Sosyal medya

Sağlık/Tıp

Koronavirüs tedavisinde iyileşen hastaların kanı kullanılacak!

Koronavirüs

Koronavirüs tedavisinde, hastalıktan enfekte olup iyileşen hastaların kanı kullanılacak. ABD’de yemek ve ilaç sanayisinden sorumlu kuruluş FDA tedavide insan kanının kullanılmasını uygun buldu ve çalışmalarda kullanılması için izin verdi.


İlginizi çekebilir: Google, Koronavirüs için özel sayfa hazırladı!


FDA, dünyada salgın haline gelen COVID-19 virüsünü, durumu ağır vakalarda kullanılmak üzere “iyileşen plazma” içeren kanın alınması adına kurallarını değiştirdi. Böylece iyileşen hastalardan alınan kan, hastalar üstünde test edilebilecek.

Bu tedavi yöntemi sadece acil vakalarda kullanılabiliyor. Yani sertifikalı tedavi yöntemi olarak henüz belirlenmiş değil. Vakanın durumuna yönelik acil tedavi alması öngörülen hastalarda bu yeni tıbbi yöntem aktif olarak kullanılabilecek.

Ekstrem vakalarda olduğu kadar, gelecekte araştırmanın tüm vakalar için de tedavi yöntemi olabileceği anlamına da gelebilir. Kan içerisinde bulunan plazmadan hazırlanacak yeni yöntem özellikle kanın sıvı kısmını içerecek. Bu yapı, vücudun virüse karşı bağışıklık kazanan antikorlarını ve bununla ilgili diğer materyalleri içerecek.

Kullanılan plazma, halihazırda bulunan ve önerilen diğer COVID-19 tedavi yöntemleri gibi bir hastaya direkt transfüzyon yöntemiyle aktarılabilecek. Fakat henüz güvenli ve hastalıkla mücadelede etkili yöntem olduğunu gösteren birtakım testlerden geçmiş değil.

Tamamlanan klinikal denemelerin eksikliğine rağmen, FDA geçici olarak deneysel ilaç çalışmalarına izin vermek istiyor. Dünya üzerindeki vaka sayısının her geçen gün daha çok arttığını gördüğümüz şu günlerde her ülke elinden gelenin en iyisini en kısa zamanda oluşturmayı amaçlıyor.

Bazı oluşan sinyallerde SARS-CoV-2’de de iyileşen plazmaların kullanıldığında hastalığa karşı umut verici olduğunu göstermişti. Fakat ilk kez iyileşen bir plazmanın hastalıkla savaşması veya farklı alternatifleriyle başa çıkması için önerilmesi zor bir durum diyebiliriz.

Umarız ki kullanılan bu yeni yöntem COVID-19 (Koronavirüs) için etkili olur biz de yakın zamanda hastalıktan korunmak için bu aşıyı kullanabiliriz.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

realme ve OnePlus garanti sürelerini uzatma kararı aldı

Yazan:

Corona virüsün etkileri tüm hızıyla devam ederken, firmalar kullanıcılarına bazı konularda yardım etmeye çalışıyor. Bu firmalar arasında yer alan realme ve OnePlus da cihazlarının garanti sürelerini uzatma kararı aldılar.


İlginizi çekebilir; Huawei 3 aya varan sürelerde garantileri uzattı.


Mayıs sonuna kadar garanti süreleri uzatıldı.

realme ve OnePlus, Corona virüse karşı kullanıcılarına destek veriyor. Dünya genelinde pek çok farklı piyasa kolunu olumsuz etkileyen virüs karşısında ayakta durmaya çalışan firmalar, çözüm yolları arıyorlar. Bu durumdan oldukça fazla etkilenen akıllı telefon piyasası da, üretim ve stok bazlı sıkıntılar yaşıyor. Dünya nüfusunun yarısının neredeyse sokağa çıkma yasağı nedeniyle evlerinden çıkamadığı şu günler akıllı telefon piyasasında yeni sorunlar görülmeye başlandı. O sorunlardan biri de kuşkusuz cihaz garanti süreleri. Firmaların daha önceden satışını yaptığı cihazlara sağladığı garanti sürelerini kullanıcılar, sokağa çıkma yasakları ve bazı diğer sorunlar nedeniyle kullanamamakta. Bu durum karşısın da Huawei garantisi bu dönemde bitmek üzere olan cihazlarının sürelerini 3 aya kadar uzatma kararı aldı. Huawei‘nin ardından realme ve OnePlus aynı yolu izleyerek Mart ve Nisan 2020 tarihleri arasında garanti süreleri bitecek olan cihazlarının garantilerini Mayıs 2020 tarihine kadar uzattı.

realme ve OnePlus

Konuyla ilgili olarak bu uzatmalar şu an için sadece Hindistan bölgesinde başlamışken, iki firmanın da bunu dünya geneline yaymayı hedeflediği de gelen bilgiler arasında. Garanti sürelerinin uzadığını Twitter üzerinden açıklayan OnePlus, cihazı tamirde kalan kullanıcıları için yedek cihaz gönderme girişimini başlatmayı düşünüyor. Firma bu sayede kullanıcıları ile iletişimi kaybetmemek ve güven ortamını korumayı hedeflemekte.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 lansmanı gecikebilir!

Yazan:

iPhone 12

Apple‘ın yeni telefonu iPhone 12, çıkmadan Corona virüsten etkilendi. Eylül ayında tanıtımı yapılması beklenen cihazın lasmanı, dünya genelinde etkisini sürdüren salgın nedeniyle ertelenebilir.


İlginizi çekebilir; iPhone 12 ile ilgili sızıntılar ortaya çıktı!


Zorunlu bir erteleme söz konusu.

Akıllı telefon dünyasının başlıca vazgeçilemeyen değeri olan Apple, yeni iPhone 12 serisini çıkarırken zorluklarla karşılaşabilir. Corona virüsün etkisini hızla hissettirdiği dünyamızda yaşayan insanların neredeyse yarısı sokağa çıkma yasağı nedeniyle evlerinde. Bu durum karşısında ekonomik olarak çok büyük sıkıntılar yaşanmakta. Maalesef ki çoğu firma fabrika ve mağazalarını kapatmak zorunda kaldı. Bu firmalar arasında yer alan Apple da dünya genelinde bu durumdan muzdarip. Zira Çin‘de mağazalarını yeni yeni açmaya başlayan firma bu sene çıkaracağı yeni cihazlarını tanıtmakta ve satmakta aceleci davranmayabilir. Nikkei Asia‘da yer alan habere göre Apple, iPhone 12 ve diğer ürünlerinin tanıtımı ve satışları için bir erteleme yapabileceği belirtildi. Firmanın karantina sebebiyle lansmanı gerçekleştirememesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Eylül ayı uzak gibi gözükse de salgın hastalığa dair herhangi bir çözüm bulunamaması firmayı bu yönde karar almaya itecek olabilir. Habere göre Apple üretim bandında bazı malzemelerine salgın nedeniyle geç ulaşacak. Bu gecikmenin tanıtım kısmında da bir ertelemeye neden olacağı söz ediliyor. Hatta yine aynı sitede yer alan habere göre firmanın en kötü senaryo olarak 2020 içerisinde herhangi bir cihaz tanıtımı yapmaması da masada ki ihtimaller arasında. Çünkü firma lansman yapsa bile üretim için sağlıklı bir ortam elde edememe ihtimalini de göz önünde bulunduruyor.

Çoğu çalışanını evlerine göndererek ofislere gelme zorunluluğunu kaldıran Apple, salgının yayılmasını engellemek için elinden geleni yapıyor. Bu iddialar karşısında yorum yapmayı şu an için tercih etmeyen Apple‘ın, son kararını mayıs ayında vereceği gelen bilgiler arasında. 5G ile çıkması beklenen iPhone 12 serisinin bu ertelenme ile karşı karşıya kalması hayranları tarafından nasıl karşılanacak merakla bekleniyor. Corona virüsünün bu kadar etkili olduğu şu dönemde firmaların alacakları kararları ve gelişmeleri merakla takip ediyor olacağız.

Devamını oku

Haber

Plague Inc. dünyayı kurtarma modu geliyor.

Yazan:

Plague Inc. Çin'de yasaklandı!

Gerçek zamanlı strateji oyunları arasında önemli bir popülaritesi olan Plague Inc., bünyesine yeni bir mod katıyor. Normalde salgın hastalık yaratıp dünyaya etkilerini simüle ettiğimiz oyun bu kez tersine senaryo ile karşımıza çıkacak.


İlginizi çekebilir; Plague Inc. Çin’de yasaklandı!


Dünyayı kurtarıp hastalıklara tedavi bulabileceksiniz.

Corona virüsünün dünya gündemini çok sert bir şekilde meşgul etmeye devam ediyor. Plague Inc. de bu virüsten oldukça etkilendi. Dünya üzerine yaydığınız hastalık ile dünya nüfusuna olan etkilerin gözlemlediğimiz bir oyun olarak bilinen Plague Inc., halkın psikolojisini bozduğu gerekçesiyle Çin‘de yasaklanmıştı. Dünya genelinde yaşanan zorlu sürecin etkilerinden midir bilinmez ama Plague Inc. yeni bir oyun içi moduyla bizleri selamlıyor. Şöyle ki salgın hastalık geliştirdiğimiz bu oyuna artık dünyayı hastalıklardan da koruyacağımız bir senaryo ekleniyor. Senaryo, dünyada patlak veren hastalığın yayılmasını önlemek ve ölü sayısını azaltmak üzerine kuruluyor. Aynı zamanda şu dönemde insanların bilinçlenmesi de amaçlanıyor. Senaryonun yapımında Dünya Sağlık Örgütü ve CEPI kuruluşlarından yardım alan yapımcı firma Ndemic Creations, bu modla birlikte insanların psikolojilerinin de düzelmesini umduğu belirtildi.

Ndemic Creations bu senaryonun tanıtımını YouTube‘dan paylaştı. Daha önce CEPI ve Dünya Sağlık Örgütü‘ne 250 bin dolarlık bağışta bulunan firma insanların evlerinde kalmaları için çaba harcamaya devam ediyor. Modun çıkış tarihi henüz belli değil. Ayrıca Ndemic Creations’ın, oyun içerisine kullanıcıların Corona virüs ile savaş için kurulan fona da bağış yapmalarını sağlayan bir bölüm olacağı da öğrenildi. Bu zor zamanlarda eleştiri odağı olan ve insanların radarında duran oyun, bu hamleyle bir nebze olsun okları üzerinden alabilecek mi göreceğiz.

Devamını oku