Sosyal medya

Google

Google, Koronavirüs için özel sayfa hazırladı!

Google

Google, dünyayı kasıp kavuran, uluslararası pandemiye yol açan Koronavirüs hakkında doğru bilgiler edinmek isteyen kullanıcılara yeni sayfasını duyurdu. Sayfa içerisinde resmi kaynaklardan alınan bilgiler derlenecek. ,


İlginizi çekebilir: Google bağımsız oyun geliştiriciler için Stadia Makers’ı duyurdu!

reklam
MSI reklamı

Dünya çapında salgın haline gelen Koronavirüs ile alakalı bilgiler veren site, google.com/covid19 alan adıyla yayına başladı. Hazırlanan sayfa içerisinde, virüse karşı nasıl önlem alınacağı, muhtemel tedaviler ve hastalığın ne semptomlar gösterdiğine dair bilgiler yer alıyor.

Ayrıca, bilgi edinebileceğiniz diğer kaynaklar, hastalığın yayılımını takip edebileceğiniz adresler ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak kaynakların linkleri de sayfada bulunuyor.

Hazırlanan site dışında, Google “Koronavirüs” kelimesini arattığınızda çıkacak sonuçlarla ilgili kısımda da geliştirmeler yaptı. Böylece karşınıza çıkanlar içerisinden resmi kaynaklardan gelen yeni haberleri bulmanız çok daha kolay olacak.

Google ile birlikte teknoloji şirketleri, yardım için harekete geçtiler

COVID-19 salgını göz önüne alındığında virüs her birimizi etkileyebilir. Bu durumun önüne geçmek amacıyla büyük şirketler virüse karşı dayanışma oluşturarak çeşitli araştırmalar yapma yoluna gidiyorlar.

Özellikle hepimizi ilgilendiren doğru bilgiyi edinme ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Kaos ortamında, toplumu galeyana getirmemek adına doğru bilgi çok önemli bir yer teşkil ediyor.

Koronavirüs hakkında kendinizi eğitmek kadar, 7 gün 24 saat mental sağlığınızı kötü etkileyecek içeriklerden de uzak durmanız gerekiyor.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google, Gmail logosunda büyük değişikliğe gidiyor

Yazan:

Gmail

Google, Gmail logosunda köklü bir değişikliğe gidiyor. Google’ın bu hamlesi, Gmail’e gelmesi muhtemel büyük yeniliklerin habercisi niteliğinde.


İlginizi çekebilir: Gmail’de istenmeyen e-postalar nasıl engellenir?

reklam
MSI reklamı

Google, yapım aşamasındaki yeni Gmail logosunu paylaştı

Google, 9to5Google’a gönderdiği ve yapım aşamasında olduğu açıkça görülen yeni logosunu servis etmiş oldu. Yuvarlatılmış köşeler, Google’ın yeni tasarım dilini devam ettirmekte kararlı olduğunu gösteriyor. Gmail’in şu anki logosunda kullanılmakta olan kırmızı-beyaz ikilisi yerine; mavi, yeşil, kırmızı ve sarı renklerin kullanılması bekleniyor. Google, şubat ayında Google Haritalar uygulamasında da dörtlü renk kombinasyonuna geçiş yapmıştı. Gmail’in de; Google Haritalar, Google Asistan ve Google Chrome gibi diğer Google uygulamaları ile bir uyum yakalaması hedefleniyor.

Gmail

Gmail ile adeta bütünleşen zarf görünümü, yeni logoda olmayacak. Google’ın bu hamlesi, “e-posta servisi” tanımından daha fazlasını sunmayı hedeflediği anlamına geliyor. Google’ın Gmail’e diğer Google servislerini de entegre etmesi oldukça muhtemel.

Google
Google, logo değişikliklerine gittiğinde, genellikle büyük çaplı yenilikler getirdiğine birçok kez şahit olduk. Aynı beklenti Gmail için de fazlasıyla geçerli. Yaklaşık 2 milyar kullanıcı sayısı ile bulunduğu sektörün lideri olan Gmail, yeni görünümü ve yeni özellikleri ile önümüzdeki aylarda güncellenmesi bekleniyor.

Devamını oku

Google

Google Meet, tek görüşmede 49 kişiye kadar gösterebilecek!

Yazan:

Google Meet, tek görüşmede 49 kişiye kadar gösterebilecek!

Pandemi döneminde hayatımıza daha fazla dahil olan Google Meet, geliştirmelere hız kesmeden devam ediyor. Google’dan gelen açıklamayla beraber tek görüşmede 49 kişi aynı anda ekranda yer alabilecek.


İlginizi çekebilir: Google Drive, çöp kutusundaki dosyaları artık otomatik silecek

reklam
MSI reklamı

Pandemi sürecinde evde kalan öğrenciler ve evden çalışma planına geçen şirketler için kurtarıcı rol oynayan video konferans uygulamaları, geliştirme ve eklemelerle görüşmeleri daha verimli hale getirmeye çalışıyor. Popüler video konferans uygulaması Zoom ile rekabet içinde olan Google, Meet platformuna yeni özellikler getirmeye devam ediyor.

Meet ile 49 kişi aynı anda ekranınızda

Geçtiğimiz Ağustos ayında neredeyse tamamen ücretsiz hale gelen Google Meet, öğrenci ve iş insanları için yeni bir ‘katman’ özelliğini duyurdu. Google tarafından gelen açıklamayla beraber Meet’in web uygulamasına gelen özellik, aynı anda 49 kişinin tek ekrana sığdırılarak görüntülenebilmesini sağlıyor.

Google Meet, tek görüşmede 49 kişiye kadar gösterebilecek!

‘Sınıflarda dinamizmi arttırabilir’

Teknoloji devi Google, yeni getirilen bu katman özelliğinin toplantı ve dersleri nasıl etkileyeceğini şu şekilde açıklıyor:

“Aynı anda daha fazla insanın görüntülenebilmesi, sınıf ve toplantılardaki dinamizmi arttırabilir. Tartışılan konu hakkında herkesin tepkisini görmek ya da konu hakkındaki konuşmaları daha iyi takip etmek amacıyla olsun bu geliştirme, daha çok yüz yüze iletişimdeymiş hissiyatıyla katılımı arttırabilir. Ek olarak karoların birinde kendinizi görmeniz ihtiyaç anında çekilen ekran görüntülerinde de bulunmanızı sağlarken sizi grubun bir parçası gibi hissettirebilir.”

Özellik Google Meet Web ile sınırlı

Katman seçeneklerinde yer alan bu yeni özellikle beraber 49 kişinin görüntüsü aynı anda ekranınızda bulunabilecek. Ne yazık ki bu özellik şu an için yalnızca Meet’in web versiyonunda bulunuyor. Halen sanal toplantı ve dersler için mobilde oldukça kullanışlı olan Google Meet, yeni geliştirmeler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Devamını oku

Google

Google Drive, çöp kutusundaki dosyaları artık otomatik silecek

Yazan:

Google Drive

Google, Drive servisinde çöp kutuları için bazı güncellemeler yaptığını duyurdu. Yeni değişiklikle beraber artık kullanıcıların Drive’daki çöp kutuları 30 gün sonra otomatik olarak silinecek.


İlginizi çekebilir: Google, yeni Pixel telefonunu 30 Eylül’de tanıtacak!

reklam
MSI reklamı

Google, çevrim içi dosya depolama servisi Drive’ın çöp kutusundaki bulunan dosyalar için saklama politikalarında değişiklik yaptığını duyurdu. Bundan böyle Google Drive, çöp kutusuna atılan dosya ve klasörleri 30 gün sonra otomatik olarak silecek. Değişiklik, 13 Ekim 2020′den itibaren yürürlüğe girecek.

Google Drive çöp kutusu için uyarı

Google Drive

Hatırlayacak olursanız şu ana kadar Google Drive, çöp kutusundaki dosyaları kullanıcının kendisi silene kadar hala süresiz olarak depolamaya devam ediyordu. Aslında bu durum bir yönüyle dezavantaj, çünkü çöp kutusundaki dosyalar da Google Drive’ın depolama alanından / planından sayılıyor.

Bu nedenle, özellikle çöp kutusunda dosyaları olduğunu unutan kullanıcılar için depolama alanı eksikliğine sebep olabiliyor. İşte Google, bu sorunu çözmek için Drive’ın çöp kutusundaki dosyaları otomatikman silecek.

“13 Ekim 2020’den itibaren, Google Drive’daki Çöp Kutusu’nda bulunan öğeler için saklama politikalarını değiştiriyoruz. Bu yeni politikayla, Google Drive çöp kutusuna atılan tüm dosyalar 30 gün sonra otomatik olarak silinecektir.”

Google’ın da açıkladığı gibi Drive için yapılan değişiklik 13 Ekim 2020′den itibaren yürürlüğe girecek. Yalnız bu noktada Google, kafa karışıklığı yaratmaması için bahse konu olan 30 gün sayacının 13 Ekim’den önce başlamadığını da ekledi.

“13 Ekim 2020’de hali hazırda bir kullanıcının çöp kutusunda bulunan dosyalar 30 gün boyunca orada kalacaktır. 30 günlük sürenin ardından, 30 günden uzun süredir çöp kutusunda bulunan dosyalar otomatik olarak silinmeye başlayacaktır. “

Yani 13 Ekim’den önce bu haberi okuyorsanız, şu anda çöp kutusunda bulunan dosyalarınızın 13 Ekim’de aniden silinmeyeceğine emin olabilirsiniz. Ancak 13 Ekim’den sonra, 30 günlük sayaç başlayacak ve çöp kutusundaki dosyalar otomatik olarak bu süre sonunda silinecek. Ayrıca Google, G Suite yöneticilerinin, kullanıcıların Google Drive çöp kutusundan silinen dosyaları 25 güne kadar geri yükleyebileceğini de ifade etti.

Devamını oku