Sosyal medya

Rehber

Linux İşletim Sistemini Zararlılardan Nasıl Korursunuz?

Linux karmaşıktır ve programlama dillerine yabancı kişiler tarafından kavranmasının zor olduğu bir işletim sistemi çekirdeğidir. Windows gibi birkaç dakika süren güncellemeler ile ne yazık ki korunamaz. Bu yüzden Dirty COW olarak 9 yaşındaki Linux güvenlik açığının 20 Ekim 2016’ya kadar düzeltilmemiş olması şaşırtıcı değil.

Linux, GNU / Linux işletim sisteminin sadece bir parçasıdır. GNU/Linux işletim sisteminde Linux çekirdek konumundayken; GNU araç seti ise işletim sisteminin diğer önemli kısmıdır. Bununla birlikte; çekirdek, yazılım ve donanımla etkileşime girilmesine izin veren, işletim sisteminin anahtarlarından biri konumunda.

reklam
HONOR MagicWatch 2

linuxÇekirdek içindeki hatalar göz ardı edilebilir. Hatta Dirty COW’un gösterdiği gibi, bazı hatalar doğru koşullar altında avantaja bile çevrilebilir. Peki, işletim sisteminizi nasıl güvende tutarsınız?

Güncellemeleri kontrol edin

Evet, Dirty Cow hiç fark edilmeden 9 yıl boyunca hüküm sürmüş olabilir ama fark edildiği anda önü kesildi. Güncellemeleri sürekli kontrol etmeniz ve çekirdeği sürekli güncel tutmanız yararınıza olacaktır. Basit bir örnek vermemiz gerekirse 4.8.4 çekirdeği Dirty Cow’a karşı tam korumalı bir mimariye sahip.

Hangi çekirdeği kullandığından emin değilseniz, terminal penceresine uname -r yazın. “Arch” ve “Ubuntu” sözcüklerini temel almayın zira bu ibareler çekirdeğin sadece hangi özel dağıtım için geliştirildiğini gösterir.

Güvenliğiniz için aşağıdaki çekirdeklerden en az birinin veya daha yenisinin kurulu olduğundan emin olun.

4,8: 4,8.3
4.4 (LTS): 4.4.26
4.1 (LTS): 4.1.35
3.18 (LTS): 3.18.44
3.16 (LTS): 3.16.38
3.12 (LTS): 3.12.66
3.10 (LTS): 3.10.104
3.2 (LTS): 3.2.83

Windows işletim sisteminin aksine Linux çekirdeği sizi güncellemeler konusunda uyarmaz ve kesinlikle zorlamaz. Güncellemeyi, kendinizin talep etmesi gerekir. Elbette otomatik güncellemeyi sağlayacak kodlar yazabilirsiniz.

Nasıl güncelleme yaparsınız?

Ubuntu/Ubuntu Gnome/Kubuntu/Mint

Ubuntu altyapılı işletim siseminizde terminal satırına şu kodları yazın:

$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get dist-upgrade

Sadece ilk komutu yazarsanız çekirdek güncellemesi edinemezsiniz, bu nedenle ikinci komutu kesinlikle boş geçmeyin.

Red Hat/Fedora/CentOS

Bu sistemlerde çekirdek güncellemesi yapmak için tek bir kod satırı yeterli:

$ sudo yum -y update kernel

Tam sistem güncellemesi yapmak içinse şu komutu kullanın:

$ sudo yum update

Arch/Manjaro

Çekirdeği güncellemek için $ sudo pacman -Sy linux linux-firmware ibaresini, tam sistem güncellemesi yapmak içinse $ sudo pacman -Syu komutunu kullanabilirsiniz.

İngiliz Dili Edebiyatı ve Kamu Yönetimi alanlarından mezunum. Şu anda Tarih Yüksek Lisansı yapıyorum. Oyun, bilim-kurgu ve fantastik edebiyat, çizgi roman ve tabii ki sinema ve dizi tutkunuyum. Şimdilerde yeni Star Wars ve Justice League filmleri için gün sayıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rehber

Başlangıçtan profesyonele drone seçimi | Hangi drone size göre?

Başlangıçtan profesyonele drone seçimi | Hangi drone size göre?

MediaMarkt için hazırladığımız video serimizde bu sefer drone konusunu ele alıyoruz. Mavic 2 Pro, Mavic 2 Zoom, Tello, Mavic Mini ve Mavic Air gibi çeşitli ürün skalasına sahip olan DJI standından aktarıyoruz.


İlginizi çekebilir; MediaMarkt’tan Sevgililer Günü kampanyası başladı!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Hangi drone modeli kime göre?

  • Yeni drone öğrenenler ve çocuklar için ideal olan Tello, ufak yapısı neticesinde hem rahat taşınabilir hem de izin gerektirmeden uçurabileceğiniz bir cihaz. İlk heves açısından ya da çocuk yaştaki meraklı kullanıcılar için fazlasıyla ideal.
  • Mavic Mini’ye gelecek olursak tam bir meraklı ve eğlence aracı diyebiliriz. Mavic ailesinin birçok özelliğini barındıran ve taşınabilir olan Mavic Mini, drone seçiminde tam bir fiyat/performans canavarı.
  • Mavic Air ise bireysel olarak profesyonel çekimleriniz için yanınızda. Klip ve özel çekimler dahil herhangi bir çekimde kullanabilirsiniz.
  • Mavic 2 Pro ve Mavic 2 Zoom, ya da kısaca Mavic 2 ailesi ise tam bir profesyonel kullanım aracı. Kullandıkça sizi etkileyen ve yeteneklerinizi sonuna kadar gösterebileceğiniz cihaz olan Mavic 2 ile belgesel bile çekebilirsiniz. İyi seyirler…
Devamını oku

İnternet

Facebook geçmiş temizleme aracını kullanıma sundu!

Facebook geçmiş temizleme aracını tüm ülkeler için kullanıma sundu. Şirket CEO’su Mark Zuckerberg‘in kişisel bloğunda yayınladığı “Gizliliğiniz üzerinde daha fazla kontrol sağlayacağınız bir 10 yıl başlıyor” başlıklı makalesi ile tanıtılan özellik bakalım bizlere neler sunuyor ?

Özellikle gizlilik konusunda endişesi bulunan kullanıcıları sevindirecek özellik, ülkemizde Facebook Dışı Hareketler adıyla kullanıma sunuldu. Özellik kapsamında hesabınız ile ilişkilendirdiğiniz 3. parti oyun, uygulama ve internet siteleri üzerinden Facebook’ a sağlanan kişisel verilere erişim sağlayabilir, istemediklerinizi Facebook veri tabanından temizleyebilir veya cihazlarınıza indirebilirsiniz.

reklam
HONOR MagicWatch 2

İlginizi çekebilir: WhatsApp için karanlık mod nihayet yayınlandı!

Kişisel veriler Facebook ile neden paylaşılıyor ?

Sosyal medya platformlarının çoğu ücretsizdir ve gelir kaynaklarının büyük bir kısmını reklam servisleri oluşturur. Tabii ki doğru kişiye doğru reklamı doğru zamanda göstermenin en kolay yolu kullanıcıların internet üzerindeki hareketlerini ve kullanım alışkanlıklarını bilmek olacaktır. Veri paylaşımı elbette kullanıcılara da avantajlar sağlıyor. Örneğin; aralık ayında vantilatör reklamı görmemek veya ilgilendiği bir ürün ile ilgili fırsatlarla karşılaşmak . Bu bilgilere ek olarak bu verilerin sizin onayınız alınmadan paylaşılmadığını da belirtelim.

Facebook dışı hareketler özelliği nasıl kullanılır ?

Bu özelliği Facebook’un masaüstü sürümünde kullanmak için Ayarlar-Facebook Bilgilerin-Facebook Dışı Hareketler adımlarını izleyebilir veya linke tıklayabilirsiniz.

 

Uygulamanın Android ve iOS sürümlerinde ise Ayarlar-Facebook Dışı Hareketler adımlarını izlemelisiniz.

Devamını oku

Rehber

Modem ve router seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Modem ve router seçiminde nelere dikkat edilmeli?

MediaMarkt desteğiyle hazırladığımız yeni videomuzda modem ve router seçimine odaklandık. Modem ve router tercihinde elbette bağlı olduğunuz internet bağlantınız önem arz ediyor.


İlginizi çekebilir; Kablosuz kulaklık alırken bilinmesi gerekenler – Tavsiye ettiklerimiz

reklam
HONOR MagicWatch 2

ADSL, VDSL, VDSL 2 ve fiber bağlantılarınız neticesinde satın aldığınız pakete uygun hızda modem almanız önemli. Yeni nesil internet bağlantılarında eski bir modemi kullanmak internet hattınız iyi olsa da düşük ya da sık sık bağlantı problemleri yaşamanıza neden olabilir.

Aynı zamanda modem ya da router modelinin desteklediği hız kadar bağlantı desteği, sunduğu özellikler ve port sayısı da önemli bir konumda. Evin büyüklüğüne göre menzili geniş bir modem/router tercih etmeniz gerekebilirken bunu menzil genişletici ya da mesh adı verilen sistem ile halledebilirsiniz.

Konunun detaylarını videomuzda görebilirsiniz. İyi seyirler…

Devamını oku