Sosyal medya

Güncelleme

iOS 12.1.4 güncellemesi yayınladı!

iOS

iOS 12.1.4 güncellemesi yayınlandı. Yayınlanan güncelleme ile birlikte söz konusu FaceTime hatası da giderilirken, performans konusunda da iyileştirmeler yapıldı.


İlginizi çekebilir: Motorola dört yeni Moto G7 modelini tanıttı!

reklam
MSI reklamı

FaceTime hatası giderildi!

Geçtiğimiz günlerde gündemi oldukça sarsan ve çok önemli bir güvenlik açığı olan FaceTime’daki hata, grup özelliği ile birbirlerini arayanlar çağrıya cevap verilmediği halde karşısındaki kişinin konuşmalarını duyuyordu. Bu hatayı giderebilmek için Apple, grup özelliğini devre dışı bırakmıştı.

Söz konusu iOS 12.1.4 güncellemesi ile birlikte bu sorun giderilmiş oldu. Ayrıca bu yeni güncelleme ile birlikte sistem daha stabil hale gelirken, cihazların performansında tipik olarak iyileştirmeler yapıldı.

Sizde güncellemeye indirmek istiyorsanız Ayarlar>Genel>Yazılım Güncellemesi yolunu takip edebilirsiniz.

iOS 12.1.4 Güncellemesini alan cihazlar:

 • iPad Air
 • iPad Air 2
 • iPad Pro
 • iPad 9.7
 • iPad mini 2
 • iPad mini 3
 • iPad mini 4
 • iPod touch 6th
 • iPhone 5s
 • iPhone SE
 • iPhone 6/6 Plus
 • iPhone 6s/6s Plus
 • iPhone 7/7 Plus
 • iPhone 8/8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone Xs/Xs Max

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Redmi Note 9S, MIUI 12 güncellemesi almaya başladı!

Yazan:

Yaşanabilecek herhangi bir karışıklığı önlemek adına yazının başında belirtmeliyim ki, Hindistan’da Redmi Note 9 Pro adıyla satışa sunulan model globalde Redmi Note 9S olarak biliniyor. Bu cihaz ülkemizde de 9S takısıyla satışa sunuldu ve cihazdan yazı boyunca Redmi Note 9S olarak bahsedeceğim.

MIUI 12, Çinli dev üretici Xiaomi’nin Android üzerinde çalışan kullanıcı arayüzünün en güncel versiyonu. Şirket bu versiyonu Nisan ayının sonunda resmi olarak tanıttı ve o tarihten beri uygun cihazlar için güncelleme üzerinde çalışıyor. Geçen birkaç aydan sonra tepe modellerinin güncellemesini tamamlayan Xiaomi, şimdi daha eski ve/veya uygun fiyatlı modellerine yöneldi.

reklam
MSI reklamı

İlginizi çekebilir: Huawei’nin Kunpeng işlemcili bilgisayarları yakında hizmette olabilir!


Redmi Note 9S güncellemesi neler içeriyor?

Aslında Redmi Note 9S, Note 9 ailesinin MIUI 12 güncellemesini ilk alan üyesi değil. Yaklaşık bir ay önce Note 9 bu güncellemeyi almıştı ve şimdi de 9S güncellemeyi almaya başladı. Bahsedilen MIUI 12 güncellemesi V12.0.1.0.QJWINXM derleme numarasıyla ve 755 MB gibi bir boyutla geliyor. Şu anda Hindistan’da sınırlı kullanıcılara verilen güncelleme, herhangi büyük bir problem olmadığı sürece en kısa zamanda tüm kullanıcılara iletilecektir.

miui 12

Gelen MIUI 12 güncellemesini ve kısaca yeni özelliklerini şu videomuzda göstermiştik. Kısaca burada da bahsedecek olursak ilk olarak göze çarpan özellik ‘süper’ duvar kağıtları. Kilit ekranı ve ana ekranın iş birliği içinde çalıştığı bu özellikte ekran açıldığında Dünya veya Mars üzerinde belirli bölgelere zoom yapılıyor. Bildirim paneli sağ taraftan çekildiğinde iPhone’lara benzer yeni bir kontrol merkezi karşımıza çıkıyor. Odak moduyla dilediğiniz süre boyunca telefondan uzak kalabiliyorsunuz. Ayrıca uygulama çekmecesi ve yüzen uygulamalar arayüze yepyeni deneyimler katarken detaylıca yönetilebilen izinlerle gizlilik koruması ve arka planda kamera kullanımının kısıtlanması cihazları daha güvenli hale getiriyor. Birçok başka özelliğin yanı sıra kullanımı belki de en hoş hale getiren ise birçok yeni animasyonun arayüze serpiştirilmiş halde olması.

Redmi Note 9S, her ne kadar henüz Android 11 güncellemesini almamış olsa da MIUI 12’yi almaya başladı. Ancak endişelenmeye gerek yok çünkü cihaz Android güncellemesi için de sırada bekliyor. Xiaomi, sırasıyla nitelikli modellerine bu güncellemeyi de sunmaya başlayacak.

Devamını oku

Güncelleme

WhatsApp Web yakında parmak izi desteği alabilir

Yazan:

whatsapp web

Hepimizin günlük hayatında etrafımızdakilerle iletişim kurarken büyük yer kaplayan Whatsapp, yeni gelecek olan bir güncellemeyle ek bir güvenlik seçeneği alabilir. Popüler sosyal medya uygulaması, bilgisayarlardan da kullanım sağlayan WhatsApp Web servisine giriş için biyometrik tarama desteğini kullanıcılara sunabilir.


İlginizi çekebilir: Google Meet, tek görüşmede 49 kişiye kadar gösterebilecek!

reklam
MSI reklamı

WABetaInfo’nun raporuna göre raporuna göre WhatsApp, tarayıcıdan veya masaüstü uygulamasından çalışan WhatsApp Web deneyimini daha güvenli hale getirmek için bir takım görevlendirdi. Bu hedef doğrultusunda Facebook’un sahibi olduğu şirketin yeni adımının parmak izi desteği olması bekleniyor.

WhatsApp Web için parmak izi nasıl kullanılacak?

Yine rapora göre parmak izi desteğinin kullandığınız bilgisayar tarafından desteklenmesi gerekmiyor. Aksine parmak izini telefonunuz üzerinden onaylamanız gerekecek. Tarayıcıdan ya da uygulamadan WhatsApp Web’i başlatabilmek için telefonunuzdan WhatsApp’ı açıp önce parmak izinizi okutarak sonrasında ise QR kodu tarayarak giriş yapmanız gerekecek.

whatsapp web

Raporda bulunan yukarıdaki ekran görüntüsü de bunu destekler nitelikte. Şu anda WhatsApp Web sadece telefonunuzdan bilgisayar ekranında bulunan QR kodu okutmanızı gerektiriyor. Bunun dışında telefonun stabil bir bağlantısının olması mesajlarınızı bilgisayar üzerinde görüp cevaplamak için yeterli. Parmak izi gibi ek bir güvenlik seçeneğinin gelmesi servisi daha çok kişi için kullanılabilir hale getirebilir.

Maalesef, bu güncellemenin ne zaman geleceği veya başka ne gibi yenilikler içereceği konusunda bir bilgimiz yok. Ancak güvenlik ve gizlilik konusunda atılan her adım biz kullanıcılar için her zaman artı puan niteliği taşıyor.

 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Google Haritalar, Surface Duo için özel güncelleme aldı!

Yazan:

Google Haritalar Surface Duo

Google Haritalar, Microsoft’un çift ekranlı Android telefonu Surface Duo için özel olarak optimize edildi. Böylelikle çift ekranlı bu telefonun ortasındaki menteşe, Haritalar uygulaması için artık sorun teşkil etmiyor.


İlginizi çekebilir: Google Haritalar, yakında COVID-19’un olduğu bölgeleri gösterecek

reklam
MSI reklamı

Ağustos ayının başlarında Microsoft, Surface Duo’yu resmi olarak tanıttı. Microsoft’un çift ekranlı bu cihazı, katlanabilir ekran yerine menteşe kullanıyor ve bu durum, uygulamaların telefonda düzgün çalışması için ekstra bir optimizasyon gerektiriyor.

Microsoft’un Outlook uygulamasını çift ekranlı cihazlara uygun şekilde güncellemesinden sonra, şimdi de benzer bir hamle Google’dan geldi. Google Haritalar’ın 10.50.3 sürümü, Surface Duo’nun çift ekranıyla çalışma deneyimini tepeden tırnağa yeniliyor.

Google Haritalar, Surface Duo için güncellendi

Google Haritalar Surface Duo

Bu bağlamda Google Haritalar, artık Surface Duo’nun ortasındaki menteşenin varlığını biliyor. Harita bilgilerini de kullanıcıya bu menteşeden izole edilmiş bir şekilde gösteriyor. Örnekteki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere Haritalar, yol tarifi almak isteyen bir Surface Duo kullanıcısına gerekli bilgileri ekranın sol ve sağ tarafına eşit şekilde dağıtarak gösteriyor.

Daha da önemlisi, kullanıcı o an nerede olduğunu öğrenmek için Google Haritalar uygulamasındaki ‘konumumu bul’ düğmesine dokunduğunda, menteşenin olduğu kısım hesaba katılmaksızın konum bilgileri kullanıcının tertemiz görebileceği bir şekilde uygulamaya eşit dağıtılıyor. Yukarıdaki örnekte konum bilgilerinin sağ tarafta yer aldığını görüyoruz.

Microsoft Surface Duo teknik özellikleri

◾ Yonga seti: Qualcomm Snapdragon 855
◾ Depolama: 6 GB RAM ve 128 / 256 GB dahili hafıza
◾ UFS sürümü: UFS 3.0
◾ Batarya: 3,577 mAh
◾ Uygulama desteği: Google Haritalar, Microsoft uygulamaları (daha fazla gelecek)
◾ Hızlı şarj: Var (18 W)
◾ Ekran: 5.6 inç 1800 × 1530, 4:3, AMOLED (tek haliyle); 8.1 inç 2700 × 1800, 3:2, AMOLED (iki ekran açık haliyle)
◾ Kalınlık: 9 mm
◾ Kamera: 11 MP / EIS ve 4K@60 FPS video kayıt desteği
◾ İşletim sistemi: Android 10 (Android 11 güncellemesi alacak)

Microsoft’un çift ekran konsepti, Android ekosistemi için henüz yeni bir başlangıç. Bu nedenle geliştiriciler uygulamalarını, menteşenin varlığından haberdar olacak şekilde güncellemeye yeni yeni başlıyor. Henüz Google Haritalar gibi sınırlı sayıda uygulamanın Surface Duo desteği kazandığını görüyoruz; ancak çift ekranlı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber daha fazla uygulamanın kendisini revize ettiğine şahit olacağız.

Devamını oku