Sosyal medya

Donanım

İşyerinde daha az stres ve daha fazla üretkenlik için üç tavsiye

İlkbahar! Sonunda günler tekrar uzamaya, havalar ısınmaya başladı. Çoğu kişi artık dışarı çıkıp aydınlık akşamları en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyor. Ama şimdiden yanıp sönen yeni bir e-posta var, hâlâ bir iş arkadaşınıza telefonla dönmeniz gerek ve bitirilmesi gereken bir de belge var.

İşte böyle anlarda, çoğumuz bir günde 30 saat olmasını isteriz. Oysa zamanı artırmak genelde tek çözüm değildir. Aslında, işi daha az stresli ve daha verimli kılan şeyler sıklıkla ufak tefek şeylerdir. Lider teknoloji şirketi ve Philips Monitörlerinin marka lisans ortağı MMD, gününüzü nasıl daha üretken kılıp vaktinizi nasıl verimli şekilde kullanacağınızla ilgili tavsiyeler veriyor: 

Birinci Tavsiye: Yer açın ve düzenleyin
Sonraki işinizle ilgili genel görünümü ve gerekli materyalleri daha iyi değerlendirmek için, masanızı temizlemek işe yarar – buna kişisel bilgisayarınızın masaüstü de dahildir. Kullanılmayan dosyaları bir klasöre ya da geri dönüşüm kutusuna atmanın yanı sıra, doğru ekipman da buna katkıda bulunur. Geniş formatlı bir monitörde, çok sayıda pencere yan yana rahatça sıralanabilir. Böylece daha fazla bilgiyi tek bakışta görüntüleyebilir, çoklu kaynaklardan gelen karmaşık bilgileri daha iyi anlayabilir ve görevleri daha hızlı tamamlayabilirsiniz.  Örneğin Philips BDM4065UC geniş, yayılabileceğiniz 40 inçlik bir alan sunuyor.


BDM4065UC_ftl_rflx-bk

Ayrıca, büyük bir ekran, günümüzde finans gibi alanlardaki veri yoğun uygulamalar için sıklıkla kullanılan ikili monitör konfigürasyonunun yerine geçebilir. 21:9 orana sahip 34 inçlik bir ekran, bilgi odağı açısından iki adet 24 inçlik ekrana eşdeğerdir. Avantajı ise masada daha az yer kaplaması, enerji tasarrufu, ve iki ekranın arasındaki, dikkat dağıtan boşluğu ortadan kaldırmasıdır. Artık ayrı cihazlardan iki akışı parallel olarak görüntülemeyi sağlayan Philips BDM3470UP gibi monitörler de var.

İkinci Tavsiye: Ayrı bir çalışma alanı oluşturun
Büyük bir ekran, aynı zamanda alanın çok sayıda bölgeye ayrılmasını da sağlar. Bunu kullanmanın iyi bir yolu ise birincil odak olarak bir çalışma alanı kurmaktır: O anki en önemli görevi merkeze yerleştirin ve alanın kalanını posta ya da messenger uygulamaları gibi düzenleme ve karşılıklı görüşme tarzı görevlere ayırın.  Böylece ekranda bipleyip duran bir posta ya da birden beliren hatırlatmalar gibi dikkat dağıtan unsurları daha iyi yönetmiş olursunuz. Böyle kesintiler, üzerinde çalıştığımız görevi düşünmemizi engeller. Genellikle de yeni bir belge açmamız, gelen kutumuzu kontrol etmemiz ya da bir iş arkadaşımız için bir veri aramamız gerekir. Küçük bir ekranda, daha yeni gelen bu tarz talepler, asıl görevin üstüne gelir ve asıl işten geriye en ufak bir iz bile kalmaz:  çünkü artık görünemez olmuştur, ve kullanıcılar da sürekli kesintilerin olduğu bir akış içinde, aslında ne yapıyor olduklarını büyük olasılıkla unuturlar. Oysa daha büyük ekran kullanan kişi, asıl göreve daha çabuk döner.

Üçüncü Tavsiye: Daha fazla ayrıntıya sahip olun
Ekranın ölçüsünü artırmak, fiziksel olarak daha büyük bir görüntüleme ve çalışma alanı yaratır.  Ne var ki, ekran çözünürlüğündeki artış da olmazsa, sadece ekranın ölçüsünü artırmak herhangi bir etki yaratmaz. Standart görüntü çözünürlüğünü sabit tutmak gözü yoran, metni çözümlemeyi zorlaştıran ve bu yüzden de grafik tasarımı gibi ayrıntıya bağlı uygulamalarla çalışmanın olanaksız olduğu, düşük standartta bir görüntü kalitesi sunacaktır. Bu nedenle, süper detaylı çözünürlük sunan, HD’nin ötesinde piksel yoğunluklarına sahip teknolojilere olan talep giderek artıyor.


BDM3470_ftl-image

QHD (Quad High Definition) inç başına 2,560 x 1,440 piksel çözünürlük sağlıyor. QHD çözünürlüğe sahip pek çok yeni notebook sayesinde, harici bir QHD ekran, bilgisayar kullanıcılarının harici ekranda da, kendi bilgisayarlarındakiyle aynı görüntü çözünürlüğüne sahip olmasını sağlıyor. Daha da ayrıntılı bir başka çözünürlük ise 4K çözünürlük de denen UHD (Ultra High Definition). UHD ise Full HD’nin dört katı fazla pikseli ekrandaki her inçe yerleştiriyor ve dört kat daha fazla netlik sunuyor. Bu da, örneğin Philips 288P6LJEB’de mevcut. Bu yüksek çözünürlükler, ekrandaki unsurların piksel doğruluğunda düzenlenmesini sağlıyor. Ayrıca, artık yakınlaştırmaya ve kaydırmaya daha az gerek oluyor. Araştırmalar ise, daha az fare hareketinin kol ve el yorgunluğunu azalttığını gösteriyor.


288P6LJEB_f-high

Bu tavsiyeler, ofiste çalışanların hem daha rahat iş yapıp hem de üretkenliklerini artırmalarına yardımcı olacak. Ayrıca, boş zamanlarını iyi değerlendirmelerini sağlayacak, böylece kişilerin motivasyonu aratacak ve iş ortamları da daha iyi olacak. Geriye sadece havanın güzel ve güneşli olması kalıyor.

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Asus, ROG Crosshair VIII Impact’in başarısını yarışma ile kutluyor

Asus

Asus ROG Crosshar VII Impact’in 6GHZ işlemci hız bariyerini aşmasını firma, düzenlediği yarışma ile kutlayacak. Dünyadaki ilk 6GHZ işlemci saat hızını aşan anakart, dünya rekorunu elinde bulundurmanın zaferini böylelikle taçlandırmak istiyor.


İlginizi çekebilir:


Yeni AMD Ryzen 3950X, ROG Crosshair VIII Impact anakart ile 6 GHz hıza erişebiliyor. Oyun anakartı olan ROG Crosshair serisi anakart, hem işlemci hem de bellek frekansları için için 6GHz baremini aşarak dünya rekorlarını kırdı.

ROG, bu iki dünya çapındaki başarının şerefine tüm katılımcılara ROG Crosshair VIII Impact anakart veya AMD, InWin ve G.Skill’den birçok heyecan verici ödüllerden birini kazanma şansı veriyor.

15 Kasım 2019 saat 17:00 itibariyle “ROG Crossword Challenge”, dünyanın dört bir yanındaki ROG hayranlarını, gizli bir mesaj ortaya çıkaracak bir kelime bulmacasını tamamlamak için ipuçlarını çözmeye davet ediyor. Ödüller, kurallar ve kapanış tarihi dahil tüm detaylar ROG Crossword Challenge sitesinden bakabilirsiniz.

AMD® Ryzen™ 9 3950X işlemcisinin çıkmasından sonra ASUS hız aşırtma takımı, işlemcinin saat hızını CPU-Z tarafından verilen sonuçlara göre 6,003 MHz (6 GHz) seviyesine kadar zorlayabiliyor. Crosshair VIII Impact’in başarısının büyüklüğünü vurgulayan Ryzen 9 3950X işlemcinin standart saat hızı 3.5, boost hızı ise 4.7 GHz olarak belirtiliyor.

Yarışma, 5 Aralık tarihine kadar devam edecek ve katılan yarışmacılar tüm dünyadan gelen katılımlarla belirlenecek.

Devamını oku

Donanım

AORUS, TRX40 serisi anakartlarının duyurusunu gerçekleştirdi!

AORUS

AORUS, Taiwanlı teknoloji devi çatısı altında bulunan anakart ve grafik kartları üreten lider teknoloji şirketlerinden biri. Asus’un ardından TRX40 serisi kendi ürünlerinin lansmanını gerçekleştirdiler ve yayınladıkları basın bülteni aracılığıyla teknoloji severlere duyurdular.


İlginizi çekebilir: TCL Plex lansmanını değerlendirdik, fiyatı yorumladık! (VIDEO)


TRX40 ile AORUS firması bugün, aynı donanım ürünleri üreticileri arasında en iyi performansı verdiklerini ilettikleri en yeni üçüncü nesil AMD Ryzen destekli Threadripper işlemcilerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Bayrak gemileri olan TRX40 AORUS Extreme serisi donanım kartları direkt 16+3 aşamalı güç kaynağı ve dikkat çekici Fins-Array teknolojisinden oluşan termal çözümlerden yararlanması dikkat çekiyor.

Nanokarbon taban plakası, 8 mm mega ısı borusu, alüminyum I/O koruması ve 5cm yonga seti soğutma sistemine sahip dış kabuktan oluşuyor. TRX40 AORUS anakartının içerisine PCIe 4.0 desteği de dahil edilmiş. Anakart, üretim faaliyetleri boyunca; düşük akım direnci, süper ötesi PCIe 4.0 sinyal kalitesi ve bu teknolojiden maksimum performans için tasarlandı.

Bu özelliklere ek olarak,  Intel ® X550-AT2 Dual GBE LAN, 4400MHz+ saat hızlarında çalışan 8DIMM dört kanal barındıran DDR4 RAM, Intel ® WIFI 6 destekli 4 kanallı  PCIe slotu ile birlikte teknoloji severlerin gözdesi olması beklenen detaylarla birlikte geliyor. TRX40 AORUS anakartı, içerik üreticilerinin üst düzey çalışma alanı yaratan, oyun meraklıları tarafından maksimum verim alabilecekleri oyuncu teçhizatı veya her ikisi dünyayla da ilgilenen kullanıcılar için ideal bir çözüm.

Birinci Sınıf Performans için AORUS TRX40!

En iyisini almak isteyen kullanıcılar için yüksek performans vadeden AORUS TRX40, 16+3 aşamalı güç ünitesine sahip Infineon bileşenlerine sahip. Direkt güç ünitesiyle katlayıcılar kullanılmıyor bunun yerine paralel güç ünitesi sunan geleneksel tasarımla taçlandırılmış Vcore seti tercih ediliyor. Böylece performans kaybı olabildiğince düşürülmeye çalışılmış oluyor.

Her teçhizat, toplamda 1330A güç çıkışı yaratmakla birlikte güç ünitesi 70A’lere kadar yeterlilik sağlayabiliyor. Anakart, aynı zamanda saat hızları yüksek düzeylere çekilebilir vaziyette.

Üstün kullanıcı deneyimi vadediyor!

GIGABYTE, donanım tarafında kullanıcılarını tehlikelere karşı uyarıyor. Kullanıcı deneyimine odaklanan firma eski BIOS dizaynlarını tekrar tasarlayarak BIOS sisteminde inovatif çözümler yaratarak daha iyi kullanıcı opsiyonları ve deneyimi geliştiren bazı araçlar sunuyor.

Yeni Kolay Mod ekranı, CPU saat değerleri, hafıza bilgileri, depolama değerleri, fan hızları ve daha fazlasını erişiminizi kolaylaştırmak için dizayn edildi. Değişiklikler işlenmeden önce BIOS değerlerine kaydediliyor böylece ayarları tekrar tekrar kurmanız gerekmiyor.

AORUS anakartı, yakında tüm kullanıcılar için satışa çıkacak. AMD platformuyla sistemlerini inşa eden kullanıcılar için bir numaralı tercih olması bekleniyor.

 

Devamını oku

Donanım

Efsane bilgisayar ROG Mothership Türkiye’de satışa çıktı!

ROG Mothership GZ700

Asus’un Republic of Gamers dünyasına eklediği dizüstü ve masaüstü bilgisayar hibriti ROG Mothership GZ700 Türkiye pazarına giriş yaptı.


İlginizi çekebilir; ASUS ROG, Gamescom’da yeni ürünlerini tanıttı


ROG Mothership adı ve GZ700 model adına sahip olan Asus’un yeni gözde cihazı, standart masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarının şeklini değiştirerek “taşınabilir masaüstü” bilgisayarına benzer bir tarz katmayı başarıyor. Klavyesi sökülerek farklı kullanım senaryoları sunan dizüstü oyun bilgisayarı, laptop formunda kullanılırken de yüzeye çapraz yerleşerek hem gelişmiş soğutma sağlıyor hem de çok daha zengin bir ses deneyimi yaşatıyor.

ROG Mothership GZ700

17,3 inç boyutunda Full HD 144 Hz bir ekrana sahip olan ROG Mothership, 3 ms tepkime süresi sunarken Nvidia G-Sync desteği de sağlıyor. Gücünü Intel 9. nesil Core i9 9980HK işlemcisinden alan cihaz, Nvidia GeForce RTX 2080 ile birlikte geliyor. Bu özellikleriyle bile piyasanın en güçlü cihazları arasına giren GZ700’de 512 GB SSD, 64 GB’a kadar bellek ve bağlantı tarafında da Wi-Fi 6 (802.11ax) desteği yer alıyor.

Çıkarılabilir klavye

ROG Mothership GZ700

Dizüstü bilgisayar tasarımını masaüstü ile harmanlayan ROG Mothership, çıkarılabilir klavyesi ile bir mobilite de sağlamayı başarıyor. Gücünü aldığı işlemci ve diğer bileşenlerin ekranın arkasına konumlandırıldığı GZ700, özel sistemi ile AIO bir oyun bilgisayarı tarzında kullanıma olanak tanıyor.

Özel soğutma

ROG Mothership GZ700

Tarz olarak bambaşka bir noktada olan ROG Mothership GZ700 kasa altındaki havalandırma delikleri ile özel bir soğutma sistemi sağlarken, klasik bir dizüstü bilgisayarına göre 14 dereceye varan CPU ve 10 dereceye varan daha başarılı GPU soğutma sağlayabiliyor. Kendi kendini temizleyen fanlar ile uzun ömürlü bir kullanım vadeden Mothersip’te 8 ısı borusu yer alıyor.

Masaüstü ses sistemi deneyimi

ROG Mothership GZ700

GZ700 her noktada olduğu gibi ses konusunda da başarılı konumda. 4 adet 4 Watt gücündeki 7.1 sanal çevresel ses destekli hoparlörlerinde 24-bit 192 kHz değerinde ESS Hi-Fi DAC kullanan cihaz, 17 inçlik dizüstü bilgisayarlardan %200 daha yüksek ses sağlayabilecek.

Devamını oku