Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

iPhone 5S ve iPhone 5C hakkında her şey

Apple tutkunları için dün muhteşem bir gündü. İki yeni iPhone’u tek sunumda tanıtan Apple, iPhone 5C ve iPhone 5S‘i ortaya çıkardı. Uzun süredir söylentilerle gündeme gelen iki telefon hakkında ne söylendiyse doğru çıktı. iPhone 5C plastik kasayla, iPhone 5S ise parmak izi okuyucuyla geldi. Apple’ın genel karakteristiğine ters görünen iPhone 5C, firmanın artık radikal değişiklikler yapabildiğini bizlere gösteriyor. İşin ilginci, iPhone 5C ile birlikte iPhone 5 tarihe karışıyor. iPhone 5C ve 5S’in tanıtımının ardından iPhone 4 ile iPhone 5 piyasadan çekilecek.

Renkli Kasalı iPhone 5: iPhone 5C

iPhone 5C’yi öne çıkaran özelliklerin başında, rengarenk plastik kasası geliyor. 29$’a satılacak olan bir kapak opsiyonuyla piyasaya çıkan iPhone 5C, plastik olmasına rağmen kalitesiz görünmüyor. iPhone 5C’de 4 inç boyutlu Retina ekran, Apple A6 çift çekirdekli işlemci, 1GB RAM, 8MP arka kamera, iOS 7 işletim sistemi ve 4G LTE bağlantı imkanı bulunuyor. Özelliklerden de anlaşılabileceği üzere, iPhone 5C iPhone 5’in plastik kasalı yeni versiyonu gibi duruyor.

iphone-5c

İşin garibi, iPhone 5C hiç de ucuz bir akıllı telefon değil. ABD’lilerin kontrat karşılığı 99$’a 16GB’lık modelini, 199$’a 32GB’lık modelini alabileceği iPhone 5C, kontratsız alınmak istendiğinde 549$ ve 649$ fiyatla satılıyor. Bu fiyatlar, telefonun sadece özelliklerinin değil, fiyatının da iPhone 5’ten pek farklı olmadığını bizlere gösteriyor. Apple bu telefonda maliyetten kısarken fiyattan ödün vermemiş gibi görünüyor. Apple, iPhone 5C’yi 13 Eylül 2013 tarihinde piyasaya süreceğini vurguluyor.

İlklerin telefonu: iPhone 5S

Apple iPhone 5S, iki müthiş yenilikle öne çıktı. Bu yeniliklerden birincisi parmak izi okuyucu, ikincisi ise 64-bit işlemcili Apple A7 çipset oldu. Güvenlik ve performans konusunda standartları değiştirecek bir telefon olan iPhone 5S, Home tuşunun etrafını saran özel parmak izi okuma mekanizmasıyla, ya da Apple’ın verdiği isim olan Touch ID sistemiyle şifre girmeyi tarihe karıştıracak. Artık iTunes şifremi unuttum, şifremi girmekten bıktım gibi bahanelere gerek kalmayacak.

iphone-5s-parmak-izi-mekanizmasi

Apple iPhone 5S’in işlemcisi ve grafik işlemcisi, iPhone 5’e oranla iki kat daha yüksek performans sunacak. Telefonda bulunan OpenGL ES 3.0 desteği sayesinde konsollara kafa tutacak kalitede oyunlar göreceğiz. iPhone 5S’in tanıtımında ortaya çıkan Infinity Blade 3’ü gördükten sonra, bu konuda fazlasıyla ikna olduk. Ayrıca iPhone 5S, içerisinde bulunan M7 çip sayesinde kullanıcısının vücut hareketlerini tam zamanlı tespit edebilecek. Bu sayede özellikle spor esnasında iPhone uygulamaları kullanmaktan hoşlananlara bambaşka bir deneyim sunulacak.

iphone-5s-opengl

iPhone 5S’in kamerası, telefonun üçüncü bomba özelliği olarak karşımızda. iPhone 5’ten farklı olarak çift LED flaşa sahip olan kamera, saniyede 10 kare hızında seri fotoğraf çekimi ve saniyede 120 kare hızında yavaşlatılmış video çekimi yapabiliyor. iPhone 5S ayrıca 28MP çözünürlükte panorama kaydediyor. Telefonun kamerası da, donanımı gibi rakiplerine boy gösterisi yapıyor.

iphone-5s-official

iPhone 5S’in fiyatı, 16GB’lık modeli kontratlı almak isteyenler için 199$’dan başlıyor. Telefonun kontratlı 32GB’lık modeli 299$’dan, 64GB’lık modeli ise 399$’dan satılıyor. Kontratsız fiyatlar ise özellikle biz Türk kullanıcıların cebini yakacağını şimdiden gösteriyor. iPhone 5S’in kontratsız fiyatları, 16/32/64GB sırasıyla, 649/749/849$ olarak belirlendi. iPhone 5S, 20 Eylül 2013’te piyasaya çıkmış olacak.

Sonuç olarak iPhone 5C de, iPhone 5S de etkileyici akıllı telefonlar olarak karşımızda. Bakalım bu telefonları ülkemizde ne zaman ve hangi fiyat aralıklarında görmeye başlayacağız.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval