Sosyal medya

Yapay Zeka

Lenovo’nun tüm ürünleri yapay zeka ile çalışıyor

Nesnelerin İnterneti (IoT) ve yapay zeka (AI) aracılığıyla akıllı teknolojilerin gücünden yararlanan Lenovo, CES 2019 Fuarı’nda yeni akıllı cihazlarını duyurdu.


İlginizi çekebilir: Alexa oyuncular için Razer ile işbirliğinde

reklam
MSI reklamı

Lenovo ve Google’dan yeni işbirliği: Lenovo Smart Clock

Yatak odanız için özel olarak tasarlanmış olan Lenovo Smart Clock sabah güne daha rahat başlamanıza, akıllı evinizi kontrol etmenize ve çoklu oda ses gruplaması ile en sevdiğiniz müzikleri dinlemenize yardımcı oluyor.

Şirket, Amazon Alexa uygulamasını içeren ve tam işlevli akıllı ekranlara dönüşen ikisi bir arada tablet olan Lenovo Smart Tabs’i tasarladı. Lenovo Smart Tab Tableti ücretsiz olarak sunulan Smart Dock’a yerleştirdiğinizde, tam ekran görseller ve tüm odayı saran, canlı ses ile odanın neredeyse her yerinden Alexa’nın yanıtlarını algılayan “Show Mode” özellikli bir akıllı ekran cihazına dönüşüyor.

En akıllı Yoga bilgisayarlar

AMOLED ekranlı ve yeni Laser Presenter özellikli Yoga Mouse’a sahip yeni Yoga S940, Yoga A940 ve Yoga C730’daki teknolojiler işlerinizi daha hızlı gerçekleştirmenize ve hayatınızı kolaylaştırmanıza yardımcı oluyor. Yapay zekadan yararlanan Yoga S940, yüzünüzü bilgisayarın ekranından başka bir yere çevirdiğiniz anda yapay zeka sensörleri sayesinde yokluğunuzu algılayabiliyor ve verilerinizi diğerlerinin görmesini gizlemek için ekranınızı kilitliyor. Ayrıca meraklı bir komşu omzunuzun üzerinden ekranınıza göz attığında bunu algılayıp sizi uyarıyor.

AMOLED ile Yoga C730’daki farkı görün

Her tür kulaklıkla uyumlu sarmal ses sağlayan Dolby Atmos özelliği ve JBL hoparlörleriyle donatılmış olan 15 inçlik Yoga C730 ikisi bir arada dönüştürebilir dizüstü bilgisayarı, 4K’ye kadar bir AMOLED ekranla yükseltilebiliyor. AMOLED, yüksek kalitede çözünürlük için inanılmaz derecede renk netliği ve kontrast ile belirgin ölçüde daha canlı görüntüleme deneyimi sunuyor. Şirket iki aksesuarı tek bir üründe birleştirip lazer sunum özellikli Yoga Mouse’un yeni neslini tasarladı. Tek bir bükme hareketiyle, bu ürün tam işlevli bir lazer sunum kumandasına dönüşüyor.

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Arama, AI destekli yeniliklerle daha kullanışlı hale geliyor

Yazan:

Search On AI

Google, Search On etkinliğinde yazım düzeltmelerini iyileştiren yeni algoritma dahil, arama motorundaki yapay zeka destekli geliştirmelerini duyurdu. Tüm bu geliştirmelerin odak noktasında, Google’ın yapay zekadan faydalanarak kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunması yatıyor.


İlginizi çekebilir: Microsoft yapay zeka ile engelli bireylerin hayatını kolaylaştırıyor

reklam
MSI reklamı

Google, Arama’da yaptığı yenilikleri bu hafta gerçekleştirdiği Search On etkinliğinde bir bir anlattı. Google’ın bahsettiği geliştirmelerin en önemlisi ise Arama’nın yapay zekayla güçlendirilen yepyeni bir öneri algoritması.

Algoritma temelde, Google Arama motorunu kullanırken yaptığınız yazım yanlışlarını o yanlışa özel olarak düzeltmeyi hedefliyor. Sadece bununla da kalmıyor elbette. Yaptığınız aramaları daha verimli hale getirmek ve bilhassa ne istediğinizi size tam anlamıyla sunmak, Google’ın birincil hedefi.

AI destekli Google Arama motoru, artık daha akıllı ve kullanışlı

Google, klasik gruplara geçiş seçeneğini kapatıyor

Yeni algoritma, sizin yanlış yazdığınız (aslında, ‘yanlışlıkla yanlış yazdığınız’) kelimelerin içeriğini, 680 milyon parametreye sahip derin bir sinir ağını kullanarak, cümlenin akışına göre daha iyi kavrayabiliyor. Google’ın sadece 3 milisaniye içinde çalışabildiğini söylediği sistem, bir sinek kuşunun kanat çırpınışından bile daha hızlı.

Google’ın geliştirdiği bu algoritma, ay sonuna kadar Google Arama’nın “Bunu mu demek istediniz?” özelliğine dahil edilecek.

Google Arama

Sonuçları spesifik olarak gösterme konusunda daha becerili

Google ayrıca Arama hizmetinin kullanıcıyı spesifik bir sonuca ulaştırmasını da kolaylaştırdığını söyledi. Yani Google’da bir kelimeyi arattığınız zaman, Arama artık size sadece o arattığınız kelimeyi baz alarak spesifik sonuçlar gösterecek. Bu sayede Google, aradığınız şeyi bulmak için telefonun veya bilgisayarın başında kullanıcıları uzun uzun bekletmek yerine, bulmak istediğinizi size direkt olarak göstermeyi amaçlıyor.

Örneğin Amazon Prime’ın aynı anda kaç hesapla kullanılabildiğini merak ettiğinizi düşünün, bunu Google’a sorduğunuzda arama sonuçları sizi bir sürü siteye tıklamaya maruz bırakmadan doğrudan sorunun cevabını karşınıza getirecek.

Google Arama

Bir başka yenilik, yaptığınız aramalarla ilgili alt konuları Google’ın anlaması ve size göstermesi hakkında. Bunu basitçe, Google’da arama yaparken kullandığımız birkaç parametreyi artık Google’ın kendisinin yapacak olması gibi düşünebilirsiniz.

Yani örneğin Samsung Galaxy S10 fiyatlarını sadece alışveriş sitelerinden bulmak istediğinizi ve onun dışında herhangi bir sonuç istemediğinizi farz edin, bu durumda tırnak içinde “fiyat” yazarak sadece o konu özelinde sonuçlar çıkarabiliyordunuz. İşte Google, aslında bunu kullanıcıya yaptırmak yerine kendisi yapay zekayı kullanarak yapacak.

Sonuçla ilgili videolar özel dakikalarıyla gösterilecek

Google Search On

Son olarak Google, Arama motorunun videolara da artık daha duyarlı olduğunu söyledi. Bu bağlamda örneğin 5.000 TL altı laptopları Google’da arattığınızı düşünün, Google size bu konuyla ilgili videoları “şu dakikada bu konudan bahsediliyor…” manasına gelen bir formatta gösterecek. Şirket, aramaların %10’unun 2020’nin sonuna kadar bu sistemi kullanmasını bekliyor.

Devamını oku

Google

Google, Journalist Studio projesini tanıttı: AI destekli gazetecilik!

Yazan:

Google yapay zeka

Google, gazetecilik girişimlerini desteklemek amacıyla yaptığı 300 milyon dolarlık yatırımın yeni bir parçası olan AI destekli Journalist Studio projesini tanıttı. Google tarafından geliştirilen yapay zeka sistemlerini kullanan bu araç paketi, dezenformasyonla mücadeleye ve yayıncıların para kazanmasına yardımcı olacak.


İlginizi çekebilir: Google Takvim web sürümüne Google Haritalar entegre edildi

reklam
MSI reklamı

İlk olarak 2018′de Google Haber Girişimi’ni başlattığından beri şirket, hem yayıncılara yeni bir ekmek kapısı oluşturmak hem de gazetecilikteki dezenformasyonlarla mücadele etmek maksadıyla 300 milyon dolarlık yatırım yaptı. Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Google, bugün AI temelli Journalist Studio’yu resmi olarak duyurdu.

Google, yapay zeka destekli gazetecilik araçlarını tanıttı: Journalist Studio

Google Journalist Studio

Gazetecilerin ve medya kuruluşlarının hizmetine ücretsiz olarak sunulacak Journalist Studio, aslında bir araç paketi. Bu paket içerisinde gazeteciliğe özgü birbirinden kolay ve yapay zeka destekli ek araçlar bulunuyor. Şirket, yeni araçların araştırmacı gazeteciliğe ve çok sayıda belge ve verinin elenmesini gerektiren diğer yanlarına yardımcı olacağını söylüyor.

Veri analizini önemli ölçüden kolaylaştıran yardımcı araç: Pinpoint

Journalist Studio Pinpoint

Journalist Studio bünyesindeki ilk araç Pinpoint. Pinpoint’in temel amacı en çok konuşulan kişileri, kuruluşları ve yerleri hızlıca otomatik olarak belirleyip düzenleyerek muhabirleri yüz binlerce belgeyi inceleme derdinden kurtarmak. Araç muhabirlerin sürekli olarak “Ctrl+F” tuşlarına basmalarını istemek yerine, taranan PDF’ler, resimler, el yazısıyla yazılmış notlar, e-postalar ve ses dosyaları arasında arama yapmak için Google Arama ve Bilgi Grafiği’nin yanı sıra optik karakter tanıma ve konuşmadan yazıya dönüştürme teknolojilerini kullanmasına yardımcı oluyor.

Journalist Studio, bu işlemleri yapabilmek için Google’ın AI alt yapısından faydalanıyor. Aslına bakacak olursanız bu gelişme yapay zekada dönüm noktası denebilecek türden büyük bir gelişme olmayabilir; fakat yüzlerce veya binlerce belgeyi analiz edecek araçlara sahip olmak, personel yetersizliği olan haber odaları için güçlü bir destek sağlayacaktır. Ayrıca Pinpoint, ses transkriptlerinden veya el yazısı notlarından belirli isimleri ayıklayabildiği için, muhabirlerin çalıştığı dosyalarda gözden kaçırabileceği ayrıntıları bulmasına da yardımcı olabilir.

Google, Pinpoint’i uzun süredir Washington Post’ta ve diğer yerlerde araştırmacı gazetecilerle test ediyordu. Şimdiyse tüm muhabirlerin kaydolmasına ve aracı kullanmasına izin veriyor.

Ortak Bilgi Projesi ile veri tablosu oluşturmak kolaylaşıyor

Google Journalist Studio

Google’ın Journalist Studio ile tanıttığı ikinci araç, gazetecilerin yerel topluluklarındaki önemli konular hakkındaki verileri keşfetmeleri, görselleştirmeleri ve paylaşmalarını mümkün kılan Ortak Bilgi Projesi. Şu an için beta ön izlemesi açılan bu proje sayesinde muhabirler dakikalar içinde binlerce veri noktasından kendi interaktif grafiklerini oluşturabiliyor ve sosyal medyada paylaşabiliyor.

Journalist Studio şimdilik sadece iki dahili araçla sunuluyor. Ancak anlaşılan Google, yatırımlarına devam ettiği müddetçe önümüzdeki zamanlarda yine yapay zeka destekli yepyeni araçlarla projeyi genişletecek.

Devamını oku

Yapay Zeka

Microsoft yapay zeka ile engelli bireylerin hayatını kolaylaştırıyor

Yazan:

Microsoft Seeing AI

Microsoft, yapay zeka sistemlerini engelli insanları daha kapsayıcı bir biçimde geliştirmek adına yapmakta olduğu bir dizi yeni çalışmalarından bahsetti. Seeing AI gibi çalışmalar, ALS gibi durumlarda olan kişilerin işine yarayacak makine öğrenimine dayalı çözümlerin yetersizliğiyle mücadele etmeyi amaçlıyor.


İlginizi çekebilir: Microsoft Visual Studio Code, ‘Linux ARM’ desteğine kavuştu!

reklam
MSI reklamı

Microsoft, yapay zeka teknolojisini engelli bireylere yardımcı olmak için geliştiriyor

Önde gelen çalışmalardan bir tanesi ORBIT projesi. Londra Üniversitesi’nin başlattığı bu proje, görme bozukluğu olan kişilerden toplanan videoları kullanarak herkese açık veri kümesi oluşturmayı amaçlıyor. Toplanan veriler, cep telefonlarından mutfak aletlerine kadar değişebilen önemli kişisel nesneleri tanımak üzere algoritmalar geliştirmek ve test etmek için kullanılacak.

Microsoft yapay zeka

Microsoft ayrıca, nörodejeneratif hastalığı olan kişilerin yüz görüntülerinin açık bir veri kümesini oluşturmak adına, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) ile yaşayan insanları destekleyen Team Gleason kuruluşuyla da işbirliği yapıyor. Microsoft ile Team Gleason işbirliği kapsamında, ALS semptomları olan kişileri daha aktif bir biçimde tanımlayabilecek yapay zeka algoritmaları geliştirilecek.

VizWiz tarafından yönetilen üçüncü bir proje ise, görüntülere otomatik alt yazı oluşturabilecek algoritmaları eğitmek, doğrulamak ve test etmek için herkese açık bir veri kümesi geliştirilmesine öncülük ediyor. Microsoft tarafından desteklenen bu yapay zeka algoritmaları, örneğin kısmen daha az görebilen kişilerin satın almaları gereken ilaçlar vb. şeyler hakkında onlara veri sağlayacak. VizWiz ekibi ayrıca, gönderilen bir görüntünün net olmadığını anında anlayan ve yeniden nasıl çekilmesi gerektiği hakkında öneri yapabilen algoritmalar geliştiriyor.

VizWiz veri kümesini geliştiren Danna Gurari, çalışmalarıyla alakalı “Çoğu zaman insanlar için neyin anlamlı olduğu açık değildir ve bu nedenle, bu teknolojileri sadece görme engelli ve az gören insanlar için tasarlamak değil; onlarla birlikte tasarlamak da çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Gurari’nin bakış açısı, bir açıdan çok değerli ve önemli. Bu zamana kadar rampadan tekerlekli sandalyeye veya nasıl bir noktada olduğu fark etmeksizin engellilerin hayatını kolaylaştırdığını iddia edenler, aslında kendi kafalarındaki zorlukları kolaylaştırıyor. Onların hayatını onların bakış açısıyla değil, kendi bakış açılarıyla yorumluyorlar; daha sonra sözde birkaç yenilik yaparak engelli bireylerin topluma karışabilmesi için efor(!) sarf etmiş oluyorlar.

Microsoft destekli bu gibi yapay zeka çözümleri de, erişilebilirlik dostu bir yaşam oluşturma noktasında yeterli olmayan ana akım algoritmaların eksikliğini önemli ölçüde doldurmayı hedefinin merkezine koyuyor.

Seeing AI, Türkçe dil desteğine kavuştu

Microsoft bu çalışmalarını sadece ABD’de değil, Türkiye dahil olmak üzere küresel pazarda da yapıyor. Geçtiğimiz ay Seeing AI uygulamasına eklenen Türkçe desteği de bunun müthiş bir örneği. Seeing AI, telefonun kamerasıyla çekilmiş olan görüntüleri seslendirerek görme engelli kullanıcıya bildiren ve böylelikle hayatı “gerçekten” kolaylaştıran bir uygulama.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler