Sosyal medya

Sağlık/Tıp

Koronavirüs tedavisinde iyileşen hastaların kanı kullanılacak!

Koronavirüs

Koronavirüs tedavisinde, hastalıktan enfekte olup iyileşen hastaların kanı kullanılacak. ABD’de yemek ve ilaç sanayisinden sorumlu kuruluş FDA tedavide insan kanının kullanılmasını uygun buldu ve çalışmalarda kullanılması için izin verdi.


İlginizi çekebilir: Google, Koronavirüs için özel sayfa hazırladı!

reklam
MSI reklamı

FDA, dünyada salgın haline gelen COVID-19 virüsünü, durumu ağır vakalarda kullanılmak üzere “iyileşen plazma” içeren kanın alınması adına kurallarını değiştirdi. Böylece iyileşen hastalardan alınan kan, hastalar üstünde test edilebilecek.

Bu tedavi yöntemi sadece acil vakalarda kullanılabiliyor. Yani sertifikalı tedavi yöntemi olarak henüz belirlenmiş değil. Vakanın durumuna yönelik acil tedavi alması öngörülen hastalarda bu yeni tıbbi yöntem aktif olarak kullanılabilecek.

Ekstrem vakalarda olduğu kadar, gelecekte araştırmanın tüm vakalar için de tedavi yöntemi olabileceği anlamına da gelebilir. Kan içerisinde bulunan plazmadan hazırlanacak yeni yöntem özellikle kanın sıvı kısmını içerecek. Bu yapı, vücudun virüse karşı bağışıklık kazanan antikorlarını ve bununla ilgili diğer materyalleri içerecek.

Kullanılan plazma, halihazırda bulunan ve önerilen diğer COVID-19 tedavi yöntemleri gibi bir hastaya direkt transfüzyon yöntemiyle aktarılabilecek. Fakat henüz güvenli ve hastalıkla mücadelede etkili yöntem olduğunu gösteren birtakım testlerden geçmiş değil.

Tamamlanan klinikal denemelerin eksikliğine rağmen, FDA geçici olarak deneysel ilaç çalışmalarına izin vermek istiyor. Dünya üzerindeki vaka sayısının her geçen gün daha çok arttığını gördüğümüz şu günlerde her ülke elinden gelenin en iyisini en kısa zamanda oluşturmayı amaçlıyor.

Bazı oluşan sinyallerde SARS-CoV-2’de de iyileşen plazmaların kullanıldığında hastalığa karşı umut verici olduğunu göstermişti. Fakat ilk kez iyileşen bir plazmanın hastalıkla savaşması veya farklı alternatifleriyle başa çıkması için önerilmesi zor bir durum diyebiliriz.

Umarız ki kullanılan bu yeni yöntem COVID-19 (Koronavirüs) için etkili olur biz de yakın zamanda hastalıktan korunmak için bu aşıyı kullanabiliriz.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Honor Play 4 Pro, ateş ölçer özelliği ile geliyor!

Yazan:

Honor Play 4 Pro

Honor firmasının yeni cihazı olarak karşımıza çıkması beklenen Play 4 Pro, ilginç bir özellikle bizleri karşılıyor. Edinilen bilgilere göre cihazda ateş ölçer olacak.


İlginizi çekebilir; Honor Magic Earbuds Türkiye’ye geliyor!

reklam
MSI reklamı

Play 4 Pro, ateşinizi ölçebilecek!

Honor, Huawei‘nin alt firması olarak piyasaya çıkardığı fiyat performans ürünleri ile biliniyor. Play 4 Pro cihazını yakında tanıtacak olan firma, görünüşe göre telefona ilginç bir özellik yerleştirmiş. SparrowNews isimli internet sitesinde yer alan habere göre, cihaz ateş ölçer özellikli olacak. Evet yanlış duymadınız. Firma telefonun gövdesine vücut sıcaklığını ölçebilen bir sensör yerleştirmiş. Dünya genelinde gündemden düşmeyen salgın için kullanışlı olacağı düşünülen bu özelliğin ilgili sitede paylaşılan videoda da nasıl kullanıldığı gösterilmekte. Ayrıca firma bu konu hakkında da bir afiş hazırlayarak bu özelliğini Weibo üzerinden tüm takipçilerine paylaştı.

Orta seviye telefonlar arasında konumlandırılabilecek Play 4 Pro cihazı gücünü, Kirin 820 5G işlemcisinden almakta. 6.57 inç IPS ekran ile bizleri karşılayacak cihaz, delikli ekran teknolojisine sahip olacak. Ön tarafta çift kameraya yer verilirken, bu kameralar sırasıyla, 16 MP ana kamera ve 2 MP derinlik kamerası olarak belirlenmiş. Arka tarafta da yine iki kamera kullanıcıları karşılamakta. Ana kamera 40 MP değerini alırken onu, 8 MP değerinde ultra geniş açı kamerası takip etmekte. 8 GB RAM ve 128 GB depolama seçeneklerine sahip olacak cihazın parmak izi okuyucusu da yan tarafta yer alıyor. Kızıl ötesi sensör ile sıcaklık ölçebilecek cihaz bakalım akıllı telefon dünyasında yeni bir gelişmenin öncüsü olabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Aksesuar

AirPods, sağlık konusunda yeni özelliklere sahip olacak!

Yazan:

AirPods Pro

Apple AirPods, yeni nesli ile birlikte sağlık yönünden daha fazla özelliğe sahip olabilir. Gelen bilgilere göre firma, kulaklıkları sağlık takibi konusunda geliştirmeyi düşünüyor.


 

reklam
MSI reklamı

İlginizi çekebilir; Samsung Galaxy Note 20 Plus için tasarımı belli oldu iddiası!


AirPods, sağlığınızı takip etmenizde size yardımcı olabilir!

Apple firmasının gerçek kablosuz kulaklıkları AirPods serisi, artık sadece müzik dinlemek için var olmayacak. Gelen son bilgilere göre firma, yeni nesil AirPods kulaklıkların içine, ışık sensörleri yerleştirmeyi düşünüyor. DigiTimes isimli haber sitesinde yer alan rapora göre Apple, ışık sensörlerini yeni nesil kulaklıklarına yerleştirerek kullanıcıların sağlık konusunda bilgi almayı planladığı öğrenildi. Nabız ve kanda yer alan oksijen yoğunluğu gibi bilgileri bu sensörler ile ölçmek isteyen firma, aynı zamanda spor sırasında kullanımı arttırmak adına adım sayar özelliğini de bu kulaklıklara yerleştirmek istiyor.

AirPods yutan adam

Apple hali hazırda Apple Watch ile birlikte sağlık konusunda önemli gelişmeler gerçekleştiriyor. Ancak bu gelişmeler sonrasında firma bu işi kulaklıklar yardımıyla da yapmayı deneyecek gibi duruyor. Rapora göre bir veya iki yıl içerisinde çıkacak AirPods kulaklıklar daha önce saydığımız özellikleri içerisinde bulunduracak. Firmanın zaten sağlık konusunda verdiği önem en başından beri bilinirken, Tim Cook da bu konu hakkında, insanlığa en büyük katkıyı yapma gayesi altında olduklarını belirtmişti. Hal böyle olunca gözler 2021 ve 2022 yılları içerisinde çıkartılacak AirPods ve Pro modellerine çevrildi. Bakalım firma bu konuda geliştirmeleri sağlayabilecek mi, yakın bir zamanda “kulaklık” kelimesi başka bir anlam daha içerebilecek mi merakla bekliyor olacağız.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Mobil

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 için mobil uygulama geliştiriyor!

Yazan:

Dunya Saglik Orgutu

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Corona virüs hakkında insanların daha sağlıklı bilgilendirilmesi amacıyla mobil uygulama geliştirme kararı aldı.


İlginizi çekebilir; Apple ve Google, Covid-19 konusunda iş birliğine gidiyor!

reklam
MSI reklamı

Covid-19 konusunda bilgilendirme amaçlı uygulama geliştirilecek!

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 konusunda daha kapsamlı projeler düşünüyor. Reuters isimli internet sitesinde yer alan habere göre, İnsanların salgın konusunda daha bilinçli olmalarını sağlamak isteyen örgüt, mobil uygulama geliştirme kararı aldı. Uygulama sayesinde, kullanıcıların daha sağlıklı ve doğru bilgilere ulaşması amaçlanıyor. Aynı zamanda hastalık hakkında detaylı bilgileri de kullanıcılara sunmayı hedefleyen uygulama sayesinde, kişiler hasta olup olmadıklarını orada yazan belirtilere göre değerlendirebilecekler. Her ne kadar testin yerini tutmasa da, yanlış teşhis kaynaklı hastaneye gitmelerin azaltılması hedefleniyor. Aynı zamanda uygulamanın, bu hastalığın gripten veya soğuk algınlığından farklı olmadığını düşünen kişiler için de bilgilendirici olması amaçlanıyor.

Covid-19 DSÖ

Uygulamada aynı zamanda bir hasta takip sistemi olması da bekleniyor. Ancak bu konuda yer alan gizlilik ve kişisel verilerin korunması gibi konu başlıklarında hala çözülemeyen sıkıntılar mevcut. Hali hazırda Apple ve Google‘a GPS verilerini kullanma yasağı getirilmişti. Bu şartlar altında Dünya Sağlık Örgütü işin altından nasıl kalkar bilinmez ancak onlar da uygulama sayesinde salgının yayılım hızını düşürmek istiyor. Örgütün bilgi kirliliğini engellemek ve daha sağlıklı bir şekilde insanlara ulaşmak amacıyla yaptığı bu atılım bakalım olumlu sonuçlanacak mı bekleyip göreceğiz. Umarız Covid-19 dünya gündemini daha fazla meşgul etmeden yok olur.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu