Sosyal medya

Aksesuar

Monster Pusat Oyuncu Aksesuarları İncelemesi (VİDEO)

Monster Pusat

Oyuncu dizüstü bilgisayarları konusunda ülkemizdeki en önemli marka haline gelen Monster’ın Pusat serisi aksesuar ailesini inceliyoruz. Bu ailede sunulan Pusat V3, V5 ile V5 Oyuncu Faresi, Pusat Oyuncu Mousepad, Pusat K1 Mekanik Oyuncu Klavyesi ve Pusat Virtual 7.1 RGB Oyuncu Kulaklığı yer alıyor.

Monster, oyuncu dizüstü bilgisayarlarının yanı sıra oyunculara özel aksesuarlar da üretmeye başlayan Monster, fare, klavye, mousepad ve kulaklık gibi üretimlere de başladı. 3 adet farklı kullanıma yönelik fare çeşitleri sunan Pusat serisinin tüm ürünleri test masamızdaki yerini aldı.

Monster Pusat K1 Mekanik Klavye

Monster üretimi mekanik bir oyuncu klavyesi olan Pusat K1, 299 TL fiyatıyla dikkat çekiyor. Mavi anahtar kullanan ve bu nedenle MOBA ve MMO türü oyunlar için, yani espor için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Mekanik klavye anahtarları arasında en gürültülüsü olması sebebiyle ofis gibi ortamlarda kullanmak biraz sıkıntılı olsa da oyun konusunda oldukça rahat bir kullanım sağlıyor. Numerik klavyeyi de barındırması da bizim açımızdan bir artısı oldu.Tam RGB desteği sayesinde kendine özel yazılımı üzerinden renk seçeneği de sunan Pusat K1, 50 milyon basış ömrü, Windows tuşu vb tuşları kilitleme ve ergonomik tasarımı ile ele rahat oturan bir tarz sunuyor.

Monster Pusat Virtual 7.1 RGB Oyuncu Kulaklığı

Pusat serisinin bir diğer ürünü olan oyuncu kulaklığı olan Pusat Virtual 7.1, adında da belirtildiği gibi 7.1 surround sesi sanal olarak sunuyor. Geniş kulak pedleri ile rahat bir kullanım sağlayan kulaklık, otomatik ayarlanan kafa yastığı ile de her türlü kafa yapısına uyuyor. 50 mm sürücüleri ile güçlü bir ses sunan kulaklık, kumandası üzerindeki özel tuş ile üst seviye bir bass desteği de sunuyor. Hatta bu bass öyle yüksek ki, masa üstünde kendi kendine hareket edebiliyor ve %100 ses oranında kulağınızı gerçekten rahatsız edebiliyor.

USB üzerinden kablolu bağlantı sağlayan kulaklık, kumandası üzerinden ses açma ve kısma, mikrofonu açma kapama, surround sesi aktif etme ve RGB aydınlatmasını açma-kapama işlevi sunuyor. RGB desteğini kırmızı, turuncu, yeşil ve mavi renk ile kısıtlayan Pusat kulaklık, 119-3dB ses, 21 Ohm empedans gibi değerler sunuyor. Mikrofonu da sesli görüşme ve oyun içi konuşmalarda yeterli seviyede performans sergileyen kulaklık, 295 TL fiyatlandırmaya sahip.

Monster Pusat Oyuncu Fareleri

 

Monster’ın aksesuar tarafında tek klavye ve kulaklık modeli sunmasına rağmen fare tarafında farklı oyun stillerine yönelik 3 farklı model skalası mevcut. V3 modeli 94 TL, V4 modeli 176 TL ve V5 modeli ise 235 TL fiyatlandırmaya sahip olan modeller, bütçe dostu bir görüntü sergiliyor.

Pusat V3

V3 modelinden bahsetmek gerekirse 800-1200-1600-2400 ve 7200 DPI arasında geçiş imkanı sunması, hafif ve ergonomik yapısı ile dikkat çektiğini belirtmek gerek. Sert plastik malzeme kullanılan bu modelde 5 milyon tıklama ömrü sunuluyor. 500/1000 Hz tarama oranı geçişi sunan Monster Pusat V3, sağ tarafında iki adet programlanabilir tuş içeriyor. Lazer sensör kullanan bu fare genel kullanım ve tüm oyun türleri için güzel bir seçim olabilir.

