Sosyal medya

Sağlık/Tıp

MagSafe medikal cihaz kullananlar için tehlikeli mi? Apple uyardı!

MagSafe
Darüşşafaka

MagSafe, Apple’ın uzun yıllardır bilgisayarları için kullandığı bir manyetik sarj teknolojisi. Apple, geçtiğimiz sene bu teknolojiyi kablosuz sarjla birleştirip, iPhone 12 jenerasyonuyla birlikte hayatımıza aksesuar olarak tekrar sokmuştu. Teknoloji severler tarafından pozitif yorumlar alan MagSafe, görünen o ki, bazı kullanıcılar için ciddi sorunlara yol açabilir…


Hazır telefon aksesuarlarından bahsetmişken, sizler için binlerce ürün içinden özenle seçtiğimiz  telefon aksesuarlarına bir tıkla ulaşabilirsiniz!


MagSafe vücudunda yerleştirilmiş medikal cihaz taşıyanlar için tehlike yaratabilir

MagSafe

MagSafe teknolojisine sahip kablosuz sarj aletleri, iPhone 12’lerde bulunan kablosuz sarj bobinlerine manyetik olarak tutunup telefonu sarj etme prensibiyle çalışıyor. iPhone 12’ler ve MagSafe’li aksesuarlarda bulunan bu mıknatıslar sıradan kullanıcılara bir sorun yaşatacak kadar güçlü olmasa da, vücudunda yerleştirilmiş medikal cihaz olanlar için o kadar da masum değiller.

reklam
Aorus reklamı

Bu medikal cihazları taşıyan kişiler, MagSafe’i barındıran bir ürünle (iPhone 12, MagSafe aksesuarları) çok yakınlaşma durumunda bazı problemler yaşayabilirler. Bu potansiyel tehlike, Michigan’lı üç kardiyoloğun yaptığı bir çalışma ile birlikte ortaya çıktı. Öyle ki, doktorlar MagSafe teknolojisi mıknatıslarına sahip bir iPhone 12’yi kalbinde kardiyoverter-defibrilatör (bir çeşit kalp ritmi düzenleyici cihaz) taşıyan bir hastaya yaklaştırdıklarında cihazın normal çalışmasını durdurduğunu farketti. Bu gibi medikal cihazları (defibrilatör, kalp pacemakerı vb.) kullananlar için büyük tehlike yaratan durumun nedeni ise bu sağlık ürünlerinin manyetik alanları algılayan sensörler vasıtasıyla çalışması. Bu çalışma sayesinde görünen o ki, MagSafe mıknatısları bu medikal cihazların sensörlerini şaşırtacak kadar kuvvetli. Bu korku uyandıran problemin, belki de tek iç ferahlatan tarafı ise sorunun kalıcı olmaması. iPhone medikal cihaz taşıyıcısı kişiden uzaklaştırıldığında, medikal cihazlar normal fonksiyonlarıyla çalışmaya devam ediyorlar. Ancak, uzmanlar, eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa tedbir için bir sağlık kuruluşuna başvurulmasını öneriyor…


İlginizi çekebilir: Amazon, uyku apnesi için Alexa uyumlu bir cihaz geliştiriyor


Apple’dan resmi uyarı geldi

MagSafe

Bu üç kardiyoloğun yaptığı korkutan çalışmadan sonra, Apple resmi açıklama yapmakta gecikmedi. MagSafe destek sayfasını konuyla ilgili güncelleyen Amerikan teknoloji devi, bu sağlık ürünlerini taşıyanları MagSafe barındıran ürünleri medikal cihazlardan en az 15 cm (şarj halindeyse 30 cm) uzakta tutmaları konusunda uyardı.  Daha fazla bilgi içinse, medikal cihaz kullanıcılarının kendi doktorlarına danışması gerektiğini de ekledi.

Daha fazla bilgi için konu hakkındaki Apple resmi destek sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: AppleInsider

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ekspertlerin dünyasında, geniş skalada okumayı ve öğrenmeyi seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Oyun geliştiricileri oyun ertelemelerini Covid-19’a bağlıyor!

Yazan:

Oyun geliştiricileri oyun ertelemelerini Covid-19'a bağlıyor!
Darüşşafaka

Oyun geliştiricileri, Coivd-19 salgınından oldukça şikayetçi. Küresel salgın nedeniyle ertelenen oyunların sayısının gitgide artmaya devam ediyor. 2020 Oyun Geliştiricileri Konferansı‘nda yapılan bir ankette bazı geliştiricilere göre, son iki yılda artan oyun ertelemelerinin asıl sebebi Covid-19 salgını. Öte yandan bazı oyun geliştiricileri de denklemin tam karşısında yer alıyor. Kimi firma ve çalışana göre pandemi sayesinde oyun dünyasına olan ilgi katbekat arttı.


Göz atmak isteyebilirsiniz; REDMI NOTE 10 PRO SONUNDA TÜRKİYE’DE | Rengine ve kutu içeriğine bayıldık!


Oyun geliştiricileri Covid-19 yüzünden ertelemelerin artacağını düşünüyor!

Covid-19 salgının etkileri hemen hemen her alanda kendini gösteriyor. Özellikle kapanma süreçleri boyunca bazı sektörlerin çalışamaması nedeniyle büyük ekonomik sıkıntılar baş göstermişti. Bu sektörler arasında da oyun dünyasının yeri oldukça büyük. Zira salgın nedeniyle birçok firma, oyun çıkarma konusunda zorluklar yaşadı. Evden çalışma modeli veyahut şirket merkezlerinin kapanması gibi durumlar nedeniyle firmalar, yeni yapımlar çıkarma konusunda geri kaldılar. Bununla birlikte donanım piyasası da durumdan oldukça etkilendi. Birçok üretici, stok konusunda Covid-19 salgınının negatif etkilerine maruz kaldı. Etkinliklerin ve gösterilerin dahi olumsuz etkilendiği bu dönem içerisinde, oyun geliştiricilerinin büyük bir kısmı da durumdan pek memnun değil. Zira bazı geliştiricilere göre pandemi oyun çıkartma şartlarını oldukça zorlaştırdı. 2020 Oyun Geliştiricileri Konferans‘ında yapılan bir ankete göre çalışanların %44‘ü Covid-19 salgınının ertelemelerdeki birinci etken olduğunu düşünüyor. Bu yıl gerçekleştirilecek sanal etkinlik öncesi paylaşılan verilere göre bazı geliştiriciler endüstrinin olumsuz etkilendiği kanaatinde. Bu oran geçen sene %38 idi.

Far Cry 6

reklam
Aorus reklamı

3 binden fazla çalışanın katıldığı anket ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Covid-19 yüzünden çoğu firmanın evden çalışma modeline geçtiği ortaya çıktı. Ayrıca çalışanların salgın yüzünden başka ülkelere de yayılması bu konudaki tezleri destekledi. Bazı çalışanlar test süreçlerinin ofiste olmadıkları gerekçesiyle aksadığını açıkladı. Bununla birlikte bazı çalışanlar ise, kullandıkları gereçlerin düzgün çalışmamasından şikayetçi oldu. Geliştiricilerin evlerine hatta ülkelerine döndükleri andan itibaren çoğu zaman VPN ile oyun geliştirdikleri araçlara ulaşabildikleri ortaya çıktı. Bununla birlikte başka firmaların oyun motorunu kullanan geliştiriciler ise, istedikleri verimi alamadıklarını açıkladılar. Hatta bazı geliştiricilerin düzgün bir internet bağlantısı olmadan iş yapamadıklarını açıklaması ise sürpriz verici bir gelişme olarak kayıtlara geçti. Tüm bu teknik sorunların yanı sıra çalışanların yaşadığı psikolojik travmalar da ertelenmelerin en büyük sebepleri arasında yer aldı. Kolaylıktan ziyade zorlukla karşılaşan bu %44‘lük kesim ileride ertelenme sayısının da artacağını iddia ediyor.

Oyun geliştiricileri oyun ertelemelerini Covid-19'a bağlıyor!

Oyun geliştiricilerin odağındaki konsol PlayStation 5!

Her ne kadar ertelemeler ankette öne çıksa da oyun dünyasına, oyuncudan gelen, ilgi artmışa benziyor. Başka bir ankette yer alan sonuçlara göre, stüdyolar büyümeye devam ediyor. Birçok geliştirici, oyun dünyasındaki bu büyümeden de oldukça memnun gözüküyor. Ankette firmaların %47‘lik kısmının çalışan sayısını arttırdığı ortaya çıktı. Kalan kısmın %34‘ü ise çalışan sayısında değişikliğe gitmedi. Özellikle evlerinde kapanan birçok insanın oyun dünyasına daha da ilgi gösterdiği anketler ile ortaya çıktı. PlayStation 5 ve PC cephesi popülaritelerini arttırmaya devam etti. Bunun dışında geliştiriciler için de en popüler cihazın PlayStation 5 olduğu ortaya çıktı. Çalışanlar konsollar için yapılan bu ankete büyük ilgi gösterdi. Geliştiricilerin %44‘ü en çok PlayStation 5 için oyun geliştirmek istiyor. Onu %38 ile Nintendo Switch, %30 ile de Xbox Series X/S takip ediyor. Anket yapılırken, çalışanların birden fazla seçenek seçebildiklerini de hatırlatmak isteriz.

Oyun geliştiricileri oyun ertelemelerini Covid-19'a bağlıyor!

Ertelemeler dışında yapılan bir diğer anket ise biraz kafa karıştırıcı. Zira evden çalışma modeli ile alakalı sorulan bir soruya katılımcıların %66’sı olumlu cevap verdi. Geliştiricilerin %66‘sı evden çalıştıkları için daha üretken olduklarını açıkladı. Çalışanlara göre evden çalışmak zaman yönetimi konusunda önemli bir etken. Zira yapımcılar artık daha esnek ve verimli çalıştıklarını düşünüyorlar. Öte yandan bu ankette yer alan %32‘lik kısım ise tam tersini düşünüyor. Salgının psikolojik yıpratmaları en azından bu kesimi çok etkilemişe benziyor. Anket sonuçlarına tamamen ücretsiz bir şekilde ulaşmak için buradan etkinliğin sitesine kaydolabilirsiniz. Endüstrinin en büyük etkinliği olan Oyun Geliştiricileri Konferansı, bu yıl sanal olarak gerçekleşecek. Etkinliği tarihi ise 19-23 Temmuz tarihleri. Umuyoruz ki 2022 yılında yayımlanacak anket sonuçlarının baş aktörü Covid-19 olmaz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Sağlık/Tıp

Tesla fabrikası yeniden açıldığından beri yüzlerce Covid-19 vakası gördü

Tesla
Darüşşafaka

Tesla ve Elon Musk yine tartışmalı bir konuyla gündemde. Hatırlayacağınız üzere, şirketin Kaliforniya fabrikası, geçtiğimiz senenin Mayıs ayında yerel sağlık otoritelerinin uyarılarına rağmen üretime geri dönmüştü. Hatta, Tesla’nın bu kararı o dönemki Kaliforniya Covid-19 kurallarını ihlal etmekteydi. Bunun üzerine tepkileri üzerine çeken otomobil devi, görünüşe göre yine benzer eleştirilerle karşılaşacak. Zira, Tesla Kaliforniya tesisi geçtiğimiz Mayıs’tan beri neredeyse Covid’siz gün geçirmemiş…


Konumuz otomobile üreticileri. Öyleyse, içinde araç aksesuarları da bulunan en yararlı akıllı telefon aksesuarları listemizi sizlerle paylaşmak isteriz!


Tesla üretim tesisinde 450 Covid vakası

Tesla

Geçtiğimiz Mart, Kaliforniya eyaleti Covid-19 önlemleri kapsamında büyük kısıtlamalara gitmeye başlamıştı. Bu kısıtlamalardan belki de en geniş kapsamlısı, temel ihtiyaçlara hizmet edenler dışındaki işletmelerin kapanmasıydı. Tabi, Tesla da kapanması gereken işletmeler sınıfında yer alıyordu. Her ne kadar Musk ilk etapta bu kurala karşı çıksa da, 23 Mart’ta, Fremont şehrinde bulunan Tesla tesisinin kapılarını kapamıştı. Ancak, bu çok da uzun sürmedi. Musk, tesisi kapanışından yaklaşık 2 ay sonra tekrar açtı. Hatta, açılış gününde işçilerle birlikte tesiste bulunacağını belirten ünlü girişimci, Kaliforniya yetkililerine meydan okuyup kendisini tutuklamaya davet etmişti. Bugün gelen haberler, bu geri açılmanın pek de sorunsuz geçmediğini gösterir nitelikte.

reklam
Aorus reklamı

Bu haberi de sevebilirsiniz: Elon Musk Cyberpunk 2077’de otonom araç olmamasını eleştirdi


PlainSite’ın raporuna göre, fabrika yeniden açıldığından geçtiğimiz yılın sonuna kadar tam 450 koronavirüs vakası gördü. Bu vakaların büyük çoğunluğu ise Aralık’ta görüldü. Öyle ki, yılın son ayında Tesla Kaliforniya tesisi tam 125 vakaya şahit oldu. Aslında, fabrikanın 10 bin işçiye ev sahipliği yaptığını ve yaklaşık 6 aydan uzun bir süreden bahsettiğimizi düşününce bu çok da yüksek bir rakam olmayabilir. Fakat, her yerde olduğu gibi, gözden kaçan vakalar olması da muhtemel. Bakalım, Covid-19 kısıtlamalarına başından beri karşı olan Musk bu rakamlar hakkında ne diyecek? Ya da, bu durum Tesla hisselerini ne şekilde etkileyecek? Konu hakkındaki gelişmeleri size aktarmaya devam edeceğiz…

Kaynak: TheWashingtonPost, TheVerge

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Aksesuar

Diş temizliğindeki yeni yardımcınız: Oclean Xpro

Yazan:

oclean
Darüşşafaka

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) araştırmalarına göre, diş fırçalama işlemi her gün düzenli olarak ve en önemlisi de doğru şekilde yapıldığı takdirde; diş sağlığının korunmasına yardımcı olurken, olası sağlık problemlerinin de önlenmesine yardımcı oluyor. Peki doğru diş temizliği nasıl olur? Birçok insan her ne kadar dişlerini doğru fırçaladığını sansa da; gerçekte çoğumuz birçok detayın farkında değiliz. Oclean tarafından geliştirilen elektrikli diş fırçasıysa, bu problemi ortadan kaldırmak için geliyor.


İlginizi çekebilir: Clubhouse, App Store’daki çılgın yükselişine devam ediyor!


oclean

Dişlerinizi en doğru şekilde fırçalamanıza yardımcı olan Oclean Xpro, aynı zamanda şu 3 hususta da size destek oluyor:

reklam
Aorus reklamı

1 – Kişiye özel, doğru fırçalama yöntemini tayin etme

Her bireyin ağız yapısı ve beslenme alışkanlıkları farklılık gösteriyor. Bu yüzden, diş fırçalama yönteminin de insandan farklılık göstermesinden daha doğal bir durum yok. Xpro, kişiselleştirilebilir fırçalama modları sayesinde, kişilerin ağız yapısına ve beslenme alışkanlıklarına göre çözümler sunabiliyor. 20’den fazla fırçalama modu bulunduran cihaz, birçok kişi için özel bir fırçalama deneyimi oluşturuyor.
Cihazın uygulaması sayesinde, doğru modu tayin ettikten sonra optimum diş temizliğini gerçekleştirebiliyorsunuz. Böylece, efektif bir temizlik yaparak beklenmeyen sürprizlerin önüne geçmiş oluyorsunuz.

2 – Doğru temizlik konusunda uzmanlaşma

Oclean Xpro, 6 yönlü bir jiroskopa sahip. Cihazda, aynı zamanda bu jiroskoptan verileri alıp işleyerek; diş fırçalama sürecinize ait bütün verileri depolayan bir işlemci de mevcut. Dişlerinizin her bölgesi için fırçalama sürenizi, uyguladığınız basıncı ve fırçalama açılarınızı bünyesinde tutan cihaz, temizliğin yetersiz kaldığını algıladığı durumlarda size bildirimde bulunuyor. Xpro’nun uygulamasıyla senkronize olabilen bu verileri, dilediğiniz zaman siz de uygulama üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca uygulama üzerinden, temizliğin eksik kaldığı bölgeleri tespit ederek; o bölgeyi tekrar fırçalamanız da mümkün oluyor.

ocelan

3 – İyi bir fırçalama alışkanlığı geliştirmek

Her fırçalamanıza, işlediği veriler üzerinden belirli bir puan veren Xpro, fırçalama alışkanlığınızı da geliştirmenize yardımcı oluyor. Temizlenmeyen bölgeleri algılayabilen bu akıllı sonik fırça, günlük diş fırçalama aktivitenizde unutup kaçırabildiğiniz noktaları da egale etmenizi sağlıyor. Böylece her fırçalamada, hiçbir işlemi eksik yapmadan fırçalama sürecinizi sonlandırabilmeniz mümkün.
Eğer fırçalama esnasında dişlerine fazla basınç uygulayan biriyseniz de; Xpro bu durumu algılayarak fırça üzerindeki frekansı azaltıyor ve diş minesi üzerindeki basıncı düşürüyor.
Oclean Xpro, bünyesinde barındırdığı jiroskop, kör nokta algılayıcı ve basınç sensörleriyle, hem iyi bir öğretmen hem de iyi bir asistan konumunda.

19 – 21 Şubat arasında XPRO’yu % 5 indirimle şu adresten satın alabilirsiniz: https://bit.ly/3psphTi
Yukarıdaki link’ten yapacağınız satın almalarda XPRO5 kodunu kullanırsanız toplamda % 35’lik bir indirime sahip olursunuz.
Ayrıca Sanayi Mah. Ömer Türkçakal Bulvarı No: 7, 41040 Kocaeli adresindeki 41 Burda AVM içinde bulunan Mi Store’dan da bu ürünü satın alabilirsiniz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler