Sosyal medya
MSI reklamı

Donanım

Kaliteli powerbank için nelere dikkat etmeli? | HWP Özel

kaliteli powerbank seçimi

Kaliteli powerbank seçmek hem enerjinizin olmadık yerlerde bitmesini engeller hem de telefonunuzun ömrünü uzatır. Nasıl powerbank seçilir bu yazımızda bakıyoruz.

İnsanların hayatlarının cep telefonu merkezinde geçtiği bu yıllarda kimileri telefonlarının pili bittiğinde çocuğunu kaybetmiş gibi davranışlar sergileyebiliyor. Bu insanlara sağduyu aşılamak konusunda elimizden bir şey gelmediği için, biz de onlara mümkün olduğunca hayat bağlarını koparmamaları için gerekli çözümleri sunuyoruz. Bu sefer de kaliteli powerbank modellerini mevzu bahis edelim, iç yapısını sizlere anlatalım istedik. Bakalım bundan sonra doğru cihazı doğru özelliklere göre seçecekler mi?

reklam

 

Telefonlarımız birçok konuda hayatımızın temel ihtiyaçları haline geliyor ne yazık ki. Bu bağımlılığımızı çözümlemek, modern dünyanın birçok noktasından kopmak olduğundan bizler de hayatımızı bu gerçeği kabul ederek yaşıyoruz. Ama bir problem var: Ya pil biterse? Bu nedenle yanımızda powerbank taşıyoruz işte. Ama bu powerbank’lerin bizi yarı yolda bırakıp bırakmayacağını, ne kadar süre dayanacağını, cihazlarımızı kaç kere ardı ardına şarj edebileceğini genelde bilmiyoruz. Biz de bu sorulara cevap vermek için, size powerbank bileşenlerini anlatalım istedik.

Kaliteli powerbank neye göre belirlenir?

Powerbank, aslında çok da fazla bileşeni olmayan bir cihaz. Bir powerbank, dışarıdan gördüğünüz USB A kablo girişi, cihazın seviyesini bildiren LED, şarj için kullanılan Micro USB girişi gibi parçalara sahiptir. Bunun dışında kimilerinde fener özelliği görebilirsiniz, kimilerinin üstünde şarj seviyesini göstermesi için kullanılan bir buton vardır. Ama dış yapı, az çok böyle. Peki powerbank’in içinde neler var? Başta söylediğim, “az bileşen” mantığı burada kendisini gösteriyor aslında. Türkiye’de ne yazık ki Güneş ışığından beslenen, daha karmaşık powerbank’lere pek rastlamıyoruz. O nedenle bizler doğrudan enerjiyi elektrik hattından alan ve bunu depolayan cihazlardan bahsedeceğiz.

Powerbank’ler genelde bolca yerleştirilen pil üniteleri ve onların doldurma/boşaltma işlemlerini kontrol altında tutan devre kartından oluşur. Dışarıdan gördüğünüz tüm girişler ve parçalar, yine bu devre kartına bağlıdır. Devre kartının üstünde birçok farklı element görebilirsiniz, çünkü powerbank’in kalitesi ve yapabileceklerine göre buradaki elementlerin sayısı artar. “Akıllı şarj” sistemi üstünde duran birçok firma var mesela. Bu akıllılık durumu, aslında cihazın kabul ettiği amper değerine göre powerbank’in verdiği akım miktarının değişmesi anlamına gelir. Powerbank’ler cihazınızı 3,7 volt üzerinden şarj ederlerken kendilerini 5 volt üzerinden şarj ederler. Sizin bağladığınız cihaza göre değişen değer ise amper değeridir, yani akımdır.
Üstünde bulunan USB değerine göre kimi zaman 1 A, kimi zaman 2 A, kimi zamansa 2’nin üstünde değerler görebilirsiniz. Bu hızlar, doğru orantı şeklinde değişmez ama. Yani 1 A olan girişten 3 saatte şarj olan telefonunuz 2 A’da 1,5 saatte şarj olmaz. Her zaman için biraz daha uzun sürecektir, buna hazırlıklı olmalısınız. Benzer bir şekilde cihazların pil kapasitesi de her zaman basit bir toplama işlemi üstünden gitmez. Yani 2.300 mAh’lik bir powerbank aldığınızı düşünün. Telefonunuzun bataryası 2.300 mAh ise, bire bir bir doldurma / boşaltma beklememeniz gerekli. Powerbank’te minimum %10 civarında bir kayıp yaşanır zaten, bu değerin artması kullanılan bileşenlerin kalitesine, powerbank’in ne kadar süre kullanıldığına ve ne sıklıkla kullanıldığına göre değişir. Aynı zamanda 3,7V ve 5V değişimi de aslında cihazın alabileceği maksimum gücü değiştirecektir.

Bu işlemin detaylı bir hesaplaması var elbette, ama basit bir örnek olması açısından 12.000 mAh’lik bir powerbank aslında 7.992 mAh kapasiteye sahiptir. Aldığınız powerbank eğer kaliteliyse, cihaz üstünde 2 farklı mAh değerini de yazar. Birisi genel kapasite, diğeri ise enerjinin çevriminde ve verimlilikte olan kayıplar sonucunda telefona aktarılabilen mAh değeridir. Siz 12.000 mAh diye görüp aldığınızda, asla tam olarak bu miktarı almadığınızı bilin ama.

Bileşen Kalitesi

Powerbank’in içerisinde iki önemli bileşenden bahsettik: pil ve devre kartı. Devre kartının üstündeki kontrolör aslında buradaki önemli sistem, çünkü pillerin gerekenden daha hızlı dolması ya da boşalmasını önleyen, böylelikle pilin ömrünü uzun tutan parça odur. Aynı şekilde telefonunuzun aşırı dolmasını da engelleyen, böylece telefonunuza zarar gelmemesini sağlayan parçanın da ta kendisidir. Texas Instruments, sektörün en çok bilinen denetçi üreticilerinden birisidir. Xiaomi gibi Çin kökenli bir firma bile kontrolörlerini buradan temin eder mesela. Bu kontrolör, powerbank’inizin günlük kullanımda zarar görmesini engellediği için önemlidir.


Gelelim pil modülüne. Piller ise powerbank’i ne kadar uzun süre kullanacağınızın sırrını elinde tutar aslında. Powerbank’ler, kalitelerine göre şarj edildikten sonra enerjiyi birkaç hafta da tutabilirler, birkaç ay da. Bu, bileşen kalitesinin önemli faktörlerinden biridir. Piller iki ayrı ana kategoriye ayrılır: Li-polimer piller mAh değeri olarak düşük olan cihazlarken bu değer yükseldikçe Li-ion pillere geçeriz. Normalde düzgün kalitede bir powerbank ilk 500 boşalmada performans kaybıyaşatmamalıdır. Bu da her gün kullanılsa bile 1,5 yıl aralıksız iyi performans vermesini sağlar. Ama firmaların 1.000 şarja kadar olan iddialarını reklamlarda ya da bültenlerde görebilirsiniz. Benzer şekilde bir başka değerlendirme ise kaç şarjdan sonra % kaç gerileme olacağıdır. Yani pil üniteleri elbette eskiyecektir, ama 1.500 dolum / boşalmadan sonra sadece %90’a düşüyorsa bir pil, kaliteli demektir. Dünyada pil ünitesi üreten birçok firma var elbette, ama örnek vermek gerekirse LG’nin ürettiği piller sektörün standardını belirliyor diyebiliriz.

Ne kadar hızlı dolar / doldurur?

Powerbank’lerin kendilerinin şarj olma sürüleri malum yüksektir. mAh değeri arttığı müddetçe, eğer onu besleyecek güçte bir şarj cihazına da bağlamadıysanız saatlerce süren bekleme sürelerine maruz kalabilirsiniz. Her powerbank, özellikle Android tarafındaki hızlı şarj teknolojilerini desteklemeyebilir. Sonuçta bu, telefonla devre kartı arasında bir iletişim kurulmasına sebep olur. Cihazın bunu destekleyip desteklemediğini araştırmanız lazım alırken, çünkü olay sadece akım değeri üzerinden değerlendirilmez. Ama “akıllı” kisvesi altında değerlendirilen birçok powerbank bu konuda sizi yarı yolda bırakmaz. Eğer iOS platformunu değerlendiriyorsanız, telefonun kapasitesi yettiği değerde akımla onu şarj edebilirsiniz. Gerçi bu, iPhone’ların pillerine zarar veren bir şeydir, bir pil kendi sınırlarının üstünde hızlarda doldurulmamalıdır sonuçta. O nedenle powerbank seçerken onu neye bağlayacağınız, çıkışlarının kaç amper olduğu gibi değerler önemlidir.

kaliteli powerbank seçmek

Sonuç

Türkiye’de kaliteli powerbank bulmak mümkün, birçok teknoloji mağazasında TP-Link, Asus, GP, Romoss gibi markaları bulabiliyorsunuz. Bunların dışında Xiaomi gibi firmaların da Türkiye’de satışı gri pazarda da olsa bulunuyor. O nedenle gerçek mAh değerlerini bilerek, ihtiyacınız olan özelliklere sahip bir kaliteli powerbank seçmekte zorlanmazsınız. Tek bilmeniz gereken, sadece mAh değeri ya da üstündeki USB çıkışının amper değerine bakarak ürün almamanız. Ya da Çin’den gelen adı sanı bilinmemiş firmalara para kaptırmamanız. Çünkü telefonunuzu ve pilini emanet ettiğiniz bu sistemler ömrü de kısaltabilir, sizi yarı yolda da bırakabilir.

 Orijinal yayın tarihi: Hardware Plus Dergi (Sayı:: 47 – 2017 Mart)

                                              – Sarp Kürkcü

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anakart

TRX40 nedir? Neler sunuyor? | ROG Strix TRX40-E Gaming

AMD’nin genel son kullanıcı kitlesinden ziyade profesyonel kullanma yönelik geliştirdiği Threadripper işlemci ailesi 3. nesli ile yenilendi. PCIe 4.0 başta olmak üzere birçok yeniliği de kazanan bu yeni nesil sTRX4 soketi ve TRX40 platformuna geçiş yaptı. Biz de bu yazımızda ROG Strix TRX40-E Gaming anakartı ile TRX40 platformunun detaylarına bakıyoruz.


İlginizi çekebilir; ASUS, AMD Ryzen destekleyen TRX40 serisi anakartları duyurdu!

reklam

Nedir bu Threadripper ?

Threadripper ailesinin AMD kanadı tarafından geliştirilen, Intel tarafında Xeon işlemcilere rakip konumlandırılacak fazlasıyla çekirdek barındıran işlemciler olduğunu belirtebiliriz. Yani bireysel kullanımdan ziyade work station olarak bilinen iş istasyonları ve sunucular için geliştirilmiş devasa bir işlemcidir Threadripper.

Render, 3B modelleme, oyun gelliştirme gibi profesyonel alanlarda kullanılabilen bir aile olan Ryzen Threadripper, 64 çekirdek ve 128 izlek gibi oldukça üst seviyelere de çıkmayı başarıyor. 88 adet PCIe 4.0 hattına destek verebilen ECC destekli 4 kanal DDR4 gibi avantajları da mevcut.

3. nesil ile beraber 24 çekirdekli 3960X, 32 çekirdekli 3970X ve 64 çekirdekli 3990X işlemcileriyle güçlenen AMD Ryzen Threadripper, rahat ve sorunsuz çalışabilmek adına da TRX40 platformunu kullanan anakartlara ihtiyaç duyuyor. Biz bu yazımızda ise ASUS’un ROG Strix TRX40-E Gaming anakartına göz atacağız.

ROG Strix TRX40-E Gaming

ASUS’un sTRX4 soketi için geliştirdiği 6 farklı anakart modellerinin üst seviye olanlarından biri haline gelen ROG Strix TRX40-E Gaming, oldukça dikkat çekici ve afilli bir tasarıma sahip.

İlk dikkat çeken detaylardan biri olan bellekler noktasında dört kanallı bellek kontrolcüsü yer alan kartta sekiz yuvada toplamda 256 GB’a ve 4666 MHz’e kadar DDR4 bellek kullanılabiliyor. 3 M.2 bağlantı noktasına sahip olan ROG Strix TRX40-E Gaming’de PCIe 4.0 x4 destekli 3 farkı 5 GB/sn okuma ve yazma değerleri sunan depolama birimleri kullanılabilir. Ayrıca kartta 8 adet SATA 6Gb/s bağlantı da bulunmakta.

Panel ve bağlantı noktalarıyla beraber toplamda 13 adet USB 3.2 Gen 2, 8 adet de USB 2.0 bağlantı desteği yer almakta. Anakart bağlantı tarafında da oldukça iddialı. Bluetooth 5.0 desteği ve 2.5G Ethernet ve yeni nesil Intel Wi-Fi 6 (802.11ax) ile donatılmış.

Ses tarafında da zirveye göz diken anakartta SupremeFX ses teknolojisi bulunuyor. S1220 kodek kullanan SupremeFX, nötr ve detaylı bir ses imzası için düz bir frekans tepkisi sağlamak için üretildi. Ayrıca ön panel çıkışı, çift op amfi ile donatılmış.

Son olarak güç ve soğutma tarafına baktığımızda ise ProCool II soketler ile daha dayanıklı CPU güç bağlantısı vadeden ROG Strix TRX40-E Gaming, Digi+ VRM ie donatılmış. 16 faz güç desteğiyle yüksek güç gerektiren işlemler ve hız aşırtmada işlemciye tam destek sağlamayı başarıyor.

Soğutma kanadında mosfetler, bobinler, M.2 blokları, yonga seti bloğu yer alıyor. Birçok noktasında yer alan termal pedler sayesinde tam bir koruma ve soğuma desteği sunuyor. Böylece yüksek çalışma gerçekleştiren bileşenlerin serin kalmasında da öncü rol oynuyorlar.

Sonuç olarak ROG Strix TRX40-E Gaming, başta profesyonel ve iş istasyonları kullanımlarında aynı zamanda oyun meraklısı olan profesyonel kullanıcıların oldukça hoşuna gidebileceği bir tasarım ve özellik anlayışı ile gelmiş.

Devamını oku

Aksesuar

43 inç ekranda 4K HDR ve 144 Hz keyfi! | DSC Nedir? (ROG Swift PG43UQ)

43 inç ekranda 4K HDR ve 144 Hz keyfi! | DSC Nedir? (ROG Swift PG43UQ)

4K çözünürlükte 144 Hz tazeleme hızı, 1 ms gecikme ve 43 inç gibi dev bir ekranda sunulmasını sağlayan Display Stream Compression (DSC) teknolojisi nedir? Ne avantajlar sağlıyor? Cevabını Asus ROG Swift PG43UQ modeliyle beraber veriyoruz.


İlginizi çekebilir; Televizyon gibi monitör! | ROG Strix XG438Q (43 inç, 4K, HDR, 120 Hz)

reklam

Günümüzde yer alan Display Port 1.4 ve HDMI 2.0 bağlantı teknolojileri yüksek çözünürlük aktarımını destekliyor olsalar da oyuncular için gerekli olan yüksek tazeleme hızıyla beraber darboğaz yaşamaktalardı. Maksimum olarak 4K’da 120 Hz tazeleme hızı verebilen DP 1.4, VESA tarafından geliştirilen Display Stream Compression (DSC) teknolojisi ile yüksek tazeleme hızlarına da çıkabiliyor.

Yüksek tazeleme hızı ve yüksek çözünürlükte aktarılan görüntü için çok yüksek hızlar gerekli. Bu nedenle bu kadar yüksek bir görüntü aktarımında DP 1.4 yetersiz kalıyor ve imput lag dediğimiz gecikmeler ve görüntüde renk sorunları ortaya çıkmakta idi. Şimdiye kadar bunun iki farklı çözümü varken bu çözümlerde de bazı sıkıntılar ortaya çıkıyordu.

Örneğin 4K’da 144 Hz tazeleme hızı elde etmek için çözümlerden biri çift Display Port ile tek ekrana görüntü aktarmak. Bu renk kaybını ortadan kaldırmayı başarsa da HDR gibi geniş renk gamutuna yetemediği görülmekte idi. VRR ve HDR için Choma Super Sampling teknolojisi kullanılırken HDR içerikler 4:4:4 olarak değil, 4:2:2 olarak verilmesiyle genel olarak renk kaybı da yaşanıyordu. Fakat DSC tek DP bağlantısı ile HDR, VRR ve kolay kurulum sağlarken aynı zamanda renk kaybını da ortadan kaldırıyor.

ROG Swift PG43UQ

Bunun ilk örneklerinden olan dev ekranlı ROG Swift PG43UQ ise yüksek boyutlu bir ekranda 4K gibi yüksek çözünürlük sunarken 144 Hz tazeleme hızı, 1 ms MPRT gecikme ve VESA Display HDR 1000 sertifikasıyla beraber geniş renk gamutunu da sorunsuz bir şekilde sağlıyor.

%125 sRGB ve DCI-P3 %90 renk desteği sunan PG43UQ, VA panelinde 3840 x 2160 piksel çözünürlük ve1000 cd/㎡’e varan parlaklık sunmayı başarıyor. Arkasında bulunan 2 adet HDMI 2.0 ve 2 adet DP 1.4 bağlantıları ile çoklu bağlantı imkanı sunan cihazda PIP ve ekran bölme ile iki farklı cihazı aynı anda tek ekranda kullanabilme imkanı mevcut.

AURA Sync destekli projeksiyonu ile farklı bir görünüm kazanan ROG Swift PG43UQ, özellikle yeni nesil konsollar için en ideal monitörlerden biri olacak gibi görünüyor.

Devamını oku

Aksesuar

Hangi anahtarı seçmeli? Mekanik klavye anahtarları | ROG Strix Scope PBT

ROG-Strix-Scope-PBT

Günümüzde oyuncuların en önemli aksesuarlarından biri haline gelen mekanik klavyeler oldu. Farklı oyun tarzlarına göre fazlasıyla çeşitlenen mekanik klavye tercihinde birçok oyuncu ise hangi klavye anahtarı alması gerektiğini bilmiyor. Biz de bu yazımızda hangi mekanik anahtarın size göre olduğunu listeliyoruz.


İlginizi çekebilir; Mobil oyuncu kulaklığı nedir? | ROG Cetra Core

reklam

Mekanik klavye nedir?

Aslına bakarsanız günümüzde yeni teknoloji ürünleri gibi gözüken mekanik klavyeler, eski tip klavye yapılarına benzerler. Yani aslında ilk klavye örnekleri de birer mekanik klavye idi. Ancak zaman ve teknoloji ile basış hissi yumuşak, sessiz ve rahat kullanım sunan klavyeler ile mekanik klavyeler tarih oldu. Ta ki oyun dünyasında yeniden şahlanana kadar.

Mekanik klavyelerin en belirgin özelliği ise Türkçe olarak “tak tuk” diyebileceğimiz sesleri. Bu durum oyuncular için çok güzel bir his olsa da çevredeki insanlar için pek de hoş olmuyor. Özellikle mekanik klavyelerde yazı yazmak çevrenizden “Bu da kafa!” tarzı tepki almanıza yol açabilir.

Aynı zamanda mekanik klavyelerin diğer klavyelere göre daha pahalı olmasının ana sebebi şu anda popüler ya da “oyuncu” takısı alması da değil. Ana sebebinin üretim tarafında daha masraflı olmasından dolayı bu klavyeler biraz daha fazla bütçe gerektiriyorlar. Kauçuk tabanlı klavyelerde alt tarafta kauçuk noktalara sahip olan bir şerit görürüz. Bu tek bir üretim bandından tüm klavyeyi üretme avantajı sunar. Ancak mekanik klavyelerde her bir tuş için gerekli yapının üretilmesi ve klavye iskeletine yerleştirilmesi gereklidir. Bu nedenle de mekanik klavye üretim maliyeti daha yüksektir.

Mekanik klavyelerin farkları nelerdir?

Mekanik klavyelerde switch olarak adlandırılan anahtarların yapısında, iki önemli kıstas bulunur. Bunlar ise aktifleşme noktası ve aktifleşme kuvveti olarak bilinir. Aktifleşme noktası; klavyede tuşa basma sırasında sinyalin bilgisayara gönderildiği noktadır. Aktifleşme kuvveti ise basış sırasında aktifleşme noktasına gelene kadar gereken kuvvet olarak özetlenebilir. Bu da cN yani Centi Newton olarak belirtilir. 1 cN 1,2 gram’a denk geldiği için matematikte boğulmadan 1 cN kuvvet için 1 gram ağırlık gerekli diyebiliriz. Bu durum da mekanik klavyeleri klasik klavyelerden ayıran özellik diyebiliriz. Çünkü normal kauçuk tabanlı klavyelerde tuş sinyali sadece tuşun sonuna kadar basıldığında bilgisayara iletirken mekanik klavyelerde bu oranlara göre iletilir.

Mekanik anahtarların arasındaki farklar ise en başta bu oranlar olarak karşımıza çıkar. Bazı anahtarlar aktifleştirme noktasını daha yukarıda veya aşağıda, aynı zamanda gereken kuvveti daha sert ya da yumuşak tutabilirler.

Mekanik anahtar türleri

Mekanik anahtarlar denildiğinde ilk akla gelen firma Cherry ve onun kullandığı Cherry MX klavyeler olarak dikkat çeker. Bunun sebebi ise Alman firmanın 1980’lerde aldığı patentler. Bu süre boyunca mekanik klavyeler sadece Cherry MX patentleri ile üretildiği için bu şekilde bir durum oldu. Ancak günümüzde Logitech ve Razer gibi firmaların da kendi anahtarları olsa da halen en bilinen ve güvenilir olanları Cherry MX olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada doğrusal (linear), dokunsal (tactile) ve tıklanabilir (clicky) türleri görmekteyiz. Bunların farkı ise anahtarın hareket tarzı diyebiliriz. Doğrusal anahtarlar tuşun hareketinde takılma olmadan ilerlerken dokunsal tarzdakinde dokunduğunuzu hissettiren, basış sırasında size bir darbe hissi veren tarzdadır. tıklanabilir ise orijinal adında olduğu gibi basış sırasında bir “klik” sesi duyulmasından dolayı bu ad verilmiştir.

Buradan hareketle Cherry MX anahtarların doğrusal olan türleri daha sessiz ve yumuşak, dokunsal olanlar biraz daha sesli ve tıklanabilir olanlar ise en sesli ve sert olanlarıdır.

Cherry MX Tıklanabilir Anahtarlar

Cherry MX Mavi

Cherry MX Mavi

Geri Bildirim Türü: Tıklanabilir
Aktifleşme Mesafesi: 2,2 mm
Toplam Mesafe: 4 mm
Aktifleşme Kuvveti: 0,60 N
Ses: Yüksek

MOBA, MMO tarzı oyunlar için tam bir cevher olan MX Mavi, çatır çutur ses çıkarması yönünden de fazlasıyla sevilir. Yalnız olunan ortamlarda kullanılması tavsiye edilir.

Cherry MX Yeşil

Cherry MX Yeşil

Geri Bildirim Türü: Tıklanabilir
Aktifleşme Mesafesi: 2,2 mm
Toplam Mesafe: 4 mm
Aktifleşme Kuvveti: 0,80 N
Ses: Yüksek

Tam bir daktilo gibi ses çıkarması ile ünlüdür. Genel olarak mavi anahtar kullanan klavyelerin boşluk tuşunda görülür. Ancak tek başına kullanım sağlayan markalar da var. En sesli ve en sert karakteristiği olan klavyedir.

Cherry MX Dokunsal Anahtarlar

Cherry MX Kahverengi

Cherry MX Kahverengi

Geri Bildirim Türü: Dokunsal
Aktifleşme Mesafesi: 2 mm
Toplam Mesafe: 4 mm
Aktifleşme Kuvveti: 0,55 N
Ses: Orta

Doğrusal anahtarlara göre basış hissini sunan bu anahtar, az bir kuvvet gerektirmesi ile dikkat çeker. Orta halli diyebileceğimiz bir klavyedir. Yazı yazmak için de uygundur.

Cherry MX Renksiz

Cherry MX Renksiz

Geri Bildirim Türü: Dokunsal
Aktifleşme Mesafesi: 2 mm
Toplam Mesafe: 4 mm
Aktifleşme Kuvveti: 0,65 N
Ses: Orta

Yine orta halli olan bu anahtar, biraz daha fazla kuvvet gerektirir. Kahverengiye göre daha büyük bir yapıdaki renksiz çeşidi genellikle MX Kahverengi kullanan klavyelerin boşluk tuşunda yer alır. Daha sert ve belirgindir. Oyun türü olarak genel diyebiliriz.

Cherry MX Doğrusal Anahtarlar

Cherry MX Kırmızı

Cherry MX Kırmızı

Geri Bildirim Türü: Doğrusal
Aktifleşme Mesafesi: 2 mm
Toplam Mesafe: 4 mm
Aktifleşme Kuvveti: 0,45 N
Ses: Az

FPS tarzı hızlı oyunlar için önerilir. Bir engel olmadan hızlı tuşa basma adına en mantıklı seçim diyebiliriz.

Cherry MX Sessiz Kırmızı

 

Geri Bildirim Türü: Doğrusal
Aktifleşme Mesafesi: 1,9 mm
Toplam Mesafe: 3,7 mm
Aktifleşme Kuvveti: 0,45 N
Ses: Sessiz

Özellikle yazı yazmak adına idealdir. Oyunlardan ziyade ofis ortamlarında sessizliği ile dikkat çeker.

Cherry MX Speed Silver

Cherry MX Speed Silver

Geri Bildirim Türü: Doğrusal
Aktifleşme Mesafesi: 1,2 mm
Toplam Mesafe: 3,4 mm
Aktifleşme Kuvveti: 0,45 N
Ses: Az

Daha önce Speed olarak da bilinen bu anahtar da en hızlı basış yapabileceğiniz anahtar türü olarak dikkat çekiyor. Çok rahat ve hafif bir basış hissi vardır. Hem ofis hem hızlı tepki gereken oyunlarda kullanılabilir.

Cherry MX Siyah

Cherry MX Siyah

Geri Bildirim Türü: Doğrusal
Aktifleşme Mesafesi: 2 mm
Toplam Mesafe: 4 mm
Aktifleşme Kuvveti: 0,60 N
Ses: Az

Tıpkı Speed Silver ve Kırmızı gibi hızlı basış sağlayan bir türdür. FPS tarzı için uygun olan bu anahtar, aynı zamanda daha sert bir basış hissi olduğu için kırmızı anahtar yerine daha sert bir klavye isteyenler tarafından tercih edilebilir.

Cherry MX Sessiz Siyah

Cherry MX Sessiz Siyah

Geri Bildirim Türü: Doğrusal
Aktifleşme Mesafesi: 1,9 mm
Toplam Mesafe: 3,7 mm
Aktifleşme Kuvveti: 0,60 N
Ses: Sessiz

Kırmızı ve sessiz kırmızı arasındaki ilişkinin siyah versiyonu. Bu anahtar tıpkı siyah gibi sert bir klavye arayan FPS oyuncuları için diyebiliriz. Evde sessizlik gerekiyorsa tercihiniz sessiz siyah olabilir.

FPS için klavye: ROG Strix Scope PBT

ROG-Strix-Scope-PBT

Bu kadar anahtar türünden bahsetmişken en popüler anahtar türlerinden olan Cherry MX Kırmızıyı kullanan ve şu anda bu yazıyı hazırladığımız klavyeden de bahsetmeden geçmek olmaz FPS türü için ideal yapıdaki ROG Strix Scope PBT, Xccurate Ctrl tuşu ile dikkat çekiyor.

Daha geniş Ctrl

ROG-Strix-Scope-PBT-Ctrl

Üzerinde yer alan sol ctrl tuşunu 2 kat daha geniş ayarlayan Asus tarafı bu sayede FPS oyunlarında hızlıca eğilme işlemlerinde yanlışlıkla Windows tuşuna basarak masaüstüne dönme ya da boş bir basış sorununun önüne de geçmiş oluyor.

PBT: Ultra dayanıklılık

ROG-Strix-Scope-PBT-red

Klavyenin adında da yer alan PBT adı klavyenin ve özellikle tuşların daha dayanıklı olduğunu vurguluyor.

Devamını oku