Pusat V4

V4 modeline gelecek olursak, strateji, MOBA ve MMO tarzı oyunlara uygun yapısıyla ve ağırlığını kendi isteğinize göre ayarlayabilmenizi sağlayacak biçimde olmasıyla dikkat çekiyor. Üzerinde toplamda 18 adet programlanabilir tuş barındıran Pusat V4, sağ tarafında 12 adet tuşun yer aldığı büyük bir fare. 50-16400 DPI arasında değişebilen geniş bir aralık sunan V4, RGB renk desteği de sağlıyor. Bunu kendi yazılımı üzerinden fareye 4 farklı DPI kısayolu atayarak değiştirebilmeniz de sağlanıyor. Doku açısından V3 gibi plastik bir yapı olsa da daha yumuşak ve ele güzel bir hissiyat veren yapıda olması da önemli bir artısı.

Pusat V5

En tepe model oyuncu faresi olan Pusat V5 ise tüm özellikleriyle diğer modellere nazaran seçim sebebi olabilecek bir fare olarak dikkat çekiyor. Ayarlanabilir ağırlık, yumuşak ve kaliteli plastik malzeme kullanımının yanı sıra alt zemininde metal kullanılması da sağlam bir fare algısını daha ilk tutuşta sağlamayı başarıyor. Özellikle FPS ve TPS oyunlarında direkt olarak tercih edebileceğiniz Pusat V5, RGB desteğini 10 milyon renk skalasında sunuyor. 50-24000 DPI gibi fazlasıyla geniş bir hassasiyet aralığı sunabilen fare, üzerinde 11 programlanabilir tuş ile fareyi dilediğiniz gibi kullanım şekline sokabilmenize olanak veriyor.

Pusat Mousepad

Bir de mousepadinden bahsetmek gerekirse siyah ve yeşil rengin hakim olduğunu ilk olarak söyleyebiliriz. Biraz kalın yapıda, dokuma kumaştan üretilen ve altında kaydırmaz yüzey barındıran mousepad, 280 x 200 mm boyutunda orta büyüklükte geliyor. Kolay temizlenebilir, suya karşı dayanıklı yapıdaki mousepad, yumuşak yüzeyi ile de rahat kullanım vadediyor.

Sonuç olarak Monster markasına katılan Pusat ailesi piyasadaki rakiplere oranla iyi bir fiyat/performans ürünleri olmayı başarmış. Her ne kadar bizi en çok etkileyen ürün Pusat V5, en az etkileyen ise kulaklık olsa da tüm ürünler fiyatına göre beklenilen performansı sağlayabiliyor. Dilerseniz paket olarak sunulan Pusat V5 Oyuncu Faresi, Pusat Oyuncu Mousepad, Pusat K1 Mekanik Oyuncu Klavyesi ve Pusat Virtual 7.1 RGB Oyuncu Kulaklığı şeklindeki seti de 799 TL fiyatla satın alabileceğinizi de hatırlatalım.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

Solakların da kullanabileceği oyuncu faresi: ROG Strix Impact II

Solakların da kullanabileceği oyuncu faresi: ROG Strix Impact II

ROG Strix Impact II, ilk nesile göre daha hafif, daha iyi ve daha fazla tuş içeren yapısıyla dikkat çekiyor. Ama en önemli artısı ise solakların da kullanabileceği yapıda olması.


İlginizi çekebilir; FPS için özel klavye: ROG Strix Scope TKL Deluxe incelemesi


ROG-Strix-Impact-II

Günümüz oyun dünyasında ve özellikle oyuncu faresi seçimlerinde en büyük sorunlardan biri solak olmak diyebiliriz. Bunun için oldukça iyi seviyede bir oyuncu faresi olan ROG Strix Impact II, hafif ve iki elle kullanılabilen ergonomik yapısıyla dikkat çekiyor. Buradaki tek dezavantajlı nokta ise yan tuşların sol el kullanımında kullanması imkansız hale gelmesi olduğunu da belirtelim.

Sadece 79 gram ağırlığında ve 120 x 62.5 x 39.5 mm boyutlarında olan Impact II, USB bağlantısıyla kullanılan bir oyuncu faresi. Siyah rengi ve RGB aydınlatması ile dikkat çeken modelde daha önce sadece ROG logosunda yer alan aydınlatma seçeneği kaydırma ve ön tarafına da eklenerek zenginleştirilmiş.

ROG-Strix-Impact-II

Daha güçlü sensör

Artık 6200 dpi değerinde bir sensöre sahip olan ROG Strix Impact II, 220 IPS maksimum hız ve 30 G’ye kadar ivmelenme desteği de sağlıyor. Bu sayede hızlı hareketleriniz de anında aktarılabiliyor. Omron D2F ve Omron D2FC anahtarlarını kullanan ürün, bu tuş bölümüne de özel bir mekanizma yerleştirmiş.

Düz sağ ve sol tuş yerine açılı tuş yerleştirimi yapan ROG Strix Impact II bu sayede anahtar ile tuş arasındaki mesafeyi kısaltıyor.

ROG-Strix-Impact-II

DPI ayarı

Strix Impact II, DPI hassasiyet ayarını ürünün altına yerleştirmiş. Keşke ilk nesildeki gibi üstte yer almasını tercih ettiğimiz ayarda 400, 800, 1600 ve 3200 DPI aralığında değiştirilebilen seçenekleri dilerseniz PC üzerinde kuracağınız Armoury II yazılımı üzerinden de ayarlayabilirsiniz.

Ancak ürünün göze çarpan tek eksi yanının bu DPI butonunun altta konumlandırılması olduğunu belirtelim. Çünkü FPS oyunlarında bu DPI hassasiyet ayarının önemi çok büyük iken fareyi çevirip bu değişikliği akan oyunda yapmak maalesef imkansız hale geliyor.

ROG-Strix-Impact-II

Değiştirilebilir anahtarlar

Son dönemde ROG markalı farelerin en güzel yanlarından biri olan değiştirilebilir anahtarlar, farenizin ömrünü iki katına çıkarıyor. Hem tarzınıza ya da tercihinize göre dilediğiniz Omron anahtarını takabileceğiniz bu yapı, bozulmalarda da kolay müdahale imkanı sunuyor.

Genel olarak piyasada fiyat/performans açısından solak oyuncular için de kullanılabilir olmasıyla tasarımsal olarak takdir ediyoruz. ROG Strix Impact II, hafif, rahat kullanımıyla da tercih edilebilecek fare modellerinden biri olmayı başarıyor.

ROG-Strix-Impact-II

Devamını oku

Aksesuar

FPS için özel klavye: ROG Strix Scope TKL Deluxe incelemesi

ROG Strix Scope TKL Deluxe

FPS oyuncuları için özel olarak üretilen ROG Strix Scope TKL Deluxe hem rahat kullanımı, hem özel bilek desteği ve Cherry MX anahtarları ile geliyor.


İlginizi çekebilir; Asus’un Super’leri | ROG Strix GeForce RTX 2070 Super & 2060 Super Advanced Edition


ROG Strix Scope TKL Deluxe

Oyun tarihinin en popüler türü olarak kabul edebileceğimiz FPS oyuncuları için Asus mühendislerinin özel olarak tasarladığı klavye modeli olan Asus ROG Strix Scope TKL Deluxe, küçük yapısıyla bizleri karşılıyor. 356 x 136 x 40 mm boyutlarında olan klavyede numerik bölüm yer almazken 860 gr ağırlığıyla ve kaydırmaz pedleriyle masada sağlam bir şekilde duruyor. Bu ağırlığın en büyük sebebi ise sağlamlık sağlayan alüminyum üst plaka olduğunu da belirtelim.

Oldukça şık ve agresif görünüme sahip olan ROG Strix Scope TKL Deluxe, bu boyutları sayesinde rahatlıkla taşınabilir yapıda. Hem FPS meraklıları hem de profesyoneller için dizayn edilen Scope TKL Deluxe, sırt çantasında bile rahat taşınabilir durumda.

Cherry MX anahtarlar

ROG Strix Scope TKL Deluxe

Anahtar seçimi olarak doğrusal tarzdaki Cherry MX kırmızı anahtarlarını tercih eden Asus, 2 mm etkinleştirme mesafesı ve 4 mm toplam mesafeye sahip mekanik tuşlara yer vermiş. Ürünün tasarımındaki en dikkat çekici noktalardan biri ise soldaki CTRL tuşu olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle oyunlarda eğilmek için kullanılan ve FPS oyuncularının WASD’nin ardından belki de en çok tıkladığı tuş olan CTRL bölümünü daha geniş tutan Asus, bu sayede yanlışlıkla Windows tuşuna basmayı engelliyor. Elbette Windows kilit özelliği de bulunan Strix Scope TKL Deluxe, buna rağmen yanlış basım nedeniyle eğilmeyi geciktirerek kendisini tercih edenlerin vurulmasını da böylece önlemiş oluyor.

Aura Sync ile özel aydınlatma

ROG Strix Scope TKL Deluxe

Elbette bir oyuncu ürünü olan ROG Strix Scope TKL Deluxe için her bir tuşa özel RGB aydınlatma desteği de yer alıyor. Aura Sync ile kontrol edilebilen bu aydınlatmada Sabit, su damlası, dalga, tepkisel ve akım gibi farklı aydınlatma modları da yer alıyor. Parlaklığını da ayarlayabileceğiniz klavyedeki bu aydınlatmanın oldukça güçlü ve en parlak alanlarda bile rahatlıkla renklerin seçilebilir yapıda olduğunu da belirtelim.

Bilek desteği ile rahat kullanım

ROG Strix Scope TKL Deluxe

Son dönemde oyuncuların da fazlasıyla aradıkları bir parça olan bilek desteği ROG Strix Scope ailesinde Scope TKL Deluxe modeli ile geliyor. Manyetik olarak kolayca klavyeye tutunan bilek desteği, hafızalı köpük ile doldurulmuş ve oldukça rahat bir kullanım vadediyor.

ROG Armoury desteği

ROG Strix Scope TKL Deluxe

Asus’un ROG ekipman yönetim yazılımı ROG Armoury ile kontrol edebileceğiniz Strix Scope TKL Deluxe, beş tane modu bu uygulama üzerinden kontrol edip dahili belleğine kaydetmenizi sağlıyor. Windows kilit, makro ayarları gibi detayları da yönetebileceğiniz klavyede FPS için önemli olan %100 Anti-Ghosting ve N-Key rollover özellikleri de yer alıyor.

Gizlilik önemli

ROG Strix Scope TKL Deluxe

Oyuncuların gizliliğine de önem veren bu mekanik klavye, F12 tuşuna özel gizlilik tuşu atamış durumda. bu sayede F tuşları medya için ayarlıyken F12’ye basmanız halinde karşınızdaki tüm ekranlar simge durumuna küçültülüyor. Bilgisayarın sesi de tamamen kısılıyor. Tekrar basıldığında eski halinde tekrar açılıyor.

FN + FN Lock kombinasyonu ile F sırasını medya kontrolü ya da klasik F tuşları şeklinde değiştirmenize imkan veriyor. Böylece normal kullanımda tek tuşla medya kontrolü ve gizlilik tuşunu kullanırken, oyun ve diğer işlerinizde ise klasik F klavye dizilimini kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak Cherry MX kırmızı anahtarı, bilek desteği, gizlilik tuşu ve alüminyum kaplamasıyla FPS meraklıları ve turnuva oyuncuları için ideal olan Strix Scope TKL Deluxe şık, taşınabilir ve sağlam bir klavye olarak oyuncuların gönlünü çalmak için hazır görünüyor.

Devamını oku

Aksesuar

Babadan oğula Logitech kulaklıkları! | Pro X, G635, G432 ve G332

Babadan oğula Logitech kulaklıkları! | Pro X, G635, G442 ve G332

Logitech G oyuncu markasına ait en popüler oyuncu kulaklık modellerini inceliyoruz.


İlginizi çekebilir; Logitech diğer markalarla nasıl rekabet ediyor? | Röportaj


Sırasıyla Logitech G332, G432, G635 ve Pro X modellerine ve farklarına baktığımız bu videoda her modelin birbirinden üstün yönlerine göz atıyoruz. Özellikle mikrofon performansını da yansıttığımız videoda farklarını görebilirsiniz.

Logitech G332 özellikleri

Fiyat/performans noktasında oldukça iddialı bir model olan Logitech G332, 3,5 mm kulaklık girişi olan herhangi bir cihaz üzerinde rahatlıkla çalışabilecek formuyla geliyor. Yüksek dB değerlerine rahat çıkabilen kulaklık, uygun fiyatlı ürün arayanlar için en ideal modellerden biri konumunda.

 • Yükseklik: 172 mm
 • Genişlik: 81,7 mm
 • Derinlik: 182 mm
 • Ağırlık: (kablo olmadan): 280 g
 • Kablo Uzunluğu: 2 m
 • Sürücü: 50 mm
 • Frekans yanıtı: 20 Hz – 20 kHz
 • Empedans: 39 Ohm (pasif), 5000 Ohm (aktif)
 • Hassasiyet: 107 dB SPL/mW
 • Mikrofon Ses Alış şekli: Kardiyot (Tek yönlü)
 • Boyut: 6 mm
 • Frekans yanıtı: 100 Hz – 20 kHz

Logitech G432 özellikleri

Logitech G432, tasarım olarak G332’ye fazlasıyla benziyor olsa da kutu içeriğinden çıkan DAC ile 7.1 çevresel ses desteği sunarak ayrışıyor. Bu sayede G432 modelini hem USB hem 3,5 mm girişleri ile kullanabilir forma getirebilirsiniz. DTS Headphone X: 2.0 ile oyun sırasında düşmanların nereden geldiğini rahatlıkla duyacaksınız.

 • Yükseklik: 172 mm
 • Genişlik: 81,7 mm
 • Derinlik: 182 mm
 • Ağırlık: (kablo olmadan): 280 g
 • Kablo Uzunluğu: 2 mSürücü: 50 mm
 • Frekans yanıtı: 20 Hz – 20 kHz
 • Empedans: 39 Ohm (pasif), 5000 Ohm (aktif)
 • Hassasiyet: 107 +/-3 dBMikrofon Ses Alış şekli: Kardiyot (Tek yönlü)
 • Boyut: 6 mm
 • Frekans yanıtı: 100 Hz – 20 kHz

Logitech G635 özellikleri

Lightsync RGB desteğiyle tam bir oyuncu kulaklığı formunda olan Logitech G635, üzerindeki makro tuşlar sayesinde kolay değişiklikler yapabiliyor. Dahili DTS Headphone X: 2.0 desteğine sahip olan G635’i hem USB hem 3,5 mm kulaklık girişi ile kullanılabilir. Üzerindeki renkleri ve tüm kontrollerini de Logitech G Hub üzerinden yapabilirsiniz.

 • Yükseklik: 188 mm
 • Genişlik: 195 mm
 • Derinlik: 87 mm
 • Ağırlık (kablosuz): 344 g
 • PC Kablo Uzunluğu: 2,8 m
 • Mobil Kablosu Uzunluğu: 1,5 mSürücü: 50 mm (PRO-G)
 • Frekans yanıtı: 20 Hz – 20 kHz
 • Empedans: 39 Ohm (pasif), 5000 Ohm (aktif)
 • Hassasiyet: 93 dB SPL/mWMikrofon Ses Alış şekli: Kardiyot (Tek yönlü)
 • Boyut: 6 mm (Mic+)
 • Frekans yanıtı: 100 Hz – 10 KHz

Logitech Pro X Headset özellikleri

Tam bir profesyonel oyuncu kulaklığı olup e-spor dünyasında fazlasıyla tercih edilen bir konumda olan Logitech Pro X, Blue Voice destekli mikrofonu ile kusursuz bir ses sunabiliyor. Yayıncıların da ekstra bir mikrofona ihtiyaç duymadan rahatlıkla yayın yapabilmelerini sağlıyor.

 • Çatal: Alüminyum
 • Kafa bandı: Çelik
 • Kulak ve baş pedleri: Hafızalı Suni Deri Köpük
 • Ekstra kulak süngerleri: Hafızalı Köpük Kaplama
 • Uzunluk: 138 mm
 • Genişlik: 94 mm
 • Yükseklik: 195 mm
 • Ağırlık (kablosuz): 320 g
 • PC Kablo Uzunluğu: 2 m
 • Mobil Kablosu Uzunluğu: 1,5 m
 • Bilgisayar ayırıcısı: 120 mm
 • Sürücü: Karma örgülü PRO-G 50 mm
 • Mıknatıs: Neodimyum
 • Frekans yanıtı: 20 Hz – 20 kHz
 • Empedans: 35 ohm
 • Hassasiyet: 1 mW ve 1 cm’de 91,7 dB SPL
 • Mikrofon Alış Şekli: Kardiyot (Tek yönlü)
 • Tür: Elektret Kondansatörü
 • Boyut: 6 mm
 • Frekans yanıtı: 100 Hz – 10 KHz
Devamını oku