Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

“Kill Switch” sonunda yasallaştı

Kill switch

Uzun süredir çalınan veya kaybolan akıllı telefonların yanlış ellere geçmesi durumunda kişisel bilgilerin korunması amacı ile düşünülen “Kill Switch” için ilk belirgin adım atıldı.

Kaliforniya Valisi Jerry Brown telefon üreticilerinin 1 Ocak 2015’ten itibaren ürettikleri tüm telefonlara eklemesi gereken Kill Switch özelliğini yasalaştıran kanunu imzaladı. Şu an için kanun sadece Kaliforniya eyaleti için geçerli olsa da genel kanı telefon üreticilerinin bu özelliği sadece Kaliforniya’da satılacak telefonlar için değil üretile tüm cihazlar için aktif hale getireceği yönünde. Bu da sadece Amerika değil tüm dünya pazarlarını kapsıyor.

Bu özellik sayesinde gerek cihazın sahibi gerekse polis çalınan ya da kaybolan cihazı işlevsiz hale getirebilecek. Elbette bu o kadar kolay olmayaca. Misal Kaliforniya’da kolluk kuvvetleri bu işlemi uygulayabilmek için Kaliforniye Kamu Bakım Yönergesi’nde yer alan koşulları oluşturmak ve mahkeme emri almak zorunda kalacak. Ani ölüm tehlikesi veya büyük çaplı vücut hasarı olabilecek acil durumlar ise bu sürecin dışında tutulacak.

Kill switch

Kill switch

Son iki yıldır artan telefon hırsızlığının önüne geçmek amacı ile ortaya çıkan bu kanun özellikle teknolojinin merkezi haline gelen San Fransisco’daki hırsızlıkların tavan yapması ile ilgi altına alındı. Tasarının yasalaşması sürecinde telefon üreticileri, GSM operatörleri ve ticari gruplar da desteğini sundu.

Bunun yanında taslağın yasalaşma süreci o kadar da kolay olmadı. Nisan ayında senatodan geçemeyen taslak daha sonra mayıs ayında kabul oldu. Taslağın onaylanması adına düzeltmeler yapıldı. Üreticilerin teknik detaylar üzerinde çalışması için biraz daha zaman harcamasına neden olacak bu yasa sadece akıllı telefonlar için geçerli, tabletler bu sürece dahil olmayacak.

Yasanın ne kadar işe yarayacağı ise şimdilik muamma. Telefonu çalan hırsız, kill switch veya IMEI kara listesinin işe yaramayacağı bir şekilde cihazı veri tabanından çıkartırsa o zaman bu özelliğin hiçbir anlamı kalmayacak. Öte yandan hukuk danışmanları bu sistemin suistimal edilebilme potansiyelini de konuşuyorlar.

 

LG G3 Stylus resmi olarak duyuruldu

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Murat Halilbeyoğlu

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval