Sosyal medya

Dizi/Film/Kitap

Netflix dizisi 50m2 yayınlandı: Konusu ve oyuncuları!

Netflix Türkiye, kara mizah türündeki orijinal dizisi 50m2 yani Elli Metrekare’yi yayınladı. Sekiz bölümden oluşan dizinin yapımcılığını BKM Film üstlenirken; Selçuk Aydemir ve Burak Aksak gibi usta isimler de senarist koltuklarında oturuyor.


İlginizi çekebilir: Netflix 200 milyon aboneye ulaştı

reklam

Netflix, son yayınladığı Türk dizisi Bir Başkadır sayesinde Türkiye’deki popülerliğine büyük bir ivme kazandırmıştı. Türkiye’deki yatırımlarına hız kesmeden devam eden şirket, bugün itibarıyla yeni Türk dizisiyle izleyicilerin karşısına çıktı. 50m2 olarak yazılan, Elli Metrekare şeklinde okunan kara-mizah türündeki dizinin başrolünde Engin Öztürk yer alıyor. Bu arada BKM Film’in yapımcısı olduğu dizinin toplam 8 bölümden oluştuğunu belirtelim.

Elli Metrekare dizisinin senarist ve yönetmen koltuğunda Burak Aksak’ın oturduğunu vurgulamamızda çok büyük fayda var. Zira Burak Aksak, aynı zamanda Leyla ile Mecnun gibi bir başyapıtı ülkemize kazandırmış ve bu nedenle de gönüllerde taht kurmayı başarmıştır. Hatta eminim ki çoğu Netflix kullanıcısı, sırf Burak Aksak yüzünden 50m2’yi uzun süredir heyecanla bekliyor.

reklam
Aorus reklamı

Senaryosuna Selçuk Aydemir’in de eşlik ettiği, Burak Aksak’ın ilk Netflix projesi olan 50m2 (Elli Metrekare) dizisini buradaki bağlantıya tıklayarak hemen şimdi izleyebilirsiniz. Bu arada dizinin sekiz bölümden oluşup, her bir bölümün ortalama 40 dk. olduğu bilgisini ekleyelim. Yani bir oturmaya tamamını izlemek istiyorsanız, gününüzün 5 saatini feda etmeniz gerekecektir.

Netflix 50m2 elli metrekare

50m2 (Elli Metrekare) oyuncuları kimler?

50m2 dizisinin başrollerini Engin Öztürk, Aybüke Pusat ve Cengiz Bozkurt olmak üzere üç önemli oyuncu paylaşıyor. Kürşat Alnıaçık’ın da aralarında olduğu Elli Metrekare oyuncu kadrosunda Tolga Tekin, Özgür Emre Yıldırım, Hasan Yalnızoğlu, Murat Kılıç, Gaye Gürsel, Yiğit Kirazcı, Tuğçe Karabacak, Cansu Dağdelen, Tuncay Beyazıt gibi isimler bulunuyor.

Elli Metrekare dizisinin konusu nedir?

İkinci bir şansı elde etmek kolay ama onu değerlendirmek sandığımızdan daha zordur. Gölge, kendisini büyüten Servet Nadir’in kirli işlerini yapmaktadır. Çocukluğuna dair hiçbir şey hatırlamayan Gölge, kendisini geçmişe bağlayan fotoğrafın peşinde koşmaktadır. Fotoğraftakilerin kim olduğunu araştırdıkça aslında bir yalanın içinde yaşadığını anlar. Mahalleli onu ölen terzi Adil’in oğlu Adem zanneder. Ne kadar zor olsa da mahalle Gölge’yi, Gölge de mahalleyi değiştirecektir.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizi/Film/Kitap

Netflix Orijinal yapımlarının sayısı pandemi nedeniyle düşüşte

Netflix

Netflix, 200 milyonu aşkın abonesiyle dünyanın açık ara en popüler dijital yayın platformu. Son senelerde üye sayısını katlamaya devam eden platformun büyüme hızı, pandemi yılında insanların evlerinde daha çok vakit geçirmesi sebebiyle ivmesine ivme katmıştı. Ancak görünen o ki, pandemi Netflix için genel anlamda faydalı olurken, bazı olumsuzluklar ve aksaklıklar da getirmiş. Salgın nedeniyle deyim yerindeyse tepe taklak olan prodüksiyon ve çekim takvimi, şirketin adeta ‘amiral gemisi’ diye niteleyebileceğimiz Orijinal yapımlarının sayısını bu yıl bir hayli düşürmüş…

Netflix Orijinal içeriklerinde pandemi yılı nedeniyle %12’lik düşüş

Netflix

reklam

Netflix ve Orjinal uzun süredir hayatımızda var olan ve artık birbirleriyle özdeşleştirdiğimiz iki kelime. Zira, platformun başarısının arkasındaki en büyük nedenlerden  bu şirketin bol keseden ürettiği Orijinal içerikleri. ABD’li yayın devinin en çok izlenilenler listesine baktığımızda bunu kolayca görebilmemiz mümkün. Bu listenin ilk 10’unu The Witcher, Bridgerton, Queen’s Gambit ve Birdbox vb. gibi Netflix Orijinal içerikleri işgal etmekte. Özetle, Orijinal serisi içeriklerin şirketin başarısı için bel bağladığı en önemli yapımlar olduğunu söylersek abartmış olmayız.


Bu haberi de sevebilirsiniz: Netflix hesap paylaşanların peşine düştü!

reklam
Aorus reklamı

Bugün gelen bilgilere göre, Netflix için kritik derecede önem arz eden bu yapımlar konusunda işler pek de iyi gitmiyor. Öyle ki, Orijinal içeriklerinin sayısı geçtiğimiz senenin bu dönemine kıyasla %12 azaldı. Şirket,  2020 yılının ilk üç ayında 180 adet Orjinal içerik yayımlamıştı. Bu sene ise bu sayı 159’a düştü. Hatta, aynı trendi Nisan ayında eklenilen içerikleri kıyasladığımızda da görmek mümkün. Zira geçtiğim yıl ayın ilk gününde eklenilen içerik sayısı 83 iken, bu rakam bu yıl için sadece 40. Uzmanlar bu düşüşün nedeninin ise pandemi dolayısıyla çekimlerde yaşanılan aksaklıklar olduğu konusunda hemfikir.

Diğer platformlar da aynı sıkıntıdan muzdarip

Netlfix

Görünüşe göre, içerik sıkıntısı Netflix’le sınırlı değil. Bloomberg’in raporuna göre, Hulu; Disney Plus; HBO MAX ve Amazon Prime Video gibi diğer dijital yayın devleri de aynı sorundan muzdarip. Örneğin, ABD’den çıkan birçok popüler yapımda imzası olan HBO şirketinin dijital platformu HBO MAX bu problemin etkilerini en güçlü şekilde hisseden markalardan biri. Öyle ki, platform “Generation” adlı yapımı dışında bu sene yayımladığı tüm içerikler çekimleri pandemiden önce yapılmış yapımlar. HBO MAX, geçtiğimiz sene bu dönem ise bu seneye kıyasla 5 katı içerik yayımlamıştı. Keza ayı durum yine başka bir ABD’ye özgü platform olan Hulu için de geçerli. Aynı şekilde, yakın zamanda ülkemize de giriş yapan Amazon’un platformu Prime Video da benzer sıkıntılar çekiyor. Şirketin Mart ayında en çok izlenen filmi “Coming 2 America” başka bir stüdyodan alınmış bir yapım. Gördüğünüz gibi trend oldukça belirgin. Pandemi dijital yayın devlerini kendi içeriklerini üretme konusunda büyük bir sıkıntıyı sokmuş durumda…

Çözüm animasyon yapımlar

Netflix

Pandeminin geleneksel yöntemle çekilen yapımlar üzerinde etkisi kesin. Peki bu durumda Netflix ve diğer platformlar çözümü nerde buldu? Bunun birden fazla cevabı olmasına rağmen en öne çıkanı animasyon yapımlar. Tahmin edebileceğiniz üzere, animasyon içerikler bir araya gelmeden de üretilebiliyor. Tabi, animasyon yapımların bu özelliği pandemi dönemi için büyük bir avantaj. Platfromlar bu avantajı bu zorlu dönemde sonuna kadar kullanmaya çalışmakta. Örneğin, Netflix  geçtiğimiz aylarda 2021 yılında 40 adet anime içerik yayımlayacağını açıklamıştı. Bu sayı platform için bir rekor.

Pandemi döneminde yeni içerik sıkıntısı yaşamaya başlayan platformlar için diğer çözümler ise eski yapımlar ve yabancı içerikler. Netflix bu dönemde çok daha fazla eski Hollywood filmi aldı. Keza yine aynı şekilde, şirket ABD dışı yapımlara da ağırlık verdi. Bu durumun iki nedeni var. İlk olarak, önceden çekilmiş yabancı yapımlar platformlar için büyük avantaj sağlamakta. Sadece orijin ülkelerinde yayımlandıklarından, Netflix vb. platformlar bunu dublaj/altyazı ekleyerek uluslararası pazardaki kullanıcılara sunabiliyor. Yabancı yapımların diğer bir avantajı ise her ülkedeki Covid-19 önlemlerinin aynı derecede sıkı olmaması. Salgını daha hafif geçiren ülkeler  yumuşak önlemler uyguluyor ve bu  çekimlerin gerçekleştirebilmesi için büyük avantaj. Bu nedenle, dijital yayın platformları ABD dışı ülkelere yönelmeye çoktan başladı bile. Bakalım yeni içerik sıkıntısı önümüzdeki aylarda ne durumda olacak…

Kaynak: BusinessInsider, Bloomberg

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Dizi/Film/Kitap

Rick and Morty 5. Sezon çıkış tarihi belli oldu! İşte fragman

Rick and Morty 5. Sezon

Rick and Morty için son zamanların en popüler animasyon dizisi desek herhalde abartmış olmayız. Hatta dizi, içinde bulunduğumuz pandemi dönemine de damgasını vurup, en çok izlenen yapım olmuştu. Yani, 4 sezondur izleyenleri ekrana kilitleyen dizinin rüzgarı hala tüm kuvvetiyle esmekte. Tabi, her ne kadar 4 sezonluk bölüm sayısına sahip olsa da, içerikleri daha hızlı tükettiğimiz şu günlerde dizinin hayranları 5. sezonu uzun bir süredir beklemekte. Neyse ki, dizinin yapımcısı Adult Swim bugün sevindirici haberi bizlerle paylaştı. Rick and Morty 5. Sezon yolda ve çok yakında bizlerle…


Rick and Morty gibi favori yapımlarınızı izleyebileceğiniz ve günlük işlerinizi halledebileceğiniz, uygun fiyatlı tabletler listemizi mutlaka incelemenizi öneriyoruz!

reklam

Rick and Morty 5. Sezon 20 Haziran’da ekranlarda

Rick and Morty

Rick and Morty’nin yapımcısı Adult Swim, bugün, dizinin hayranlarını sevindirecek haberi paylaştı. Merakla beklenen 5. Sezonun ilk bölümü, 20 Haziran günü Kuzey Amerika Doğu Yakası saati ile gece 23:00’da yayımlanacak. Yani, dizinin Türkiye’de muhtemel en erken yayımlanma tarihi için 21 Haziran sabah 06:00 suları diyebiliriz. Hatırlayacağınız üzere, bundan önceki 4 sezonu Türk izleyicisiyle buluşturan platform Netflix olmuştu. Yüksek ihtimalle yeni sezonun da Netflix Türkiye’de olacağını söyleyebiliriz. Ancak, bu konuda henüz resmi bir bilgi olmadığını da belirtelim. Ayrıca, 5. sezonun prömiyer yapacağı 20 Haziran gününün de, “Dünya Rick and Morty Günü” ilan edildiğini söyleyelim. Hatta, daha doğrusu, dizinin yapımcılarının deyişiyle, “sadece dünya değil, var olan tüm evrenlerin dört bir köşesinde kutlanacak, evrenler arası bir gün”. Buna ek olarak, yapımcı Adult Swim, Dünya Rick and Morty Günü’nde 5. Sezonun kamera arkası görüntüleri, özel sürprizler ve sezon içinden sırlar paylaşacağını da söyledi.

reklam
Aorus reklamı

Bu haberi de sevebilirsiniz: Mortal Kombat Movie’den ilk fragman geldi!


İşte 5. Sezonun fragmanı

Lafı daha fazla uzatmadan, sizleri 5. Sezon fragmanıyla başbaşa bırakalım:

Fragmanın en dikkat çeken anlarından biri belki de Rick’in gözlerinden Voltron’u görmemiz. Diğer bir dikkat çeken detay ise içinde marlini barındıran tuhaf ve çılgın bir gezegen. Tabi, geçen sezondan kalan soru işaretlerinin de yavaş yavaş cevaplanmaya başlandığını da fragmanda görmekteyiz.

Rick and Morty’nin konusu

Rick and Morty

Rick and Morty 5. Sezon yolda. Ancak, diziyi henüz izlememiş okuyucularımız için spoiler vermeden dizinin konusunun şöyle bir üstünden geçelim. Öncelikle, dizinin prodüktörlük koltuğunda meşhur Community dizisinden tanıdığımız yapımcı Dan Harmon’ın oturduğunu söyleyelim. Diziyi izleyip izlememe konusunda hala kararsızsanız, umarız bununla birlikte sizi az da olsa ikna edebilmişizdir.

Rick and Morty, Rick adında çılgın bir bilim adamı ve onun Morty adındaki torununun hikayesini konu alıyor. Rick ve Morty, dizi boyunca tehlikeli ve bir o kadar da komik olan çeşitli maceralara çıkıyorlar. Tabi, bu maceralar dünyamızla sınırlı kalmayıp, evrenin çeşitli bölgelerine kadar sıçrıyor. Hatta birden fazla evren dersek daha doğru olur. Bu maceralar ise sadece Rick ve Morty ikilisiyle sınırlı değil. Zira, Rick, birlikte yaşadığı kızı Beth’in kocası Jerry’yi ve diğer torunu Summer’ı da bu absürd maceralara sürüklemeyi ihmal etmiyor. Ana karakterimiz Rick, biraz eksantrik bir kişilik, biraz da içkiyi fazla seviyor tabi. Morty’den bahsetmek gerekirse de, kendisi için Rick’e göre çok daha normal, ancak biraz saf diyebiliriz. Bu zıt ikilinin maceralarını sizin de keyifle izleyeceğinizi düşünüyoruz.

Rick and Morty’de şimdiye kadar neler oldu?

Rick and Morty

Başlamadan uyaralım, spoiler içerebilir!

#1 – Sezon 1

11 bölümlük sezonun başlarında Rick, Morty ve ailenin geri kalanını tanıdık. Sezon boyunca çeşitli maceralara atılan ikili, daha ilk sezondan bizi güldürmeyi başardı. Bu sezonun dikkat çeken maceralarına ise, Jurassic Park benzeri anatomi parkındaki bölümü, herkesin Morty gribine yakalandığı bölümü ve ikilinin uzaylılar tarafından kaçırıldığı bölümü örnek verebiliriz. Son iki bölüm ise hikaye açısından önemli. Açıkçası bu bölümleri spoiler vermeden anlatmak pek mümkün değil. Bu yüzden eğer merak ediyorsanız izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

#2 – Sezon 2

10 bölümlük bu sezon, Rick, Morty ve Summer’ın zamanı durdurup beraber zaman geçirdiği bir bölümle başladı. Bu sezonun belki de en güzel bölümlerinden biri ise Total Rickall adlı bölümdü. Kimin parazit uzaylı, kimin gerçek olduğunu anlamaya çalışırken ne yazık ki Beth, hepimizin favori karakterlerinden Mr. Poopybutthole’u öldürdü. Geri kalan bölümler de bir bu kadar eğlenceliydi.

#3 – Sezon 3

Yine 10 bölümlük olan bu sezon belki de en eğlenceli sezonlardan biriydi. Bu sezonun hikaye açısından önemli kısmı ise son bölümde geldi. Rick’ten artık bıkan aile, ondan ayrı normal bir hayat yaşamaya karar verse de işler o kadar kolay olmadı.

#4 – Sezon 4

Yine çok eğlenceli olan bu sezonun belki de en dikkat çeken yanı Elon Musk’ın konuk olduğu bölümdü. Musk’ın dizideki karakterinin ismi ise “Elon Tusk”tı ve Tuskla’nın CEO’su, Rick’in yakın arkadaşıydı.

Rick and Morty 5. Sezon bakalım bizleri nasıl maceralara sürükleyecek…

Kaynak: IGN

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Dizi/Film/Kitap

Coming 2 America 2021’in en iyi çıkış yapan internet filmi oldu!

Yazan:

Coming 2 America

Coming 2 America filmi gündemde kalmaya devam ediyor. Amazon’a göre sevilen film 2021 ve son 12 aylık dönemde en iyi çıkış yapan yapım olmayı başardı.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Samsung Galaxy SmartTag ile evde kaybolan eşyaların sonu mu geliyor?

reklam

Amazon’a göre Coming 2 America bu yılın en iyi çıkış yapan internet filmi!

İnternetten dizi ve film yayıncılığı gelişmeye devam ediyor. Netflix‘in başarısının ardından birçok firma kendi platformunu oluşturma kararı aldı. Bu yarışa dahil olan Amazon firması da Prime Video ile başarılı işlere imza attı. Coming 2 America filmini uzun bir aradan sonra hayranları ile buluşturan firma, görünüşe göre ilk izlenimlerden mutlu. Firma yaptığı açıklama ile filmin 2021‘in en iyi çıkış yapan içeriği olduğunu iddia etti.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada üzerinden ulaşabilirsiniz!

reklam
Aorus reklamı

Her ne kadar Amazon film için iddialı cümleler kursa da resmi rakamlar henüz açıklanmadı. Ayrıca filmin Meta Critic puanı da pek iç açıcı değil. Filmi beğenenler kadar sert bir şekilde eleştirenler de fazlaca mevcut. Başrolünde Eddie Murphy‘nin yer aldığı yapım 1988‘de çıkan Coming to America‘nın devamı niteliğinde izleyenleri karşılıyor. Filmin yönetmenlik koltuğunda ise Craig Brewer ve John Landis yer almakta. Bakalım bu yılın büyük yapımlarından olan film başarısını sürdürecek mi bekleyip göreceğiz. Filmi Amazon Prime üzerinden rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler