Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Yapay Zeka

Lenovo’nun tüm ürünleri yapay zeka ile çalışıyor

Nesnelerin İnterneti (IoT) ve yapay zeka (AI) aracılığıyla akıllı teknolojilerin gücünden yararlanan Lenovo, CES 2019 Fuarı’nda yeni akıllı cihazlarını duyurdu.


İlginizi çekebilir: Alexa oyuncular için Razer ile işbirliğinde

reklam

Lenovo ve Google’dan yeni işbirliği: Lenovo Smart Clock

Yatak odanız için özel olarak tasarlanmış olan Lenovo Smart Clock sabah güne daha rahat başlamanıza, akıllı evinizi kontrol etmenize ve çoklu oda ses gruplaması ile en sevdiğiniz müzikleri dinlemenize yardımcı oluyor.

Şirket, Amazon Alexa uygulamasını içeren ve tam işlevli akıllı ekranlara dönüşen ikisi bir arada tablet olan Lenovo Smart Tabs’i tasarladı. Lenovo Smart Tab Tableti ücretsiz olarak sunulan Smart Dock’a yerleştirdiğinizde, tam ekran görseller ve tüm odayı saran, canlı ses ile odanın neredeyse her yerinden Alexa’nın yanıtlarını algılayan “Show Mode” özellikli bir akıllı ekran cihazına dönüşüyor.

En akıllı Yoga bilgisayarlar

AMOLED ekranlı ve yeni Laser Presenter özellikli Yoga Mouse’a sahip yeni Yoga S940, Yoga A940 ve Yoga C730’daki teknolojiler işlerinizi daha hızlı gerçekleştirmenize ve hayatınızı kolaylaştırmanıza yardımcı oluyor. Yapay zekadan yararlanan Yoga S940, yüzünüzü bilgisayarın ekranından başka bir yere çevirdiğiniz anda yapay zeka sensörleri sayesinde yokluğunuzu algılayabiliyor ve verilerinizi diğerlerinin görmesini gizlemek için ekranınızı kilitliyor. Ayrıca meraklı bir komşu omzunuzun üzerinden ekranınıza göz attığında bunu algılayıp sizi uyarıyor.

AMOLED ile Yoga C730’daki farkı görün

Her tür kulaklıkla uyumlu sarmal ses sağlayan Dolby Atmos özelliği ve JBL hoparlörleriyle donatılmış olan 15 inçlik Yoga C730 ikisi bir arada dönüştürebilir dizüstü bilgisayarı, 4K’ye kadar bir AMOLED ekranla yükseltilebiliyor. AMOLED, yüksek kalitede çözünürlük için inanılmaz derecede renk netliği ve kontrast ile belirgin ölçüde daha canlı görüntüleme deneyimi sunuyor. Şirket iki aksesuarı tek bir üründe birleştirip lazer sunum özellikli Yoga Mouse’un yeni neslini tasarladı. Tek bir bükme hareketiyle, bu ürün tam işlevli bir lazer sunum kumandasına dönüşüyor.

MSI reklamı

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapay Zeka

İşaret dilini tercüme eden “akıllı eldiven” geliştirildi!

İşaret dilini

İşaret dilini öğrenmek zor ve oldukça meşakkatli. Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, işaret dili bilmeyen kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak için akıllı bir eldiven geliştirdiler.


İlginizi çekebilir: OPPO’dan Reno2 Z satın alan müşterilerine Ekran Koruma Garantisi!

reklam

Engadget’ın raporlarına göre araştırmacıların geliştirmiş olduğu “akıllı eldiven”, Amerikan İşaret Dili’nde bulunan 660 işareti, %99 doğruluk oranıyla gerçek zamanlı olarak tespit edebiliyor ve tercümesini sağlayabiliyor.

İşaret dilini algılıyor ve akıllı telefonunuza gönderiyor!

İşaret dilini, aşağıdaki videodan da görebileceğiniz üzere, eldivenin üzerine yerleştirilen harekete duyarlı sensörler sayesinde, tespit edebiliyor. Tüm hareketleri algılamak için parmak uçlarına kadar giden hareket algılayıcıları bulunuyor. Bu algılayıcılar gelenverileri işleyerek, yine eldivenin üzerinde bulunan devre kartına gönderiyor. Hemen ardından devre kartında işlenen bilgiler, bluetooth bağlantısı sayesinde akıllı telefonunuza gönderiiliyor ve süreç tamamlanmış oluyor.

Eldivene özel olarak dizayn edilen uygulama, yaklaşık 1 dakikada 60 kadar kelimeyi çevirip sesli olarak aktarımını sağlayabiliyor. Geliştirme aşamasında olan ürünün prototipi biraz hantal ve parçaların maaliyeti 50 dolardan daha az. Henüz son kullanıcıya sunulmaya hazır olmayan ürünün, daha pratikleşmesi gerekiyor. Elbette bunun için de daha fazla işareti öğrenmesi ve çeviri hızını arttırması lazım.

Dünya çapında işaret dili, maalesef ki küçük bir azınlık tarafından biliniyor. İşitme engellilerin, gündelik hayattaki iletişimini oldukça kolaylaştıracak “akıllı eldiven”, umarız ki yakın zamanda hayatımızın bir parçası haline gelebilir.

MSI reklamı
Devamını oku

Yapay Zeka

Boston Dynamics’in ünlü “Spot”u satışta!

Boston Dynamics‘in ünlü “Spot“u satışta! Boston Dynamics, büyük ilgi gören, 4 ayaklı Spot isimli robotunu Birleşik Devletler şirketleri için satışa sundu. Spot 74.500 dolardan satılacak.

İlginizi çekebilir: Toyota ve MIT, daha güvenilir otonom sürüş için birlikte çalışıyor!

reklam

Boston Dynamics, ünlü robotu Spot’u geçen sene şirketler için hizmete sunmuştu, şimdi de robot satışa çıkarıldı. Birleşik Devletler menşeli şirketlere satışa sunulacak Spot‘un fiyat etiketi ise 74.500 dolar olarak belirlendi. Fiyat tabii ki yüksek, Tesla’nın lüks Tesla Model S fiyatında, ancak dünyanın en gelişmiş robotunun da ucuz olmasını beklemek hayalcilik olacaktır.

Boston Dynamics, robotlarını daha çok endüstri ve ticaret alanında iş yapan şirketlere sattıklarını, bu şirketlerin de insanların gitmek istemediği yerler için robotları kullandıklarını ifade etti. Örneğin büyük arazide çalışan bir şirkettte uçtan uca eşya taşıma işlerinde de Spot’un çok faydalı olacağı belirtiliyor. Boston Dynamics robotu geri bildirimler ile daha da geliştireceklerini, ancak şuanki halinin de satışa uygun olduğunu açıkladı.

Boston Dynamics, robotu denemek isteyen müşteriler için teleoperasyon hizmeti üzerinde çalıştıklarını, bu sayede koronavirüs salgını döneminde müşterilerinin yakınlaşmaya gerek kalmadan robotu deneyebileceklerini belirtti. Boston Dynamics‘in iş geliştirme departmanı başkan yardımcısı Michael Perry, Londra’daki evinden teleoperasyonu test ettiğini açıkladı. Robota yaklaşık 4000 mil uzaklıktan WASD tıışlarıyla robotu hareket ettirdiğini söyleyen Perry, deneyimin çok akıcı olmadığını ve ufak gecikmeler olduğunu, ancak arayüzün oldukça basit ve kullanışlı olduğunu açıkladı.

Robot için en büyük endişelerden biri kötü amaçla kullanılma ihtimali. Michael Perry bu konuda da önlemler aldıklarını açıklasa da, kötü niyetli insanları tamamen kontrol altına almak neredeyse imkansız. Boston Dynamics, robotun silah vb. gibi insanlara zarar verebilecek ve/veya insanları korkutacak eklemelere izin vermemesi için gerekli düzenlemeleri yapacaklarını açıkladı. Ancak akıllardaki tüm soru işaretleri giderilemedi. Michael Perry, robotu kötü amaçla kullananların lisanslarının iptal edileceğini de belirtti.

Boston Dynamics şuana kadar 150 adet robotu kullanıma sundu. Ancak şirketin bu seneki 1000 robot hedefine ulaşması çok zor gözüküyor. Birçok şirket gibi Boston Dynamics de koronavirüs salgınından oldukça olumsuz etkilendi. Ayrıca bir müşterinin de en fazla 2 robot alabileceği, fazlasını almak isteyenlerle de özel bir görüşme yapılacağı ve kullanım amaçları hakkında bilgi alınacağı belirtildi.

MSI reklamı
Devamını oku

Diğer

LinkedIn, daha iyi iş görüşmesi yapabilmeniz için AI geliştiriyor!

Yazan:

Linkedln

LinkedIn, iş aramakta olan insanlar için yeni bir yardım yolu geliştiriyor. Platform daha verimli iş görüşmeleri yapabilmek için kullanıcılara yardım edecek yapay zeka geliştiriyor.


İlginizi çekebilir; Epic Games 5 ülkede daha yerel fiyatlandırmaya gidiyor!

reklam

Yapay zeka sayesinde verimli iş görüşmeleri amaçlanıyor!

İş dünyasının önemli sosyal medya platformlarından birisi olan LinkedIn, yeni bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. İş dünyasından her anlamda herkesle etkileşime geçebildiğiniz ve iş bulma konusunda da seçeneklerin bulunduğu platform, iş arayan kişilere çok önemli bir destek olmaya hazırlanıyor. Şöyle ki LinkedIn, iş görüşmesi öncesi hem kişilerin rahatlamasını sağlayacak hem de ilginç sorulara karşı verebilecekleri cevapları simüle edebilecekleri bir ortam hazırlamayı hedefliyor. Yapay zeka sayesinde gerçekleşecek bu işlem ile iş arayan kişilerin daha hazırlıklı olmaları sağlanacak. Yapay zeka, oluşturduğu ortam ile birlikte kullanıcılara verdikleri cevaplara göre geri bildirim de sağlayacak.

LinkedIn

Tüm bunlarla birlikte LinkedIn, videolu tanıtım konusunda da çalışmalarını sürdürüyor. Corona virüsü sebebiyle insanların evde kaldıkları şu dönemde platform, iş görüşmeleri için adayları düşünen bir hamle daha gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Videolu tanıtım sayesinde adaylar tanıtım yazısı yerine kendilerinden bahsettikleri kısa videoları başvuru sırasında şirketlere gönderebilecekler. Bu sayede, iş arayan kişilerin evden çıkamama durumu karşısında kendilerini tanıtmaları için alternatif yol izleme şansları olacak. Bakalım LinkedIn, bu gelişmeler ile amacına ulaşabilecek mi bekleyip göreceğiz.

MSI reklamı
Devamını oku