Sosyal medya

Finans

PayPal Türkiye’ye Veda Ediyor

Dijital dünyanın en önemli ödeme sağlayıcılarından PayPal, Türkiye’deki operasyonunu durduruyor. Sebep: Türkiye’deki başvurularının reddedilmesi.

Mevzuat, ülkemizde bir uluslararası firmanın daha iş modelini kökünden değiştirmesine sebep oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘na yapılan başvurularının reddedilmesi üzerine faaliyetlerinin durdurulması yönünde alınan kararı uyguladığını belirten PayPal, Türkiye’deki tüm etkinliğine son verecek.

Son tarih 6 Haziran 2016

6 Haziran’a kadar hesaplarına girerek işlem yapabilecek olan kullanıcılar bu tarihten sonra yalnızca Türkiye’deki banka hesaplarına para gönderebilecek; PayPal üzerinden bir yerlere ödeme yapma imkânı ise artık olmayacak. Eğer Türkiye’de bir banka hesabınız yoksa herhangi bir banka hesabı (ülke fark etmez) eklemek için sisteme giriş yapmanız yeterli.

paypal-teb-nakitYıl 2014. PayPal Nakit tanıtımında böyle mutlu sahneler vardı. Hepsi mazide kaldı.

Daha önceleri TEB ve İninal‘ın desteğiyle PayPal Nakit markasıyla ön ödemeli kart hizmeti de sunan firma, 1 Mayıs’ta karta yapılacak yüklemeleri durdurmuş, 31 Temmuza’a kadar da karttaki bakiyeyi kullanma veya bankadan çekebilme imkânı sağlamıştı. Türkiye’den çekilme kararıyla ön ödemeli kart hizmetinin sonlandırılması arasında bir bağlantı olup olmadığı ise şu an için belirsiz.

PayPal mücadeleyi bırakmayacak

Paypal enseyi karartmış değil. “Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir” diyen PayPal bu esnada yerli ve yabancı rakiplerine karşı ne kazanır ne kaybedercek, bunu bekleyip göreceğiz. Yerli lisans sahibi bankalarla çalışan finansal teknoloji (fintech) firmaları da bu esnada boş durmayacağı için yeni ürün ve hizmetlerle ülkemizdeki dijital ödeme ekosistemini ele geçirmeye başlayabilirler. Tabii ki sınırları terk ettiğiniz anda PayPal geçer akçe olmaya davam edecek.

HWP

Genel Yayın Yönetmeni / Editor-in-chief @HWPtr

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finans

Alphabet YouTube gelirlerini açıkladı!

Alphabet YouTube

Alphabet YouTube gelirlerini açıkladı! 2006 yılında YouTube‘u satın alan Alphabet ilk defa elde ettiği gelirleri açıkladı.

Alphabet YouTube’u 2006 yılında 1.7 milyar dolara satın almıştı. Geçen yıllar boyunca sevilen video platformu dijital tüketimin merkezine oturdu. Muhtemelen Google‘ın tahmin ettiğinden dahi fazla popülerleşen platformun gelirleri bugüne kadar hiç açıklanmamıştı.

Bugün itibariyle ise Alphabet 2019 yılının ilk çeyreğinde YouTube’un ne kadar gelir elde ettiğini açıkladı. Yayınlanan rapora göre, 2019 yılı Ekim ve Aralık ayları arasında Google Youtube’dan 4.7 milyar dolar gelir elde etmiş. Tüm yılın gelirlerine baktığımızda ise elde edilen gelir 15.1 milyar dolara ulaşıyor. Bu rakam Google’ın tüm gelirlerinin %10‘unu oluşturuyor.


İlginizi çekebilir: YouTube 2019 için en çok izlenen oyunlar listesini yayınladı!


Peki Alphabet YouTube gelirlerini içeren raporu neden şimdi yayınladı? Rapora göre 2019 yılının dördüncü çeyreği, 2015‘ten bu yana şirketin en kötü dönemi oldu. Firmanın bu kötü gidişatı YouTube’un büyüme verileri ile maskelemek istediğini tahmin ediyoruz. Fakat rapor sonrasında Alphabet hisseleri %3 değer kaybına uğradı. Firmanın ileriki dönemler için planının YouTube ve Google Cloud servislerini büyütmek olduğu düşünülüyor.

Tabii ki Alphabet ekonomik bir sıkıntı yaşamıyor. Fakat yatırımcıların büyüme beklentilerini karşılamakta güçlük çekiyor. Raporun tamamına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Devamını oku

Finans

Sony, Mobil Cihaz Sektöründe Zararda!

Sony, mobil cihaz sektöründe bir türlü istediği başarıya ulaşamıyor.

2012 yılında Sony’nin başına geçtiğinden beri daha tutumlu ve kar etmeye yönelik adımlar atan bir şirket profili oluşturmaya çalışan şirket CEO’su Kaz Hirai, bu konuda başarılı oluyor diyebiliriz. Kar konusunda ciddi bir seviyeye ulaşan Sony, dahil olduğu pazarlarda 18,25 milyar dolar gelir etmeyi başardı. Şirketin yılın çeyreklerinde elde ettiği net kar ise 1,15 milyar dolar. Fakat buna karşın Sony’nin zarar ettiği bir bölüm halen mevcut; mobil cihaz.

Akıllı telefonların görüntü algılıyıcıları konusunda sektörün tartışmasız en başarılı firması olan Sony, elde ettiği karın büyük bir kısmını bu başarısına ve PlayStation’a borçlu. Şirket CEO’su Hirai de daha önceden bu iki alanda başarıyı hedeflediklerini vurgulamıştı. Ancak Hirai’nin üçüncü hedef alanı olan mobil sektörde beklenen başarı gelmedi. Hatta bu sektörde Sony, 22,1 milyon dolar gibi bir zarar da etmiş durumda.

Özellikle cihaz satışlarında ciddi bir azalma yaşayan Sony, mobil cihaz üretimi için gerekli ham madde fiyatlarının artmasından da nasibini almış. Gerçi mobil cihaz sektöründe Sony düzeyindeki firmalara baktığımız zaman Sony’nin daha az bir zarar içinde olduğunu da söylemek mümkün. Örneğin Sony’nin mobil cihaz sektöründeki rakiplerinden LG, 331 milyon dolarlık bir zarara uğramış.

Mobil cihazlar konusunda zarar etmesine karşın şirketi ciddi bir kar miktarına ulaştıran PlayStation ve oyunlarının işletme geliri 484,3 milyon dolar iken telefon görüntü algılayıcıları ile kazandığı işletme geliri 436,6 milyon dolar civarında.

Devamını oku

Finans

LG Electronics Bu Yıla Ait Mali Sonuçlarını Açıkladı!

LG Electronics üçüncü çeyrek mali sonuçlarını da açıkladı ve birinci çeyrek ile ikinci çeyrekteki 2017 kazançlarının devamını getirdiği görülmekte.

Şirket, ağırlıklı olarak ev aletleri ve hava çözüm bölümleri sayesinde gücünü koruyorken, ne yazık ki mobil iletişim şubeleri hala kâr sağlayamamakta. Şirket, 2016 yılının üçüncü çeyreğine göre %15 artışla 15.22 trilyon KRW (13.44 milyar $) gelir elde etti. İşletme geliri neredeyse iki katına çıkarak 516.1 milyar KRW (455.7 milyon $) oldu. 

Mobil İletişim gelirleri, 2,81 trilyon KRW (2,48 milyar ABD doları) tutarında çıktı. Bu durum, 2016 yılının üçüncü çeyreğine göre %8 artış sağlıyorken, bu yılın Nisan ve Haziran döneminden %4 daha fazla sağlamakta. Para çoğunlukla G6 amiral gemisinin satışından ve ayrıca LG Q6 ve LG K serisi gibi bazı orta kademe cihazlardan gelmekte.

Arka arkaya ikinci bir çeyrekte, mobil ticaret, bu sefer 375.3 milyar KRW (331.37 milyon $) işletme zararına sebep oldu. Dört LG biriminin de en kötü sonucuna sahip mobil ticaret, en azından 430 milyar KRW zarara sebep olan üçüncü çeyrek kadar kötü olmadı.

Gelecek çeyrekte LG, LG V30 üzerine yoğunlaşacağını ve hem kameralı hem de orta kademe LG Q6’nın satışlarını arttıracağını açıkladı. Şirket ayrıca karlarını optimize ederek, 2017 dördüncü çeyreğinde daha iyi sonuçlar beklediğini de ekledi.

 

Devamını oku