Sosyal medya

Genel

Yongadan yongaya kuantum ışınlanması yapıldı!

Kuantum fiziği yasalarına dayanarak bilgi işleyebilen teknolojilerin gelişiminin, modern toplum üzerinde derin etkilerinin olacağı su götürmez bir gerçek. Örneğin günümüzdeki en güçlü süper bilgisayarlar için dahi çok karmaşık olan sorunları kuantum bilgisayarlar rahatlıkla çözebiliyor. Hatta kuantum internet, dünya üzerindeki tüm sanal ortam bilgilerini, kötü niyetli siber saldırılardan, olabilecek en üst düzeyde koruma sağlayabilecek.


İlginizi çekebilir: Huawei, Google uygulamalarının eksikliğini hissetirmeyecek.


Kuantum bilgisayar

Kuantum bilgisayar

Kuantum teknolojilerin temelinde neler var?

Bütün bu işlerin merkezinde kontrol etmesi ve ölçmesi çok zor olan tekli kuantum parçacıkları üzerine kodlanan “kuantum bilgi” yer alıyor. Bristol Üniversitesi ve Danimarka Teknik Üniversitesi‘nin işbirliğiyle geliştirilen nano boyutlarda, içerisinde ışık yardımıyla  bilgi taşıyan devreler kullanarak yeni yongalar geliştirdiler. Bu yongalar ışık aracılığıyla “kuantum bilgi” işlemeyi yüksek verimlilikle yaparken ve daha az gürültü ortaya çıkarıyor. Bu da demek  oluyor ki, kuantum bilgisayarlar ve iletişimde daha karmaşık sistemlerin üretilmesi kuvvetle muhtemel.

Ayrıca, Nature Physics isimli yayında yer alan çalışmaları ile de bazı canlandırmalara ev sahipliği yaptılar. Çığır açan deneylerden birinde ise Bristol Üniversitesi’nin Kuantum Mühendisliği Teknoloji Laboratuarları’ndaki araştırmacılar, ilk kez iki yonga arasındaki bilgilerin kuantum ışınlanmasını gösteriyorlar. Bunun kuantum iletişim ve kuantum bilgisayarların gelişimindeki temel taşlarından biri olacağını söylediler.

Kuantum ışınlanma olayı nedir?

Kuantum ışınlanma, bir kuantum parçacığının dolaşıklık (kuantumda kullanılan bir terim) kullanarak, bir yerden başka bir yere kuantum hal transferi olmasıdır. Başka bir deyişle, söz konusu kuantum parçacığı karşı tarafa fiziksel olarak gitmiyor, karşı tarafta bulunan bir kuantum parçacığının halini kendi haline benzeterek, sanki karşı tarafta bulunuyor gibi bir koşul oluşturuyor. Yani tam anlamıyla, filmlerde gördüğümüz şekildeki gibi bir ışınlanma henüz söz konusu değil. Zaten Bristol Üniversitesi’nin Kuantum Mühendisliği Teknoloji Laboratuarları’ndaki çalışmalarda da iki yonga arasında, birbirine dolanmış bir bağlantı kurmanın oldukça zor olduğu doğrulandı.

Bristol yetkililerinden Dan Llewellyn ” Laboratuarda iki yonga arasında, her iki yongadaki  fotonların tek bir kuantum durumunu paylaştığı, yüksek kaliteli bir dolaşıklık bağlantısını görüntüledik. Daha sonra her yonga, dolaşıklığı kullanan bir dizi canlandırma için tamamen programlandı. Esas canlandırma ise bir parçacığın, kuantum ölçümü yapıldıktan sonra iki yonga arasında iletildiği, iki yongalı bir ışınlanma denemesiydi. Bu ölçüm, aynı zamanda dolaşma bağlantısını daraltan ve parçacığın durumunu alıcı yongada başka bir parçacığa aktaran kuantum fiziğinin garip davranışını temel alıyor.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bristol‘daki diğer bir yetkili olan Dr. Imad Faruque ise ” Yongalar üzerindeki yüksek kaliteli foton kaynakları üzerine olan önceki çalışmalarımızı temel alarak, dört kaynağı kapsayan daha karmaşık bir devre sistemi kurduk. Bu kaynakların tümü test edildi ve dolaşıklı değişim gerçekleştirilen bu deneylerde önemli bir kriter olan neredeyse aynı olan fotonları yaydılar.” şeklinde ekledi.

Kuantum ışınlanmasında  %91 oranında isabet!

Deney düzeneği şeması

Sonuçlar son derece yüksek doğrulukta, %91 seviyesinde başarıyla ışınlanma gerçekleştirildi. Buna ek olarak araştırmacılar dolaşıklı değişim (kuantum tekrarlayıcılar ve kuantum ağları için gerekli) ve dört fotonun frekans durumu (kuantum hesaplama ve kuantum internette gerekli) gibi tasarımlarının diğer bazı önemli işlevlerini gösterebildiler.

Danimarka Teknik Üniversitesi‘ndeki (DTU) yetkililerden Dr. Yunhong Ding  “Düşük kayıp, yüksek stabilite ve mükemmel kontrol edilebilirlik, entegre kuantum fotonikler için son derece önemlidir. Bu deney, DTU‘da yüksek kaliteli üretime dayanan, son teknoloji düşük kayıplı silikon fotonik teknolojisi sayesinde mümkün oldu.” şeklinde yorumda bulundu

Ayrıca baş sorumlu Dr. Jianwei Wang, Pekin Üniversitesi‘nden yaptığı açıklamada “Gelecekte, kuantum fotonik cihazların ve klasik elektronik kontrollerin tek bir Si-çip entegrasyonu, yonga tabanlı CMOS (bütünleyici metal oksit yarı iletken) uyumlu kuantum iletişim ve bilgi işlemenin kapılarını açacak.” dedi.

 

 

 

 

 

Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri severek takip ediyorum ve bunları çevremle paylaşmayı seviyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Samsung Display bu yıl LCD ekran üretimini sonlandıracak!

Samsung’un ekran şirketi Samsung Display bu yıl LCD ekran üretmeyi bırakacak. Şirket bunun yerine quantum dot (kuantum nokta) teknolojisine odaklanacak gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir: Honor 8A Prime modeli tanıtıldı!

Samsung Display bu yıl LCD ekran üretmeyi bırakacak!

Routers haber ajansına göre Samsung Display yeni nesil quantum dot (kuantum nokta, QD) ekranlara odaklanmak için Çin ve Güney Kore’de sıvı kristal ekran (LCD) üretimini sonlandıracak fakat şirket yine de yıl sonundan önce verilen LCD siparişlerini tamamlayacağını ifade etti.

Samsung geçtiğimiz yıl kendini aydınlatan gerçek QLED ekranları üretebilen bir fabrikaya 11 milyar dolar yatırım yapmıştı. Görünüşe göre şirket QD teknolojisine öncelik verme planlarını uzun süredir yapıyor. Samsung kuantum nokta LCD teknolojisi, LED arka aydınlatmaları filtrenin arkasına konumlandırarak çalışıyor. Bu teknolojide birçok kullanıcı LED yanması gibi problemler ile karşılaşmıştı. 2019 yılının sonundaki araştırmalar ile bu gibi bazı geliştirme sorunları da oldukça azaltılmış durumda. Tüm bunlara rağmen Samsung’un yakında çıkacak olan QD teknolojisi toksik kadmiyum yerine indiyum fosfat bileşiği kullanıyor. Bu şekilde ekranların bir milyon saate kadar kullanım ömrüne sahip olması bekleniyor.

Quantum Dot

Milyarlarca dolarlık yatırımın sonuçlarının 5 yıl içerisinde görülmesi bekleniyor. Samsung, Güney Kore’deki mevcut LCD üretim fabrikasını QD ekranların seri üretimi için dönüştürecek. Samsung LCD ürünlerindeki talep ve üretim desteğinin azalması ile birlikte yeni yollar arıyor. Bu nedenle şirketin yeni bir teknoloji için büyük yatırımlar yaptığını söylemek yanlış olmaz. Görünüşe göre görüntüleme teknolojilerinin geleceğinde QD ekranları sıkça göreceğiz.

Devamını oku

Genel

Galaxy S9 ve Note 9, One UI 2.1 almayabilir

Yazan:

S9 ve Note 9

Samsung‘un yenilenmiş arayüzü One UI 2.1, Galaxy S9 ve Note 9 için gelmeyebilir. Firma dağıtıma hazırladığı yeni güncelleme için Galaxy S9 ve Note 9‘a yer vermeyi düşünmüyor.


İlginizi çekebilir; Samsung Galaxy M11 tasarım ve teknik özellikleri sızdırıldı.


Galaxy S9 ve Note 9 planlar dahilinde değil!

Samsung, yeni arayüzü One UI‘ı geliştirmeye devam ediyor. Firma One UI 2.1 güncellemesini dağıtmaya başlamışken, eski amiral gemileri olan S9 ve Note 9 kullanıcılarını üzecek bir gelişme yaşanabilir. Samsung‘un Kore forumlarında ortaya atılan iddiaya göre, firmanın 2018 yılı içerisinde çıkan amiral gemisi telefonlarına One UI 2.1 güncellemesi getirmeyeceği belirtildi. Hali hazırda Galaxy S20 serisi ile piyasaya sürülen One UI 2.1, S10 ve Note 10 cihazları için de dağıtılmaktaydı. Ancak Samsung‘un iki kuvvetli telefonu S9 ve Note 9 için güncelleme getirmeyecek olması, kullanıcılar tarafından olumsuz tepkiler aldı. Hayal kırıklıklarını gizlemeyen kullanıcılar firmayı yoğun eleştiri yağmuruna tuttu.

Samsung

Her ne kadar One UI 2.1 büyük yenilikler ile gelmese de Samsung‘un izlediği politikanın eleştiri almaması mümkün değil. Çıkışının üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen Samsung‘un donanım olarak gerçekten üst seviye iki cihazına yeni güncelleme getirmeyecek olması oldukça sıkıntılı bir durum. Zira S9 ve Note 9 kullanıcılarının Android 11‘i almayı beklediği sıralarda yapılan bu hamleyi kimse beklemiyordu. Şubat ayından bu yana dağıtımı süren One UI 2.1 bakalım 2019 ve sonrasında çıkan Samsung amiral gemisi telefonlara neler getirecek.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Honor 8A Prime modeli tanıtıldı!

Honor 8A Prime

Honor, giriş seviyesi segmentinde iyi sayılabilecek özelliklere sahip akıllı telefonu Honor 8A Prime modelini tanıttı.

Şirket, Honor Play 9A ve Honor 30S’in ardından bu kez de uygun fiyatlandırması ile ön plana çıkan Honor 8A Prime’ın tanıtımını gerçekleştirdi. Tanıtılan yeni model, 8A Pro’nun yenilenmiş hali olduğunu söylesek yanlış olmaz.

İlginizi çekebilir: Fiyat performans canavarları! | ROG Strix Radeon RX 5500 XT & 5600 XT

Honor 8A Prime

Honor 8A Prime, işlemci noktasında MediaTek üretimi Helio P35 işlemcisini kullanıyor. 6.1 inç büyüklüğünde 720×1560 piksel çözünürlüğünde HD+ ekrana sahip telefonda 3 GB RAM ve 64 GB depolama alanına sahip. Ayrıca telefonun hafızası yetersiz kaldığında microSD kart ile artırılabiliyor.

Telefonun arka yüzünde 13MP’lik tek kamera, ön yüzünde ise 8MP çözünürlüğünde bir adet selfie kamerası yer alıyor. Parmak izi okuyucusu da cihazın arka tarafında yer alıyor.

Honor 8A Prime

İlginizi çekebilir:  Ghost Recon Breakpoint için ücretsiz deneme ve “Friend-Pass” duyuruldu!

Honor 8A Prime farklı renk seçenekleriyle geliyor

150 gram ağırlığında olan 8A Prime, Android 9 Pie ve EMUI 9.0 ile kutudan çıkıyor. MicroUSB portuna ve 3.5 mm kulaklık girişine sahip olan telefon 3020 mAh’lık bir batarya ile destekleniyor. Siyah, yeşil ve lacivert renk seçenekleri bulunan cihazın 126 dolar fiyat etiketi ile çıkması bekleniyor.

Uygun fiyatlandırması ile ön plana çıkan giriş seviyesi Honor 8A Prime’ın ülkemize gelip gelmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Devamını oku