Sosyal medya

Haber

İngiltere’de İnternet Erişim Hızı En Az 10 Mbps Olacak

İngiliz Hükümeti aldığı karar ile 2020 yılına kadar her eve ve iş yerine en az 10 Mbps internet sağlanacak ve bu durum yasal hak olarak kabul edilecek

Son on yılda İngiltere hükümeti, İngiltere genelinde temel düzeyde bir genişbant hizmeti sağlama girişiminde bulundu. Fikir, 2020 yılına kadar, halkın büyük bir şehirde ya da kırsal kesimde yaşayıp yaşamamasına bakılmaksızın, halkın ISP’lerinden en az 10 Mb / sn hız talep etme yasal hakkı olacaktır. Bu fikir yılın başlarında geçirilen Dijital Ekonomi Yasasında ortaya konan hükümetin Evrensel Hizmet Yükümlülüğünün (USO) bir parçası olmasından kaynaklı.
Bakanlar başlangıçta BT grubunun gönüllü teklifini kabul ettiler, bu da 600 milyon pound harcanarak 1,4 milyon kırsal sakinin en az 10 Mbps hızına erişmesini sağlamaktı . Ancak bugün yapılan açıklamada hükümet, “2020’de İngiltere’nin tamamına yüksek hızlı genişbant erişim sağlamak için yeterli kesinliğe ve yasal yaptırıma izin veren” düzenleyici rota izlediğini doğruladı.

Herkes için genişbant internet

Kültür Sekreteri Karen Bradley şunları söyledi: “Genişbantın ev ve işyerleri için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve herkesin hızlı ve güvenilir bir bağlantıdan faydalanmasını istiyoruz. Teklifi için BT’ye minnettarız ancak yalnızca düzenleyici bir yaklaşımın yüksek hızda bağlantıyı mümkün kılacağına karar verdik. Bu sayede nerede yaşadıkları veya çalıştıklarına bakılmaksızın, İngiltere’deki herkes için genişbant erişimi sağlanabilir “dedi.
İngiltere de sabit hat “süper hızlı geniş bant” bağlantıları – ki bu da 24 Mbps veya daha fazla hız demek – şu anda İngiltere’deki evlerin ve işletmelerin yaklaşık yüzde 95’ini kapsıyor. Hükümet’in sübvanse edilen Broadband Delivery UK programı sayesinde bu rakam 2020 yılına kadar yüzde 98’e ulaşabilir. Bu, USO’nun uygulandığı zamana kadar Birleşik Krallık binalarının yalnızca küçük bir yüzdesi boşluğa düşeceği anlamına geliyor.
Ofcom’un hazırladığı rapora göre, kırsal alanlardaki evlerin ve işletmelerin yüzde 17’si iyi geniş bant interente (en az 10 Mbps) erişim sağlayamıyorken kırsal alanların yalnızca yüzde 18’i 4G sinyale erişebiliyor. Şimdilik hedef hız 10 Mbps ancak İngilliz Hükümeti gereksinim değiştikçe, minimum hızın zaman içinde artabileceğini belirtti.
Umarız benzer çalışmalar da ülkemizde hayata geçirilir.
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Huawei MateBook X Pro 2021, resmi olarak tanıtıldı!

Huawei MateBook X Pro 2021

Huawei, bugün gerçekleştirdiği bir lansman ile 2021 model yeni dizüstü bilgisayarlarını kullanıcılara resmi olarak tanıttı. Bu dizüstü bilgisayarlar arasında en çok dikkat çeken cihaz, Huawei MateBook X Pro 2021 modeli oldu. Intel’in 11.nesil işlemcisini kullanacak olan bilgisayarın oldukça güçlü bir donanım ile satışa çıkacağı söylenebilir.


İlginizi çekebilir: Steam Ay Yeni Yılı İndirimi tarihleri sızdırıldı!

reklam
Aorus reklamı

Huawei MateBook X Pro 2021 hangi teknik özelliklere sahip olacak?

Huawei MateBook X Pro 2021, 13.9 inçlik %91 ekran/gövde oranına sahip bir ekran ile gelecek. Bu ekran, 3000×2000 piksel çözünürlüğe ve %100 sRGB renk gamına sahip olacak. Ayrıca Huawei‘nin uygulama pazarını ve hızlı uygulamalarını destekleyecek. LTPS düşük güç tüketimine sahip olan ekran, yüksek hassasiyetli on noktalı dokunmatik kontrolü sağlıyor. Bu kontrol, parmağı ekrana tıklatıp kaydırarak bazı işlevleri gerçekleştirebiliyor. Ayrıca üç parmakla gerçekleştirilen kaydırılan ekran görüntüsü alma özelliği de cihazda mevcut. Bunun haricinde dokunmatik ekran hareketleriyle, herhangi bir an hızlıca görüntü alınabilecek ve bu görüntü metne dönüştürülebilecek.

Huawei MateBook X Pro 2021

Adventure İstanbul

MateBook X Pro 2021, 1.33 kilogram ağırlığa sahip alüminyum alaşımlı hafif bir gövdeye sahip. Cihazın gümüş, uzay grisi, zümrüt yeşili ve pembe altın olmak üzere dört farklı renk seçeneği bulunacak. Yeni ürün çoklu ekran iş birliğini de destekliyor. 65W hızlı şarj ile birlikte gelen bilgisayar, 30 dakikalık şarj ile 4 saatlik kullanım ömrü sunuyor. MateBook X Pro 2021, yüksek ve düşük frekans türlerinde dört hoparlör ile geliyor olacak. 45 Hz hassasiyeti destekleyen bu hoparlörler, müzik, oyun, film ve çağrılar için dört farklı ses modu ile gelecek. Bilgisayarın yan tarafında 5 m mesafeli alıcıya sahip, yankılanmayı tespit edebilen mikrofon seti bulunuyor.

Huawei MateBook X Pro 2021

MateBook X Pro 2021,

  • i5-1135G7/16GB/512GB/dokunmatik ekran – 8,999 yuan ($1388)
  • i7-1165G7/16GB/512GB/dokunmatik ekran – 9,999 yuan ($1543)
  • i7-1165G7/16GB/1TB/dokunmatik ekran – 11,999 yuan ($1851)

fiyat etiketleri üzerinden satışa çıkacak.

Devamını oku

Genel

Audi, 2035’e kadar bütün modellerini elektrikli yapmayı planlıyor!

Son zamanlarda otomotiv endüstrisinde elektrik devrimi rüzgarı esiyor. Büyük markaların elektrikli modelleri piyasaya sürmesiyle, ilerleyen zamanlarda bunların içten yanmalı motor pazarına tehdit oluşturacağını söylemek mümkün.


İlginizi çekebilir: 1.5 eTSI motorlu 8. nesil VW Golf için 189 beygirlik modifikasyon

reklam
Aorus reklamı

Audi‘nin 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlardan tamamen kurtulmayı planladığı söyleniyor. Audi CEO‘su Markus Duesmann‘ın WirtschaftsWoche‘ye yaptığı açıklamalarda ise kesin bir tarih vermeyerek bu dönemin çok da uzakta olmadığını söyledi.

Audi e-tron SUV

Adventure İstanbul

Ekonomik başarı ile çevreyi korumanın birlikte güzel olduğunu söyleyen Duesmann, önümüzdeki aylarda bu tarihlerin açıklanmaya hazır hale geleceğini söylüyor. Söz konusu tarihler ise hangi fabrikaların içten yanmalı motorlu araçların üretiminden elektrikli araç üretimine geçeceğini belirleyecek.


Elektrikli otomobillerle yakından ilgilenenlere özel için hazırladığımız Hepsiburada alışveriş listemize buradan ulaşabilirsiniz.


Audi, bir süre önce VAG‘ın yazılımlarını geliştirmekten sorumluydu. Şimdilerde ise Porsche ile birlikte grubun en son teknoloji elektrikli araç mimarisini geliştiriyor. Alman üreticinin elektrikli araçlara verdiği önem, 2015 Dieselgate skandalından sonra daha da arttı.

Her geçen gün daha fazla ülkenin içten yanmalı araçları yasakladığı şu zamanlarda, elektriğe yatırım yapmak gayet mantıklı bir karar diyebiliriz. Audi’nin paylaştığı verilere göre markanın ilk %100 elektrikli modeli e-tron SUV, 2020 yılında Norveç’te en çok satan araç oldu. Tabi Audi’nin içten yanmalıları bırakması, elektrikli modellerin başarısına bağlı.

Audi şu anda global olarak 17 adet plug-in hibrit modele sahip. Bu yılın sonlarında ise e-tron GT modelini tanıtacak.

Kaynak: WirtschaftsWoche, Carscoops

Devamını oku

Güvenlik

Küçük bir kısayol, bütün Windows 10 sisteminizi bozabilir

küçük bir kısayol

Windows 10 sistemini tamamen bozabilecek, daha da kötüsü bunu küçük bir kısayol ile yapabilecek bir sistem açığı tespit edildi. Bu açık NTFS formatlı herhangi bir hard disk için tehlike teşkil ediyorken; standart ve düşük gizlilik sahibi kullanıcılar tarafından bile kullanılabiliyor.


İlginizi çekebilir: Windows 10X işletim sistemi demosu kullanıcılara ulaştı

reklam
Aorus reklamı

Güvenlik araştırmacısı Jonas Lykkegaard, geçen sene bu konu üzerine iki kere daha dikkatleri çekmeye çalışmıştı. Ama NTFS açığı hala devam ediyor. Twitter üzerinden geçen hafta yaptığı paylaşımla ise tekrar bu açığı gündeme getirdi.

küçük bir kısayol

Adventure İstanbul

$i30 NTFS özniteliklerine ulaşarak bu açığa erişmenin birkaç yolu bulunuyor. Bunlardan birisi C:\:$i30:$bitmap adresinde aslı bulunan bir dosyanın küçük bir Windows kısayol dosyasını oluşturmak. Bleeping Computer tarafından keşfedildiğine göre kullanıcılar dosyaya tıklamaya çalışmasalar bile bu durum açığı tetikliyor. Windows Dosya Tarayıcısının arka planda simge klasörüne ulaşma çabaları bir NTFS hard diskini bozmaya yetiyor.


Uygun ve oldukça güçlü telefon ve bilgisayar cihazları ve kablosuz şarj cihazı önerileri için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.


$i30 dizinine ulaşmanın neden bir NTFS hard diskini bozduğu henüz bilinmiyor. Üstelik Lykkegaard’ın bulduğuna göre sorunu bulabilmek için kullanılabilecek kayıt anahtarı da bu konuda işe yaramıyor. $i30 dizinine ulaşıldığında ise Windows kullanıcıları bir hata mesajıyla karşılaşıyorlar ve sistemi yeniden başlatmaları ve hasarlı sürücüyü tamir etmeleri gerektiği mesajını alıyorlar.

Bu sorundan birçok kişinin HTML dosyaları veya ZIP arşivleri gibi farklı dosyaların kullanımıyla faydalanabileceği de keşfedilenler arasında. Ancak birçok internet tarayıcısının bu tip hareketleri kısıtlayacağını da unutmamak gerek.

NTFS açığı uzun süredir bilinen bir durum ancak Microsoft tarafından gelebilecek bir yamayla alakalı herhangi bir bilgi hala yokken; sadece konu hakkında bir firma sözcüsü, şirketin bildirilen güvenlik durumları üzerinde çalıştığını söyledi.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler