Sosyal medya

İnceleme

PanasonIc LumIx DMC-GH3

Bu fotoğraf makinesinde yok yok

Panasonic Lumix DMC-GH3 dijital fotoğraf makinesi, üstün özellikleriyle rakiplerine gözdağı veriyor.

Bir fotoğraf makinesi alacağım zaman, açıkçası aradan video kamera işini de çıkarmak isterim. Zira işim gereği buna ihtiyacım da var. Fakat buna rağmen bazı üst seviye modellerde video tarafında çok da başarılı sonuçlar elde edilemediği de oluyor. Panasonic Lumix DMC-GH3 ise bu duruma tepki olarak hazırlanmış başarılı bir fotoğraf makinesi.

Her şey elinizin altında

GH3’ün en çok dikkat çeken yanı, üzerinde çok sayıda fonksiyon tuşunun yer alıyor olması. Beyaz dengesi, ISO ve ışık ayarları için atanmış tuşlar bile deklanşörün hemen yanına konumlandırılmış. Çok sayıda işlevi değiştirilebilir fonksiyon tuşu da kasanın çeşitli yerlerine serpiştirilmiş. Üst tarafında yerleşik bir flaşa sahip olan ürünün sol tarafında, çoklu, zamanlı gibi çekimler için de ayarlamalar hazırlanmış. Ekranı dokunmatik olsa bile kullanıcıların bu ekranla uğraşmadan her ayarı yapabilmesi sağlanmış.

Lumix DMC-GH3’ün dijital vizörünün hemen altında yer alan ekranı, sol tarafa, dışa doğru açılarak çeşitli açılardan görülebilmesi sağlanmış. Yine de bu ekranın yukarı ve aşağı daha kolay hareket edebilmesini beklerdim. Fakat bu şekilde tasarlanmış olması, ekranın kullanılmadığında kapatılarak çizilmesinin engellenmesi sağlanıyor.

16 megapIksel çözünürlüklü sensör

Aynasız yapıdaki fotoğraf makinesinin sensörü, 17.3 x 13 mm boyutlarında. Gayet büyük bu sensör, 16 megapiksel çözünürlüklü fotoğraf çekebiliyor. 200 ila 12800 arasında ISO değeri sağlayabilen ürün, 1/4000’den başlayan pozlama hızlarına sahip. Ürünün kutusundan herhangi bir objektif çıkmıyor. Ayrıca objektif satın almak gerekiyor. Gerek kendi modları gerekse manuel ayarlamalarda oldukça hoş görüntüler elde edebildiğimiz DMC-GH3’ün asıl dikkat çeken yönü ise video kalitesi.

72 megabItlIk videolar

GH3, hem kulaklık hem mikrofon girişleriyle video çekimine hazır bir kamera. Harici mikrofon kullanması oldukça önemli bir artıyken, aynı zamanda kulaklıkla dinlenebilmesi de ürünün video konusundaki gücünü destekler nitelikte. Full HD çözünürlüğünde 1080p video kaydı alabilen ürün, kaydı 60 FPS olarak da yapabiliyor. Böylece slow motion videolar da çekebiliyoruz. Yüze odaklanma konusunda oldukça başarılı olan GH3, flaşının hemen arkasında tümleşik mikrofonlara da sahip.

Sonuç olarak: Fotoğraf makinesi olarak başarılı, video kamera olarak süper başarılı. 5DMark II’nin video konusundaki tahtını sallayan, güzel bir makine.

Neden alınır?

• Programlanabilir tuş sayısı

• Video kalitesi

• Ergonomisi

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Volkan Akduman

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval