Sosyal medya
Huawei P40 reklamı

Google

Google, Koronavirüs için özel sayfa hazırladı!

Google

Google, dünyayı kasıp kavuran, uluslararası pandemiye yol açan Koronavirüs hakkında doğru bilgiler edinmek isteyen kullanıcılara yeni sayfasını duyurdu. Sayfa içerisinde resmi kaynaklardan alınan bilgiler derlenecek. ,


İlginizi çekebilir: Google bağımsız oyun geliştiriciler için Stadia Makers’ı duyurdu!


Dünya çapında salgın haline gelen Koronavirüs ile alakalı bilgiler veren site, google.com/covid19 alan adıyla yayına başladı. Hazırlanan sayfa içerisinde, virüse karşı nasıl önlem alınacağı, muhtemel tedaviler ve hastalığın ne semptomlar gösterdiğine dair bilgiler yer alıyor.

Ayrıca, bilgi edinebileceğiniz diğer kaynaklar, hastalığın yayılımını takip edebileceğiniz adresler ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak kaynakların linkleri de sayfada bulunuyor.

Hazırlanan site dışında, Google “Koronavirüs” kelimesini arattığınızda çıkacak sonuçlarla ilgili kısımda da geliştirmeler yaptı. Böylece karşınıza çıkanlar içerisinden resmi kaynaklardan gelen yeni haberleri bulmanız çok daha kolay olacak.

Google ile birlikte teknoloji şirketleri, yardım için harekete geçtiler

COVID-19 salgını göz önüne alındığında virüs her birimizi etkileyebilir. Bu durumun önüne geçmek amacıyla büyük şirketler virüse karşı dayanışma oluşturarak çeşitli araştırmalar yapma yoluna gidiyorlar.

Özellikle hepimizi ilgilendiren doğru bilgiyi edinme ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Kaos ortamında, toplumu galeyana getirmemek adına doğru bilgi çok önemli bir yer teşkil ediyor.

Koronavirüs hakkında kendinizi eğitmek kadar, 7 gün 24 saat mental sağlığınızı kötü etkileyecek içeriklerden de uzak durmanız gerekiyor.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google’ın Artı Kodu ile adres olmadan konum paylaşmak artık çok kolay!

Google Haritalar Artı Kodu

Google iki yıl önce açık kaynak kodlu olarak paylaştığı dijital adresleme sistemi olan Artı Kodun (Plus Code) kullanımını kolaylaştırmak için bir takım yenilikler yaptı.

İlginizi çekebilir: Honor Play 4, TENAA’da görüntülendi!

Google’ın Artı Kodu ile adres olmadan konum paylaşımı artık çok kolay!

Google iki yıl önce açık adresi olmayan milyarlarca kişinin yararlanabileceği dijital adresleme sistemi olan Artı Kodu açık kaynak kodlu olarak paylaşmıştı. Şirket bugün yaptığı açıklamada bu özelliğin kullanımını kolaylaştırdığını söyledi. Artı Kodu ile birlikte konumunuzu adres bilgisi olmadan da paylaşmanız mümkün. Özellikle geleneksel adres sistemlerinin geçerli olmadığı bölgelerde oldukça verimli olabilecek bu özellik konumunuza göre bir kod oluşturmakta.

Google Haritalar

Google bu özelliği sokak isimlerinde eksikliği olan ve adreslerin tanımlanmasının zor olduğu ülkeler için tasarladıklarını söyledi. Şirket açıklamasında özellikle acil müdahale gerektiren durumlar başta olmak üzere posta teslimatları gibi günlük ihtiyaçların da bu özellik ile kolaylaşabileceğini vurguladı. Google’a göre dünya genelinde 2 milyardan fazla insanın adreslerini bulmak neredeyse imkansız veya bu kişiler bir adrese sahip değiller. Artı Kod, bu kişiler için konum paylaşımını mümkün kılıyor. Google’ın bu hamlesi ile birlikte haritalar hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmaya çalıştığını söyleyebiliriz.

Google Artı Kodun özellikleri nelerdir?

Yapılan güncelleme ile birlikte, Google haritalar hizmetlerinde kendi konumunuzu belirten mavi noktayı seçtiğinizde Artı Kodunuza ulaşmak mümkün. Bu kod bulunduğunuz il veya ilçenin adını içerecek şekilde + ile ayrılmış bir dizi rakam ve karakterden oluşuyor. Örneğin Galata Kulesinin konumunu haritalar hizmeti üzerinden “2XGF+7M Bereketzade” şeklinde ifade edebiliriz. Bu kodu Google Haritaların arama bölümüne girdiğinizde Galata kulesinin konumuna ulaşmak mümkün. Yakınında merkezi bir yerleşim bulunmayan bölgelerde ise bölgenin adı 4 basamaklı alan kodu ile değiştiriliyor ve gerekli olan durumlarda konumu daha da daraltmak için ek bir karakter ekleniyor. Merkezi yerlerde adres paylaşımı konusunda çoğumuz problem yaşamasak da şehir dışı bölgelerde veya geleneksel adres sistemlerinin henüz kullanılmadığı ülkelerde Artı Kod hayatı oldukça kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Google Artı Kodu

Devamını oku

Google

Google Asistan, artık ödemelerde sesli onay alabilecek!

Yazan:

Google Asistan gelişmeye devam ediyor. Yeni gelen güncelleme ile birlikte ödemelerinizi ses yoluyla onaylama imkanı getiriliyor.


İlginizi çekebilir; Samsung Galaxy Fold Lite tasarımı ortaya çıktı! 


Asistan, ses tanıma yoluyla ödemelerinizi onaylayabilecek!

Günümüz akıllı telefonlarında artık vazgeçilmeyen özellik haline gelen yapay zeka asistan uygulamaları, gelişmeye devam ediyor. Apple, Google, Samsung ve yeni bir katılımcı olan Huawei bu rekabette önemli bir yer ediniyorlar. İşte bu rekabetin en önemli oyuncularından olan Google, Android kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak yeni bir özellik getiriyor. Ses eşleştirme (Google Voice Match). Bu özellik sayesinde telefonu kullanan kişi olduğunuzu Google Asistan üzerinden anlayan firma, cihaz kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak istemekte. Artık uygulama sayesinde mobil ödemelerinizi yaparken daha önceden tanıttığınız sesiniz vasıtasıyla işleminizi onaylama imkanına sahip olacaksınız. Bu sayede güvenlik konusunda sıkıntıları minimuma indirmeyi hedefleyen firma, diğer yandan ise işlemlerin daha hızlı yapılmasını amaçlamakta.

Google Asistan

Daha önceden parmak izi ve yüz tanıma özelliklerini de bu tarz işlemlerde kullanabilirken, Google bu konuda yeni bir yöntem eklemeyi düşünüyor. Her ne kadar fikir olarak oldukça mantıklı gelse de firma kullanıcıları uyarmayı ihmal etmiyor. Günün sonunda elinizde ki cihazın mikrofon kalitesine göre eşleşme sağlandığı için her zaman verimli sonuca ulaşamayabilirsiniz. Yine de bu tarz atılımları görmek teknolojinin geldiği yeri anlama açısından oldukça önemli. Bakalım diğer asistan uygulamasına sahip firmalar Google gibi bir yol izleyecekler mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Google Pixel 5 amiral gemisi olmayacak!

Yazan:

Google, akıllı telefon rekabetinde ki en büyük silahı olan Pixel serisini geliştirmeye devam ediyor. Gelen bilgilere göre Pixel 5, Snapdragon 765 ile gelebilir.


İlginizi çekebilir; AnTuTu, Android tabanlı en iyi işlemciler listesini yayınladı.


Snapdragon 765 işlemcili Pixel 5 görebiliriz!

Google, yeni nesil Pixel cihazlarını geliştirmeye devam ediyor. Pixel 5 cihazlarını bu yıl içerisinde görmeyi beklediğimiz firma, seri hakkında yeni bir yol izleme kararı almış olabilir. XDA Developers isimli internet sitesinde yer alan habere göre, Pixel 5, Qualcomm Snapdragon 765 işlemci ile gelecek. Bir kullanıcının Google kamera uygulamasında yer alan arka plan kodlarına erişmesi ile, firmanın “böğürtlen” ve “redfin” isimlerini verdiği iki cihazın daha olduğu öğrenildi. Bu cihazların Pixel 5 ve 5 XL olduğu tahmin ediliyor. Yine aynı satırla cihazların, açıklamalarında Snapdragon 765 ile ilişkilendirildiği ortaya çıktı. Tüm bunların yanı sıra AndroidPolice isimli internet sitesinde yazar olan David Ruddock da, kendi kaynaklarından, Google‘ın bu sene en üst segment işlemciye sahip bir cihaz çıkarmayacağı yönünde bilgi aldığını söylemesi kullanıcılar arasında da şaşkınlığa neden oldu.

Normalde amiral gemisi telefonlar ile adından söz ettiren firmanın bu yıl birden amiral gemisi çıkartmayacağını söylemesi, piyasa içinde şaşırtıcı olurken, neden bu tarz bir karar alındığı ise henüz netlik kazanmadı. Cihazların da hal böyleyken bir önceki seriye göre daha ucuz olması bekleniyor. Ortaya atılan bazı iddialara göre ise Google, Pixel serisinin satışlarını arttırmak ve daha “alınabilir” cihazlar yapmak için böyle bir hamle yaptı. Bakalım firma amiral gemisinden, orta üst seviyeye geçişi tam olarak yapacak mı. Yoksa yine de bir amiral gemisi Pixel 5 görebilecek miyiz merakla bekliyor olacağız.

Devamını oku