Sosyal medya

Güvenlik

Norton, 2014 yılında çok iddialı olacak

Siber ortamda güvenlik yazılımları denince akla ilk gelen markalardan biri olan Symantec, Norton yazılımının 2014 yılına iddialı gireceğini detaylı bilgiler eşliğinde duyurdu. Symantec Kıdemli Direktörü Gerry Egan’ın verdiği ayrıntılarla, Norton’un 2014 yılı içerisindeki yeni ürünleri ve planları sizlerle.

Basın Bülteni

reklam
MSI reklamı

Yeni Norton —Gelişmiş koruma ve basitleştirilmiş kurulumunun yanı sıra yeni özellikleri  ile Windows 8.1 ile tam uyumluluk

Gerry Egan, Kıdemli Direktör, Ürün Yönetimi, Symantec Corp.

Kullanıcıları, online hayatta karşılaştıkları günümüz tehditlerinden koruyarak onların güvenliklerini sağlayan Norton’un ödüllü güvenlik çözümlerinin son versiyonlarını, kullanıcıların erişimine sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Yeni versiyonlar, sektörün öncü koruma ve performans kriterlerinin ötesinde olmasının yanı sıra, Windows 8.1’in yeni özellikleriyle de tam uyumludur.

norton-360

Symantec’in yaptığı 2013 Internet Güvenliği Tehdit Raporu’na ( 2013 Internet Security Threat Report, Volume 18) göre, zararlı kod yazılımlarının kolaylıkla cihazlara erişim sağlaması ve web sitelerindeki güvenlik açıkları nedeniyle web atakları 2012 yılında %30 dolaylarında artış sergiledi. Sonuç olarak, kullanıcılar yasal siteleri ziyaret ettiklerinde bile, cihazlarını ve kişisel bilgilerini olası saldırılara karşı riske atmış olabiliyorlar.  Norton’un yeni versiyonları ile herhangi bir performans kaybına neden olmaksızın yeni ve gelişmekte olan tehditlere karşı bugünün cihazlarını kapsamlı bir şekilde koruyoruz.

Yenilikler ve Güncellemeler

Ürün kullanıcı ara yüzlerinde bazı değişiklikler olmasının yanı sıra, yeni sürümlerde aslında önemli değişikler yer alıyor.  Norton’un her biri patentli 5 koruma katmanı,  güvenlik, performans ve kullanım açısından önemli gelişmeler kaydetti.  Bahsettiğim bu önemli gelişmeler şunları içeriyor:

–    Gelişmiş Onarım –  Gittikçe yaygınlaşan mevcut zararlı kod saldırılarının cihazlara yerleşen yan ürünleri, Windows sistem dosyalarına zarar verir. İşletim sistemini tekrar yüklemek ise kullanıcı için oldukça zaman kaybettiren bir süreçtir. Symantec Global İstihbarat Ağı’na (Symantec’s Global Intelligence Network) dayanarak Norton’un gelişmiş yeni onarım özellikleri, internet bağlantılı çok sayıda kaynak kullanımı sayesinde, zararlı yazlımlar sonucu zarar görmüş ve çalışmaz hale gelmiş Windows sistem dosyalarını daha hızlı ve bilgi kaybı yaşatmaksızın onarır.

–   Geliştirilmiş SONAR Motoru – Zararlı kod yazılımlarına karşı korunmak kedi-fare oyunu gibidir. Öyle ki, zararlı kod yazılım teknikleri her geçen gün gelişiyor ve biz de bunlarla mücadele etmek için aynı şekilde ürünlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Bu yıl özellikle davranış-bazlı koruma motoru olan SONAR’ı önemli derecede geliştirdik. SONAR öncelikli olarak, kötü amaçlı yazılımların yapısal değişikliklerine yönelik çalışıyor çünkü bu tür yazılımların fiziksel doğası değişirken aslında davranışsal eğilimleri değişiklik sergilemiyor. Sonuç olarak SONAR, en son geliştirilen yeni versiyonlarla, zararlı yazılım kodu olduğu belli olmadan yasal Windows işlemlerine sızan kod yazılımlarını keşfediyor ve durduruyor.

–   SONAR-destekli İyileştirme ve Temizleme  – Zararlı kod yazılımı saldırılarından sonra olanları anlamak bir suç sahnesini çözümlemek gibidir. Hilelerle dolu olabilir ve çözümü ustalık ister. SONAR, saldırının kanıtlarını daha sonra Norton onarım-teknolojilerinde kullanmak için kayıt altına alarak saldırı girişiminin etkilerini temizlemeyi ve iyileştirmeyi sağlar. Bu iyileştirme bize zararlı kod yazılımı saldırısının izlerini temizlemede ve sistemi orijinal haline getirmede yardımcı olur.

norton-antivirus

–    Daha Basit Kurulum ve Yönetim  – Güvenlik ürünlerini internetten indirmeyi tercih eden veya CD/DVD sürücüsü olmayan kullanıcılar için bu yeni versiyon daha gelişmiş bir yükleme ve kurulum deneyimi sunuyor. Kullanıcılar, güncel versiyonun cihaz türlerine göre çabuk ve kolay indirebilir ve bütün cihazlarının Norton sayesinde korunduğundan emin olabilirler.

–     Daha Hızlı Performans – Kullanıcılarımızın bilgisayarlarıyla günlük işlemlerini yürütürken, güvenliğin bir sorun olarak karşılarına çıkmasını istemediklerini biliyoruz. Dolayısıyla her yıl kendimize, birinci sınıf koruma sağlamayı görev edinirken, performans hızımızı da maksimum seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yeni versiyonlarla,  çıtayı yükseltmeye devam ediyoruz. Son yapılan testlere göre, ürünlerimizin son versiyonlarıyla bilgisayarın ön yükleme süresini geçen sene çıkarılan sürümlere kıyasla %15 ve indirme hızımızı da %10 artırdık. Tarama işlemleri sırasında 100MB’ı bulan hafıza kullanımı ise, bizim bugüne kadar sergilediğimiz en hızlı ve en yüksek performans değerine işaret ediyor. (Kaynak: PassMark, Ağustos 2013)

–    Geliştirilmiş Norton Kimlik Güvenliği – Bu yeni versiyon, Norton’un şifre yönetim aracına tamamen yeni bir görünüm getirdi. Yeni versiyonlar ayrıca, doğrudan araç çubuğunu kullanarak ileri form doldurma, sürükle-ve-bırak fonksiyonu ve full “vault searche”s yapma gibi olanaklar sunarak şifrelerin daha güvenli ve elverişli bir şekilde yönetilmesine yardımcı oluyor.

Norton 360 Multi-Device[1], Norton 360, Norton Internet Security ve Norton AntiVirus güvenlik çözümlerinin güncel versiyonları şu an, ABD’de çeşitli perakende noktaları ve www.norton.com adresinde kullanıcıların erişimine sunulmaktadır. Bir yıl süresince beş cihaza kadar koruma sağlayan Norton 360 Multi-Device için tavsiye edilen perakende satış fiyatı 99.99 dolar. Bir yıl boyunca üç bilgisayara kadar koruma sağlayan Norton 360 için tavsiye edilen perakende satış fiyatı ise 89.99 dolar.

Yine bir yıl boyunca üç bilgisayar için koruma sağlayabilen Norton Internet Security programının fiyatı da 79.99 dolar. Bir yıl boyunca bir bilgisayar için koruma sağlayan Norton AntiVirus programının tavsiye edilen satış fiyatı ise 49.99 dolar. Geçerli bir ürün aboneliği olan kullanıcılar, abonelik programı servisleri aracılığıyla en son ürün güncellemelerine kolaylıkla ulaşabilirler. Yeni Norton ürünleri versiyondan bağımsız olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Örneğin, 2013 yılının ürününü satın alan kullanıcılarımız ürün kodunu girdiklerinde otomatik olarak ürünün en son güncellemesini alarak en yeni Norton’u kullanmaya başlayabilirler.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google, çocukların verilerini toplayan üç uygulamayı yasakladı

Yazan:

Google Play Store çocuk

Google, çocuklar için yapılmış olan Princess Salon​, Number Coloring ve Cats & Cosplay isimli Android uygulamalarını, çocukların verilerini topladığı gerekçesiyle Play Store’dan kaldırdı. Teknoloji devi, Uluslararası Dijital Hesap Verebilirlik Konseyi tarafından bahse konu uygulamaların potansiyel riskler barındırdığının tespit edilmesi sonucu bu kararı aldı.


İlginizi çekebilir: App Store gelirleri, Google Play Store’u ikiye katladı

reklam
MSI reklamı

İnternette, özellikle 2 yaşındaki çocuğun bile kolaylıkla erişebileceği mobil cihazlarda, yetişkinlerin ve çocukların kendilerini koruyabilmeleri hiç kolay değil. Bunu fark fark etmeyen her kişi, ‘bana bir şey olmaz’ diye düşünüyor. Ancak kimileri var ki, çocukların dahi özel verilerini toplamayı kendisine bir iş(!) haline getirmiş durumdalar.

Çocukların verilerini ihlal eden üç uygulama Google tarafından kaldırıldı

Princess Salon​, Number Coloring ve Cats & Cosplay

Bunu yaparken, mobil cihazlarda çocukları çikolata dağıtarak kendilerine çekmeye çalışıyorlar. Android ve iOS’in sahipleri bu çikolataları engellemek için çok katı kurallar getirseler de, zaman zaman engelleyemedikleri de oluyor. Bu hafta Boston merkezli bir kâr amacı gütmeyen gözetim kuruluşu olan Uluslararası Dijital Hesap Verebilirlik Konseyi (IDAC), Google’ın gözünden kaçan üç adet zararlı Android uygulaması tespit etti.

IDAC araştırmacılarının söylediğine göre, yeni doğmuş bebek gibi masum görünen Princess Salon​, Number Coloring ve Cats & Cosplay isimli üç uygulama son zamanlarda genç kullanıcıların verilerini, Google’ın veri politikalarını ihlal etmek suretiyle toplayıp işlemeye koyulmuştu. Uygulamaların, telefonlardan Android ID ve AAID bilgilerini toplayan Unity, Appodeal, Umeng temelli geliştirici kiti sürümleri kullanarak verileri ele geçirdiği anlaşıldı.

Konuyla alakalı olarak Google, bu uygulamaların “çocuklara yönelik hizmetler” için kullanılmasına asla izin verilmeyen geliştirici kitlerini kullanarak, kendi veri politikalarını ihlal etmiş olduğunu açıkladı. Ayrıca şirket buna benzer sorunları yakalamak için hala ittifaklar ve çeşitli prosedürler üzerinde çalıştığını da ekledi. Politikalarını ihlal eden bir uygulama tespit ettiklerinde derhal harekete geçtiklerini vurgulayan Google yetkilileri, söz konusu uygulamaları da kaldırdıklarını ilave etti.

Şu andan itibaren uygulamaların Play Store sayfalarına erişilemiyor. Fakat Android açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğu için ve bir uygulama Play Store’da olmasa bile yüklenebildiği için, bu noktada ebeveynlerin çok dikkatli olmaları ve denetimi elden bırakmamaları gerekecek.

Devamını oku

Güvenlik

Zoom uçtan uca şifreleme özelliğini nihayet sunmaya başlıyor

Yazan:

Zoom, çarşamba günü yaptığı duyuruda önümüzdeki haftadan itibaren uçtan uca şifreleme (E2EE) desteğini sunmaya başlayacağını söyledi. Popüler video konferans platformu, özelliği daha önce beta olarak kullanıma sunmuştu.


İlginizi çekebilir: Zoom, tüm uygulamalarına iki faktörlü doğrulama özelliği ekledi

reklam
MSI reklamı

Zoom uçtan uca şifreleme, ücretsiz ve ücretli hesaplara sunuluyor

Zoom uçtan uca şifreleme

Pandemi sürecinde yıldızı parlayan video konferans platformu Zoom’un yetkilileri, çarşamba günü paylaştığı blog gönderisinde uçtan uca şifreleme desteğini kullanıma sunmaya hazır olduklarını söyledi. 4 aşamadan oluşan sunumun ilk aşamasında E2EE desteği teknik ön izlemeyle yayınlanacak. Bu aşamada Zoom, ilk 30 gün için kullanıcılardan uçtan uca şifreleme hakkında geri bildirim toplamak istediğini söylüyor.

Özellik kullanıma sunulduğunda toplantı sahipleri E2EE’yi hesap, grup ve kullanıcı düzeyinde etkinleştirebilecek; uçtan uca şifreleme etkinleştirildiğinde, tüm katılımcıların şifreli bir toplantıya katılabilmesi için kendi hesaplarında da ayarı etkinleştirmeleri gerekecek. Ayrıca Zoom, uçtan uca şifrelemeyi ücretli veya ücretsiz fark etmeksizin tüm hesaplara sunacağını da ilave etti.

Daha önce, şirket yalnızca kurumsal kullanıcılara E2EE’yi vereceğini söylemiş, ancak gelen yoğun tepkiler neticesinde bu özelliği ücretsiz hesaplara da genişletmişti. Bu bağlamda ücretsiz ve ücretli Zoom kullanıcıları, uçtan uca şifrelemeyle desteklenen bir toplantıda 200’e kadar katılımcıya ev sahipliği yapabilecek, elbette ki toplantıların daha güvenli olması da ayrıca önem taşıyor.

GCM şifrelemesini temel alıyor

Zoom uçtan uca şifreleme
Zoom, uçtan uca şifrelemenin çalışma mantığıyla alakalı da bilgiler paylaştı. Buna göre E2EE, mevcut haliyle kullanılmakta olan GCM şifreleme sistemiyle aynı şekilde çalışıyor. Tek fark, Zoom’un katılımcıların hesaplarına atadığı güvenlik anahtarlarının dağıtım şekli olacak.

Mevcut haliyle bir toplantı başlattığınız zaman, Zoom’un bulut hizmeti şifreleme anahtarları üretiyor ve bunları tüm katılımcılara uygulama aracığıyla dağıtıyor; yani bir bilgisayarda üretilen anahtar, karşıdaki kişinin bilgisayarına Zoom uygulamasıyla gönderiliyor ve onun bilgisayarında çözülüyor. E2EE olduğunda ise Zoom, anahtarları üretip diğer toplantı katılımcılarına dağıtırken benzersiz bir şifreleme sistemi kullanacak.

Kullanıma sunulduktan sonra uçtan uca şifrelemenin etkin olduğundan emin olmak için, ekranınızın sol köşesini kontrol edebilirsiniz. Zoom, uçtan uca şifreleme özelliğinin çalıştığını bildirmek amacıyla toplantı ekranının sol üst köşesinde yeşil bir kalkan logosu ekleyecek. Ayrıca blog gönderisindeki açıklamaya göre Zoom, söz konusu uçtan şifreleme anahtarlarını kesinlikle bilmiyor.

Devamını oku

Güvenlik

Avrupa Birliği’nin gizlilik talimatları sonrası Facebook Avrupa’yı terk edebilir

Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın TikTok’a karşı uyguladığı sıkı tedbirler gündem olmuştu. Şimdi de veri güvenliği konusunda Facebook‘un başı dertte. Avrupa Birliği Facebook‘a resmen ilettiği ön emirde, Facebook’un Avrupa’daki kullanıcıların kişisel verilerini Amerika’ya transfer etmemesini ve verilerin Avrupa’da kalmasının gerekliliğini bildirdi. Facebook yetkilileri ise bu karar sonrası hem Facebook’un hem de Instagram’ın Avrupa’da devam etmeyebileceğini belirtti.

İlginizi çekebilir: Akıllı telefonlar ve Wi-Fi, hayati öneme sahip böcekleri öldürüyor

reklam
MSI reklamı

Avrupa Birliği, verilerin gizliliği konusunda sıkı bir politika izliyor. Bu politika doğrultusunda, Facebook‘a gönderilen ön emirde Avrupalı kullanıcıların verilerinin Amerika’ya transfer edilmemesi ve Avrupa’da kalması gerekliliği bildirilmişti. Facebook’a ciddi bir maddi külfet anlamına gelen bu karar sonrası, Facebook oldukça sert bir yanıt gönderdi. Facebook’un gönderdiği resmi yanıta göre, bu kararın askıya alınmaması durumunda Facebook ve Instagram‘ın Avrupa’daki faaliyetlerini durdurması söz konusu. Şirketin İrlanda ayağında veri güvenliği konusunda önemli bir göreve sahip Yvonne Cunnane yaptığı açıklamada, bu şartlarda şirketin Avrupa’daki servislerini durdurabileceğini belirtti.

Facebook ve Instagram Avrupa’da toplamda 410 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip. Şirketin Avrupa faaliyetini sonlandırması sonrası 410 milyondan fazla kişini bu uygulamalara erişimi kesilecek. Ancak Facebook’un bu tehdidine rağmen bu ihtimalin az olduğu ön görülmekte. Facebook‘un Avrupa‘da bir veri merkezi kurup verileri burada tutması daha olası gözüküyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler