında konumlandırılan ve izlediğiniz görüntüye veya sese göre renk değiştiren LED aydınlatmaları ifade eden bir teknoloji. Bu teknolojinin kullanıcılara sağladığı iki önemli avantaj var. Bunlardan birincisi tabii ki izlediğiniz görüntüye uyumlu bir şekilde LED aydınlatmalar duvara ışık yansıttığı için, gördüğünüz görüntü Ambilight olmayan bir televizyona göre çok daha şık görünüyor. Bu teknolojinin bir diğer avantajı ise duvardaki renkler ekranınızdaki görüntüyle birleştiğinden, televizyonunuz olduğundan daha büyük görünüyor.

Philips The One 55PUS7304 modelinde metal stand ile birlikte çerçevelerin de metal olması dikkat çekiyor. Zira bu fiyat segmentindeki farklı rakiplerde, genellikle plastik çerçeve kullanıldığını görüyoruz. Ürünün tasarım noktasında, rakiplerinden sıyrıldığı bir diğer konu ise 40 derece döndürülebilir formda olması.

Tüm HDR standartlarını destekliyor

Görüntü kalitesine gelecek olduğumuzda öncelikle teknik verileri sıralayalım. Bizim incelediğimiz model, 55 inç boyutlu LED panel kullanan ve 4K UHD çözünürlük sunuyor. The One serisinin belki de en önemli artısı, rakiplerinden farklı olarak bütün HDR standartlarını bünyesinde barındırıyor olması. Bu modelde de HDR, HLG, HDR10+ ve Dolby Vision desteklerinin tamamı yer alıyor.

Görüntü kalitesini belirleyen bir diğer unsur ise televizyonun içerisinde yer alan P5 Perfect görüntü motoru. Bu motor; netlik, kontrast ve hareket gibi pekçok alanda görüntüyü analiz ederek anlık olarak görüntünün iyileştirilmesinde görev alıyor.

Son dönemde satışa çıkan birçok Philips TV‘de olduğu gibi bu modelde de Android işletim sistemi yer alıyor. Bu sayede TV’nize Google Play Store‘da yer alan popüler uygulamaları ve oyunları yükleyerek TV üzerinde kullanabiliyorsunuz. Ayrıca kumanda üzerindeki Google Asistan tuşu ve mikrofon yardımıyla TV’nize sesli komutlar verebiliyorsunuz. Bu sayede “Fenerbahçe’nin son maçı ne oldu?” gibi Asistan temelli sorularla birlikte “Netflix uygulamasını aç” gibi komutlar verebilmek mümkün.

Philips The One (55PUS7304) inceleme kumanda

Kumanda üzerinde Netflix ve Rakuten TV uygulamasına direkt erişim için tuş yer alıyor. Ayrıca Google Asistan ve Ambilight özellikleri için de ayrıca bir tuş yer alıyor. Ancak bu sefer klavyenin arkasında klavye olmadığını belirtelim. Bizce klavyenin olması, sesle kontrol olmasına karşın güzel olurdu.

Son olarak bizim incelediğimiz 55 inç boyutlu modelin tavsiye edilen satış fiyatı 5999 TL olarak belirlenmiş durumda. Televizyonla ilgili daha fazla bilgi almak için bu websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Devamını oku