Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

MediaTek Çip Üretimi Yarışında Liderliğini Sürdürüyor

MediaTek

Counterpoint araştırma merkezi, akıllı telefon yonga setleri sevkiyatlarıyla alakalı üç aylık analizi yayınladı. Veriler, Mediatek Temmuz-Eylül 2021 döneminde Qualcomm karşısındaki liderliğini artırdığını, Unisoc’un ise bir başka büyük kazanan olup, çift haneli pazar payına ulaştığını ve Samsung’u geride bırakarak dördüncü sırayı aldığını gösterdi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, HiSilicon (Kirin) kan kaybetmeye devam ediyor ve sadece %2’lik bir dilime sahip.


Bakmakta fayda var: KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL İlk Modeli B9 İle Londra’da Tüm Dünyaya Sergilendi!


MediaTek’in bu yükselişinin giriş ve orta saeviye telefonlara yönelik 4G şebeke destekli işlemcilere olan talebin çok fazla olması olduğu düşünülüyor. Dünyada yaşanan çip krizini fırsata çevirmeyi başarabilen MediaTek, 5G destekli her beş telefondan ikisine yonga seti sağlamayı başarmış.

MediaTek

Küresel Akıllı Telefon Yonga Seti Sevkiyatları Pazar Payı, 2020 3. Çeyrek ve 2021 3. Çeyrek

Tedarik zinciri sorunlarına rağmen 5G pazarına Qualcomm liderlik ediyordu. Qualcomm, öncelikle Snapdragon 8 serisi yongaları ve birinci sınıf 5G modemleri de dahil olmak üzere temel bileşenlerin üretimi için çift yüklenici bulabilmesi nedeniyle NR bağlantısıyla yongaların %62’lik büyük bir payını almayı başardı.

 

Küresel 5G Akıllı Telefon Ana Bant Gönderileri Pazar Payı, 2020 3. Çeyrek ve 2021 3. Çeyrek

Qualcomm’un bu kadar 5G modem sevkiyatı gerçekleştirmesinin ana nedeni olarak da Apple’ın Eylül ayı içerisine iPhone 13 serisini piyasaya sunması ve insanların yeni iPhone modellerine olan talebi gösteriliyor. Ayrıca Apple, Bionic işlemcileriyle beraber çip dünyasındaki üçüncülüğünü koruyor. Ancak son çeyrek raporları açıklandığında bu çip krizinin Apple’ı da nasıl etkilediğini göreceğiz.

Unisoc’a gelirsek iki nedenden dolayı art arda üçüncü çeyrekte büyüme açıkladı. Bunlardan birisi Realme, Motorola, ZTE ve hatta Samsung gibi şirketler kurması, bir diğeri ise eskiden HiSilicon platformunu kullanan Honor’a çip satması. Honor’un Huawei’den ayrılmasından ve Google servislerine geri dönmesinden sonra hem satışlarını hem de pazardaki payını arttırmış oldu.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İmdat

Teknolojiyle içli dışlı, özellikle mobil teknolojiler üzerine hevesli bir o kadar da öğrenmeye açık Hardware Plus editörü ve yazarı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval