Sosyal medya

İnternet

Instagram kurucularından Covid-19 takip uygulaması.

Covid-19

Dünya Covid-19 ile mücadele etmeye devam ediyor. Bir çok firmanın da katıldığı bu savaşa Instagram kurucuları, Kevin Systrom ve Mike Krieger de katıldı.


İlginizi çekebilir; Apple ve Google Covid-19 konusunda iş birliğine gidiyor!

reklam
MSI reklamı

Covid-19 takip uygulaması için kollar sıvandı.

Corona virüsü tüm hızıyla dünyayı etkilemeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın olarak nitelendirilen virüs, hem insanları hem de ekonomileri olumsuz yönde etkiliyor. Sağlık personellerinin verdikleri mücadeleye destek olmak isteyen bazı büyük firmalar da kolları sıvadı bildiğiniz gibi. İşte tam da bu konuda mücadeleye katılan yeni iki tanıdık isim var. Bunlar Kevin Systrom ve Mike Krieger. Kendileri dünyanın sayılı sosyal medya platformu Instagram‘ın fikir babaları. Rt.live isimli internet sitesi kuran ikili, ABD üzerinde eyalet eyalet Covid-19 hareketlerini gözlemlemekte. Sağlık merkezleri tarafından alınan bu verilerin siteye konularak, insanların gelişmeleri daha sağlıklı takip etmeleri amaçlanıyor.

Covid-19

İlerleyen zamanlarda farklı ülkeler için de bu çalışmanın yapılacağını aktaran Kevin Systrom, sitenin herkes tarafından kullanabilmesi için, oldukça sade ve anlaşılır olmasına dikkat edildiğini belirtti. Instagram projesinden ayrıldıktan sonra bir süredir sessiz kalan ikilinin bu tarz bir çalışmayla gelmesi de oldukça olumlu bir haber olarak kayıtlara geçti. Sizler de gerçek zamanlı Covid-19 hesaplamalarına ulaşmak için (en azından şimdilik ABD sonuçlarına) Rt.live isimli sayfayı ziyaret ederek son durumu öğrenebilirsiniz.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle

Taze mühendis, çizgi roman ve teknoloji sever.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet

TP-Link Deco X20 ve X60, Wi-Fi 6 ve Mesh desteğine sahip olacak

TLink Deco X60, x20

TP-Link, Wi-Fi 6 ve Mesh teknolojisine sahip iki yeni cihazı olan Deco X20 ve X60 modellerini satışa sunuyor.


İlginizi çekebilir: TP-Link, Wi-Fi 6 destekli ürün gamına Archer AX20 modelini ekledi

reklam
MSI reklamı

TP-Link Deco X20 ve Deco X60 modelleri, ev kullanıcılarının beklentilerini karşılamak üzere tasarlanmış

TP-Link, son dönemde kullanıcıların en çok aradığı 2 özellik olan Mesh ve Wi-Fi 6 teknolojilerini, Deco X20 ve X60 modellerinde kullanıcılara sunuyor. Ev Mesh Wi-Fi sistemleri olan Deco ailesinin bu iki yeni üyesi, yüksek Wi-Fi hızı, geniş kapsama alanı ve çok sayıda cihaza aynı anda bağlantı olanağı sunuyor. Oluşturulan ağa, Mesh teknolojisi sayesinde evin her yerinde aynı ağ adı ve şifre ile bağlanabilmek de mümkün. Wi-Fi 6 ve Mesh teknolojilerinin bir arada bulunması sayesinde, geniş, çok katlı ve çok sayıda cihazın ağa bağlandığı (her iki yeni Deco sistemi 150’den fazla cihaza Wi-Fi desteği sunuyor) evlerde; evin her yerinde hızlı, kesintisiz ve güvenli bir Wi-Fi ağı oluşturulabiliyor.

Wi-Fi 6 teknolojili Deco X20 Mesh sistemi, 5 GHz bandında 1201 Mbps, 2.4 GHz bandında ise 574 Mbps olmak üzere toplamda 1800 Mbps’ye varan kablosuz hızlara ulaşabiliyor. Deco X60 modeli ise toplamda 3000 Mbps (5 GHz: 2.402 Mbps; 2.4GHz: 574 Mbps) gibi hızlara kablosuz olarak ulaşabiliyor.

TLink Deco X60 (1) copy x20

TP-Link, yeni modelleriyle evlerdeki ölü Wi-Fi alanlarını da yok edebilmeyi amaçlamış

Deco X20 ve Deco X60 modelleri, Wi-Fi 6 teknolojisinin sağladığı ‘artırılmış kapsama alanı’ ile, evlerdeki Wi-Fi ölü bölge sorununu çözen sistemlere sahip. BSS Color ve Hüzmeleme
(beamforming) teknolojileri sayesinde, iki birimli bir Deco X60, 460 metrekareye varan bir kapsama alanı sunabiliyor. Üç birimli Deco X20’nin kapsama alanı mesafesi ise, yaklaşık 540 metrekareyi buluyor. Bunlara ek olarak, ağınızı daha da genişletmek isterseniz; yeni Deco birimleri ekleyerek bu işlemi gerçekleştirebilmeniz de mümkün. Tüm Deco ürünleri,
(farklı modeller bile olsa) bir arada ve sorunsuzca çalışabiliyor. TP-Link Mesh teknolojisi, Deco birimlerinin tek bir birleşik ağ oluşturarak birlikte çalışmasını sağlıyor. Kullanıcılar, evde hareket halindeyken telefonlarından ya da tabletlerinden otomatik olarak en hızlı Deco’ya bağlanabiliyor; ve bu sayede, sorunsuz bir Wi-Fi deneyimi yaşayabiliyorlar.

Her iki modelde de, en yeni 1024-QAM ve daha yüksek sembol hızı, kablosuz bağlantı hızlarını 2-3 Gbps’ye kadar artırmak için bir araya geliyor. Bu da, daha keyifli online oyun oynama ve 4K video izleyebilme imkanı sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar, kesintisiz video ve arabelleksiz ses akışı ile, canlı video izleme deneyimini problemsiz bir şekilde yaşayabiliyorlar.

Deco X60 (12)

TP-Link, güvenliğe verdiği önemi yeni Deco modellerinde de ihmal etmemiş

Yeni Deco modellerinde TP-Link, WPA3 şifreleme ve TP-Link HomeCare güvenlik paketi ile, ağın ve ağa bağlı cihazların güvenliğini sağlamayı amaçlamış. İçinde yerleşik bir antivirüs yazılımı da olan TP-Link HomeCare uygulamasıyla, ağ güvenliği seçeneklerinizi özelleştirilebilmeniz de mümkün. Ayrıca bütün bu işlemleri, kolay kullanıma sahip bir arayüz üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Deco X60 (3)

TP-Link, yeni Deco modellerini satın alan kullanıcıların kolayca kurulum yapabilmesi adına, kurulum işlemini de olabildiğince basit bir yapıda tutmuş. Ürünleri kutudan çıkarıp, Android ve iOS destekli Deco uygulamasını telefon ya da tablete yükleyip, uygulamadaki talimatları izleyerek kurulum gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede Deco uygulaması, gerekli işlemleri birkaç dakika içinde yapmanızı sağlıyor ve sistem çok kısa bir süre içinde çalışır hale geliyor. Aynı uygulama ile, ağ yönetimi de basit bir hale getirilmiş. Ev dışındayken bile akıllı telefonlar ile ağı denetlemek, bağlı  cihazları görmek, belli cihazlara/kişilere öncelik vermek, konuk ağı oluşturmak, tüm ebeveyn denetimlerini ayarlamak, düzenlemek gibi işlemler yine Deco uygulaması ile yapılabiliyor.

Deco X20 ve Deco X60’ın Türkiye’de tavsiye edilen satış fiyatları ise şu şekilde:
– Deco X20 2 birimli paket : 267 USD (KDV dahil)
– Deco X60 2 birimli paket : 367 USD (KDV dahil)

Deco X20 (3)

TP-Link Deco X20

Deco X60 (2)

TP-Link Deco X60

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

İnternet

SpaceX uydu internetindeki gecikme süresi 20 ms!

Yazan:

SpaceX tarafından geliştirilen uydu interneti hizmeti Starlink, gecikme (ping) süresinin 20 ms‘nin altında olduğunu açıkladı. Bu değer, halihazırda kullandığımız fiziksel altyapı ile benzer düzeyde.


İlginizi çekebilir: SpaceX, insanlı ilk uzay aracını başarıyla fırlattı!

reklam
MSI reklamı

SpaceX tarafından açıklanan gecikme değeri ne anlama geliyor?

Gecikme süresini, bilgisayarımız ile karşı sunucu arasında bir veri iletilmesi sırasında geçen süre olarak tanımlamak yanlış olmaz. Özellikle çevrimiçi (online) oyunlar oynayan kullanıcılar tarafından oldukça fazla önemsenen bir değer.

SpaceX
SpaceX söz konusu verileri dahil ettiği sunumu geçtiğimiz hafta FCC‘ye (Federal İletişim Komisyonu) iletti. Reddit kullanıcıları tarafından fark edilen detayda, Ookla‘nın herkes tarafından bilinen Speedtest hizmeti üzerinden yapılan iki ayrı karşılaştırma testine ulaşıldı. Starlink‘in 102 Mbps ve 103 Mbps  indirme (download) hızlarına, 40 Mbps ve 42 Mbps yükleme (upload) hızlarına, 18 ms ve 19 ms gecikme (ping) sürelerine ulaştığı görülüyor.

Sunumda aynı zamanda SpaceX‘in uydu politikaları direktörü David Goldman‘ın beta sürecinde 30 ms‘nin altına inme hedefinin gerçekleştiğine dair bir beyanatı da var. ABD‘deki fiziksel altyapının ortalama gecikme süreleri 25 ms iken, mobil tarafta alınan ortalama gecikme süresi ise 48 ms.

SpaceX geçtiğimiz aylarda 100 Mbps üstünde indirme değerine ulaştıklarını müjdelemişti. FCC‘ye aktarılan raporlar, şirketin abartılı bir açıklama yapmadığını gösteriyor. Her iki ölçüm de 30 Haziran tarihinde, Seattle/Washington‘da gerçekleştirildi. 30 Haziran tarihinde SpaceX‘in 500 adet Starlink uydusu yörüngedeydi. Şu anda bu sayının 700 olduğunu belirtmekte fayda var.

Sunuma göre, SpaceX ayda 120 adet Starlink uydusu üretiyor. SpaceX‘in hedefleri; dünya çapında bir kapsama alanı sunma ve 1 Gbps indirme (download) hızını sağlama. Bu hedeflerin gerçekleşebilmesi için, binlerce Starlink uydusunun uzaya fırlatılması gerekiyor. Starlink hizmetinin son kullanıcıya ulaşabilmesi için alıcı terminallere gereksinim duyulduğu biliniyor. Şirket bir yandan da söz konusu alıcıları üretmeye çalışıyor. SpaceX yakın zamanda birçok eyaleti kapsayan ve herkese açık bir beta testi yapmayı planlıyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

İnternet

TP-Link, Wi-Fi 6 destekli ürün gamına Archer AX20 modelini ekledi

TP-Link Archer AX20 (3)

Wi-Fi 6 teknolojisinin yavaş yavaş hayatımıza daha da fazla girmeye başlaması ile beraber; Wi-Fi 6 destekli ürün gamını genişleten TP-Link, Archer AX20 modelini de ürün gamına ekledi.


İlginizi çekebilir: TP-Link TL-MR100 ile, hem sabit hem mobil internet bir arada

reklam
MSI reklamı

TP-Link Archer AX20, kullanıcılara neler sunuyor

TP-Link, günümüzde Wi-Fi 6 teknolojisine olan talebin artışı ile beraber; bu talebi karşılamaya yönelik girişimlerde bulunuyor. Model sayısını hızlı bir biçimde artıran şirket, bu yıl
içinde satışa sunulan Wi-Fi 6 (802.11ax) teknolojisine sahip beşinci yönlendiricisi (router) olan Archer AX20 modelini de satışa sundu.

Wi-Fi 6 teknolojisi, beraberinde getirdiği yüksek bağlantı hızının yanı sıra, geniş kapsama alanı da sunuyor. Archer AX20, kullanıcılara bu avantajlara ek olarak; güçlü güvenlik özellikleri ve kullanım kolaylığı da vadediyor. Geriye dönük olarak önceki Wi-Fi sürümleri ve 802.11 standartları ile uyumlu olan ürün, wireless destekli bütün cihazlarla da uyumlu olarak çalışabiliyor. Çift bant destekli olan Archer AX20, toplamda 1.8 Gbps (5 GHz bandında 1200 Mbps, 2.4 GHz bandında 574 Mbps) kablosuz hızlara ulaşabiliyor. Archer AX20, beamforming (hüzmeleme) teknolojisi, Wi-Fi performansını artıran bağımsız FEM (Front-End Modül / ön uç modülü) ve yüksek kazançlı dört adet anten ile bağlı cihazlara Wi-Fi sinyallerini yönlendiriyor ve geniş bir kapsama alanı sunuyor. Böylece standart daire tipi evlerde Wi-Fi sinyalleri evin her bölgesine rahatlıkla ulaşabiliyor.

Wi-Fi 6 teknolojisinin sağladığı avantajlardan bir diğeri de; çok daha fazla cihazın, ağa sorunsuzca ve daha hızlı bağlanmasına olanak tanıması. OFDMA teknolojisi ile, aynı anda video izlerken ve oyun oynarken, bu iki işlem de kesintisiz yapılabiliyor. Haliyle internet kullanım konforunuz ciddi oranda artmış oluyor. Wi-Fi 6 teknolojisinin sağladığı bu avantajları kullanıcılara sunabilmek için yönlendiricinin donanımsal olarak da gelişmiş özelliklere sahip olması gerekiyor. Örneğin yönlendiriciniz güçlü bir işlemciye sahip olmalı ki, daha fazla cihazın yükünü karşılayabilsin. Bu nedenle, TP-Link mühendisleri, Archer AX20 modelinde, 1.5 GHz hızlara sahip dört çekirdekli bir işlemci tercih etmişler. Ayrıca cihaz, çok yönlü bağlantı desteğine de sahip. Kablosuz güçlü bağlantının yanı sıra; beş adet (biri WAN, dördü LAN olmak üzere) giriş ile, kablo üzerinden pek çok cihaz, yine çok yüksek hızda bağlanabiliyor. Ayrıca yönlendiricide, dosya paylaşımı gibi işlemler için bir adet de USB girişi yer alıyor.

Archer AX20 (8)

Archer AX20 modelinde, güvenlik de ön planda tutulmuş

TP-Link’in Wi-Fi 6 teknolojili yeni yönlendiricisi Archer AX20, en güncel siber güvenlik protokolü olan WPA3 desteğine sahip. Bu durum da, haliyle kişisel ağlarda güvenliği artırıyor. Ayrıca daha güvenli Wi- Fi parolası şifreleme ve saldırılara karşı ağınızı koruma açısından da kullanıcılara avantaj sağlıyor. Ürünün sağladığı bir başka avantaj ise, bağlı cihazların enerji tüketimini ciddi oranda azaltabilmesi. Hedef Uyanma Zamanı adı verilen teknoloji sayesinde Archer AX20, bağlı cihazların güç tüketimini azaltarak pil ömürlerini uzatıyor. TP-Link’in diğer ürünleri gibi, Archer AX20 modeli de ücretsiz Tether uygulaması (Android ve iOS destekli) sayesinde kolay kurulum opsiyonlarına sahip. Ayrıca akıllı telefonlardan da rahatça yönetilebiliyor. Telefon uygulamasını tercih etmeyen kullanıcılar, isterlerse web arayüzünden de cihazın kurulum ve ayarlama işlemlerini yapabiliyorlar. Türkiye’de de satışa sunulan Archer AX20’nin tavsiye edilen satış fiyatı ise, KDV dahil 110 USD. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Archer AX20 (1)

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu